Sunteți pe pagina 1din 12

GRDINIA FULG DE NEA - BUCURETI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT
PENTRU
GRADUL DEFINITIV
NIVELUL I ( 3-5 ani )
Grupa mijlocie ALBINUELE

Profesor nvmntul precolar:


VLAD CODRUA

Prof. nv.prec:VLAD CODRUA


Data:
UNITATEA DE NVAMNT:Grdinia "fULG DE NEA" Bucureti
GRUPA:Mijlocie
Tema anuala: Cine i cum organizeaz /planific o activitate?
Tema sptmnii:
Tema zilei: "Zambila"
Forma de realizare: Activitate integrat (ADP +ALA I + ADE+ ALA II )
Tipul activitatii: nsusire de cunostine, consolidare, priceperi i deprinderi
Mijloace de realizare : observare i lipire;
Elementele componente ale activitii integrate:
I.

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:

ntlnirea de diminea: Zambila


Salutul:,,Bun dimineaa, zambilelor ;
Prezena
Calendarul naturii
Noutatea zilei : scrisoarea de la Zna Primvara
Rutine: ,,ngrijim florile ! (deprinderea de a-i planifica i organiza orice aciune)
Tranzitii: ,,Pe la Centre ne mutam, multe, multe sa-nvatam!
II. ALA I: ACTIVITI LIBER ALESE
Bibliotec:,, Sortm florile de primavara

Art : ,,Colorm flori de primavar


Construcii : ,,Grdina de flori
III. ADE : Zambila
DS + DOS Zambila observare i lipire
IV. ALA II : ACTIVITI LIBER ALESE
Joc distractiv: ,, Albinuta a zburat - joc muzical.
Scopul activitii: Cultivarea interesului copiilor fa plante i consolidarea muncii individuale utiliznd abilitile practice nsuite;
Obiective: La sfritul activitii, copiii vor fi capabili:
O1 -s ncadreze zambila n categoria plantelor ce nfloresc primvara;
O2 -s numeasc prile componente ale zambilei;
O3 -s descrie diferitele pri ale zambilei;
O4 - s precizeze care este mediul de via al zambilei i modul de ngrijire.
O5 - s denumeasc materialele de lucru ce vor fi utilizate pe toat activitatea;
O6 -s utilizeze corect instrumentele de lucru i materialele puse la dispoziie
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: observatia euristic, exerciiul verbal, conversatia, explicatia, demostraia, jocul distractiv, turul galeriei , chestionarea
orala .
Material didactic:
ADP: scrisoare de la Zna Primvara , zambilele de la prezen, calendarul naturii, coul cu zambile, zambila in ghiveci.
ALA 1:

Bibliotec: jetoane cu flori de primavara


Art: fise de lucru , creioane colorate.
Construcii : piese din plastic pentru gradina de flori
ADE :
DS : ghicitoare, zambile,ghiveci cu zambila;
DOS : fia cu zambil, lipici, hartie creponata, hartie glasata.
Durata: o zi.
Recompense: bulina zambitoare
Bibliografie:
1.

Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3 6/7 ani) 2008;

2.

Scrisoarea Metodic: Educaia este un orizont, nu o destinaie...

3.

***, Ghid pentru proiecte tematice Activiti integrate pentru precolari (3 5 ani), Editura Didactica Publishing House, Bucureti,

2008;
4.

***, Activitatea integrat din grdini, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008
5. Ghid de bune practici (36/7 ani) 2009

