Sunteți pe pagina 1din 18

GRADINITA NR.

41 „ CODRUTA” GALATI

propunător: SAVA OANA


GRUPA MARE
Aprilie 2023

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Data:25.04.2012
Nivel II: Grupa mare
Tema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema de proiect: “ Primavara in culori”
Subtema: “ Buchetul primaverii”
Tema zilei: “Mireasma primaverii”
Forma de realizare: Activitate integrată ADE( DLC + DOS)+ALA II
Tipul de activitate:consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi

Categorii de activităţi

I.ALA :JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

JOC DE ROL:„De-a floraresele”


ARTA:,,Flori multicolore”-colorare
CONSTRUCTII: „Suport pentru ghivece de flori”-lego

II. ADP : ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

Intalnirea de dimineata cu tema: ,,Mi-ar placea sa fiu o...pentru ca...”


Tranzitii: Cantec:”Inflorescgradinile”
Joc cu text si cant:” Bat din palme”
Exercitii de inviorare: „Florile se trezesc”
Rutine :-Sosirea copiilor, intalnirea de dimineata.
- Deprinderi de autonomie si igienice, spalatul, gustarea

III.ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

DLC–EDUCAREA LIMBAJULUI: ,,Zvon de primavara” –joc didactic


DOS – ACTIVITATE PRACTICA: ,,Tablou cu flori”-aplicatie pe suport de
ipsos (tehnica servetelului)

IV.ALA II: ,,Caravana florilor”- dans tematic

ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE


JOC DE ROL: „ De-a floraresele”

Comportamente urmarite:
 sa imite activitatea florareselor
 sa utilizeze formele de salut si de solicitare adecvate (buna ziua, va rog)
 sa respecte regulile unui dialog
 sa se exprime coerent pentru a se face intelesi
 sa utilizeze o intonatiecorespunzatoare, conform indicatiilor sugerate de
context.

ARTA: „ Flori multicolore”- colorare

Comportamente urmarite:
 sa coloreze florile respectand schema impusa
 sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru

CONSTRUCTII: ,,Suport pentru ghivece de flori”-lego

Comportamente urmarite:
 sa imbine piesele lego pentru a obtine forma unui suport pentru ghivece cu
flori
 sa analizeze propriile lucrari si pe cele ale colegilor

RESURSE:

 Procedurale: explicatia, conversatia, demonstratia, observatia,


exercitiul,aprecierea;
 Materiale: creioane colorate\carioci, fise de lucru,piese de lego, ghivece cu
flori, ambalaje pentru flori
 Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal

La sosirea copiilor in sala de grupa, ei vor gasi deja pregatite toate materialele
necesare pentru activitatile pe care le vor desfasura în cursul diminetii alegandu-si
centrul în care doresc să-și înceapă activitatea.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DLC–EDUCAREA LIMBAJULUI: „Zvon de primavara” –joc didactic

Obiective de referinţă

 Să participe la activităţile de grup,inclusiv laactivităţile de joc,


atâtîncalitatede vorbitor, câtşiîncalitate de auditor.
 Să-şiîmbogăţeascăvocabularulactivşipasivpebazaexperienţeipersonaleşi/sau
arelaţiilor cu ceilalţişisimultansăutilizeze un limbaj oral corect din punct de
vederegramatical.

Obiectiveoperaţionale:
 O1. sadespartacorect in silabecuvintesugerate de imagini;
 O2. saidentificesunetul initial al cuvintelor;
 O3. saformulezepropozitiicorecte din punct de
vederegramaticalpebazauneiimagini;
 O4.săconsemnezegraficnumărulsilabelorprinsimbolurileînvăţate
(semnescurte);
 O5.sa reprezintegraficpropozitiasinumarulcuvintelor din propozitie;

Sarcina didactica:
- formularea de propoziţii, numărareacuvintelor din propoziţii,
despărţireacuvintelorînsilabe, identificareasunetului initial al cuvantului;

Regulilejocului:
Copiiisuntimpartiti in douaechipe: echipalalelelorsiechipanarciselor. Pe rand, cate
un copil de la fiecareechipavarezolva o sarcina data de educatoare.
Fiecareraspunscorectva fi punctat cu cateun simbol. Castigaechipa care
aacumulatcelemaimultepuncte.
Elemente de joc:intrecerea, miscareacopiilor, aplauzele,manuireamaterialelor,
recompense,spargereabaloanelor,metoda “Diamantul” ,,carteafermecata”- ,,Carte
fermecata,\O imagine arata!”

