Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ: Gradinita cu PN si PP “Monteclaris”

Nivel de varsta/grupa: mijlocie


Educatoare: Tudor Lavinia Sorina
Data: 01.11.2022

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?


TEMA PROIECTULUI: „Povestea toamnei”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOMENIUL LIMBA ŞI COMUNICARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: „Poveste de Halloween”
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
TIPUL ACTIVITĂȚII: dobândire de noi cunoştinţe

COMPORTAMENTE VIZATE: Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj în vederea inţelegerii şi receptării lui

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii de comunicare orală şi înţelegerea textului
OBIECTIVE:
 să audieze cu atenţie textul, reţinând ideile acestuia şi demonstrând că l-au înţeles;
 să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi ca: “refugiaza”, “confortabil”, “licori”
 sa reproducă conţinutul lecturii, pe baza imaginilor, respectând ordinea cronologică a evenimentelor.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia.
 Materiale didactice: imagini reprezentând scene reprezentative din poveste
 Forma de realizare: Frontal.
Durata: 20-25 de minute

Material bibliografic :
• Curriculum pentru educaţie timpurie, 2019;
• Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează curriculumul pentru educaţie
timpurie.
• Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani.
• E.Varzari, M.Taivan, V.MANASIA, E.Gheordian, Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare


Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de
Crt. procedee învăţământ
1. Moment Pentru o bună desfăşurare a activităţii voi avea în
organizatoric vedere următoarele:
- Aerisirea sălii de grupă;
- Aranjarea mobilierului in semicerc;
- Pregătirea materialul didactic
2. Captarea atenţiei Captarea atenţiei se realizează prin diferite materiale-
imagini puse la dispozitie copiilor pentru a-si da seama conversaţia Observarea
despre ce poveste va fi vorba comportamentului copiilor
3. Enunțarea temei şi - Copiii, astăzi vă voi citi o lectură care se numeşte
obiectivelor ”Poveste de Halloween”. O vom asculta cu mare Conversaţia Planşă cu
atentie, deoarece la sfârsit vă voi adresa întrebări Explicaţia Mara, mica Observarea
legate de poveste şi voi numi câţiva copii să spună vrajitoare, comportamentului
povestea. personajul nonverbal al copiilor
Pentru o mai bună înțelegere și receptare a textului se principal al
va ține seama de: poveştii
- vocea și tonul educatoarei, care vor fi potrivite în
funcție de importanța faptelor povestite;
- schimbarea ritmului vorbirii în funcție de momentul
povestirii;
- utilizarea imaginilor și siluetelor concomitent cu
expunerea povestirii.

4. Reactualizarea Voi purta cu preşcolarii o scurtă conversaţie:


cunoştinţelor - În ce anotimp suntem? Conversaţia
- Ce sarbatorim in anotimpul toamna? Observarea
- Vouă vă place anotimpul toamna? Daca da, de comportamentului copiilor
ce?
Înainte de a începe lectura, se va face prezentarea
5. Dirijarea învăţării cadrului poveştii:"Poveste de Halloween" .
Povestea va fi citită de către educatoare Imagini din
explicandu-se cuvintele si expresiile necunoscute. Conversaţia poveste Observarea
Se va avea grijă să se citească în mod comportamentului copiilor
expresiv, nuanţat, folosindu-se un ton şi o mimică
adecvată.
Explic cuvintele şi expresiile necunoscute din Explicaţia
poveste: „refugiaza”, „confortabil” „licori”.
6. Obţinerea Voi pune întrebări copiilor legate de conţinutul
performanţei poveştii: Conversatia Evaluare
- Despre cine este vorba in poveste? Povestirea frontală/individuală
- Cine este Mica Vrajitoare?
- O poate descrie cineva?
- Cum o chema?
- Ce vroia sa faca Mica Vrajitoare?
–Unde locuia ?
-Ce isi dorea cel mai mult Mica Vrajitoare Mara?
7. Evaluarea activitatii Aprecierea modului în care s-au comportat copiii și Conversația Aprecieri Evaluare frontală
implicarea copiilor pe parcursul întregii activităţi. verbale Evaluare individuală

8. Încheierea activității Se va da copiilor posibilitatea să privească în voie


ilustrațiile .

S-ar putea să vă placă și