SCENARIUL ZILEI
Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,salutul,prezena,calendarul naturii.
Educatoarea rostete:Dimineaa a sosit/Toi copiii ai venit/ n semicerc ne asezm i cu toi ne salutm.
SALUTUL:Bun dimineaa,zambilue! Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Salutul pornete de la educatoare i este
continuat de toi copiii grupei,fiecare salutndu-i albiunua din partea dreapt,rostind i numele acesteia ; de ex:Bun dimineaa, zambilu
Andreea!
PREZENA: Copiii sunt invitai pe rnd s ia zambilua cu semnul lor pe ea i s o aseze la panoul de prezen. Se stabilete numrul
copiilor prezeni i al celor abseni.
CALENDARUL NATURII:Cu ajutorul meteorologului de serviciu se descoper caracteristicile vremii de astzi i se completeaz n
calendarul naturii,se stabilete n ce anotimp suntem,n ce lun i n ce an,ce zi a fost ieri,ce zi este astzi i ce zi va fi mine.
NOUTATEA ZILEI: Prezentarea musafirilor pe care i vom saluta. Le atrag copiilor atenia asupra unei scrisori,care cu o zi nainte nu
se afla in sala de grup.Deschid scrisoarea i copiii vor afla de la Zna Primavara o frumoas poezie despre zambile.(Anexa 1)
TRANZIII: Dup ce toi copiii a fost atenti la redarea poeziei de catre educatoare,cntnd Pe la centre ne mutam, multe, multe, sanvm,copiii se vor aeza la centrul care are acelai semn cu al jetonului extras i vor rezolva sarcinile de la fiecare centru.
JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE:Copiii vor fi mprii n trei centre:la centrul Bibliotec,copiii vor avea de sortat jetoane cu
flori de primavar,la centrul Art vor colora Flori de primvar(Anexa 2),iar la centrul Construcii vor forma din piese de plastic o grdina
speciala pentru flori.
Dup activitatea de la centre, se expun toate lucrarile i se realizeaz turul galeriei.
Rutin i tranziie: Bat din palme- joc cu text i cnt. Copiii formeaz o coloan i prsesc sala de grup pentru a merge la toalet i
pentru a se spla pe mini.(Anexa 3)
La ntoarcerea n sala de grup copiii se vor aeza n semicerc pentru a desfura activitatea la Domeniul tiine/ (activitate cunoastere
a mediului),unde vor avea de observat partile componente ale unei flori de primavara i anume zambila.
Tranziie: "nloresc grdinile"(Anexa 4). Apoi vom trece la Domeniul om societate ( activitatea practic), unde propun s decorm o
zambila.
La nceputul activitii DOS vom identifica materialele folosite (fie,lipici ,bucele de hartie creponat i glasat pentru a decora
zambila) (Anexa 5).,apoi vom executa exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minilor si vom decora zambilele.

Voi realiza o miniexpoziie cu lucrrile copiilor de la activitatea DOS,iar copiii vor trece pe rnd prin faa lucrrilor n timp ce eu i voi ntreba:
Care lucrare va place cel mai mult?,realiznd astfel metoda interactiv de evaluare Turul galeriei.
Pentru c au ndeplinit cu succes sarcinile propuse ,copiii vor desfura n ncheierea activitii de astzi jocul de micare (ALA II)
Albinia a zburat. In cadrul acestui joc copiii vor fi aezai n cerc, Un copil va fi albinuta iar ceilalti vor fi flori.La semnal ,albina va zbura si
toti canta si bat din palme;,,Albinuta a zburat/Sa culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/ Si nectar ii cere/ De ghicesti cum o chema/ Albinita draga/
Cu tine o vei lua/ Albinita draga Albina trebuie sa ghiceasca numele florii .Daca ghiceste ,copiii canta:Ai ghicit,ai ghicit/ Floarea cea aleasa/
Fericit, multumit/ Ai s-o duci acasa si albina danseaza cu floarea.Daca raspunsul nu este correct se canta:N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne
pare/ De acum ai sa fii/ Ca si noi o floare. Jocul se repeta de 2-3ori.

Desfasurarea activitatii
Etapele activitatii
Moment
organizatoric

Continutul activitatii

Asigurarea conditiilor i materialelor necesare desfaurrii activitii.


