Sunteți pe pagina 1din 14

Școala Gimnaziala Kids Palace

Str. Obolului , nr.10


Sector 4, Bucuresti
Tel: 0722612031
Web: www.kidspalace.ro

PROIECT DIDACTIC
DOS- DOMENIUL OM SI SOCIETATE

Profesor în învățământul preșcolar,


ALDULEA ELENA GEORGIANA

1
PROIECT DIDACTIC

POVESTEA LUI VIOREL NĂZDRĂVĂNEL

DATA: 12 MAI 2021


UNITATEA DE INVATAMANT:Scoala Gimnaziala ,,Kids Palace,,
PROF.INV.PRESCOLAR: Aldulea M. Elena-Georgiana
TEMA ANUALĂ : “CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? “
SĂPTĂMÂNĂ INDEPENDENTĂ: ”Hai cu mine la plimbare”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniu Om si Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate
TEMA ACTIVITĂȚII : “Povestea lui Viorel Nazdravanel”
MIJLOACE DE REALIZARE : Lectura educatoarei (Poveste adaptata dupa schita D-nul Goe)
TIPUL ACTIVITĂȚII : Consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL :
Valorificarea cunostintelor dobandite anterior despre mijloacele de transport si comportamentul pe care trebuie sa-l avem in
mometul în care circulăm cu acestea.

Dimensiuni ale dezvoltării:


2
- Demonstrează familiarizarea comportamentelor adecvate in mijloacele de transport;
- Povestesc dupa ilustratii.

Comportamente vizate:
-Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi;
- Participa la activitatile de grup si respecta regulile clasei.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul activității copiii vor fi capabili:
O1. să retina ideile principale ale povestirii, după audiere pe baza imaginilor prezentate ;
O2. să exprime părerile si sentimentele proprii cu privire la evenimentul relatat;
O3. să aprecieze ce e bine si ce e rău in comportamentului personajelor din poveste;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: : Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, problematizarea, discuţia dirijata, observarea, povestirea.
Material didactic: calculator, retro-proiector, imagini din poveste si portretele personajelor, jetoane cu fete vesele si triste, panou,
cartea cu povesti, suport de hârtie, culori colorate, carioci.
BIBLIOGRAFIE:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” – 2019. Ghid de implementare a Curriculumului pentru Educație
Timpurie, 2019.
 Cucos C., Pedagogie, Editura Polirom, Iași, 1996
 Damșă I. si colaboratorii, Dezvoltarea vorbirii in grădinița de copii si clasele I-II Ghid metodic, Editura PRA, București,
1996.
 Dulama M., Metode, strategii si tehnici didactice activizate, Editura Clusium, 2002
 Iosifescu, Viorel, Note de curs TEORIA ȘI METODOLOGIA EVALUĂRII
 Gheorghe, Victoria, Note de curs TEORIA ȘI METODOLOGIA CURRICULUM-ULUI
 Preda V., Dumitrana M., Programa activităților instructive educative in gradinita de copii, Editura V&I Integral. București,
2000.

DURATA :25 / 30 minute


LOC DE DESFASURARE: Sala de grupa

3
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTUL
EVALUARE
ACTIVITĂȚII INSTRUCTIV – EDUCATIV METODE ȘI MATERIAL
PROCEDEE DIDACTIC
Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activităților:
Moment Conversația
pregătirea sălii de grupă și a materialului didactic necesar
organizatoric
activității, organizarea colectivului de copii.
Se va realiza elementul surpriză Minnie Mouse, personaj din
desenele animate, care doreşte să plece într-o călătorie la Conversatia Minnie Mouse
Frontală
Captarea atenției prietenul său Mickey Mouse și nu știe cu ce mijloacele de Observatia Planse cu
transport poate circula, cum să se comporte, dar mai ales nici ce povestea
reguli de circulaţie să respecte
Reactualizarea Se va realiza prin ghicitori despre mijloace de transport si reguli Plin cu
Conversatia Orala
cunostintelor de circulatie. ghicitori
Copiii vor fi anunțați că vor asculta o poveste interesanta, astfel il
Anunțarea vor putea ajuta pe prietena lor venită in vizita sa invete care sunt
temelor și a regulile de circulație și cum trebuie sa ne comportam atunci când Orală
Conversația
obiectivelor călătorim. Se vor expune obiectivele urmărite în termeni
accesibili pe înțelesul copiilor.
Dirijearea Educatoarea va preciza titlul poveştii: “Povestea lui Viorel Povestirea
invatarii Nazdravanel”. Planse
Se vor preciza sarcinile copiilor: să asculte cu atenţie povestea Frontală
pentru a o putea povesti părinţilor.

