Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.10.2020
GRUPA: Mica „Isteții”
UNITATEA DE invatamant: Gradinita cu P. P. nr.8 Brasov
PROPUNAOR: Prof. inv. presc. Ursu Cornelia
TEMA SAPTAMANII: ,,Morcovelul vesel”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA I , jocuri si activitati alese
TEMA: -Constructii: Lădițe pentru legume
-Artă: Morcovei subtirei
-Stiinta: Cum sunt morcovii?(joc senzorial)
SCOPUL: formarea unor abilitati practice si tehnici de lucru in scopul realizarii unor
produse simple.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
 Sa asambleze din piese lego lădițe pentru legume
 Sa interpreteze rolurile propuse,utilizând replici, comportamente și atitudini
adecvate.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:conversatia,explicatia,demonstratia, exercitiul.
FORME DE ORGANIZARE: pe centre de interes
MIJLOACE: morcovi, cuțite, piese leg, plastelina, plansete
EVENIMENTE CONTIUNUT STIINTIFIC STRATEGA EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICĂ
1.Moment -pregatesc materialele necesare centrelor
organizatoric de interes

Zâna Toamna a venit la noi în grupă si ne- •observatia


2.Captarea a adus leguma ei preferata – morcovul. *frontal
atentiei

,,-Stiti ce este morcovul?” •conversatia V


,,-Ce culoare are morcovul?”
3.Reactualizarea ,,-La ce este folositor morcovul?” *frontal E
cunostintelor ,,-Morcovul contine multe vitamine!”
•explicatia R

B
-anunt copiii ca azi vor construi lădite
4.Anuntarea pentru legume si vor curăta morcovi. A
temei si a *pe centre de
obiectivelor interes L

•demonstratia A
♦ In cadrul primului centru de interes,
copiii vor asambla lădite pentru legume, - piese lego
5.Dirijarea folosind piese lego.
invatarii ♦ Al doilea centru de interes este joc de •jocul de rol
rol. Copiii vor curăta morcovi si se vor
juca ,,De-a gospodinele!”
- morcovi, cutite

După ce lăditele pentru legume sunt


6.Obtinerea construite, se va forma în fata grupei o *frontal
perforrmantei mică expozitie.

7.Aprecierea -,,Haideti sa vedem ce au gătit


activitătii gospodinele noastre !“
-se fac aprecieri individuale.
ADP- ÎNTÂLNIREA DE DIMINEATĂ

Evenimente Continut stiintific Strategia Evaluare


didactice didactică
I.Moment -îi asez pe copii în cerc
organizatoric
*salutul „-Bună dimineata, Stelutelor!’’ *frontal
„-Bună dimineata!”
„-Cum vă simtiti astăzi?” Conversatia Verbală
 Numesc 3 copii să îmi spună
cum se simt astăzi.
*calendarul „- Ia să îmi spuneti cum este vremea
naturii afară?”
 Copiii îmi spun cum este Verbală
vremea afară.
„- Copii, cum facem noi când afară
este frig?” Conversatia
 Copiii gesticulează *frontal
„-Dar când plouă?” Paraverbală
 Copiii gesticulează
„-Si cum facem noi când iese
soarele?”
 Copiii gesticulează

*conversatie „STIU SĂ SALUT CUM SE


tematica CUVINE !”
- voi întreba copiii dacă stiu să
salute, potrivit momentelor zilei sau
in diferite împrejurări. Conversatia
-,,Cum salutăm noi dimineata când tematică Verbală
venim la grădinită?” *frontal
-,,Dar când plecăm acasă cum
salutăm ?”
-,,Cum salutăm persoanele în
vârstă?”
PROIECT DIDACTIC

DATA:23.10.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P. P. nr. 8 Brasov
GRUPA: Mica- Stelutele
PROPUNATOR: Prof. inv. presc. Tatu Emilia Maria
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Morcovelul vesel”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADP+ADE
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DEC- Educație plastică
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Morcovul”
MIJLOC DE REALIZARE: Pictură
TIPUL ACTIVITĂŢII: formarea priceperilor şi deprinderilor
SCOPUL: dezvoltarea deprinderilor de a picta , în vederea stimulării expresivității și
a creativității
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să picteze morcovul, aplicând culoarea adecvată pe suprafața dată cu ajutorul
buretelui.
 să denumească corect materialele de lucru ;
 să execute corect exerciţii pentru încălzirea muşchilor mâinii;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,
exerciţiul, turul galeriei;
 MIJLOACE: ghicitoare, Maiorul Morcovior, acuarele, pensule, pahar cu apă,
șervețele, legume (morcov), recompense .
 FORME DE ORGANIZARE : individual

