Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRUPA: Mică
PROPUNĂTOR:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA PROIECTULUI: Iarna, anotimpul bucuriei
TEMA SĂPTĂMÂNII: În aşteptarea lui Moş Crăciun
TEMA ACTIVITĂȚII: Secretul Moşului
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (dobândire de noi cunoştinţe şi consolidare de priceperi şi deprinderi)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (AI-DLC :Educarea limbajului:”Elmer şi Moş Roş”,de David McKee-povestea educatoarei +
DEC – Activitate artistico-plastică: „ Podoabe pentru brad ” -pictura cu pensula,pata de culoare)
COMPONENŢA ACTIVITĂȚII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineață : „ De vorbă cu spiridușii moșului! ”
Rutină: „ Spiriduși ordonați! ” – deprinderi de autoservire
Tranziții :„ Moș Crăciun ce drag ne esti”- cântec
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA )
Joc de rol: „ Prăjituri pentru Moș Crăciun ”
Ştiinţă: „ Puzzle cu spiriduşi,Moş Crăciun ,brad”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE ( ADE )
DLC :Educarea limbajului:
”Elmer şi Moş Roş”,de David McKee-povestea educatoarei
DEC – Activitate artistico-plastică:
„ Podoabe pentru brad ” -pictura cu pensula,pata de culoare
JOCURI ŞI ACTIVITǍŢI LIBER ALESE(ALA)
ALA:Joc de distractiv: „Căutatorii de comori”
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale; îmbogăţirea
vocabularului cu noi cuvinte.
Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a reda efecte plastice, elaborate prin tehnicile specifice picturii.

DIMENSIUNI DE DEZVOLTARE:
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
- Activare și manifestare a potențialului creativ.
- Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor(persistenţa în activităţi)

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Exersează, cu sprijin , ascultarea activă a unui mesaj în vederea întelegerii și receptării lui.
- Manifestă creativitate prin activități artistico- plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative.
- Finalizează proiecte simple(puzzle de 3-5piese)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: : La sfârşitul activităţii , copiii vor fi capabili:


O1-Să demonstreze înţelegerea mesajului unui text ,ca urmare a audierii acestuia;
O2- să folosească elemente de limbaj plastic pentru a compune în mod original și personal spațiul plastic;
O3- să întregească imaginea unui puzzle descoperind imagini cu spiriduşi,Moş Crăciun,bradul împodobit.

O4- să participe activ la activitatea de joc,interpretând rolul ales;


O5- să respecte regulile impuse de jocuri,participand cu interes şi buna dispoziţie;

