Sunteți pe pagina 1din 16

Educatoare:Sandu Cecilia

Nivelul: I ( 3-4 ani)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRA


,,Zvon de primavara”

UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita Nr.3 ,,Angela Gheorghiu’’ cu program normal,

EDUCATOARE: Sandu Cecilia

DATA: 12.03.2019

NIVELUL/ GRUPA: grupa mica “Strengareilor”

TEMA ANUALA DE STUDIU: ,,Cand/cum si de ce se intampla?’’

PROIECTUL TEMATIC: ,,Primavara, bine ai venit”

SUBTEMA PROIECTULUI: ,,Pe aripi de primavara”

TEMA ACTIVITATII INTEGRATE : ,,Zvon de primavara”

TIPUL DE ACTIVITATE:activitate de transmitere si insusire de noi cunostinte , precum si de formare de


priceperi si deprinderi;

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ALA1+ADP+ADE( DS+ DOS)+ALA2

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, in grupuri mici, in perechi;

DURATA: o zi

LOCUL DESFASURARII: Sala de clasa

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII

1.A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: salutul; prezenta; calendarul naturii; impartasirea cu ceilalti; noutatea zilei;

Rutine: “ Bună dimineața, dragă grădiniță;”

“Singurel mă îngrijesc”- exersarea unor deprinderi igienice.`


Tranziții: “Înfloresc grădinile”

Cântec: “ Bat din palme”

“Bat din palme, clap, clap, clap,

Din picioare, trap, trap, trap,

Ne învârtim, ne răsucim,

Și spre centre noi pornim.”

2. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA 1):

Activitati pe centre de interes:

ARTĂ:

Tema activitatii: “Flori de primăvară” ;

Mijlocul de realizare: colorare în contur;

Obiective operationale:

➢ să identifice materialele puse la dispoziție 

➢ să coloreze în contur floricelele de primăvară, fără a depăși spațiul;

➢ să lucreze curat și îngrijit fișa, delegând cea mai frumoasă lucrare ;

➢ să valorifice lucrările proprii în înfrumusețarea mediului ambiant.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee didactice :explicatia, conversatia, exercitiul ,

2. Mijloace didactice: fise cu flori, culori;

3. Forma de organizare: individual

ȘTIINȚĂ:“ Ghiocelul” ( părți componente)

Tema activitatii: ,,Ghiocelul”


2
Mijlocul de realizare: imbinarea pieselor

Obiective operationale

➢ să recunoască imaginea de pe jetoanele primite;

➢ să redea prin intermediul asamblării, părțile componente ale ghiocelului, utilizând tehnica de
suprapunere;

➢ să ducă la bun sfârșit tema dată.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee didactice :explicatia, conversatia, exercitiul ,

2. Mijloace didactice:jetoane;

3. Forma de organizare: individual

3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(ADE):

Activitate integrata DS+DOS

D.S.: “Grădina cu flori de primăvară”- (observare)

D.O.S. “Macheta primăvara”- (activitate practică)

Obiective de referinta :

-sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare( obiecte ,vegetatie, fauna ) precum si
interdependenta dintre ele ;

-sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale diverse;

Obiective operationale:

1.Domeniul Știință (D.S.)

➢ să- și însușească cunoștințe despre mediul înconjurător și în special despre plante;

➢ să cerceteze o plantă utilizând tehnici simple de investigare;

➢ să denumească și să descrie corect florile de primăvară (laleaua, zambila, narcisa, ghiocelul) și să descrie
părțile ei componente (rădăcina, tulpina, frunza,floarea);

➢ să precizeze care este modul de viață al florilor de primăvară;


3
➢ să răspundă corect în funcție de imaginile prezentate;

➢ să recunoască o anumită floare de primăvară, indicată de educatoare, dintre celelalte mai sus menționate.

2. Domeniul Om și Societate (D.O.S)

 să asculte cu atenție și interes, indicațiile educatoarei;

 să exerseze tehnici specifice activităților practice;

 să recunoască materialele didactice;

 să exerseze corect exercițiile de încălzire a mâinilor;

 să utilizeze corect materialele de lucru;

 să stabilească relații de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului;

 să-și exprime mulțumirea la finalizarea lucrărilor.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, munca independentă, observația, turul galeriei,
munca în echipă si independentă.

