Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Aria curriculara: Terapie Educationala Complexa si Integrata


Disciplina: Terapie ocupationala
Data: 21.11.2019
Grupa: a VII- a
Unitatea de invatare: Comportament cognitiv la nivelul capacităţilor psiho-individuale/ proceselor psihice
Activitatea de invatare: Bradul de Crăciun
Tipul activitatii: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU:
1.Explorarea senzorială şi motrică a lumii înconjurătoare în vederea formării conduitelor de orientare, cunoaştere şi adaptare la mediul ambiant
2. Dezvoltarea capacităţilor psiho-individuale în vederea formării unor comportamente independente.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1 Explorarea polisenzorială a obiectelor din mediul apropiat
1.2 Formarea şi dezvoltarea psihomotricităţii:
- coordonare oculo-motorie;
- conduit perceptiv-motrice de bază (culoare, formă, mărime);
2.1 Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor psihice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:
OC1: Sa urmareasca linia povestii expusa de educatoare;
OC2: Sa pronunte corect cuvintele noi;
OC3: Sa se exprime corect din punct de vedere gramatical in propozitii simple;
OC4: Sa interpreteze colinde
OC5: Sa raspunda la intrebari
OC6: Să formuleze alte întrebări pe marginea povestii „Vine, vine Mos Craciun”,
OC7: Sa completeze scrisoarea pentru Moş Crăciun
OC8: Sa realizeze un desen cu darurile ce şi le doresc

Obiective motrice:
OM1: Să mânuiască instrumentele de desen pentru realizarea sarcinii date
OM2: Să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă

Obiective afective:
OA1: Sa participe cu interes şi placere la activitate
OA2: Sa inteleaga mesajul etic al povestirii.

RESURSE:

Bibliografice:

Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998


Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Indrumator – Elemente de educatie religioasa pentru invatamantul prescolar Vol.I – Bucuresti 1999

Metodologice

Strategia educational terapeutica: Formare de priceperi şi deprinderi


Metode si procedee: Explicatia, demonstrația, exercițiul, explozia stelara, turul galeriei, conversaţia
Mijloace didactice: Panou cu explozia stelara, srisoare pentru Moş Crăciun, panou pentru expozitie

Temporale: 45 minute;

Umane: elevii şi profesorul educator.


FORME DE ORGANIZARE: Frontal, în grup, individual

FORME DE EVALUARE: Aprecieri verbale, observarea sistematica a comporta-mentului elevilor in timpul activitatii

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele Ob. Conţinutul invatarii Strategii didactice Forme de
activităţii Op. evaluare
Activitatea educatorului Activitatea Metode Mijloace Forme de
elevilor organizare
1. Moment OA1 Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru Elevii sunt atenti Explicatia Frontal Apreciere
organizatoric buna desfăşurare a activităţii; la exlicatii. verbală
1min Pregătesc materialele necesare.
2. Captarea OA1 Prezint elevilor colindul „ Astazi s-a nascut Elevii vor canta Conversaţia, Frontal Apreciere
atenţiei OC4 Hristos”. colindul Explicaţia verbală
5 min
„Astăzi s-a născut Vântul bate, nu-L
Hristos răzbate, 
Mesia chip luminos  Neaua ninge, nu-L
atinge 
Laudati si cantati,  Laudati si cantati 
Si va bucuraţi! Si va bucurati!
Mititel infasetel,  Si de-acum pana-n vecie 
In scutec de bumbăcel  Mila Domnului sa fie 
Laudati si cantati  Laudati si cantati 
Si va bucuraţi! Si va bucurați!”

Îl cântăm împreună.
3.Anunţarea OA1 Anunţ tema şi obiectivele activităţii. Elevii asculta cu Conversaţia, Frontal Apreciere
temei şi a Astăzi la ora de Terapie ocupationala avem lectia atentie Explicaţia verbală
obiectivelor „Bradul de Crăciun”.
2 min Vom afla de ce Mos Craciun vine intr-o sanie
trasa de reni si vom invata noi colinde.

4. Desfăşurarea OA1 Prezint elevilor povestea „Vine, vine Mos Demonstrația Panou cu Frontal Observarea
activităţii OC1 Craciun”. Exercițiul explozia Individual sistematica a
22 min OC2 Eevii vor afla de ce Mos Craciun are sania trasa Explicația stelara In grup comporta-
OC3 de reni si nu de alte animale. Explozia mentului
OC5 Voi reda cat mai expresiv continutul povestii. Elevii asculta cu stelara elevilor in
OC6 Textul povestii va fi expus urmarindu-se atenti timpul
OA2 succesiunea momentelor principale. activitatii

Elevii vor fi solicitati sa precizeze titlul povestii Elevii precizeaza


si sa raspunda la intrebarile adresate de profesor titlul povestii si
- „Cum se numeste povestea?” raspund la
- „Cu cine s-a intalnit Mos Craciun intr-o intrebari
noapte in padure?”
- „Cum l-a ajutat pe ren?”
- „Ce au facut lupii?”
- „Cum l-a rasplatit renul pe Mos Craciun?”
- „Ce v-a placut cel mai mult din poveste si ce
nu v-a placut?”

Voi explica cuvintele și expresiile noi.


Propun elevilor să formuleze alte întrebări pe Elevii formulează
marginea povestii „Vine, vine Mos Craciun”, întrebări şi
pornind de la cuvintele Cine?, Ce?, De ce?, răspunsuri.
Cum?, Unde? scrise în colţurile unei steluţe
desenate panou
Cine?

Ce? Cand?

Unde? Cum? Elevii vor realiza


Elevii vor avea ca sarcina de lucru realizarea unui apoi un brad de
brad de Craciun la fel cu modelul prezentat. Craciun la fel cu
modelul prezentat

5. Realizarea OA1 Elevii care lucrează corect şi termină în timp util Elevii Explicaţia Srisoare Individual Aprecieri
feed-back-ului OC7 vor primi o Srisoare pentru Moş Crăciun , pe care o completeaza Turul galeriei pentru Moş verbale.
9 min OC8 vor completa cu ideile lor. scrisoarea Conversaţia, Crăciun
OM1 Elevii vor realiza un desen cu darurile ce şi le Elevii deseneaza Explicaţia Panou
OM2 doresc darurile pe care le pentru
Se expun lucrările la panoul clasei doresc expozitie
6. Evaluarea OA1 La finalul activitatii fac aprecieri generale si Explicația Frontal Aprecieri
3 min individuale asupra modului de participare la Individual verbale.
activitate.

7. Verificarea OA1 Ce am spus că veţi şti la sfârşitul acestei .Elevii fac Conversaţia Frontal Aprecieri
realizarii OC5 activităţi? aprecieri asupra verbale
obiectivelor Ati analizat lucrarile voastre sip e ale colegilor? lucrarilor lor si a
2 min colegilor

8. Retentia si OA1 După încheierea activităţilor, le voi adresa Elevii raspund la Conversaţia, Frontal Aprecieri
transferul OC5 elevilor câteva întrebări: intrebari Explicaţia Individual verbale.
1 min -V-a plăcut ce am realizat împreună?
-La cine merge Moş Crăciun în seara de ajun?
- Ce v-a plăcut cel mai mult din aceasta activitate

S-ar putea să vă placă și