Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ROMANI MICI CU INIMI MARI

Educatoare-Alexandru Alexandra Daniela

Unitatea de invatamant-Floare Albastra

Data-29.11.2022

Nivel 1-Grupa mica 1

Tema anuala de studiu –Cine sunt /Suntem?

Tema proiectului-Romani mici cu inimi mari

Tema saptamanii-Romania ,tara mea

Tema activitatii-Legenda Tricolorului

Categoria de activitate-Educarea limbajului

Domeniul de activitate –DLC-Domeniul limba si comunicare

Mijloc de realizare-Lectura educatoarei

Tipul de activitate-Insusire de noi cunostinte

Scopul activitatii-Formarea capacitatii de a asculta cu interes o poveste,retinand mesajul


acesteia,formarea trasaturilor pozitive de caracter.

Obiective Operationale-

01-Sa asculte cu atentie povestea citita de educatoare;

02-Sa numeasca personajele prezente la actiunein ordinea aparitiei lor in poveste;

03-Sa exprime prin cuvinte proprii mesajul povestii.

Strategii Didactice

Metode si Procedee-Lectura,coversatia,observatia,explicatia.
Materiale didactice-imagini,carti

Forma de organizare-individual,frontal.

Locul de desfasurare-sala de grupa

Durata -15-20 minute

Bibliografie-Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7 ani )

-Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar


,2005,Bucuresti;Editura Humanitas Educational –Mitu ,F.,Antonovici Stefania.

Demers didactic
Evenimentul Continutul Stiintific Strategii didactice Evaluare
didactic
1.Moment Asigurarea conditiilor Conversatia
organizatoric pentru desfasurarea
activitatii propriu-zise
-aerisirea salii de grupa
-pregatirea materialului
didactic
-aranjarea copiilor pe
scaune in forma de
semicerc.
2.Captarea Se va realiza printr-o Conversatia Observarea
atentiei scurta conversatie comportamentului
despre portul copiilor
popular.Educatoarea
prezinta copiilor o
plansa cu imaginile
povestii.
3.Anuntarea Se va anunta titlul Conversatia
temei si a povestii-Legenda
obiectivelor Tricolorului. Astazi vom Explicatia
asculta o poveste
frumoasa despre tara
noastra .Se precizeaza
sarcinile care le revin
copiilor-de a asculta cu
atentie povestea pentru
a putea sa le-o
povestesca si parintilor.
4.Desfasurarea Educatoarea va citii Frontal
activitatii continutul povestii Observatia Copiii asculta cu
folosindu-se de Conversatia atentie povestea.
inflexiunile vocii si Explicatia
mimica Problematizarea
corespunzatoare.Se vor
plasa imagini
reprezentative pe tabla
magnetica.Se explica
cuvintele.
5.Fixarea Educatoarea expune pe Conversatia Evaluarea frontala
contiutului tabla magnetica o ,orala.Copiii
imagine reprezentativa denumesc
pentru povestea personajele din
Legenda poveste asociindu-
Tricolorului.Educatoarea le cu culoarea
va adresa intrebari batistei.
referitoare la
personajele din poveste.
Vor fi nominalizati
cativa copii dintre cei
care ridica mana pentru
a raspunde.Cate fiice
avea tatal ?Ce au oferit
fetele ,tatalui inainte Copiii explica cu
sa plece?Ce culori are cuvinte proprii
steagul Romaniei ? mesajul.
6.Evaluarea Educatoarea va face Conversatia Frontal si
activitatii aprecieri asupra individual
modului in care copii au
raspuns intrebarilor si
au inteles mesajul
povestii.
7.Incheierea Se fac apoi aprecieri
activitatii privind modul in care au
ascultat si s-au
comportat in timpul
activitatii.

S-ar putea să vă placă și