Forme de organizare: individuală, pe grupe, pe echipe.

Resurse materiale: coli A4, jetoane cu ghiocei laminate, creioane colorate, lipici, flori din carton, hârtie
creponată, forme brioșe, bețe frigăruie, ecusoane, stimulente; măști cu fluturi, buburuze și albinuțe; coșuleț,
rândunici.

4. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA

Tema activitatii: ,,Zboara la floare”

Mijloc de realizare: joc de miscare

Obiective operationale:

➢ să exerseze mersul obișnuit, alergarea cu ocolire de obstacole și alergarea la semnal ;

➢ să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului ;

➢ să participe cu plăcere și interes la joc alături de ceilalți copii ;

➢ să dea dovadă de spirit de competiţie şi fair-play.


4
Strategii didactice
Metode și procedee : explicația, demonstrația, exercițiul.

Forme de organizare: individual, grupe.

Materiale didactice: măști reprezentând fluturi, buburuze, albinuțe, flori de primâvară, fluier.

Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE

Curriculum pt învățământul preșcolar (3-6/7 ANI), M.E.C.T., București,2008.

Revista “Învățământul preșcolar ”- Nr.3-4/2010, Editura Arlechin, București,2010.

Ghid pt proiecte tematice.Activități integrate pentru preșcolari, Editura Didactică și Pedagogică București 2008.

Aplicațiile noului curriculum pt învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing House 2009.

Educarea creativității la vârsta preșcolară, Editura Aramis, București 2002.

Eugenia Barcan – Ţicaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, editura Sport _ Turism, Bucureşti, 1979.

5
Scenariul activitatii

Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc pe scăune pentru a putea
stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.

După salutul de dimineață, cântăm “Bună dimineața, dragă grădiniță/ Un băiat ți-aduce mama/ Are și-o
fetiță/ Eu sunt cel mai mare, vezi că-mi șade bine/ Dar nici eu nu-s mititică/ Uită-te la mine.” Se inițiază o
discuție despre anotimpul ce tocmai a început, despre vestitorul primăverii și despre celelalte flori de primăvară.
Prezența se va realiza prin așezarea unor rândunici la panou. Se va vorbi despre Calendarul naturii, adresându-se
următoarele întrebări:

➢ Cum este vremea astăzi?

➢ În ce anotimp suntem?

După ce vorbim despre anotimpul primăvara, repetăm cu toții zilele săptămânii. Întreb copii despre ce am vorbit
noi săptămâna aceasta. După întâlnirea de dimineață, copii vor avea parte de o surpriză. Zâna Primăvară lasă la
ușa grupei un coș pentru copilași.În el se găsesc flori de primăvară, materiale didactice necesare la realizarea
machetei de primăvară și ceva recompense. Zâna Primăvară pune în coș și o scrisoare pe care o citesc copiilor. Li
se va comunica copiilor noutatea zilei și anume faptul ca vor observa flori de primăvară, iar mai apoi vor arăta
ceea ce au învățat printr-o machetă cu flori de primăvară și rezolvarea unor alte sarcini. După ce citesc
scrisoarea, îndeplinesc prima sarcină în care Zâna Primăvară îmi spune să împart copii în doua grupe și ofer
acestora medalioane cu fluturi și buburuze.

După împărțirea de medalioane, îndrept atenția copiilor spre panoul în care


sunt afișate planșe cu flori de primăvară și spre masa din fața lor, unde am așezat
florile de primăvară, primite de la Zâna Primăvară. Copiii urmăresc cu atenție
planșele, unde vorbim despre părțile componente ale florilor și modul de viață și
răspund la întrebările puse de mine. Trecerea spre activitățile liber alese se face
printr-un cântecel de la tranziții, unde copiii pun în practică ceea ce au învățaț la
Domeniul Științe.

