Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRUPA: mic ACTIVITI DE NVARE: ALA, ADE, ADP TEMA ANUAL DE STUDIU: Cum planificm/ organizm o activitate? TEMA SPTMNAL: Micii ecologiti TEMA ZILEI:Sunt mic, dar mi pas FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat (D, DEC) Joc didactic:Ne jucm, reciclm, natura o protejm Pictur:Flori frumoase, colorate din pahare reciclate FORMA DE ORGANIZARE: frontal, grup, individual TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare i consolidare de cunotine i deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, pictur DURATA: o zi LOCUL DESFURRII: curtea grdiniei

SCOPUL: Transmiterea, prin intermediul artei i jocului a unor mesaje legate de protejarea mediului prin reciclare; Verificarea i consolidarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilor nsuite anterior;

DOMENIUL TIIN: OBIECTIVE OPERAIONALE/COMPORTAMENTE: S recunoasc simbolurile de pe stegulee, denumind imaginea ; S adune deeurile de pe o suprafa delimitat; S aeze deeurile n couri n funcie de tipul de deeu; S verbalizeze aciunea.

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV OBIECTIVE OPERAIONALE/COMPORTAMENTE: S acopere cu culoare ntreg spaiul plastic, folosind pensula; S utilizeze corect materialele, uneltele, accesoriile necesare picturii; S respecte poziia corect a corpului fa de msu pentru o bun coordonare oculo-motric; S lucreze curat i n linite. S-i formeze deprinderi de protejare a mediului nconjurtor, implicndu-se activ n aciuni de curare a mediului apropiat; S acopere cu culoarea aleas spaiul plastic, utiliznd corect materialele puse la dispoziie.

SARCINA DIDACTIC

REGULILE JOCULUI Copiii sunt n parc. n parc sunt bncue, rondouri pentru flori ( unul rou, unul galben i unul albastru). Din pcate, florile din rondouri lipsesc, ele fiind rupte, cel mai probabil, de persoane care nu iubesc i nu respect natura. Pretutindeni sunt aruncate tot felul de resturi:hrtii, pahare de plastic,cojile de la fructe, pungi. Din loc n loc sunt muuroaie, iar n vrful fiecrui muuroi se afl un stegule pe care estre desenat un simbol:un pom, un mr, o cas, o minge. n muuroi sunt ascunse cutii n care copiii vor gasi sarcinile de lucru. Un copil, numit de ctre educatoare, va trebui s aleag unul dintre muuroaie, s ia steguleul, apoi, cu ajutorul greblei i lopeii s sape pn gsete cutia cu sarcina de lucru. Va aduce cutia i steguleul la educatoare. Aceasta va citi sarcina de lucru (ex.Cineva a mncat o banancu siguran nu o maimuic-i a aruncat coaja pe jos.Te rog s gsesti coaja de banan i s o arunci n coul potrivit. ), iar copilul va trebui s ndeplineasc cerina de pe bilet. Biletul va fi expus pe panou, iar n dreptul lui se va pune o bulin dup ce sarcina a fost ndeplinit. Jocul se va desfura pn cnd toate biletele au fost descoperite i sarcinile de lucru ndeplinite. ELEMENTE DE JOC: aplauzele, cutarea plicurilor cu sarcinile de lucru, spatul, METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, demonstraia, exerciiul. MATERIAL DIDACTIC: pomi, elemente de decor realizate din materiale reciclabile, rondouri (rou, galben i albastru ), bncue, flori realizate din materiale reciclabile, couri de gunoi pentru selectarea deeurilor, tempera, pensule, burei, erveele , recompense. BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani) 2008; Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008 Programa activitii instructiv educative n grdinia de copii, Bucureti, 2005.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE

STRATEGII DIDACTICE ETAPELE ACTIVITII 1. Moment organizatoric 2. Captarea ateniei ELEMENTE DE CONINUT Aerisirea slii de grup Pregtirea materialului didactic Conversaia Expunerea Elementele decorative care simbolizeaz parcul Frontal Identificarea i denumirea materialelor prezentate Metode i procedee Conversaia Materiale didactice Forma de organizare Frontal EVALUARE oral/frontal

Intrarea ordonat a copiilor Se realizeaz prin stabilirea locului unde au ajuns (ntr-un parc) i prin prezentarea sub form de surpriz a unei scrisori primite de la Spiriduii Parcurilor, din care copiii vor afla c acetia le solicit ajutorul. Spiriduii i roag pe copii s i ajute s ngrijeasc parcul.Dac accept, vor avea de ndeplinit mai multe sarcini. Spiriduii au ascuns plicurile cu sarcinile de lucru n locurile marcate cu stegulee.

