Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 04.12.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit ”INOCENȚA”
Grupa: mare
Propunător: NEDELCU MATEI GHEORGHIȚA
Tema anuală :Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Pe cărările iernii
Tema zilei: Îl așteptăm pe Moș Nicolae
Domeniul de dezvoltare: Dezvoltare socio- emoțională/Capacități și atitudini în învățare
Comportamente vizate:
4.Autocontrol și expresivitate emoțională
4.1. Recunoaștere și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.
3.Activare și manifestare a potențialului creativ
3.2.Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și plastice, în conversații și povestiri
creative
3.3.Demonstrează prezența simțului muzical ritmic, armonic prin cântec,joc cu text și cânt, dans
Domeniul experienţial: Domeniul Estetic şi Creativ ( activitate de educație muzicală)
Varianta de realizare (categoria de activitate de învățare) / Tema activității de învățare:
DEC - activitate de educație muzicală (Audiție cântec ”Moș Nicolae” Repetare: Joc muzical –”Luați seama
bine!”)
Tipul activităţii didactice: Activitate didactică mixtă
Obiectivele operaţionale:
O1 – sã audieze cântecul cu o atenție sporitã
O2 – să precizeze titlul cântecului audiat
O2 – Să răspundă la minim 2 întrebări referitoare la textul cântecului
O3 – Să rostească versurile în urma audiției cântecului
O4- Să precizeze mesajul textului audiat
O5 – Să execute correct mișcările sugerate de textul jocului muzical
Strategii didactice:
 Metode si procedee didactice: conversația, demonstrația, audiția, explicația, Jocul muzical

 Mijloace si material didactice: stick cu cele două cântece :MoșNicolae” şi”Luați seama bine!”, cutiuța
muzicală, imagini pentru fiecare strofă a cântecului Moș Nicolae, versurile cântecelor,laptop
 Forme de organizarea activității: frontal
Metode de evaluare: orală, aprecieri sumative.
Demersul didactic

Nr. Evenimentele Ob. Conținuturile esențializate ale activitãții Strategii didactice Metode de
Crt activitãții Op. didactice evaluare
didactice
1 Momentul Pregătirea condițiilor necesare unei bune
organizatoric desfășurări a activității didactice: aerisirea sălii de
clasă, aranjarea scaunelor în semicerc, pregătirea
melodiei pentru audiție.
2 Captarea atenției Voi prezenta copiilor o cutiuță muzicală, trimisă Metode didactice:
de Moș Nicolae, cu un stick, pe care se află -Conversația
melodia Moș Nicolae. -Explicația

Materiale didactice
și mijloace
didactice:
-Cutiuța muzicală,
- stick
Forme de
organizare:

Frontal

3 Enunțarea „Pentru că se apropie venirea lui Moș Nicolae, Forme de


obiectivelor / vom asculta un cântecel nou care se numeşte „Moș organizare
subiectului /temei Nicolae”.
Frontal
4 Reactualizarea Voi adresa copiilor câteva întrebări: Metode didactice: orală
cunoștințelor „-Ce cântecele ați învățat la grădiniță?” Audiția
anterioare „-Care este cântecelul vostru preferat?” Conversația
Un copil cântă o strofă dintr-un cântecel învățat. Forme de
organizare:

Frontal,individual
5 Dirijarea învãțãrii Le voi pune copiilor cântecelul „Moș Nicolae” de orală
două ori, apoi voi adresa următoarele întrebări: Metode didactice:
O1 „Cum se numește cântecul audiat?”(„Cântecul se Audiția
O4 numește Moș Nicolae”) Conversația
“Cum este melodia acestui cântec?„ („Melodia Explicația
cântecului este veselă, frumoasă, distractivă”)
„În ce anotimp sosește Moș Nicolae?” („Moș Brainnstormigul
Nicolae sosește iarna”)
a) Se ascultă prima strofă și se dialoghează asupra Materiale didactice
conținutului pe baza unei imagini(imaginea1): se și mijloace
explică acele cuvinte necunoscute (furiș – pe didactice:
ascuns, pe neobservate, odaie - cameră) -imagini
“Care sunt persoanajele despre care se vorbeşte în
cântec? ”(„Personajele din cântec sunt:Moș -laptop
O2 Nicolae, copilul)”
-stick
„Când vine Moș Nicolae?” („Moș Nicolae vine
noaptea”) Forme de
Se repetă strofa cu copiii. organizare
O3 b) Se ascultă a doua strofă și se dialoghează
asupra conținutului pe baza unei Frontal
imagini(imaginea 2): explicarea cuvântului
“ciuboțele” – cizme, ghete , și adresarea
întrebărilor:
„Unde pune Moșul cadourile?” („Moș Nicolae
lasă cadourile în cizme sau ghete” )
O2 „Ce cadouri lasă Moș Nicolae?” („Moș Nicolae
aduce ciocolată , acadele”)
Se repetă strofa cu copiii.
c) Se ascultă a treia strofă si se dialoghează asupra
O3 coniținutului pe baza imaginilor(imaginea 2 si
imaginea 3):explicarea cuvântului “vărguță” –
nuielușă, și adresarea întrebărilor:
“Cum trebuie să fie copiii ca să vină Moș
Nicolae?”( “Copiii trebuie să fie cuminți”) “Ce
primes ccopiii care sunt neascultători?” (“Copiii
O2 neascultători primesc o vărguță”)
Se repetă strofa cu copiii.