La Știință, copiii vor fi solicitați să asambleze corespunzător părțile componente


ale ghiocelului prin îmbinarea corectă a jetoanelor . La Artă, copiii vor trebui să
coloreze flori de primăvară, respectând conturul,conform modelului arătat de

6
educatoare. Urmează Rutina, mersul la toaletă, spălatul mâinilor. Fixarea cunoștințelor se face prin câteva
întrebări-idei ,referitoare la modul de îngrijirea al plantelor.

Obținerea performanței se face la domeniul experențiale, D.O.S., unde copiii vor realiza macheta
primăverii cu materialele pe care le găsesc în coșul trimis de Zâna Primăvară. În prima parte a activității aceștia
trebuie să lipească flori de primăvară, apoi să realizeze gardul din chibrituri, să așeze iarba pe machetă, buburuze
și să lipească fiecare florile pe care le-au confecționat din hârtie colorată, bețișoare de frigărui și hârtie creponată.
Finalizez procesul de observație prin numirea unor copii să îmi arate anumite părți componente ale unor flori sau
să numească floarea pe care eu o arăt. Evaluarea activităților se va face prin turul galeriei, copiii exprimându-și
părerea despre lucrări. Toate lucrările se așează în expoziția care îi așteaptă pe părinți să le admire. Pentru fiecare
activitate se folosește coșul surpriză primit de la Zâna Primăvară, captându-le de fiecare dată atenția copiilor
astfel.

După atâtea activități, copii merită să se relaxeze puțin și se vor joace jocul “Zboară la
floare”, unde vor primi maști cu buburuze, fluturi și albinuțe.. Pentru că au reușit să depășească
probele, Zâna Primăvară le-a trimis niște recompense dulci.

7
8
SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Strategii didactice Evaluare


Evenimentul Ob. Conţinut Metode şi Material Forme de (tehnici,
didactic op. ştiinţific procedee didactic organizare instrumente şi
indicatori)
1.Moment Asigurarea conditiilor necesare pentru
organizatoric desfasurarea optima a activitatii;pregatirea Conversaţia Frontal Observarea
materialelor pentru fiecare centru de interes. comportamentului
Copiii intra si isi ocupa locurile, avand loc verbal şi nonverbal
intalnirea de dimineata. al copiilor
,,Buna dimineata dragi copilasi! Explicaţia

Bine ati venit!”

-Intalnirea de dimineata

-Salutul

-Prezenta copiilor

-Completarea Calendarului Naturii

2.Captarea Activitatea debutează cu primirea unei scrisori Panoul cu Evaluare globală


atenţiei de la Zâna Primăvară, care le trimite un coș cu Conversaţia prezenţa
flori, dar și alte surprize (dar pentru a afla copiilor Observarea
despre ce este vorba, copiii vor trebui să fie
Calendarul Frontal comportamentului
atenți la câteva recomandări privind modul de
participare al acestora la activitate). naturii verbal şi nonverbal
- să răspundă doar dacă sunt numiți de Explicaţia cosul de la al copiilor
educatoare; Zâna
primavara Ascultă cu atenţie
-să nu vorbească unii cu alții; Scisoarea şi interes
explicaţiile date.
- să fie atenți la educatoare.

9
Le citesc copiilor scrisoarea de la Zâna
Primăvară care le transmite că este foarte
fericită că a revenit cu bine pe la noi și îi roagă
pe copii să fie foarte atenți cu darurile primite
din partea ei și să îi ofere cea mai frumoasă zi
de primăvară, îndeplinind toate sarcinile din
scrisoare.