3. Anunarea temei

-Copii, vrei s fim prietenii spiriduilor i, totodat, ajutoarele lor? (Da!) - Foarte bine! Haidei, atunci, s ne jucm i n joac parcul s l ngrijim! - Jocul nostru se numete: Ne jucm, reciclm, natura o protejm

Conversaia

Frontal

4. D a) Reactualizarea cunotinelor b) Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Se va realiza printr-o scurt discuie referitoare la modul n care trebuie s ne comportm n natur, unde trebuie aruncate resturile i se va face o scurt referire la parcul n care au ajuns. Prezentarea regulilor jocului Copiii sunt n parc. n parc sunt bncue, rondouri pentru flori ( unul rou, unul galben i unul albastru). Din pcate, florile din rondouri lipsesc, ele fiind rupte, cel mai probabil, de persoane care nu iubesc i nu respect natura. Pretutindeni sunt aruncate tot felul de resturi:hrtii, pahare de plastic,cojile de la fructe, pungi. Din loc n loc sunt muuroaie, iar n vrful fiecrui muuroi se afl un stegule pe care estre desenat un simbol:un pom, un mr, o cas, o minge. n muuroi sunt ascunse cutii n care copiii vor gasi sarcinile de lucru. -Un copil, numit de ctre mine, va trebui s aleag unul dintre muuroaie, s ia steguleul, apoi, cu ajutorul greblei i lopeii s sape pn gsete cutia cu sarcina de lucru.Va aduce cutia i steguleul la mine. Eu v voi citi sarcina de lucru (ex.Cineva a mncat o banan-cu siguran nu o maimuic-i a aruncat coaja pe jos.Te rog s gseti coaja de banan i s o arunci n coul potrivit.),

Conversaia

Frontal Individual

Elementele Explicaia Conversaia decorative care simbolizeaz parcul

Frontal

iar copilul care a adus cutia va trebui s ndeplineasc cerina de pe bilet. Biletul va fi expus pe panou, iar n dreptul lui se va pune o bulin dup ce sarcina a fost ndeplinit. a vedea dac copiii au neles regulile jocului c) Obinerea performanei Executarea jocului propriu-zis: jocul se va desfura pn cnd toate biletele au fost descoperite i sarcinile de lucru ndeplinite. Una dintre sarcinile pe care copiii le vor avea de ndeplinit va fi aceea de a picta flori pentru a nfrumusea parcul.Activitatea se va desfura frontal. Tranziie-Sunt i eu ecologist DEC (pictur) Intuirea materialului -Copiii, haidei s vedem de ce materiale avem nevoie pentru a picta florile! - Ce vedei pregtit pe msue? (pensule,burei, tempera, etc) -Ce culori avei pe tvi? Pensule, Tempera, etc Frontal Individual Conversaia Conversaia Exerciiul Frontal Individual Demonstraia Individual Executarea jocului de prob se va desfura pentru Exerciiul

Anunarea temei: -Cu aceste materiale vom picta : Flori frumoase, colorate din pahare reciclate

Conversaia

Frontal

Floare Prezentarea i analiza modelului educatoarei: Voi prezenta copiilor modelul i l vom analiza. -Ce este aceasta? (o floare) -Din ce este facut floarea? (dintr-un pahar). -Ce culoare are? (roie) -Din ce este fcut tulpina? (dintr-un pai). -Ce culoare are? (verde). -Dar frunzele, ce culoare au? (tot culoarea verde). Explicarea i demonstrarea modului de lucru Voi explica i demonstra copiilor modul de lucru: Vom lua floarea n mna stng, iar pensula n mna dreapt.Vom nmuia pensula n culoarea cu care am hotrt s pictez floarea.Vom ntinde culoarea ct mai uniform pe partea exterioar a paharului, apoi pe partea din interior, dac timpul mi va permite.Dac se termin culoarea de pe pensul, o vom nmuia din nou n aceeai culoare. Exerciiul Floare Pensul Tempera Explicaia Demonstraia Floare Pensul Tempera

Frontal

Individual

Frontal

Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii Voi face cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii: plou, batem palmele, nchidem i deschidem pumnii. Realizarea temei Copiii vor realiza tema.Voi ajuta i voi da indicaii suplimentare acolo unde este necesar. Semnalul prevestitor de ncetare a lucrului Voi da semnalul prevestitor de ncetare a lucrului. Semnalul de ncetare a lucrului Dup ncetarea lucrului, fiecare copil ii va aeza floarea n rondou, n funcie de culoarea cu care a pictat-o: dac e roie, o va aeza n rondoul rou, dac este galben, n rondoul galben, iar dac este albastr, n rondoul albastru. Tranziie-Sunt i eu ecologist 5. Asigurarea feed-back-ului Complicarea jocului Cnd treaba prea terminat, mizeriile adunate, florile aezate frumos n rondouri, apare un personaj-surpriz-nea Tache Gunoierul- care, grbit s duc sacul cu deeuri la

Conversaia Floare Pensul Tempera Individual

Deeuri Conversaia Problematiza rea

Frontal Individual

maina de gunoi, l scap i parcuri se umple din nou de mizerii. Copiii l vor ajuta pe nea Tache, vor aduna gunoiul i il vor 6. Evaluarea performanelor pune n coul corespunztor, n funcie de tipul de deeu. -Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a activitii i asupra modului de realizare a lucrrilor. -Se vor oferi copiilor recompense.

Exerciiul

Conversaia

Frontal

Oral/frontal

S-ar putea să vă placă și