Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.11.2020
GRUPA: Mare
TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA SAPTAMANII: “Flori, fructe si legume”
TEMA ZILEI: “Zana Toamna ne povesteste”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul “Om si societate”
TEMA ACTIVITATII: “Palaria Zanei Toamna”
FORMA DE REALIZARE: Activitate practica
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea deprinderii de a realiza o lucrare practica
inspirata de natura.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – Sa foloseasca tehnicile de lucru insusite anterior: lipire, rasucire, , taiere, indoire,
asamblare;
O2 – Sa combine materialul didactic distribuit pe masute potrivit temei;
O3 – Sa respecte indicatile educatoarei privind ordinea fazelor realizarii lucrarii colective;
O4 – Sa coopereze cu ceilalti copii pentru a finaliza lucrarea colectiva

METODE SI PROCEDEE:
Povestirea, conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, munca
independenta.

MATERIAL DIDACTIC:
- o palarie de culoare albastra, cosulete , simboluri pentru masute (legume, flori,
fructe), modelele educatoarei, foarfece, C.D.-player, C.D. (“Anotimpurile” de Vivaldi),
prosopele umede, stimulente.

BIBLIOGRAFIE:

“Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar”, Editura


Didactica Nova, Craiova, 2005.
“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, Editura V&Integral
Bucuresti, 2005.
EVENIMENTUL CON|INUTUL STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
DIDACTIC ACTIVITATII RESURSE RESURSE FORMA DE
PROCED. MATERIALE REALIZARE
1. 2. 3. 4. 5. 6.

Zana
Captarea atentiei Se realizeaza captarea Primavara
atentiei printr-o scrisoare
de la Zana Toamna. Povestirea Palaria de Frontal
Anuntarea temei Se va realiza «Palaria culoare
si a obiectivelor Zanei Toamna », albastra
respectand criteriile date.

Desfasurarea
activitatii 1. Intuirea Conversatia
materialului
didactic
Se prezinta materialul
de lucru.

2. Prezentarea Palaria din


optima a carton de
continutului si a Explicatia culoare verde
etapelor de
lucru, in functie
de sarcina pe
care o vor avea Frontal
de indeplinit
Etapa I: se deschide
plicul cu numarul 2 Lipici,
Etapa II: se identifica
materialul de lucru. Foarfece
Etapa III : se decupeaza
frunza si marul

3. Stabilirea
criteriilor de Conversatia Microgrupal Formativa
apreciere a
lucrarilor: Material
- Respectarea temei; didactic
- Respectarea etapelor distribuit pe
de lucru; masute
- Acuratetea lucrarii;
- Incadrarea in spatiu; Analizez oral
- Gradul de finalizare raspunsurile
al lucrarii. copiilor
Material
4. Efectuarea didactic
exercitiilor de distribuit pe
incalzire a masute
musculaturii
mainilor:
“Vom face cateva Palarie din
exercitii pentru a putea carton
lucra mai bine.”
“Toamna ploua usor.
Sa auzim! Cu varf de
degete masuta lovim.
Ploua mai tare. Ploaia tot
vine, lovim cu degetele
bine. Tuna departe, tuna`
acum. Batem cu pumnii: Explicatia Microgrupal
bum, bum. Vreme
frumoasa s-a facut. Un Demonstratia
curcubeu a aparut. Noi cu
bratele usor rotim si norii
ii gonim.” Explicatia

Se va lucra pe fondul
muzical al lui Vivaldi
-“Anotimpurile”.
Executarea temei Vom asambla palaria.
de catre copii Ii voi ajuta pe copii sa Demonstratia
aseze elementele Lucrarea
realizate de ei pe palarie. individuala

Evaluarea Se realizeaza evaluarea


activitatii lucrarii individuale.
Evidentiez efortul Exercitiul
colectiv pentru realizarea Apreciez oral
machetei si cer copiilor executarea
sa-si exprime opinii Munca exerciti
personale fata de lucrare. independenta
Se fac aprecieri
generale si individuale
asupra modului de
participare a copiilor si Conversatia
de desfasurare a
activitatiii. Observarea
Se ofera recompense
copiilor pentru munca
depusa.

S-ar putea să vă placă și