3.Anunţarea Dragii mei astazi v-am pregatit , la sectoare, Conversaţia Frontal Evaluare globală.
temei şi a jocuri si activitati care cu siguranta va vor
obiectivelor atrage atentia si veti fi dornici sa le incercati pe Înţeleg mesajul
toate. transmis.
Se vor anunța tema și obiectivele trezindu-le Explicaţia
interesul copiilor pentru activități. Le voi Repetă denumirea
spune copiilor că astazi îi vom arata Zânei activităţii
Primăvară că știm multe lucruri despre flori și
că cea ce vom învăța vom putea pune în
practică pentru a-i face o surpriză, la sfârșitul
zilei.
Tranzactie:
,,Unu doi, unu doi ,
Toti copii vin cu noi
Sa vedem ce ne-a adus
Zana pe ascuns”
4.Reactualizarea Se desfăşoară la sectoarel, Artă şi Stiinta Conversaţia Șorțuri, Pe grupe Evaluare orală
cunoştinţelor ARTĂ sucitoare, individuală.
Copiii de la sectorul acesta, vor colora florile Explicaţia tocătoare, Ascultă cu atenţie
de primăvară ( lalea, zambila), respectând aluat, mere
şi interes explica-
conturul și culorile, conform celor prezentate la Observaţia pregătite,
activitatea fructe din ţiile educatoarei.
ȘTIINȚĂ Exerciţiul spuma, Înţeleg şi reţin
sarcinile
Copiii de la sectorul acesta, trebuie sa
asambleze părțile componente ale ghiocelului.

10
Copii sunt împărțiți pe grupe după ce primesc Povestirea Planşe cu Frontal Evaluare orală
ecusoane cu fluturi, buburuze conform iamgini din
5.Dirijarea indicațiilor din scrisoare.Atenția acestora este poveste
învăţării prin
îndreptată spre planșele cu flori de primăvară Conversaţia
abordarea
integrată a dar și a florilor de pe măsuța din fața lor,
conţinuturilor oferite de Zână. Observarea florilor de
primăvară se face printr-un șir de întrebări.

Analiza dirijată a florilor: Explicaţia


« Ce flori aveți pe masă și pe planșe? Frontal şi
(ghiocel, lalea, narcise, zambile) . individual Ascultă cu atenţie
şi interes
Ce se întâmplă cu floarea dacă o tragem?( o Evaluare orală
smulgem).

Prin ce este ea fixată în pământ? (prin


rădăcină). Flori de
Povestirea
educatoarei primavara
Din ce este formată rădăcina ? (fire lungi,
adânc înfipte în pământ)

Cu ce se aseamănă rădăcina ?( o ceapă mică)


Observarea
Ce culoare are rădăcina?(alb-gălbuie)
comportamentului
La ce folosește rădăcina?(fixează planta să nu verbal şi nonverbal
cadă și trage apa din pământ). al copiilor

Ce culoare are tulpina?(verde)

Cum este ea?(tare)”


Conversatia
Ce observați pe tulpină?
Frontal

11
(frunze)
Evaluare orală
Ce culoare au frunzele ?(verzi) individuală.
Ce rol au frunzele pentru plantă ?(pregătesc Explicația
hrana plantei, de aceea se numesc bucătăria
plantei) Individual

“Cum este floare fiecarei plante ? (forma lor


este mai mare, mai mică ). Conversatia

Ce culoare are? (albă, galbenă, roșie, roz,


Eplicatia
mov).

Ce se întâmplă dacă punem degetul pe


mijlocul flori? (se ia ceva galben)

Ceea ce se ia se numește polen și este hrana Conversația


albinelor si a fluturilor.”

Frontal
Tranzactie : ,, Bat din palme...” Ascultă cu atenţie
Dacă avem în grădină flori de primăvară, ce şi interes explica-
6.Obţinerea trebuie să facem ca ele să crească și să ţiile educatoarei.
performaţtei înflorească?(să le udam, sa săpăm pământu, să Înţeleg şi reţin
nu le rupem, să nu călcăm pe ele,etc). Eplicatia , sarcinile
Dar dacă primiți florile sub formă de buchet ce
Conversatia
facem cu ele? (le punem în apă să nu se ofilească).

Sinteza finală:

Se va face prin jocul “Am spus bine, n-am


spus bine”. Educatoarea va face diferite
enunțuri și copii vor trebui să confirme sau să
infirme cele spuse:
12
Floarea ghiocelului este de culoare roșie.(nu,
floarea ghiocelului este de culoare albă)
Individual
Rădăcina florilor de primăvară se mai
numește bulb.(da, radacina florilor se mai
numește bulb).

