Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunator: Elena Lungu

DATA:
GRADINITA:
GRUPA: mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
TEMA: receptarea unui text liric
SUBIECTUL: “Ghiocelul” de Virgil Carianopol
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare - învăţare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Memorarea textului liric, îmbogăţirea vocabularului cu noi cuvinte şi exersarea expresivitatii limbajului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - sa enumere aspectele caracteristice anotimpului de primavara;


O2 - sa memoreze integral poezia;
O3 - sa retina titlul poeziei şi numele autorului (opţional);
O4 - sa recite poezia respectand intonatia, ritmul, tonul, pauzele;
O5 - să recite versurile sugerând prin mimică şi gestică înţelegerea conţinutului de idei;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: Conversaţia, observarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea; audiţia.


b) Material didactic: Planşă sugestivă pentru conţinutul de idei al textului liric; CD-player, CD cu înregistrarea unor sunete din natură – în
anotimpul de primăvară; stimulente-ghiocei realizaţi din hârtie.
c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, în perechi.

d) Timp didactic: 15 / 20 de minute


e) Bibliografie:
- Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de educare a limbajului în
învăţământul preşcolar”, Ediţia a 2-a revizuită, Editura Humanitas Educational, 2005.
1
- Educarea limbajului in invatamantul prescolar, vol.I, Compania, 1998.

2
ETAPE/SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL INSTRUCTIV – STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITĂŢII EDUCATIV AL PROCESULUI EVALUAREA
DIDACTIC MET. ŞI MAT.DID FORME TIM
PROCED. . DE ORG. P
1 2 3 4 5 6 7

I.1.ORGANIZAREA Crearea condiţiilor necesare desfăşurării


ACTIVITĂŢII activităţii:
- aerisirea sălii
- aşezarea scăunelelor în semicerc
- pregatirea materialului didactic,
acoperirea acestuia

II.1.INTRODUCEREA ÎN
ACTIVITATE capacitatea de
a) Captarea atenţiei OA2 - se va realiza prin audierea de către copii a concentrare
unor sunete din natură(clipocit de apă care audiţie CD- frontal 1 voluntară a
OC1 se scurge de pe streşini, fâlfâit de aripi ale player, CD min. atenţiei
păsărilor ce se întorc din ţările calde, bâzâit
de insecte, etc);
OC1 - voi purta un scurt dialog cu copiii cu eval. orală a
b) Reactualizarea OPM2 privire la aspecte caracteristice începutului conversaţia frontal 1 cunoştinţelor
cunoştinţelor anotimpului de primăvară. min. însuşite
anterior

2. ANUNŢAREA - voi anunţa direct tema: abilităţii de a


TEMEI ŞI A OC3 a) prin motivarea necesităţii învăţării unui explicaţia frontal 0,5 pronunţa
OBIECTIVELOR fragment dintr-o nouă poezie “Ghiocelul” de min. corect titlul şi
URMĂRITE Virgil Carianopol numele
b)prin amintirea titlului poeziei pe care o autorului
vom repeta “Batista” ***
recitarea 1 capacitatea de
III.1.RECITAREA MODEL -voi recita clar, expresiv, respectând model frontal min. concentrare
intonaţia şi pauzele necesare. (demonstra- voluntară a
Vestitorul primaverii ţia) atenţiei

3
A sosit. De sub zapada
S-a saltat dand la o parte
Neaua, cautand sa vada.

In padure-i plin pamantul,


Este alb de ghiocei.
Stau sfiosi, mirati cu floarea
Parca-s niste clopotei.

2. FAMILIARIZAREA OC1 - voi descoperi planşa ilustrativă care planşă deprinderii de


COPIILOR CU OPM2 sugerează continutul de idei al poeziei; observarea ilustrativă 2,5 a se exprima în
CONŢINUTUL - voi face familiarizarea cu textul si pentru frontal / min. propoziţii
TEXTULUI LIRIC OA2 explicarea cuvintelor noi: mirati,vestitor, explicaţia conţinutul individual scurte, corecte
saltat, neaua, sfiosi; de idei al d.p.d.v.
- prin dirijarea familiarizării cu textul conversaţia textului gramatical
poeziei voi insista pe oferirea unui model de liric
învăţare a poeziei în funcţie de conţinutul de
idei şi nu în funcţie de versurile acesteia.

Voi recita din nou poezia însoţind recitarea


de mişcari care să pună în valoare conţinutul
de idei al textului.
OC2 Poezia va fi memorată pe unităţi logice. Voi exerciţiul
3. DIRIJAREA recita model primul fragment, apoi voi 5,5
ÎNVĂŢĂRII OC3 solicita 2, 3 copii să-l reproducă individual. planşă frontal / min. capacităţii de a
OC4 Voi recita apoi primul fragment împreună cu ilustrativă individual memora
(invatarea fragmentara a al doilea. Solicit 2, 3 copii să repete. conversaţia pentru poezia; de a
poeziei) OPM1 Voi orienta gîndirea şi acţiunea copiilor conţinutul recita expresiv
sugerându-le să urmărească cu privirea de idei al
OA1 ilustraţia pe baza căreia s-a realizat textului
familiarizarea cu textul (algoritmul se va liric
forma cu uşurinţă)
Voi insista să se recite corect, clar, expresiv
şi voi corecta eventualele greşeli de
pronunţie şi inexpresivitate.

4
OPM1 -voi solicita un copil care crede că poate să 0,5 capacităţii de a
recite întreaga poezie, însoţind recitarea de min. recita artisic un
4. FIXAREA OC2 mişcări sugestive, conform conţinutului de text liric;
CONŢINUTULUI idei al poeziei capacitatea de
autoevaluare

În partea a doua a activităţii se va face


reactualizarea unei poezii învăţate anterior. explicaţia
OA1 Se va reaminti titlul poeziei si vor fi deprinderea de
solicitaţi 2 copii să recite integral poezia. a recita corect,
OPM1 “Batista mea e mică individual expresiv cu
Şi nasu-i mititel, 3 mimică şi
Voi fi copil cuminte min. gestică
IV.1 CONSOLIDAREA OC4 Să am grijă de el. exerciţiul
ÎNVĂŢĂRII UNEI Nu vreau să zică lumea: recitarea
POEZII MEMORATE -Uite-l pe Murdărel!” în perechi integrală a
ANTERIOR Apoi această poezie va fi recitată în perechi poeziei pe
de câte 2 copii. roluri

OA1 Se va preciza titlul şi autorul poeziei nou evaluare orală-


învăţate şi titlul poeziei care s-a repetat. aprecieri
V. ÎNCHEIEREA Stimulente frontal / 1 privind aportul
ACTIVITĂŢII conversaţia - ghiocei individual min. copiilor la
OA2 realizaţi în activitate
a) Fixarea poeziei Se vor face aprecieri individuale şi colective tehnica
şi vor fi acordate stimulente. origami

b) Aprecierea activităţii

S-ar putea să vă placă și