STRATEGII DIDACTICE :
METODE/PROCEDEE/TEHNICI: conversaţia, explicaţia, problematizarea, povestirea, demonstrația, exerciţiul, jocul ,învățarea prin cooperare .
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: panoul pentru prezență cu pozele copiilor, calendarul naturii cu jetoane, cutia surpriză cu ornamente si bradut
din lemn,biscuiţi,finetti, bomboane, acuarele,pensule, șorțulețe, șervețele, tavă, săculețe, coșuri.
FORME DE ORGANIZARE: frontal,individual,on-line.
MODALITĂȚI DE EVALUARE: continuă-formativă: prin observarea sistematică a comportamentului copiilor, observarea produselor
activității, răspunsurile copiilor.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
„ Curriculum pentru educația timpurie ” – 2019
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela ( 2006 ). „ Metode interactive de grup ” – ghid metodic , Editura Arves.
Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi intrumente cu care operează curriculumul pentru educaţie timpurie-Educaţia timpurie în
România şi în lume-2019
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, în care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit de
bună dispoziție. Educatoarea foloseste o roata ,in cadrul aplicatiei wordwall si conform sagetii copiii se salută reciproc cu expresia „ Bună
dimineața ”, salutul realizandu-se cu semnul imaginii. Educatoarea va fi cea care va da startul acestui salut, pentru a constitui un model de
comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare - verbală şi nonverbală.
Educatoarea va face prezenta copiilor si va așeza fotografia completând tabelul de prezenţă. Se va stabili împreună cu preşcolarii data, ziua,
luna şi anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii, şi se va completa calendarul naturii de catre educatoare.
După completarea calendarului se aude un clopotel. Noutatea zilei o reprezintă apariția in fata ecranului a lui Mos Craciun. Copiii il recunosc
si sunt anuntati ca astazi ei ii vor descoperi secretul acestuia si vor gasi o modalitate de a-l surprinde.Pentru acest lucru,vor trebui sa se
transforme in spiridusi si impreuna cu educatoarea isi vor pune coronite de spiridusi.
Copiii vor fi anunțați ca urmează să le spun povestea ,, Elmer și Moș Roș" de David McKee - povestea educatoarei, cât mai expresiv.
Vocea şi tonul vor fi potrivite cu importanţa faptelor, de asemenea, o mimică şi gestică corespunzătoare; se va schimba ritmul vorbirii în funcţie
de momentul poveştii. Momentele principale ale poveştii vor fi atinse adresând copiilor câteva întrebări pe marginea textului audiat, folosind
imaginile.
La sfârşitul poveştii, copiii vor desfăşura in cadrul aplicatiei wordwall un joc, se va deschide cate o cutiuta,dar un inainte de a
adresa intrebarea, daca răspunsul este corect se trece mai departe.
Prin intermediul tranziției „ Moș Crăciun ”,se va face trecerea spre activitatile ce urmeaza a fi desfasurate.(ALA)
Educatoarea va prezenta centrele de interes,materialele si sarcinile de lucru, unde prescolarii isi vor desfășura activitățile liber alese și activitatea
plastică din cadrul domeniului estetic si creativ .
Copiii vor intui materialele primite într-o cutie sub forma de cadou. Fiecare copil va lucra la centrul de interes dorit. În cadrul sectorului
Stiinta, copiii vor realiza puzzle-uri :spiridus,Mos Craciun,bradut, la sectorul Artă vor picta“ Ornamentele de brad ”,dupa care vor impodobi un
bradut cu acestea,iar la sectorul Joc de rol vor face prăjituri pentru Mos Craciun.
După terminarea sarcinilor isi vor putea continua activitatea si se vor putea orienta spre un alt centru în care îşi doresc să lucreze. Copiii
vor lucra individual. În final, lucrările realizate vor fi aşezate in camera acestora,unde vor fi prezentate .La finalul activității copiii interpretează
jocul distractiv „Cautatorii de comori”. După finalizarea lucrărilor,copiii vor primi feedback individual,iar educatoarea va face aprecieri asupra
activităţii derulate,alături de copii.