DOS –ACTIVITATE PRACTICA: ,,Tablou cu flori”- aplicatie pe


suport de ipsos( tehnica servetelului)

Obiective de referinţă:

 Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea


unei activitati practice;
 Sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii pentru
realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;

Obiective operationale:

 O1.Sa denumeascamaterialeleutilizate;
 O2.Sa aplice in situatiinoitehnicile de
lucruinvatate :lipireaflorilordecupatesi a celorlalteelemente decorative
pesuportul de ipsos

 O3.Sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de lucru;


 O4.Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru
o buna coordonare oculo-motorie;

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

1.Centrul Biblioteca :,,Zvon de primavara” – fisa de lucru individuala


,,AlbumulPrimaverii”- lucrare colectiva

2.Centrul Arta:,, Tablou cu flori”- aplicatie pe suport de ipsos ( tehnica


servetelului)

3. Centrul Stiinta: “ In gradina cu flori”- fisa de lucru individuala

4. Centrul Joc de masa: ,,Flori de primavara”- puzzle

Obiective operationale:
Biblioteca:
-sa desparta in silabe cuvintele sugerate de imagini;
- săconsemnezegraficnumărulsilabelorprinsimbolurileînvăţate (semnescurte);
- sa colorezedoarimaginilea carordenumireincepecusunetul,,L’’
- sa reprezintegraficpropozitiaformulatapebazaimaginilordinfisa ;
- sa recunoascalitereleinscrisepezar ;
- saasociezelitereialese o imagine specificaprimaverii
Arta:
-sa denumeasca materialele de lucru primite;
- sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru invatate;
-sa lipeasca pe suprafata de lucrufloride hartie ( servetel)pentru a realiza colaje
estetice;
- sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de lucru;
Stiinta:
- sa asocieze cantitatea la cifra afisata;
- sa formeze o grupa cu 1 obiectmaimultdecatgrupainitiala;
- sa compare douanumereutilizandcorectsemnele “>,<”
Joc de masa:
- sa identifice materialele puse la dispozitie;
- sa reconstituie imaginea asociind piesele de puzzle
- sa manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu
partenerii

STRATEGIA DIDACTICA

Resurse:
 Procedurale:conversatia,explicatia,demonstratia, exercitiul,
jocul,aprecierea verbala, instructajul verbal,metode interactive:
metoda diamantului si turul galeriei ;
 Materiale : jetoane cu flori, imagini cu elemente de
primavara,medalioane cu flori,baloane,cartea fermecata, plansa
„diamantul”,palete cu cifre,stampile,fise de lucru
individuale,material marunt cu flori, cifre, suport ipsos, flori din
hartie de servetel, lipici, pensule, creioane colorate, puzzle
 Organizatorice :frontal, pe echipe, pe centre,individual

Bibliografie :
 M.E.C.I.- ,,Curriculum pentru invatamant prescolar”(3-6\7 ani),2008
 G.Toma,M.Ristoiu,M. Anghel- ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru invatamantul prescolar”,nivel 5-7 ani, Editura Delta Cart,2009
 ,,Aplicatiile noului curriculum pentru invatamnatprescolar” – ghid pentru
cadre didactice, vol I, Editura DPH , Buc. 2009
 N.Ona, M. Stefanescu, F. Moraru-,,Laborator metodic pentru domeniul
experiential limba si comunicare”, Editura Diana,
 S. Breben,E. Gongea,M. Fulga-,,Metode interactive de grup”Editura Arves,
2006

ALA II : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

Tema: “ Florareasa”
Forma de realizare: joc distractiv
Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Formarea spiritului de echipă;
- Cunoasterea si utilizarea deprinderilor psihomotriceinsusite in diferite
contexte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa denumeasca florile de pe medalioane;
- să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii;
- sa manifeste in timpulactivitatii spirit de echipa ,atitudini de cooperare ;
- sa danseze pe melodia propusa in formatie de caravana

STRATEGII DIDACTICE:
- metode şi procedee: jocul, exerciţiul fizic, conversaţia
- forma de organizare: în grup
Material bibliografic:
1.Curriculum pentru invatamantprescolar(3-6/7 ani),M.E.C.2008
2.Jocuri didactice pentru gradinita de copii,ed.didactica si pedagogica
1976,Bucuresti-M.Taiban,M.Petre,V.Nistor.