Expunerea textului povestirii


Conţinutul povestirii va fi prezentat de către educatoare clar, Conversatia
coerent, corect şi expresiv, cu un ton şi o mimică adecvată.

Planul de idei al povestirii:


1. Doamnele impreuna cu Viorel asteapta pe peronul garii
trenul.
2. Nerabdarea lui Viorel si comportamentul acestuia in asteparea
trenului..

3. Faptele copilului pe parcursul calatoriei. Explicatia


4
4. Aparitia controlorului si pierderea biletului.
5. Sosirea celor 3 la destinatie.

Pe parcursul povestirii educatoarea va folosi o serie de mijloace


prin care va nuanţa expunerea în funcţie de stările afective pe
care textul literar le implică şi anume: tonul cald potrivit cu
importanţa faptelor, modularea vocii pentru a imita personajele,
marcarea pauzelor determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi
adecvate situaţiilor prezentate. Prin toate aceste mijloace
educatoarea va încerca să imprime povestirii caracterul platic -
intuitiv.
Se va face prin intrebari si constuirea unei machete: Silueta Individuală
 Despre cine era vorba in poveste? personaje
 Cum se comporta Viorel? Observația Tabla
 Ce a gresit copilul in momentul aparitiei controlorului? Exercițiul magnetică Orală
Dar doamnele? Marker
Obținerea Polistiren
performanței  I s-a explicat copilului unde a gresit ? Pune-ti o fata
trista in dreptul personajului pe care il considerati responsabil de
comportamentul copilului.
 Ce a patit Viorel la finalul calatoriei cu trenul ? a inteles
unde a gresit ?

Se realizează sub formă de joc prin recunoasterea


comportamentelor adecvate folosite in timpul mersului cu
Exercițiul Planse Individuală
Evaluarea mijloacele de transport, dar si recunoasterea regulilor de
Problematizarea Reguli de
activității circulatie.
circulatie Orală

La sfarsitul activității se fac aprecieri verbale cu privire la


modul de desfășurare al activităților din aceasta activitate, se trag
Aprecieri
concluziile si învățămintele povestii, iar preșcolarii pentru ca au
Încheierea verbale
răspuns bine si au dat dovada că au multe cunoștințe cu privire la Conversația
activității colective si
mijloacele de transport primesc un permis auto si vor străbate
individuale
drumul in călătorie cu o mașina imaginară.

5
ANEXA VIOREL NAZDRAVANEL

Fiind ingrijorata tare, mamita, tanti mita, mam mare au promis lui VIOREL, vai....O plimbare de 12 mai, dar,,,, nu e o plimbare
oarecare, nu e o plimbare de placere, Ci o plimbare stimulent, Pentru Viorel, sa invete sa se comporte civilizat intr-un mijloc de
transport.
Dis de dimineata au venit in gara, doamnele frumos gatite , de mofturosul VIOREL insotite. Enervat ca trenul nu vine
VIOREL isi iese din fire si incepe a tipa:

VIOREL: MAM MARE DE CE NU VINE/ EU VREAU CA TRENUL SA VIE!!

MAM MARE: Vine, vine-acuma, puisor


Dragul mamei nepotel
Gatit frumusel
In costum de marinel.

In costum de marinar si cu palaria din pai, Viorel tine sub panglica aranjat, biletul abia cumparat!

