Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

COPACUL PRIMAVERII

DATA: 14.03.2019

GRADINITA PINOCHIO BACAU

EDUCATOARE: Solomon Madalina Elena

GRUPA: mica

TEMA ANUALA DE STUDIU: CE SI CUM EXPERIMENTAM CEEA CE SIMTIM?

TEMA PROIECT: ,,COPACELUL”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOS (Domeniul Om si societate)

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Copacul primaverii’’

FORMA DE REALIZARE: lipirea formei copacului si a mugurilor din popcorn

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

 Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;


Obiective operaţionale:

- să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice

- să parcurga etapele de lucru.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,.
Material didactic: demonstrativ: planşa-model, planse cu etapele de lucru, televizor, CD cu
muzica;
distributiv: cartoane, cosuleţe, pastă de lipit, planşete, popcorn
Durata: 15 minute
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Moment Crearea condiţiilor optime
organizatoric desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de
grupă, aşezarea mobilierului, aşezarea
materialelor pe masuţe.
Captarea atenţiei Se realizează printr-o surpriza Conversaţia frontala
muzicala: ,,Copăcelul din gradină”
Intuirea materialului Se intuieşte materialul distributiv Conversaţia frontala
didactic precizandu-se ce activitate vor desfăsura.
Anunţarea temei şi Se anunta tema „Copacul Conversatia frontala
enunţarea oiectivelor primaverii”, motivandu-se alegerea Explicatia dialogata
acesteia. Se enunta obiectivele in termeni
accesibili copiilor.
Dirijarea invatarii - Se prezinta modelul si se analizeaza;
Se explică şi se demonstrează etapele de Conversaţia
lucru: Vom lipi cate o floaricica de explicatia
popcorn la locul potrivit, pe crengutele
copacului încât să obţinem ,,Copacul
inmugurit al primaverii. frontala
Pentru aceasta trebuie să aplicam lipiciul, individuale
cu atenţie, pe spatele florilor de popcorn,
in cantitate potrivită;
- Trebuie să păstram aspectul îngrijit al
lucrării asfel incat copacelul inflorit sa fie
cat mai frumos.
- Se aduc la cunostinta toate criteriile pe
care le vom evalua la sfarsitul activitatii:
acuratetea lucrarilor, asamblarea Explicaţia
elementelor in locurile corespunzatoare,
modul in care au lipit, creativitatea,
originalitatea, finalizarea lucrarii. Demonstraţia
- Se executa exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii:
„Eu strâng pumnii şi-i desfac, frontala
Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi.
Batem palmele uşor,
Batem palmele cu zor. individuala
Unu, doi, unu, doi, Exerciţiul
Toţi suntem acum vioi.
Ploaia uşor să auzim,
Cu vârf de degete masa lovim.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.”
- Executarea lucrării de către copii:
(Copiii vor lucra pe un fond muzical:
„Anotimpurile”, de Vivaldi)
- Dirijarea invatarii se va efectua atat din
interior cat si din exterior, insistandu-se
asupra mentinerii unei pozitii corecte a
copiilor in timpul desfasurarii activitatii.
- In timp ce copiii lucrează, se va oferi
sprijin acelora care întămpină dificultăţi,
vor fi încurajati şi stimulati permanent
Obtinerea Lucrările vor fi asezate la Conversaţia frontala
performantei expoziţie, subliniindu-se respectarea Explicaţia
criteriilor de realizare.
Asigurarea retentiei Se fixeaza prin intrebari activitatea Conversatia frontala
desfasurata si titlul acesteia
Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra lucrărilor şi Conversaţia frontala,
a comportamentului copiilor la activitate. individuala
Activitatea se va incheia prin
interpretarea cantecului „Copacelul din
gradina” (prima strofa).

S-ar putea să vă placă și