Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 16-12- 2015


Grădiniţa Liceului Tehnologic de Industrie Alimentara Fetesti
Educatoare: Bajenaru Nina
Grupa: mare
Tema de studiu: “Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului tematic: “Magia traditiilor de Craciun”
Tema zilei: “ Asteptam Crăciunul !”
Activităţi de învăţare:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă-“Suntem spiridusii lui Moş Crăciun”; Rutine şi tranziţii;
ALA 1 : Ştiinţă: “Ajută-l pe Moş Crăciun să găsească drumul corect”;/,,Fa sa fie 6( brazi, stelute ,manusi …)
Artă: “Brad impodobit”- lipire , colorare
Biblioteca: ,,Cate silabe sunt?”- fise individuale de lucru
Comunicare scrisă- “Scrisoare pentru Mos Crăciun”(litere punctate)
Joc de masa : puzzle ,, Mos Craciun”, ,,Bradul de Craciun”
ADE: D.L.C.- Educarea limbajului: „ Legenda lui Mos Craciun”
DOS- activitate practica -,, Asteptam Craciunul”
- postere ,,Bradul de Craciun”
- confectie ,, Stea”, ,, Sorcova”
- atelier practico- gospodaresc ,,Facem cozonaci”
ALA 2: ,,Primiti cu colindul?”
Forma de realizare: activitate integrată pe parcursul unei zile;
Forma de organizare: frontală, pe grupuri mici, individual;
Tipul de activitate: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
Obiective operaţionale : - să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;
- să înţeleagă că tipăritura (scrisul) are înţeles (semnificaţie);
să denumească şi să descrie tradiţiile şi obiceiurile poporului român ;
- să respecte tradiţiile culturale şi religioase ;
- să pregătească aluatul pentru cozonac după o reţetă dată;
- să împodobescă bradul cu câte 6 globuleţe,steluţe, cadouri etc.;
- să lipescă, să confecţioneze sorcove si stea pentru colindat;
- să mânuiască obiecte, respectând norme simple de protecţie şi de securitate;
- să scrie felicitări peste modelul punctat;
- să participe afectiv la sărbătorile religioase;
- să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă la activitatea propriu-zisă;
- să cânte colide tradiţionale româneşti;
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia,surpriza, povestirea, demonstratia, explicaţia, jocul de rol, exerciţiul,
explozia stelară,turul galeriei;
b) MATERIAL DIDACTIC:
-imagini cu aspecte ce vizează obiceiurile şi tradiţiile religioase ale poporului român, fise individuale de lucru, făină, lapte,
ouă, zahăr, drojdie,ulei sau margarină, rahat, nuci, cacao, hârtie glasată,foarfece,lipiciuri, steluţe, lumânări, felicitări ,
creioane, carioci, videoproiector etc ;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulgu,- ,,Metode interactive de grup” ,(ghid metodic) , Ed. Arves, Craiova,
2006;
 V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - Ghid pentru proiecte tematice , Ed. Humanitas
Educaţional, Bucureşti 2005;
 Revista Invatamantul prescolar si primar,nr. 3-4, ed. Arlequin Bucuresti/ 2015
SCENARIUL DIDACTIC

Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă.. Are loc salutul. Copiii se saluta strangand mana colegului de langa el si
spunandu-i pe nume, ultimul saluta educatoarea si aceasta colectivul de copii. Se stabilesc absentii, se reactualizeaza
calendarul naturii.
Noutatea zilei constă în faptul că la coltul tematic exista o cutie( cutia cu surprize) si in cutie un mesaj de la Mos Craciun.
Se citeste mesajul prin care copiii sunt numiti,, spiridusii Mosului ’’pentru o zi .In cutie sunt caciulite rosii pentru toti copiii
si bineinteles recompense pentru copiii care duc la bun sfarsit sarcinile trasate prin intermediul scrisorii de catre Mos
Craciun.
Se introduce un moment de tranziţie : “Bat din palme: pac ,pac ,pac,/Din picioare: trap, trap,trap/ Ne-nvartim ,ne rasucim /Si
la centre noi pornim!”
Se prezintă copiilor sectoarele de lucru: :
ALA1: Ştiinţă: “Ajută-l pe Moş Crăciun să găsească drumul corect”;/,,Fa sa fie 6( brazi, stelute ,manusi …)
Artă: “Brad impodobit”- lipire , colorare
Biblioteca: ,,Cate silabe sunt?”- fise individuale de lucru
Comunicare scrisă- “Scrisoare pentru Mos Crăciun”(litere punctate)
Joc de masa : puzzle ,, Mos Craciun”, ,,Bradul de Craciun”
Se introduce un moment de tranziţie- „Unu, doi,unu, doi,/Suntem spiridusi vioi!!”
Se trece apoi la activitatea integrata,,Asteptam Craciunul”
ADE: D.L.C.- Educarea limbajului: „ Legenda lui Mos Craciun”
DOS- activitate practica -,, Asteptam Craciunul”
- postere ,,Bradul de Craciun”
- confectie ,, Stea”, ,, Sorcova”
- atelier practico- gospodaresc ,,Facem cozonaci”
După ce copiii au îndeplinit sarcinile de la sectoare are loc Turul Galeriei.
Copiii canta apoi colinde romanesti si servesc cozonacul realizat la activitate . Educatoarea va face aprecieri asupra
modului în care s-a desfăşurat activitatea pe parcursul întregii zile si va da copiilor recompensele pregatite de Mos Craciun
in cutia cu surprize.
NR. EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE

1. Moment -amenajarea spatiului educational


organizatoric -distribuirea materialului didactic
-organizarea colectivului de copii
2. Captarea atenţiei Captarea atentiei se realizeaza Globala(aprecierea
prin proiectarea pe ecranul interesului
videoproiectorului a unei imagini cu Surpriza manifestat de copii
Mos Craciun. Se poarta o scurta convorbirea pentru activitate)
conversatie despre Mos Craciun si
faptele lui.

3. Comunicarea temei Educatoarea anunta ca astăzi vor Globala(observarea


şi obiectivelor desfasura o activitate de educarea explicaţia comportamentului)
activităţii limbajului ,,Legenda lui Mos
Craciun”, apoi vor realiza postere cu
bradul de Craciun , vor confectiona
stea si sorcove pentru colindat si vor
pregati cozonaci.
La final vor canta colindele pregatite
pentru serbare.
4. Dirijarea învăţării Copiii vizioneaza ,, Legenda lui Mos Evaluarea orală a
prin abordarea Craciun”, apoi prin metoda explozia Povestirea modului de
integrată a stelara se va verifica si consolida exprimare , a
conţinuturilor continutul de idei a acesteia: CINE explozia stelara nivelului
este Mos Craciun ?, CE face Mos cunoştinţelor
Craciun ?, UNDE locuieste?, CAND Conversaţia dobândite în
vine?, DE CE il asteapta copiii?.Se activităţile
trece la activitatea apartinand anterioare
domeniului om si societate -
activitate practica -,, Asteptam
Craciunul”
Fiecare grup primeşte câte un indiciu
pentru identificarea activităţii de
grup.

5. Obţinerea Copiii intuiesc materialele de la Capacitatea de a


performanţei fiecare atelier, ascultă cerinţele Explicaţia relaţiona cu colegii
educatoarei şi sarcinile specifice şi Conversaţia de grup
se aşează la zona preferată: Demonstraţia
1- postere ,,Bradul de Craciun”-
copiii decoreaza brazi de Craciun cu Exerciţiul
cate 6 ornamente(globuri, stelute , Capacitatea de a
jucarii, cadouri, ciorapei etc); utiliza
2 -confectie ,, Stea”, ,, Sorcova”- instrumentele de
copiii -decupează, confecţionează, lucru şi de a realiza
descriu obiceiul,spun când se merge postere, sorcove,
cu Sorcova; Stea;
3 -atelier practico- gospodaresc
,,Facem cozonaci” – vor pregăti un
cozonac după o reţetă :lapte,
făină,ouă, zahăr, drojdie, costumaţi
cu şorţuleţ şi bonetă pe cap, după ce capacitatea de a
în prealabil s-au spălat pe mâini,sau desfăşura activităţi
au manuşi; grafice casnice
- întind foile şi vor pregăti
umplutura.
Copiii vor lucra la sectorul ales , -capacitatea de a
educatoarea va interveni cu mici lucra în grup
explicatii , daca ei vor solicita
ajutorul. Copiii se pot muta şi la alt
atelier după ce au rezolvat sarcina
data.

6 Evaluarea După ce copiii au îndeplinit sarcinile Turul galeriei- -capacitatea de a


performanţelor de la ateliere are loc Turul Galeriei. interviul, prezenta grupului
Se evaluează activitatea pe grupuri şi Dialogul lucrarea realizată;
chiar individual. Analiza
Criterii:- colaborarea cu ceilalti produselor
-indemanare si creativitate activitatii
Voi introduce un moment de
tranziţie miscarea
Unu, doi,unu, doi
Suntem spiridusi vioi,
Iar acum ne pregătim
Ca sa colindam puţin.
.

7 Asigurarea retenţiei ,, Primiti cu colindul?” -joc de rol -capacitatea de a


şi transferului. Copiii canta apoi colinde romanesti recita expresiv, de
si recita poezii specifice Craciunului. a cânta colinde;
8 Incheierea activitatii Educatoarea fixează tema activităţii -expunerea - frontală
Educatoarea va face aprecieri asupra -conversaţia Se fac aprecieri
modului în care s-a desfăşurat generale şi
activitatea pe parcursul întregii zile si individuale,
va da copiilor recompensele punctânu-se
pregatite de Mos Craciun in cutia cu realizările acestei
surprize. activităţi.

S-ar putea să vă placă și