Intrarea ordonat a copiilor n sala de grupa.
Scaunelele sunt asezate n semicerc.
Se va realiza prin introducerea elementului surpriz, scrisoarea de la
Captarea atentiei Zna Primverii, in care se afla poezia Primavara de Elena Drago:
Primvara a venit
Cu alai de flori albastre
i cu cerul nsorit
Pe meleagurile noastre.
Hai, copile, pe cmpii,
S fugim, s prindem fluturi,
Galbenelor ppdii
Plria s le-o scuturi.
Educatoarea adreseaza intrebari copiilor.
- n ce anotimp suntem acum?
R: Acum suntem n anotimpul de primvara.
- Cine sunt vestitorii primverii?
R: Vestitorii primverii sunt psrile i ghiocelul?
- Ce este ghiocelul?
R: Ghiocelul este o plant care nflorete primvara.
-Ce flori care nfloresc primvara mai cunoatei?
R: Primvara mai nfloresc plante precum: brndua, laleaua, narcisa,
toporaul, zambila, etc.

Strategii didactice

Evaluare

Conversatia

Evaluarea comportamentului
copiilor

Conversatia
euristica

Evaluarea capacitii de a
recepta mesajul textului
recitat

Explicatia

Frontal

Chestionarea
Orala

Anuntarea temei Se anun tema activitii, Zambila observare si lipire

Prezentarea optima Voi avea pe masa un cos cu zambile .


a continutului si Se va prezenta o zambil n ghiveci.
dirijarea invatarii -Care sunt prile componente ale plantei?
R: Prile componente ale plantei sunt: rdcina, tulpina, frunza i
floarea.
Analiza parial a rdcinii:
-Privii planta! Dac tragem de ea, ce se ntmpl?
R: Dac tragem de plant, o smulgem.
-De ce iese att de greu din pmnt? Ce are zambila n pmnt?
R: Zambila are n pmnt rdcina i bulbul.
- Cu ce seamn rdcina i ce culoare are?
R: Rdcina zambilei seamn cu nite firioare i are culoarea alb.

Explicaia
Conversatia
Frontal
Evaluarea capacitii de a
enumera prile
componente ale plantei
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Verbal

Evaluarea capacitii de a
rspunde
corect la ntrebrile
adresate

Frontal
Sinteza parial:
Rdcina crete n pmnt, este format din mai multe fire subiri i
ramificate, fixeaz planta n pmnt i absoarbe apa din pmnt.
Analiza parial a tulpinii:
-Cu ce se continu rdcina n partea de sus?
R: n partea de sus rdcina se continu cu bulbul.
-Ce este bulbul?
R: Bulbul este o tulpin.
-Deoarece bulbul crete n pmnt, este o tulpin subpmntean.
-Cu ce seamn bulbul si ce culoare are?

Individual
Evaluarea capacitii de a
descrie caracteristicile
rdcinii

R: Bulbul seamn cu o ceap mic si are culoare glbui, maroniu.


Copiii vor arta care este tulpina, o vor pipi i vor rspunde la
ntrebri.
-Ce form are tulpina? Cu ce seamn?
R: Tulpina are form tubular, dreapt, neramificat i seamn cu un
beior.
-Ce culoare are tulpina?
R: Tulpina are culoare verde.
Sinteza parial a tulpinii:
Zambila are dou tipuri de tulpin: tulpin subpmntean i tulpin
aerian.
Tulpina subpmntean arat ca o ceap mic i se numete bulb, iar
cea aerian seamn cu un beior, este tubular i verde.
Analiza parial a frunzelor:
-Ce observai pe tulpin?
R: Pe tulpin se observ frunzele.
-Cum sunt frunzele i ce culoare au?
R: Frunzele sunt subiri, lungi i ascuite la vrf i au culoarea verde.