DESFASURAREA JOCULUI:

Un copil indeplineste rolul de “ Florareasa “, iar copiii au nume de flori cu


medalioane specifice in piept si sunt asezati in semicerc pe scaune cu unul mai
putine la numar decat numarul copiilor. .”Florareasa “ se plimba pe langa copii si
cere sa cumpere “ flori”(copiii care poarta numele florii se duc in spatele
floraresei) . La replica “cosul floraresei s-a rupt “, copii –flori alearga la scaunel .
Unul va ramane fara loc si va deveni florareasa .In functie de timpul ramas vor
dansa pe o melodie propusa in “Caravana florilor”.

SCENARIUL ZILEI

Activitati liber-alese( ALA I)

Inainte de venireacopiilor in sala de grupa se pregatesc o parte din materiale


si se aranjeazasalapesectoare de activitate.

JOC DE ROL: „ De-a floraresele”


ARTA:,,Flori multicolore”- colorare
CONSTRUCTII:,,Suporturi pentru ghivece de flori”-lego

Copiii isi vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I si vor incerca sa duca
la bun sfarsit sarcinile pe care le au de indeplinit.

Activităţide dezvoltarepersonala (ADP)

Activitatea zilei debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata “, in care copiii au


posibilitatea de a-si impartasi ideile, de a-si manifesta starea de spirit,de buna
dispozitie.
 SALUTUL -Educatoarea recita versurile:
“Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit,
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineaţa, copii!
Fiecare copil spune ,,Buna dimineata!”
SALUTUL INDIVIDUALse realizeaza prin intermediul jocului “Flori surori”.
Fiecare copil alege jumatatea unei flori si pe fond muzical isi cauta perechea.
Dupa ce reintregesc florea, copiii se saluta corespunzator.
 CALENDARUL NATURII - Se discută despre cum este vremea în această zi
pentru a aşeza la “Calendarul naturii” jetoanele corespunzătoare referitoare la
anotimp, se va preciza ziua, data şi luna în care ne aflăm.
 IMPARTASIREA CU CEILALTI : Impartasirea cu ceilalti se realizeaza
printr-un exercitiu de imaginatie:” Mi-ar placea sa fiu o ...., pentru
ca...”.Fiecare copil numeste floarea preferata si motiveaza alegerea, decorand in
acest fel ovaza cu flori.
Ex: ,,Mi-ar placea sa fiu un ghiocel pentru ca este firav.”
,,Mi-ar place sa fiu o zambila pentru ca miroase frumos”.

 ACTIVITATEA DE GRUP: Se realizeaza prin recitatea unei poezii despre


vaza cu flori pe care copiii au decorat-o:
“In clasa noastra modesta,
Vaza-i plina iar cu flori.
Mult gingase, colorate,
Imi zambesc adeseori.
Le admir si-mi tin de dor,
Pe parcursul zilelor.
Le voi aseza frumos
Int-run valoros, tablou de folos.”
 NOUTATEA ZILEI – Vaza cu flori ne-a daruit medalioane, baloane si un
cos in care se afla multe surprize pe care le vom descoperi pe parcursul zilei.
TRANZIŢIE: Înainte de a trece la desfăşurarea activităţilor pe domenii
experienţiale, copiii vor interpreta cântecul “Infloresc gradinile”,executând
mişcările sugerate de textul cântecului.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Ambele activitati se vor desfasura in maniera integrata.


Activitatea va debuta cu jocul didactic ,,Zvon de primavara”. Captarea atentiei se
realizeaza prin prezentarea materialelor din cos.
Jocul didactic se va desfasura mai intai frontal si apoi pe centre de
activitate.Urmeaza explicarea jocului ,enuntand sarcinile ce le au de rezolvat si
regulile lui. Dupa ce au primit explicatiile necesare desfasurarii jocului, se trece la
desfasurarea propriu-zisa a jocului.
După parcurgerea celor trei variante ale jocului se va face trecerea la centrele
de interes printr-un moment de tranziţie: Jocul cu text si cant:”Bat din palme”
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de
lucrusi obiectivele urmarite.
La centrul BIBLIOTECA trebuie sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de lucru.
Deasemenea,copiii pot crea “Albumul primaverii”prin decorarea lui cu imagini
specifice anotimpului de primavara, in functie de sunetul initial al fiecarui cuvant.
La centrul ARTA vor realiza un tablou prin aplicarea unor flori din hartie de
servetel pe suport de ipsos.
La centrul STIINTA trebuie sa formeze o grupa cu tot atatea flori cate arata
cifra, apoi o grupa cu un obiect mai mult deacat grupa initiala.Apoi compara
numerele asezand semnele”>,<” intre ele.
La centrul JOC DE MASA se pun la dispozitia copiilor piese de puzzle pentru a
reconstitui imaginea unor flori de primavara.
TRANZITIAcatreultima parte a activitatiiintegrate :” Florile se trezesc”.
In ultimaetapa a zilei– A.L.A. III –copiiivorjucajocul,,Florareasa”.