DURATA: 15-20 minute


Evenimente Continut stiintific Strategii Evaluare
didactice didactice
1. Moment Are loc :
organizator -asezarea mobilierului;
ic -pregătirea materialelor pentru buna
desfăsurare a activitătii;
-asezarea copiilor la măsută.
2. Captarea Captarea atentiei se realizează în *frontal Observ
atentiei momentul în care copiii sunt asezati la comportament
măsută iar eu le voi spune o ghicitoare : -Maiorul ul copiilor
,,Nas la omul de zapada, Morcovior
Iepurasul vrea sa-l roada.” -legume
(morcovul ) (morcov)
,,-Cine credeti că a venit la noi în grupă -ghicitoare
astăzi?”
,,-Ia priviti! Este chiar Maiorul ▪observatia
Morcovior!”
,,-A venit la noi astăzi, dar se pare că si-
a adus si fratele cu el, morcovul.”
3.Anuntare ,,-Maiorul Morcovior mi-a spus că vrea *frontal
a temei să pictăm împreună morcovul! Haideti
să ne punem pe treabă!”
4. Dirijarea Intuirea materialelor:
învătării Se cere copiilor să denumească ▪conversatia
materialele specifice (acuarele, pensule, ▪observatia Evaluare orală
bloc de desen, pahar cu apă, servetele) -acuarele
,,-Ce materiale aveti în fata voastra?” -bureti

Prezentarea modelului: *frontal


Se prezintă produsul model si se expune ▪observatia
în fata copiilor, pentru a fi usor de
vizualizat ▪explicatia Observ
▪demonstrat comportament
Demonstrarea si explicarea sarcinii de ia ul copiilor
lucru:
-se va explica si demonstra modul de -acuarele,
lucru pensule,
 Se introduce pensula în apă, apoi în pahar cu
culoare si se aplică pe foaia de apă,
lucru, respectând sablonul dat . servetele
Voi lucra pe model, aplicând culorile
adecvate . ▪explicatia
Le voi prezenta copiilor câteva reguli ce
trebuie respectate în realizarea lucrării: Observ
 utilizarea corectă si atentă a *frontal interesul
instrumentelor, ▪explicatia pentru
 folosirea culorilor adecvate activitate
 aspectul estetic al produsului.

Încalzirea muşchilor mici ai mâinii:


Le voi spune copiilor: ▪demonstrat
”Haideţi să ne încălzim mânuţele:” ia
-,,întindem mânutele “ ; ▪exercitiul
-,,închidem si deschidem pumnii“ ;
-,,ne spălăm pe mânute“ ;
-,,cântăm la pian“ . ▪exercitiul

Realizarea lucrării de către elevi *individual


În timp ce copiii realizează lucrarea, trec
pe la fiecare ca să mă asigur că au
înieles ce au de realizat, ofer ajutor dacă
este nevoie.
5. Pe masură ce lucrările sunt gata , vor fi *individual Analiza
Obtinerea asezate în fata clasei , obtinându-se o lucrărilor
performant mică expozitie.
ei
6. ,,-Ce am pictat noi astăzi?” ▪conversatia Evaluare orală
Asigurarea ,,Ce culori am folosit astăzi?” *frontal
retentiei si
a
transferului
7. Se analizează lucrările si se fac aprecieri ▪conversatia Aprecieri
Evaluarea generale şi individuale asupra modului verbale
si cum şi-au îndeplinit sarcinile, tinând *individual
aprecierile cont de următoarele criterii: Evaluarea
- respectarea etapelor de lucru; *frontal produselor
- gradul de finalizare al lucrării; realizate
- aspectul estetic;
- originalitate.
,,Pentru că aţi fost harnici şi zâmbitori,
astăzi vă voi recompensa cu fete
zâmbitoare”

S-ar putea să vă placă și