Etapele Conținutul activității Metode și Mijloace de Forme de Forme de evaluare


activității procedee învățământ organizare
1.Momentul Se creează condiții optime pentru desfășurarea unei bune Conversația Calendarul Frontal Observarea
organizatoric activități. naturii, comportamentului
Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul panoul de copiilor
naturii. prezență
2.Captarea Se aud zurgălai,făcându-şi apariţia un Moş Crăciun şi Conversația Clopoţel,Mo Atenția,
atenției copiii vor afla că transformându-se în spiriduşi,îi vor afla Expunerea ş Crăciun Frontal promptitudinea
secretul lui Moş Crăciun şi astfel l-ar putea surprinde. Surpriza răspunsurilor
3. Reactualizarea În scopul creării unei atmosfere prielnice începerii
cunoștiințelor poveştii, se va purta o discuţie despre personajele din
poveşti (Pete motanul, Elmer).
4. Anunțarea Astăzi, o să vă spun o nouă poveste despre Elmer alaturi Conversația Frontal Observarea
temei și a de prietenii săi , împreună îl vor surprinde pe moşul
obiectivelor lor,punând cadourile sub brad, vom împodobi bradul cu Explicația comportamentului
urmărite ornamente pictate de voi,vom face prajituri şi puzzle-uri
pentru a reuşi să il surprindem pe Moş Crăciun,iar in
finalul zilei se vom juca un joc distractiv.
5.Prezentarea Expunerea poveştii de către educatoare: Povestirea Coroniţe Frontal Mânuirea
conținutului și Educatoarea derulează o prezentare Power Point cu Conversația spiriduşi materialului după
dirijarea imagini din poveste şi spune povestea cât mai Explicația Cartea de indicațiile
învățării expresiv.Vocea şi tonul vor fi potrivite cu importanţa Jocul poveşti educatoarei
faptelor, de asemenea, o mimică şi gestică
corespunzătoare; se va schimba ritmul vorbirii în funcţie
de momentul poveştii. Momentele principale ale poveştii
vor fi atinse adresând copiilor câteva întrebări pe
marginea textului audiat:
Momentele principale ale poveştii sunt:
- În timp ce mergeau îi sunt adresate întrebări despre Moș
Roș.
-Jungla devine o pădure de brazi acoperită cu zăpadă.
- Elefanții cand au văzut zăpada au început să se joace,
doar Elmer s-a dus să aleagă un brad.
6.Obținerea - Elmer se întalnește cu Renul lui Moș Roș, care îi spune
performanței să-I țină ascunși pe elefanți maine seară.
- Au luat bradul, și s-au întors acasă fericiți.
-A doua zi , țoți elefanți au ajutat la împodobirea bradului.
-Cadourile , frumos ambalate și decorate sunt așezate în
jurul bradului.
- În aceea noapte când elefanții adulți dormeau, Elmer i-a
adunat pe toți elefănței.
-Elmer le sugerează elefănțeilor ca dacă vor să-l vadă pe
Moș Roș trebuie să se ascundă undeva unde să nu fie
observați.
-Numai ce se ascunseseră că Moș Roș își face apariția,
din înaltul cerului coboară o sanie trasă de șase reni.
- Moș Roș împreună cu Elmer pun cadourile în sanie.
-Moș Roș pleacă cu sania, iar elefănței erau fericiți că l-au
văzut.
-Elmer le spune elefanților ca Iarna este anotimpul când
trebuie să dăruim, noi oferim cadouri și Moș Roș le duce
celor care au nevoie.
-Toți elefanți adorm,Elmer merge tiptil la fiecare și le
pune câte un cadou de la Moș Roș.
Explicarea cuvintelor noi se va face pe parcursul poveştii:
: „se aștern”, „în depărtare ”, „cristal” cu care se vor
alcătui propoziţii simple / dezvoltate.
Fixarea poveştii
La sfârşitul poveştii, educatoarea și copiii vor desfășura
Jocul prin aplicatia wordwall- cu intrebari din poveste,
sunt decoperite imaginile din poveste, vor denumi si
personajele povești.
Prin tranziția „ Moș Crăciun ” se face trecerea către Conversația Puzzle- Individual Mânuirea
centre. Intuirea materialului didactic uri,acuarele, materialului după
Copiii vor descoperi și vor denumi materiale primite in Demonstrația șorțulețe, indicațiile
cutiile cadou. farfurii, educatoarei
7.Asigurarea Explicarea modalității de lucru :Voi explica și Descoperirea pensule,
retenției și a demonstra modul de lucru pentru fiecare centru în parte. planșete,orna Rezolvarea corectă a
transferului La centrul Stiinta copiii vor reconstitui puzzle-ri cu mente si sarcinilor
motive de iarna. Trebuie sa aleaga piesele braduţi din
corespunzătoare fiecărei imagine, sa asambleze piesele, să lemn Respectarea etapelor
denumească imaginile descoperite. de lucru
La centrul Joc de rol : copiii vor interpreta rolul de
cofetar şi vor realiza prăjituri pentru moșul. Realizarea intuirii
La sectorul Artă – Domeniul Estetic și Creativ – materialelor de către
Activitate artistico-plastică – copii
Subiectul :„ Podoabe pentru brad ”
Tema plastica : pata de culoare (culori calde, culori reci)
Tehnica: pictură cu pensula
se desfăşoară activitatea plastică– unde copiii vor avea ca
sarcină să picteze podoabe pentru brad utilizând culori
calde și culori reci. Educatoarea le va explica copiilor ce
au d făcut prin selectarea materialelor de lucru.
Pentru executarea lucrării de către copii, sunt necesare
mişcările pentru încălzirea musculaturii fine a mâinii:
“ Mişcăm degetele,
Batem palmele
Strângem pumnişorii
Şi morişca repejor
Plouă , plouă ne-ncetat
Soarele a ieşit iar : URA!”
Se stabilesc criteriile de evaluare a lucrărilor: acurateţe,
originalitate.
Li se aminteşte copiilor că utilizăm cu grijă materialele,
protejăm lucrările făcute, fiecare sarcină trebuie
terminată. În momentul când un copil termină sarcina
primită, o fotografiaza si o posteaza, fiind liber să - şi
aleagă un alt centru.
La sfârşitul activităţii se va face aprecieri verbale
asupra îndeplinirii sarcinilor primite la început.
Copiii merg la baie, iar prin intermediul tranziției „Moş Conversația Individual Aprecieri verbale
Crăciun ce drag ne eşti!”. Explicația
În ultima parte a zilei,se va desfăşura jocul Demonstrația
distractiv:”Căutatorii de comori”:părinţii vor ascunde prin Jocul
camera sau afară globuleţe,iar copiii vor trebui să le
găsească cu ajutorul formulelor cald(aproape de globuleţ)
şi rece(departe de globuleţ).
În încheiere , educatoarea adresează copiilor câteva Frontal Aprecieri verbale
8.Încheierea întrebări : Cum v-ați simțit astăzi? ; Ce ați învățat astăzi? , Conversația
activității etc.

S-ar putea să vă placă și