Frunzele zambilei sunt de culoare galbenă.(nu,


frunzele zambilei sunt de culoare verde)

Narcisele pot avea culoarea roz.(nu pot avea


narcisele culoarea roz, doar zambilele.Narcisele
sunt de culoare galbenă și albă).
7.Asigurarea Copiii se aşează la masa de lucru pentru a
retenţiei şi a desfăşura următoarea secvenţă a zilei, o
transferulu activitate practică la Domeniul Om şi
Societate
Intuirea materialelor
Copiii trebuie să confecționeze florile de
Buburuze,
primăvară. La această machetă aceștia
flori, lipici,
folosesc: buburuze, construiesc un gard, pun
bețe frigărui,
iarbă, albinuțe, pomișori înfloriți.
hartie
În prima parte a acestei activității copii rămân cartonată și
grupați conform ecusoanelor din piept. creponată,
iarba, albinute,
Explicarea și demonstrarea tehnicilor de lucru pomi,etc
Explicatia
Copii vor confecționa individual florile de
primăvară cu ajutorul materialelor puse la
dispoziția lor. Vor lua câte un băț de frigărui în Conversatia
mână, care ține loc de tulpină, iar mai apoi
educatoarea le arată frunzele și îi întreabă unde

13
trebuie sa le lipească. La fel procedează și cu
floarea. După ce primește răspunsurile
copiilor, aceasta le arată modelele
confecționate de ea.

Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai


mâinilor: Individual Execută mișcările
I. închidem și deschidem pumnii; de încălzire a
Exercițiul mâinilor.
II. învârtim morișca; Explicatia

III. batem palmele;

IV. cântăm la pian.

Fixarea tehnicii de lucru

Educatoarea va fixa cu ajutorul unui copil


tehnica de lucru.

Realizarea lucrării de către copii

Pe parcursul lucrului, educatoarea îi va


supraveghea pe copii și îi va îndruma pe cei
care îi cer ajutor. După ce confecționează
florile, copii le așează pe o masă și tot pe
grupe, unii dintre ei realizează gardul la
machetă, alții pun iarba pe jos și
buburuzele.Apoi fiecare își ia floarea
confecționată și o așează în grădină. În grădină
mai punem doi copaci pe care fiecare grupa
lipeste câte va floricele din hârtie creponată.

Analiza machetei confecționate

14
Se fac aprecieri asupra modului de lucru în Observarea
realizarea machetei și se oferă ca și comportamentului
recompense buline verbal şi nonverbal
al copiilor
8.Evaluarea Se realizeaza prin jocul de miscare “Zboară la Conversaţia
performanţelor floare”.
Explicarea jocului: Explicatia
Echipele rămân cele care au fost si la centre si
la DOS, exact așa cum arată și ecusoanele din Masti cu Pe grupuri
pieptul copiilor. Un copil numit de educatoare fluturi, Individual Respectă regulile
vine și alege o floare din coșul primit de la buburuze, jocului
Zâna Primăvară și o va ține în mână. Ceilalți albinute, flori
copiii vor primi câte o mască reprezentând
fluturi, albine și buburuze, conform
ecusoanelor din piept. Aceștia vor imita zborul
în spațiul de joacă. Când voi da semnalul, cu
ajutorul fluierului „Fluturașii zboară la floare”,
cei care au măști de fluturi vor zbura la floare.
La fel se procedeaza și cu albinuțele și cu
buburuzele. Copiii trebuie să fie foarte atenți la
semnalul meu și șă fie atenți ce măști poartă.
Dacă unii dintre ei se încurcă ies afară din joc.

Jocul continuă până când într-o echipă rămân


cei mai mulți copii.
9.Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversatia Frontal Observarea
activităţii modului în care ei au lucrat şi s-au comportat Recompense comportamentului
pe parcursul întregii zile,se fac aprecieri verbal şi nonverbal
verbale finale cu privire la întreaga activitate a
al copiilor
zilei și se împart recompense.

15
16

S-ar putea să vă placă și