MAM MARE: Vai, vai ce bine-i sade lui


In costum de marinel!
TANTI MITA: Mamito, nu se spune Marinel
TI am mai spus , dar in zadar
Nu intelegi defel
Mai nou... se zice Marinal
MAM MARE: Ei, poftim! Ziceti voi asa
Eu zic cum am apucat
Pe vremea mea, Marinel se zicea
Cand a iesit moda asta de imbracat
Viorel Nazdravanel atunci ia atitudine se pune intre cele doua doamne si spune:
- Nu stiti nimic amandoua si-ascultati ce va spun voua, nu se zice Marinal si nici Marinel! Mai nou, acum se zice MARINER
MAM MARE: Apoi de, draga nepoate, N-a-nvatat toata lumea carte, Sa stie ca dumneata, Cate-n lume s-or schimba

Dar destul cu filologia si Mam mare potriveste palaria. Trenul soseste, si e plin. Nu sta mult, si iar porneste lin. Cu bunavointa si
politete cativa tineri se ridica si pe dame le invita, in cupeu sa se aseze.
6
VIOREL cum e cu tupeu, nu vrea sa intre in cupeu. Vrea sa sada-n coridor, in randul barbatilor. Intre timp apare si controlorul care
il observa pe Viorel si ii spune incetisor:
- Nu e voie, nu e voie mititelule, sa scoti capul pe fereastra

VIOREL: Ce treaba ai tu uratule? Ce ti pasa nataraule?

Se smuceste mititelul si se stramba la urat, se spanzura pe vergea si face tot ce vrea! N-apuca uratul si nataraul
sa spuna ceva, sa faca ceva ca Viorel trage capul inauntru si incepe sa tipe.
- Mamitoooooooo, mam mareeee, tanti mitaaaaa, Sa opreasca trenul , sa opreascaaaa, Palaria mi a zburat
Sa opreasca neaparat!!!!!
SAR CUCOANELE alarmate, vai de ele speriate, sa vada cumva, de n a patit Viorel ceva. BINE nu s-au dumirit
Conductorul s-a ivit, Merge la fiecare in vagon, sa vada biletele calatorilor
- Domnilor, biletele va rog, Biletele la control,La statia din urma cine-a urcat! Biletele la control

Damele arata biletele lor; Si tot explica de zor, Cum palaria lui Viorel a zburat si biletul cu ea odata

TANTI MITA: Parol , chiar eu l am cumparat si la palarie l-am aranjat


- Doamnele mele regret, Cine nu are bilet plateste amenda si la statia urmatoare coboara

Cucoanele sunt suparate si spun ca ele au dreptate! Viorel nu e vinovat ca palaria a zburat
- Ba vinovat este, ca nu a vrut sa asculte,capul pe fereastra a scos si-acum palaria e pe jos

TANTI MITA atunci spune:


- Nu e treaba dumneata! Te rog, nu te amesteca!!!!
MAMITA: VEZI, daca nu te-astamperi, ai vrut sa ma superi, fara palarie ai ramas si-ai dat de necaz! Amenda o sa dam
Si alt bilet sa cumparam!!!!

Pana una alta, Viorel face ce face si iar da de bucluc. Dupa ce a primit ciocolata si nu i s-a explicat de ce nu este bine sa stea cu
capul pe fereastra, Viorel iar face o pozna! De data aceasta ramane inchis in baia trenului. Doamnele speriate il cauta si indata ce-l
gasira apare si conductorul. Il elibereaza pe Viorel si ii da si biletul pierdut. Cand credeam ca Viorel s-a linistit si a inteles ca trebuie
sa stea linistit, in banca lui, acesta iese pe coridor, se asaza pe un geamantan, vede semnalul de alarma si trage de el.
Pe cand trenul avea viteza se-aude deodata semnalul de alarma. Pasagerii se impacienteaza, ies toti pe la ferestre, sa vaza ce s-a
intamplat , ce este. Cinevaaaaa, nu se stie cineeeee. Poate fi orisicine, cel ce a tras manerul si a oprit trenul.
CINE POATE GHICI OARE? Vagonul in care ata plumbuita-i rupta Si manivela rasturnata?
Nu e greu de constatat, e vagonul in care a fost taraboi mare cand palaria pe geam a zburat!
Toata lumea ramane surprinsa pentru caa, ce credeti..... Viorel doarme in bratele bunicii!
In cele din urma, trenul ajunge in gara, cu intarziere din cauza celor intamplate!
7
8
9
10
11
12
13
14

S-ar putea să vă placă și