Numele………………….. Data…………

FISA DE LUCRU
1. Desparte in silabe cuvintele redate de imagini. Traseaza cate o linie orizontala
pentru fiecare silaba in spatiul delimitat..

2. Denumeste imaginile de mai jos si coloreaza-le doar pe acelea care incep cu


sunetul ,,L” .

3. Priveste imagine a si alcatuieste o propozitiecu ea.


Reprezinta grafic propozitia si cuvintele in casetele de mai jos.
ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA I): ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA II):
JOC DE ROL: ‚ De-a floraresele”
ARTA: „ Flori multicolore- colorare  ,,Florarareasa”- joc
CONSTRUCTII:- „ Suporturi pentru ghivece distractiv
de flori”- lego

Activitate integrată : ,,Mireasma primaverii”


ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE :
DLC–Educarea limbajului:,,Limbajul florilor”
- joc didactic
DOS– Activitate practica: ,,Tablou cu flori”- aplicatie pe suport de ipsos
( tehnica servetelului)

Centrul Biblioteca :
,,Limbajului florilor” – fisa de lucru Centrul Arta:
,, Albumul Primaverii”- lucrare ,, Tablou cu flori”- aplicatie pe suport
colectiva de ipsos( tehnica servetelului)

Centrul Joc de masa: Centrul Stiinta:


„In gradina cu flori”- fisa de
,, Flori de primavara”- puzzle lucru individuala
EVENIMENTUL CONTINUTUL METODE SI MIJLOACE EVALUARE \
DIDACTIC STIINTIFIC \ PROCEDEE DIDACTICE FEEDBACK
INFORMATIONAL
* Pregatirea materialelor
1. MOMENT necesare pt. fiecare centru de Instructajul verbal
ORGANIZATORIC activitate. Observarea
*Asigurarea unui climat comportamentului
educational favorabil,in initial;
concordanta cu tema saptamanii. Interesul pentru
*Intalnirea de dimineata: cu Vaza cu flori activitate
tema “Mi-ar placea sa fiu
o...pentru ca...”. Conversatia
Copiii se vor aseza in cerc si se Exercitiul
vor saluta, au posibilitatea de a- casetofon cu cd
si impartasi ideile, noutatea zilei, cd
calendarul naturii.
Înainte de a trece la desfăşurarea
activităţilor pe domenii
experienţiale, copiii vor
interpreta cântecul “ Infloresc
gradinile ”,executând mişcările
sugerate de textul cântecului.

Trezirea interesului copiilor prin Cos cu diferite


2. CAPTAREA Conversatia Observarea directa
ATENTIEI prezentarea unui cos primit in materiale:jetoane cu
dar de la vaza cu flori in semn de flori si alte elemente
multumire,In cos sunt materialele de
cu care vor lucra pe parcursul primavara,,,Cartea
3.ANUNTAREA activitatii. fermecata”,marker Observarea
TEMEI SI A Explicatia capacitatii de
OBIECTIVELOR Instructajul verbal atentie voluntara
Este anuntata tema zilei si sunt
explicate pe intelesul copiilor
4.REACTUALIZARE obiectivele urmarite.
A Explicatia Observarea
CUNOSTINTELOR Exercitiul comportamentului
Li se cere copiilor sa ghiceasca Ghicitori copiilor
raspunsul la cateva ghicitori baloane
despre flori de primavara.
5. DIRIJAREA In cor,vor fi despartite cuvintele
INVATARII ce reprezinta raspunsul la
ghicitori. Coversaţia Evaluarea orală
Explicatia Aprecieri verbale
Medalioane cu lalele
Se trece la explicarea jocului
Exerciţiul si narcise
didactic.
Copiii sunt impartiti in 2 echipe:
echipa narciselor si echipa
lalelelor. Pe rand cate un copil de Medalioane cu flori
la fiecare echipa va rezolva o pentru grila de
sarcina data de educatoare . punctaj
Fiecare raspuns corect va fi
recompensat printr-o floare care Coversaţia
va completa gradina Explicatia Flipchart
Evaluarea orală
fiecareiechipe.Vacastiga echipa
Exerciţiul “Cartea fermecata” Aprecieri verbale
care acumuleaza cele mai multe Jetoane
flori . marker
Executarea jocului: flori pentru punctaj
Varianta I :
,,Carteafermecata“
Evaluarea orala
se vaplimba din mana in
Aprecieri verbale
manarecitandu–se versurile: Exerciţiul
,,Carte, cartefermecata
O imagine arata!” . Jocul „floarea vesela”
La semnalulsonor ,copilul la care Flipchart
se vaopricarteavaalcatui o marker
propozitie cu o imagine din carte
sivareprezentagrafic la
tablapropozitiasinumarul de flori pentru grila de
cuvinte din propozitie. Exerciţiul punctaj
Evaluarea orală
Jocul Aprecieri verbale
Varianta a II –a : panou cu“diamantul”
“ Floarea vesela” silabelor
Copilul caruia floarea ii palete cu cifre
zambeste deschide fereastra in Jetoane cu imagini
spatele careia se gaseste o specifice primaverii
imagine specifica primaverii. flori pentru grila de
Copilul denumeste imaginea, punctaj
desparte cuvantul in silabe,
precizeaza sunetul initial,apoi
reprezinta grafic cuvantul si
silabele.

