Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială “Gheorghe Coman”, Brăeşti


Profesor: Aniculăesei Simona
Disciplina:Limba şi literatura română
Clasa:a VIII-a
Data: 19.09.2016
Subiectul: Cartea-obiect cultural
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 de minute
Obiective cadru: Dezvoltarea capacităcii de receptare a mesajului oral şi scris

Obiective de referinţă: 1.1. Să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral


3.5. Să se adapteze la situaţia concretă de lectură
3.6 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură

Obiective operaţionale:
Cognitive: O1: Să identifice definiţia cărţii (ca obiect), dar şi ca simbol;
O2: Să comenteze citate date ale unor autori celebri despre carte şi lectură
O3: Să recunoască importanţa cărţilor şi a lecturii lor;
O4: Să formuleze argumente însoţite de exemple concrete despre lectură şi cărţi
Afective: O5:Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectura
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, dialog frontal,observarea.
Mijloace didactice: manualul, cărţi din diferite domenii şi cu aspect diferit, tabla.
Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;

Resurse umane: 16 elevi


Bibliografie:
- Limba română- Manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas,Alexandru Crişan,Sofia Dobra, Florentina Sămihăian;
- Ilie, Emanuela- Didactica limbii şi literaturii române,Editura Polirom 2014;
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VIII-a, Bucureşti, 2009;
Etapele lecţiei şi Conţinutul lecţiei Strategia didactică Itemi de evaluare
obiectivele
operaţionale Probleme principale Probleme Metode şi Forme de Mijloace de
adiacente procedee organizare învăţământ

1.Moment organizatoric Consemnarea prezenţei Dialog frontal Pregătiţi cele necesare


elevilor .Asigurarea pentru lecţie
condiţiilor optime pentru
desfăşurarea lecţiei.

2.Actualizarea şi Verificarea temei Dialog frontal Individuală Caietele Corectarea temei


verificarea cunoştinţelor elevilor
învăţate anterior

3.Captarea atenţiei Se prezintă elevilor Conversaţia Frontală şi Cărţi Se va cere elevilor


câteva cărţi, de diferite individuală. identificarea
mărimi şi din domenii materialelor prezentate.
diferite.
4.Anunţarea temei şi a Cartea –obiect cultural Importanţa Explicaţia Frontală
obiectivelor lecturii și a
cărților în viața
oamenilor.
5.Dirijarea învăţării Le cer elevilor să își Observarea Frontală Cartea este o scriere cu
aducă aminte definiția Explicaţia un anumit conținut,
cărții. tipărită şi legată sau
După ce stabilesc Dialog frontal Frontal broşată în volum.
împreună cu elevii ce Elevii vor explica cât de
este cartea, ca simplu importantă este cartea
obiect, le cer acestora să în viața lor, cum îi ajută
îmi spună ce reprezintă în transformarea lor.
pentru ei cartea ca Dar mai ales, vor
simbol. explica ce importanță
Pentru a le îmbunătăți Conversația Frontală Manualul are lectura.
cunoștințele și a le oferi Observarea și Elevii vor încerca să
diverse puncte de vedere Explicația individuală comenteze citatele date
asupra lecturii și a făcând apel și la
cărților, le cer elevilor să cunoștințele din anii
analizăm câteva citate anteriori despre carte.
Anexa 1
Sunt citate ale lui Conversaţia Frontală şi Manualul Elevii lucrează
Nicolae Iorga, Mihail individual individual şi încearcă să
Sadoveanu şi Mircea înţeleagă viziunea
Eliade. Le cer elevilor să autorilor precizaţi
îmi explice cum văd despre carte.
aceşti autori cartea şi ce Elevii trebuie să
importanţă are lectura în înţeleagă şi să explice
viaţa omului. faptul că o carte poate fi
asociată cu un sprijin, o
Manualul mângâiere, un îndemn.
Totodată, trebuie să
exprime faptul că
lectura nu se face la
întâmplare. Trebuie
făcută o selecţie asupra
a ceea ce dorim să
citim. Din citatul lui
Sadoveanu, elevii
trebuie să explice că o
carte te ajută să priveşti
dincolo de aparenţe şi
să treci peste anumite
prejudecăţi.
Din citatul lui Eliade,
elevii trebuie să
înţeleagă faptul că cei
care au acces la cărţi, la
biblioteci sunt oameni
bogaţi spiritual. Ei
privesc viaţa altfel, trec
mai bine peste anumite
Le explic apoi elevilor probleme şi totodată,
că toţi aceşti autori au găsesc un refugiu în
privit cartea dincolo de cărţi.
partea concretă şi Explicaţia Frontală Elevii vor veni cu
palpabilă a acesteia. Ca precizări şi completări.
şi simbol, cartea devine
motorul minţii noastre,
ne ajută în dezvoltarea
imaginaţiei, pentru
îmbunătăţirea
vocabularului. Din
această cauză Eliade
afirma că “toţi cei care
au acces la o bibliotecă
sunt nişte inşi mai buni
decât alţii”. Prin lectură,
oamenii îşi hrănesc
mintea şi sufletul.
6.Realizarea feed-back- Aprecierile verbale s-au Individuală Caietele Elevii vor răspunde în
ului (evaluarea facut treptat, pe elvilor câteva rânduri la
formativă) parcursul întregii lecţii. întrebarea:”De ce este
important să citim?”
7.Asigurarea retenţiei si Activitate de lucru Explicaţia Individuală Caietele Elevii vor trebuie să
a transferului (tema individuala. elevilor scrie despre importanţa
pentru acasă) lecturii în viaţa lor.
Anexa 1

Descoperiți, în citatele următoare, argumente privind importanța pe care o reprezintă cartea:

a. „...cartea îndeplineşte fapta de mirare de a ne face să trăim în afară de minciună, nedreptate şi prejudecăţi.” (Mihail
Sadoveanu)

b. „Toţi acei care au acces la o bibliotecă, la cărţi, sunt nişte inşi mai buni decât alţii, mai fortificaţi, iar durerile îi ating mai
puţin şi nefericirile trec mai repede.” (Mircea Eliade).

c. “O carte este un sprijin, o mângâiere, un îndemn. Este câte una căreia îi datorezi cât şi celui mai bun învăţător. Ba chiar
care-ţi este cât ţi-au fost şi părinţii, şi cei mai buni. Dar atunci trebuie să citim cu alegere.” (Nicolae Iorga)

S-ar putea să vă placă și