O3

6 Obținerea Voi relua versurile( Anexa 1) cântecului integral Metode didactice: orală
performanței și le voi repeta împreună cu copiii. -Conversaţia
O4 Vom audia încă o dată melodia.
“Care este mesajul acestui cântec? Ce am învățat Materiale didactice
și mijloace
din versurile cântecului?”(“Noi am învățat că didactice:
trebuie să fim cuminți și ascultători pentru ca Moș -video –cantec
Nicolae să sosească.”)
-laptop

Forme de
organizare:

Frontal
7 Retenția și O2 Le voi adresa copiilor următoarele întrebări: Metode didactice: orala
transferul “Cum se numește cântecul pe care l-am ascultat?” - conversatia
(„Cântecul se numește Moș Nicolae”)
“Care sunt personajele din cântecelul nostru?” Forme de
(„Personajele din cântec sunt: Moș Nicolae și organizare:
copilul”) Frontal,individual
„Unde pune Moșul cadourile?” („Moș Nicolae
lasă cadourile în cizme sau ghete” )
„Ce cadouri lasă Moș Nicolae?” („Moș Nicolae
aduce ciocolată , acadele, jucarii”)
8 Asigurarea O5 Reactualizare joc muzical(Anexa 2): în timp ce Metode didactice: orală
conexiunii copiii vor audia cântecul „Luați seama bine!”, vor Jocul muzical,
inverse executa mișcările sugerate de textul cântecului. jocul-exerciţiu
Îi voi întreba pe copiii ce le-a placut cel mai mult Materiale didactice
la activitate. și mijloace
didactice:
laptop, negativul
melodiei
Forme de
organizare:

Frontal
9 Evaluarea Voi felicita toți copiii pentru modul în care au Metode didactice:
rezultatelor participat la activitate. Aprecierea verbala
învãțãrii

ANEXA1

CÂNTEC -MOȘ NICOLAE

1.Știi la noapte cine vine


Pe acasă, pe la tine?
Cine?
Este Moșul Nicolae
Pe furiș intră-n odaie,
Vine!

2. Moșule, dragule,
Ce ne-aduci tu, bunule? - Refren
Moșule, dragule,
Ce ne-aduci tu, bunule?

3. El le pune-n ciuboțele
Ciocolată, bombonele,
Da?
Multe daruri, jucării
Pentru cei mai mulți copii,
Da!

Moșule, dragule,
Ce ne-aduci tu, bunule? - Refren
Moșule, dragule,
Ce ne-aduci tu, bunule?

ANEXA 2

JOC MUZICAL- LUAȚI SEAMA BINE!

1. Luați seama bine


În picioare drepți!
Ochii toți la mine,
Mâinile la piept
1, 2, 1, 2,
Faceți toți la fel ca noi- bis
2. Luați seama bine,
După cum v-am spus:
Ochii toți la mine
Mâinile în sus
1, 2, 1, 2,
Faceți toți la fel ca noi- bis
3. Luați seama bine
După cum arăt:
Ochii toți la mine,
Şi sărim în lat
1, 2, 1, 2,
Faceți toți la fel ca noi- bis
4. Luați seama bine,
Mai avem un pic:
Ochiitoți la mine
Ochii toti la mine si ne ghemuim.
1, 2, 1, 2,
Faceți toți la fel ca noi- bis

S-ar putea să vă placă și