Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

16/22.12.2020

DATA 22.12.2020
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR:


GRUPA MICA URSULETII
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?”
TEMA PROIECTUL: „Magia sarbatorilor ”
SUBTEMA: „În prag de Crăciun !”
TEMA TIVITATII:,,Stelute magice! “
CATEGORIA DE ACTVITATE: Jocuri ºi activitãþi liber alese- ALA II
MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri distractive
TEMA JOCURILOR: „Cursa brăduților” – joc de mişcare
„Dansul steluțelor” – joc liniştitor
TIPUL ACTIVITÃȚII: Consolidare de priceperi ºi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
● Dezvoltarea atenției, a vitezei de reacție, a spiritului ludic, a competiției;

● Relaxarea și destinderea copiilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
● sã participe cu interes ºi plãcere la desfãºurarea jocurilor;
● sã perceapã componentele spaþio-temporale (ritm, muzicalitate);
● sã respecte regulile jocurilor;
● sã manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipã.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
● Resurse materiale: doi brăduți din carton- 1 m, ecusoane, căciuliță-coif de brăduți, costumații de
steluțe- coronițe, pelerine, laptop, cântec ,,O, ce veste minunată..,,, boxe
● Forme de organizare: frontal, individual, grup
ELEMENTE DE JOC: miºcarea, dansul, întrecerea, aplauzele
FORME DE EVALUARE: continuă-formativă
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 10-15 minute
BIBLIOGRAFIE:
● Curriculum pentru educație timpurie, Bucureºti, 2019

● „Jocuri pentru grãdiniþele de copii”, Eugenia Þicaliuc, Editura Stadion, Bucureºti, 1974

● Suport pentru explicitarea ºi înþelegerea unor concepte ºi instrumente cu care opereazã Curriculumul
pentru educaþie timpurie, Bucureºti, 2019

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică
Etapele
Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
activităţii
procedee didactice organizare
1.Moment Pentru o bună desfăşurare a activităţii se
organizatoric vor lua următoarele măsuri:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului în funcţie de sector;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2.Captarea Se va realiza provocarea la joc. Conversaţia Cutie cu -Frontală Observarea
atenţiei Educatoarea pune la dispoziția copiilor materiale comporta-
materialul didactic necesar desfãșurãrii didactice mentului
jocurilor. copiilor

3.Reactualizare Se prezintă o scurtă conversație despre Conversaţia -Frontală Observarea


a cunoştinţelor activitățile desfășurate, despre sărbătoarea Explicația -individuală comporta-
creștină a Nașterii lui Iisus și bucuria mentului
bradului împodobit, a venirii lui Moș copiilor
Crăciun,a darurilor pe care le vor primi.Se
motivează astfel,participarea la jocuri,
comportamentul corect..

4.Anunţarea Se vor anunţa temele jocurilorilor ce Conversaţia -Frontală Observ


temei şi a urmează a fi desfașurate: comporta-
obiectivelor
1„Cursa brăduților” – joc de mişcare mentului
2. „Dansul steluțelor” – joc liniştitor
copiilor

Se vor anunţa în mod direct scopul și


obiectivele, adaptate la nivelul de
înţelegere al copiilor.

5.Dirijarea Explicarea regulilor jocului și 2 brăduți din Urmarirea


învăţării desfășurarea jocului : carton, comporta-
1.Joc de mișcare ,,Cursa brăduților’’ ecusoane mentului
Se precizează regulile jocului; ,căciuliță-coif copiilor in
Copiii se vor împărți în două echipe: la -conversația verde-brăduț Frontal timpul
prima echipă copiii vor primi un ecuson cu
-explicația Grup derularii
brăduț, iar la doua echipă, copiii vor primi o
căciuliță-coif verde. Se vor alinia, iar la Individual jocurilor
semnalul educatoarei, vor alerga spre -demonstrația
brăduții așezați la o distanță egală, vor ocoli
brăduțul, vor alerga până la următorul -joc
coechipier și se vor așeza în spate, ultimul,
urmărindu-se obţinerea unui timp cât mai
scurt.
Jocul de probă se demonstrează cu
ajutorul copiilor, după explicațiile primite;
Pe parcursul desfășurării jocului voi urmări
respectarea regulilor, voi încuraja ambele
echipe.

Analiza
2. Joc liniștitor,,Dansul steluțelor,,
-conversația comportame
Cântec ,,O, ce veste minunată,, ntului, a
-explicația Frontal
executării
Copii vor primi costumații de steluțe,
-exercițiul Laptop, boxe Grup dansului
coronițe și pelerine
-jocul Costumații de individual
Se explică regulile- alături de educatoare,
copiii vor dansa sugestiv pe melodia steluțe-
cântecului ,,O, ce veste coronițe și
minunată ,,..executând mișcări lente, de
ridicare a brațelor sus, lateral, învârtire pe pelerine
loc, formație cerc.
Se va urmări acuratețea mișcărilor,
corelarea melodiei cu mișcarea.
6.Obținerea Se va urmări realizarea sarcinilor de către Exercițiul Individuală Analiza
performanței si copii şi se va interveni cu explicaţii Explicația Pe grupe activitații
asigurarea
feed-back-ului suplimentare la fiecare joc. Demonstrația frontal copiilor, și
Jocul consolida-
rea
deprinderi-
lor
7.Evaluarea și Se vor formula aprecieri individuale si Conversația Frontală Aprecieri
încheierea generale asupra modului de participare la Individuală verbale
activității
jocuri.. individuale
Se va accentua bucuria sărbătorilor de si generale
iarnă, a Nașterii lui Iisus, a bradului, a
cadourilor primite de la Moș Crăciun.

S-ar putea să vă placă și