Varianta a-III-a:
Metoda „Diamantul”.
Copiii vor realiza diamantul
silabelor ( centrul diamantului
cuprinde cuvinte formate din 4
silabe, iar extremitatile sunt
cuvinte cu 1 silaba) .Educatoarea
pregateste palete pe care sunt
scrise cifre in limitele 1 -4. Un
copil ridica paleta cu o anumita
cifra si un alt copil alege imaginea
a careidenumire are tot atatea
silabe, asezand-o la locul potrivit
pe diamant.
După parcurgerea celor trei
variante ale jocului se va face
trecerea la centrele de interes
printr-un moment de tranziţie:
Jocul cu text si cant:” Bat din
palme”.

Copiii sunt invitaţi să aleagă


câte un centru, unde îi aşteaptă Instructajul verbal Observarea
pe măsuţe materialele şi anume: comportamentului
copiilor
La centrulBIBLIOTECA: trebuie Conversaţia Fise de lucru
sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de individuale,”Albumul
lucru . Sarcinile fişei sunt explicaţia primaverii”, cuburi
6. OBTINEREA Evaluare practica
PERFORMANTEI asemănătoare cu exerciţiile din cu litere,jetoane cu
demonstratia
cadrul jocului didactic. imagini de primavara Aprecieri verbale
Apoi realizeaza “Albumul Creioane colorate
Primaverii prin sortarea de
imagini a caror denumire incepe Exercitiul
cu sunetul ales. Suport ipsos
Flori din servetel
La centrul ARTA vor realiza Lipici
colaje prin lipirea unor flori din
hartie de servetel pe suport de Jetoane cu flori
ipsos. Cifre
La centrul STIINTA, copiii vor Explicatia
Semnele “>,<” Observarea
asocia cantitatea la cifra, vor Conversatia comportamentului
forma grupe cu 1 obiect mai mult Demonstratia copiilor
si vor compara numerele folosind Exercitiul Joc cu tinte
semnele “>,<”
7. ASIGURAREA
La centrul JOC DE MASA se vor Conversatia Evaluare practica
FEEDBACK-ULUI pune la dispozitia copiilor piese
de puzzle pentru a reconstitui Exercitiul Aprecieri verbale
imaginea florilor de primavara.
Suntprezentatesarcinile de Lucrarile de la cele 3
lucrupentrufiecarecentru in parte. centre :
Se desfasoaraexercitii de Explicaţia Expozitieculucrariler Aprecieri
incalzire a musculaturiimainilor. Conversaţia ealizate de copii. individuale,
Dupăterminareaactivităţilorpece Turul galeriei frontale si de grup
8. INCHEIEREA
ACTIVITATII ntre, educatoarea, împreună cu
copiiivorrealiza ,,Turulgaleriei”
pentruevaluareamodului de lucru Observarea directa
Explicatia
din fiecarecentru,
aprecieriasupraîntregiiactivitati, Jocul Aprecieri verbale
Jetoane cu flori
a modului de participare a Observarea
Casetofon cu CD
copiilor la activitateşi a comportamentului
copiilor
comportamentuluiacestora.
Tranzitiacatreultima parte a
activitatii integrate se va face
prinexercitii de inviorare: "
Florile se trezesc".

In ultima etapa a zilei – A.L.A.


III – copiii vor juca jocul
” Florareasa” si vor dansa pe
melodia propusa in „ Caravana
florilor”.

S-ar putea să vă placă și