Evaluarea capacitii de a
descrie caracteristicile
tulpinii
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Verbal
Frontal
Individual
Explicaia
Demonstratia

Sinteza parial:
Exercitiul
Frunzele se prind pe tulpin, au culoare verde i sunt buctria plantei.
Verbal
Analiza parial a florii:
-Ce se afl de-o parte si alta a tulpinii?
Frontal
R: De o parte si alta a tulpinii se afla floarea.
Cate flori are zambila ?
Individual
- R: Zambila are mai multe flori micute pe tulpin.
- Mirosii zambila . Ce simii?
R: Zambila miroase foarte frumos.
Sinteza parial:

Evaluarea capacitii de a
enumera caracteristile
frunzelor

Evaluarea capacitii de a
descrie caracteristicile
florii.

Zambila are mai multe flori pe tulpin. Florile pot fi de mai multe
culori. n mijlocul florilor se afl nectarul din care albinele fac miere,
iar zambila are miros frumos.
Sinteza final:
Zambila este formata din rdcina ca nite firioare, bulb (tulpin
subteran), tulpin, frunze i floare. Rdcina fixeaz planta n pmnt
i ia apa din pmnt. Bulbul este tulpina subteran i are forma unei
cepe de culoare galben-maroniu.
Tulpina la zambil este mica, tubular, subire.
Zambila are frunze subiri, mici, ca nite sbiue.
Zambila are mai multe floricele dispuse de jur-mprejur pe tulpin

Asigurarea beed- Voi adresa ntrebari copiilor despre activitatea desfasurata .


back-ului
Despre ce am nvat noi astzi?
R: Noi am nvat despre zambil.
. Ce este zambila?
R. Zambila este o floare de primvar.
. Din ce este compus zambila?
R. Zambila este compus din rdacin, tulpin, frunze i flori.
. Ce culoare au frunzele?
R. Frunzele au culoarea verde.
. Cum sunt florile i ce culoare pot avea?
R. Florile sunt mici i dese i pot fi roz, albe, albastre.

Conversatia

Chestionarea

Explicatia

Orala

Frontal
individual

Obtinerea
performantei

Tranzitie: ,,nfloresc gradinile cantecel


Doamna educatoare le va spune copiilor ca Zna Primavara ii roaga sa
o ajute sa realizeze o lucrare practica Zambila lipire.
Pe masa, in boluri, sunt aezate materialele cu care vor lucra
precolarii la acest activitate.
Copiii trebuie s descopere ce sunt aceste materiale . Ce putem realiza
cu acestea?
Pe masute sunt asezate , in boluri , hartie glasata, creponata, lipici,
coala alba.
Doamna educatoare le va arata copiilor un model de lucrare si ii va
ajuta pe acestia sa realizeze lucrarile.

Convesatia
Explicatia
Demostratia
Individual

Chestionarea orala
Evaluare

Despre ce flori am vorbit astzi?


R: Astzi am vorbit despre zambile.
-Dac avem ngrdin zambile, ce trebuie s facem pentru ca ele s
creasc i s nfloareasc?
R: Pentru ca acestea s creasc trebuie s le udm, s spm
pmntul, s nu le rupem, s nu clcm pe ele.
-Dar dac primeti un buchet de zambile, ce faci cu ele?
R: Dac primim un buchet de zambile, le punem n ap s nu se
ofileasc.
Educatoarea apreciaz munca depus de copii la aceast activitate .
Copiii sunt aezati in faa avizierului s observe lucrarile.
-Cum ai lucrat?
-V place cum ai realizat lucrarile ?
- Cine a lucrat cel mai frumos ?
-Ai lucrat ngrijit ?
-Ai murdarit lucrarile ?
Sunt aplaudati toti copiii .

Conversatia
Turul galeriei

Evaluarea
capacitii de a lipi zambila
din materielele
de pe masute

Ala 2 : ,, Albinia a zburat cantecel

Incheierea
activitatii

Doamna educatoare le multumeste pentru aceast activitate , dup


care le ofer copiilor buline zambitoare .
La final este apreciat ntreaga activitate i sunt aplaudai toi copiii.

Recompense
Aplauze
ncurajari

Aprecieri si recomandari
asupra activitatii
desfurate

S-ar putea să vă placă și