Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 10.12.2015
Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P. ,,AmiciiConstana
Coordonator practic pedagogic: lect.univ.dr.Larisa Ileana Casangiu
Mentor practic pedagogic: tefania Fotu
Studente: Nicolae Luminia i Oprea Cristina
Grupa: Mare trumfii
Domeniul experenial: DLC
Tema sptmnii: n jurul bradului
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Categoria de activitate: memorizare
Tema activitii: ,,Crciunul copiilor de Octavian Goga
Tipul de activitate: mixt
Durata: 35 minute

Scopul activitii: stimularea interesului pentru creaii literare; dezvoltarea expresivitii


limbajului oral.

Obiective operaionale:
Cognitive:
O1 - s memoreze logic i contient poezia;
O2 - s desprind mesajul poeziei pe baza ntrebrilor i a suportului ilustrativ;
O3 - s recite corect i expresiv, respectnd intonaia, pauza, ritmul, n timpul recitrii;
O4 - s-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv cu cuvinte noi;
O5 s formuleze propoziii cu cuvintele i expresiile noi.
Psihomotrice:

Opm- s pstreze o poziie corect a corpului n timpul memorrii poeziei.

Afective:

Oa1 - cultivarea dragostei fa de poezie i a admiraiei fa de tradiiile romneti.

Strategii didactice:
Metode i procedee:
M1-exerciiul;
M2-conversaia;
M3-explicaia;
M4-demonstraia;
M5-aprecierea verbal;
M6-elementul surpriz ;
Mijloace didactice:
m1-scrisoare;
m2-imagini adecvate poeziei;
m3-poezia;
m4-stimulente.
Forme de organizare: Activitate frontal, individual

Bibliografie:
,,Curriculum pentru educaia timpurie a copilului de la 3 la 6/7ani, MECT, 2008
GOGA,Octavian ,,Crciunul copiilor, editura Tehno-Art,2008, Cluj;
MITU,Florica, ANTONOVICI, tefania Metodica activitilor de educare a limbajului
n nvmntul precolar, Editura Humanitas Educaional, ediia a II-a, revizuit, 2005;
Evenimentul Ob. Elementele de coninut Strategii didactice Evaluare
didactic Metode Mijloace
i didactice
procedee
1.Moment Voi aerisi sala de grup;
organizatoric Voi aranja scunele copiilor n form de
semicerc;
Voi pregti materialul didactic;

2.Introducerea a. Captarea ateniei


n activitate
Captarea ateniei o voi realiza printr-o
scrisoare: Observarea
comportamentu-
Dragi copii, la mine Mo Crciun a ajuns mai m1 lui copiilor
devreme i mi-a dat o scrisoare pentru voi. Ia
s vedem ce vrea Moul s ne transmit: ,,
Dragii Moului, tiu ct de cumini ai fost n
M6
acest an, de aceea v-am trimis o poezie
frumoas pe care sunt sigur c o vei nva i
mi-o vei spune n seara de Ajun. De asemenea,
cine va reui s nvee poezia azi va primi i o
recompens.

Voi descoperi planele i voi adresa copiilor


ntrebri pe baza imaginilor.(Anexa 1).

V-am pregtit o surpriz! (descopr prima


imagine care semnific elementele din poezie).
Educatoarea i las pe copii s intuiasc ce se
afl n imagini i le adreseaz cteva ntrebri:
,,Ce observm n imagine?,
,,Cum arat Mo Crciun?
,,Cine l nsoete pe Mo Crciun?
m2
Descopr i cea de-a doua imagine:
Ce face Mo Crciun?
,, Ce credei c scrie?
,,Voi i-ai scris lui Mo Crciun?
,,Cu ce vine Mo Crciun?

O1 b. Anunarea temei i enunarea


O2 obiectivelor
O3
O4 Copiii vor fi anunai c urmeaz s nvee o
O5 nou poezie.
Copii, Octavian Goga a scris mai multe
poezii printre care i poezia ,,Crciunul
copiilor pe care noi astzi o vom nva
mpreun.
Mo Crciun se va bucura foarte mult dac
voi vei asculta cu atenie poezia si o vei
nva, iar la final dac vei recita frumos i
expresiv poezia am pregatit cateva surprize.
3. Dirijarea Voi recita integral poezia, expresiv, Evaluarea
nvrii respectnd intonaia i pauzele. m3 capacitii
Voi explica, pe baza imaginilor sugestive, M4 copiilor de a
coninutul de idei; se vor identifica cuvintele i asculta cu
expresiile noi: atenie
recitarea
O2 badea model.
tinda
condei M3
iret

Copii vor memora poezia pe uniti logice;


Se va repeta prima strof cu doi-trei copii; Evaluarea
Se va trece la umtoarea strof, care va fi capacitii
repetat mpreun cu prima; voi repeta cele copiilor de a
dou strofe cu doi, trei copii; recita poezia
Se va trece la ultima strof, care va fi corect i
repetat mpreun cu primele dou, pentru expresiv.
fixarea n memorie a fragmentelor logice, n
succesiunea lor fireasc.
4. Obinerea O1 Se va realiza memorarea poeziei individual, Evaluarea
performanei cu ct muli copii, pentru corectarea capacitii
eventualelor greeli de pronunie. copiilor de a
O3 Se vor formula propoziii care s conin pronuna
cuvinte i expresii noi, ntlnite n poezie. M1 corect
O4 cuvintele, din
punct de
vedere fonetic
i de a formula
O5 propoziii cu
noile cuvinte i
expresii
5.Evaluare Voi adresa copiilor ntrebri, utiliznd idei M2 Evaluarea
din poezie: capacitii
copiilor de a
Unde se afla Mos Craciun? recepta
Ce credeti ca scrie Mos Craciun in cartea lui ? mesajul
De unde stie Mos Craciun ce ne dorim? transmis.
6.ncheierea n ncheiere se vor face aprecieri individuale M5 m4
activitii i colective asupra modului de participare la
activitate oferind copiilor stimulente.
Anex

Crciunul copiilor
De Octavian Goga
Dragi copii din ara asta,
V mirai voi cum se poate,
Mo Crciun, din cer de-acolo,
S le tie toate, toate ...

Uite cum, v spune badea ...


Iarna-n noapte pe zpad,
El trimite cte-un nger
La fereastr, s v vad.

ngerii se uit-n cas


Vd i spun, iar Moul are
Colo-n cer la el n tind,
Pe genunchi o carte mare.

Cu condei de-argint el scrie


Ce copil i ce purtare...
i de-acolo tie Moul,
C-i iret e, lucru mare!

S-ar putea să vă placă și