Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

(lecția de probă)
NUME PROPUNĂTOR: Cotia Beatrice Elena

DATA: 01.03.2019
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr.3 iași
GRUPA: mică
MENTOR: Alina Ionescu
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Matematică
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea deprinderii de a plasa obiecte într-un spațiu dat

MODALITATE DE REALIZARE A ACTIVITĂȚII DIDACTICE: Joc didactic „Unde se așează ursulețul?”


OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 – să identifice cel puțin două poziții spațiale ale ursulețului, respectând indicațiile educatoarei;

O2 – să realizeze corect cel puțin o sarcină din fișa de lucru, precizând poziția spațială a ursulețului.

SARCINA DIDACTICĂ: IDENTIFICAREA ȘI DENUMIREA POZIȚIEI SPAȚIALE A URSULEȚULUI

REGULILE JOCULUI:
1. Copiii trebuie să se învârtă și să cânte în jurul ursulețului până se termină melodia.
2. După terminarea melodiei copilul numit de educatoare spune unde se află ursulețul. (pe,sub)
3. Acțiunea începe la semnalul conducătorului.
4. Copiii care au respectat regulile jocului și au fost atenți vor primi la sfârșitul activității buline magice.
Elemente de joc: mișcarea, aplauze, aprecieri verbale, recompense.

STRATEGII DIDACTICE
1. Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, demonstrația.
2. Materiale didactice: ursuleț, fișă de lucru, buline.

DEMERS DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode și Materiale Forma de


NR. SECVENȚELE Ob CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV
procedee didactice organizar
CRT ACTIVITĂȚII .
. didactice de e
predare-învățare

1. Moment Se asigură condiţiile necesare pentru Capacitatea


organizatoric desfăşurarea activităţii: preşcolarilor de
a se organiza
-aerisirea sălii de grupă
pentru
-pregătirea mobilierului activitate.

-intrarea organizată a copiilor în sala de


grupă

2. Captarea atenției Voi aduce un ursuleț, care vrea să-i învețe Conversația Strofă Frontal Capacitatea
un joc pe preșcolari și un cântec. dintr-un copiilor de a-și
cântec menține atenția
„ Ursulețul doarme
pentru
Și-a uitat de foame activitate.

Ce să-i dăm noi de mâncare?

Lapte dulce ori cafea?

Să se-așeze unde o vrea.”

3. Pregătirea pentru La o bătaie din palme copiii inchid ochii, Conversația Frontal Capacitatea
receptarea noilor iar educatoarea va așeza jucăria în poziții copiilor de a
cunoştinţe spațiale cunoscute. La altă bătaie din reproduce
palme, copiii deschid ochii și ghicesc unde informații
se află aceasta. învățate
anterior.

4. Precizarea titlului şi Astăzi vom face împreună un joc care se Conversația Frontal
a obiectivelor numește „Unde se așează ursulețul?” Copii
trebuie să cânte un cântec în timp ce se
învârt în jurul unui ursuleț, iar apoi să
indice poziția spațială a ursulețului. (pe,
sub)

5. Dirijarea învățării Anunţarea jocului Explicația Frontal

Copiii repetă titlul jocului Unde se află


ursulețul?Li se aduce la cunoştinţă că acei
Capacitatea
copii care se vor juca în linişte, după
copiilor de a-și
regulile jocului vor primi buline magice.
însuși regulile
Regulile jocului jocului

1. 1. Copiii trebuie să se învârtă și să


cânte în jurul ursulețului până se
termină melodia.
2. După terminarea melodiei copilul
numit de educatoare spune unde se
află ursulețul. (pe,sub)
3. Acţiunea de joc va începe atunci
când voi bate din palme.
4. Copiii care au respectat regulile
jocului şi au fost atenţi pe tot Demonstrația Capacitatea
parcursul activităţii primesc buline copiilor de a
magice. urmări cu
atenție jocul
Jocul demonstrativ și jocul de probă
demonstrativ și
Se aleg doi copii care împreună cu jocul de probă.
educatoarea le arată celorlalți cum se
realizează jocul. Copiii cântă și se învârt în
jurul ursulețului, apoi unul dintre ei indică
poziția ursulețului, daca unul dintre ei nu
stie, va fi ajutat de un coleg.

6. Obținerea Jocul propriu-zis Frontal Capacitatea


performanței copiilor de a
O1 La indicațiile educatoarei se începe jocul. Exercițiu
indica poziția
Toți copiii impreună cu educatoarea cântă
spațială a
și se învârt în jurul ursulețului. Când se
ursulețului.
termină cântecul, un copil numit va spune
unde se află ursulețul. Daca acel copil nu
știe, poate spune altcineva.
Capacitatea
Complicarea jocului se va realiza prin copiilor de a
ghicirea de către copii a poziției lateral a îndeplini
ursulețului. sarcinile
complicării
jocului.

7. Asigurarea retenției O2 Se realizează printr-o fișă de lucru. Copiii Conversație Individual Capacitatea
și a transferului trebuie să realizeze cel puțin o sarcină de copiilor de a
lucru. realiza sarcinile
fișei de lucru.

8. Evaluarea Îi întreb pe copii care este titlul jocului, Conversația Frontal Capacitatea
performanței despre ce am vorbit astăzi. copiilor de a-și
aminti ce joc
am făcut și
despre ce am
vorbit astăzi.

9. Încheierea activității Copii sunt aplaudaţi, se fac aprecieri Conversația Buline Frontal
verbale şi primesc câte o bulină magică.

S-ar putea să vă placă și