Sunteți pe pagina 1din 7

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 30 ”MUGUREL”,

ORADEA

Proiect de Activitate- ALA 2


,,În lumea insectelor!”

Prof. înv. presc.: Iuhasz Ana Ileana

Proiect de activitate
DATA:11.V.2022

GRUPA: Mica B ,,Fluturasii”

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P Nr.30 ,,Mugurel” ,Oradea

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ”Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Se trezesc insectele”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,, Cursa fluturașilor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese II

MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare

TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare a cunoștințelor, priceperilor


și deprinderilor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

● Conduită senzorio- motorie, pentru orientarea mișcării;


● Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
● Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
● Autocontrol și expresivitate emoțională.

COMPORTAMENTE VIZATE:

● Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,


melodii;
● Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
● Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații
noi;
● Manifestă creativitate în activități diverse;
● Demonstrează abilități de autocontrol emoțional.

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

- relaxarea copiilor după efortul depus la activităţile anterioare;

2
- dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi a atenţiei prin intermediul
jocurilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să respecte regulile jocului;


- Să răspundă motric la o comandă dată;
- Să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;
- Să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului.

ELEMENTE DE JOC: mișcarea, aplauzele;

REGULA JOCULUI: Jocul “Cursa fluturașilor” se desfășoară astfel: Scaunele


sunt amplasate pe două rânduri in poziția răsturnată . La capătul celor două coloane
se află pe un scăunel albinuța din pluș. Preșcolarii vor veni la START în perechi și
va trebui sa parcurgă traseul , trecând peste obstacolele traseului ( saritura cu
ambele picioare pe amprenta de pe covor și reașezarea scăunelelor in poziția
corectă).Cel care ajunge primul la albinuță, pargurgând corect traseul va fi
câștigatorul.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: explicația, conversația, exercițiul,


jocul;

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: material


audio, cantece pentru copii, scaunele, planșe cu amrenta picioarelor,albinuța din
pluș;

FORMA DE ORGANIZARE: în pereche

MODALITATE DE REALIZARE: frontal

DURATA ACTIVITĂȚII: 15-20` min

Bibliografie:

Curriculum pentru educație timpurie-2019;


Repere fundamentale în dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
Popa C. (2006), Elemente de pedagogie preșcolară aplicată, Editura Universității
din Oradea;
3
Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima, (1995), Jocuri si exerciții
pentru dezvoltarea fizică a preșcolarilor, Editura EDP, București;

4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢII-ALA 2

Nr.cr Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


t activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării
organizatoric în condiții optime a activității:
● aerisirea sălii de clasă;
● amenajarea spațiului de desfășurare
a activității;
● pregătirea materialului didactic.

2. Captarea și Apelul la curiozitatea intelectuală a Explicația


orientarea copiilor,orientarea și concentrarea asupra
atenției activității care urmează se realizează Observația
printr- o tranziție:
,, Zboară rândunica uite-așa
Se-nvârte morișca uite-așa
Mâinile la spate uite-așa
Și-apoi bat din palme uite-așa!”
3. Anunțarea Astazi, la aceasta activitate de relaxare ne Explicația
temei și a vom juca jocul,
obiectivelor ,,Cursa fluturașilor” Conversația

4. Prezentarea Se prezintă copiilor regulile jocului: Conversația Scaune,


noului conținut examinatoare planșe
și dirijarea Jocul “Cursa fluturașilor” se desfășoară
învățării astfel: Scaunele sunt amplasatre pe două
rânduri in poziția răsturnată . La capătul
celor două coloane se află pe un scăunel
albinuța din pluș. Preșcolarii vor veni la
START în perechi și va trebui sa parcurgă
traseul , trecând peste obstacolele traseului
( saritura cu ambele picioare pe amprenta
de pe covor și reașezarea scăunelelor in
poziția corectă).Cel care ajunge primul la Demonstrația
albinuță, pargurgând corect traseul va fi
câștigatorul.
Inainte de jocul propriu-zis, se va
desfasura un joc de proba.
Jocul de probă :
Se executa jocul de proba pentru a vedea
daca regulile au fost înțelese de catre toți
copiii.

5. Obținerea Executarea si demonstrea jocului: Explicația Observarea


performanței Copiii executa jocul respectând regulile Material comportam
jocului. Conversația audio: entului
Preșcolarii vor sta aliniați pe două coloane https://youtu. copiilor și
si vor veni în perechi la START. La be/HUgnDV modului în
semnalul educatoarei vor parcurge traseul Demonstrația 9z3Gc?list= care aceștia
respectand regulile jocului. Colegii îi LLywynyAh participă la
încurajeaza cu aplauze intonând cantecelul Beko--xpNm activitatea
,, Toți gândăceii”. Cel care ajunge primul l9epw propusă.
Exercițiul
6
la albinuță, pargurgând corect traseul va fi
câștigatorul.
Jocul continuă până când toți copiii
parcurg traseul.
6. Evaluarea Se fac aprecieri verbale individuale și Conversația
performanței generale asupra desfășurării activității.

7. Încheierea La final copiii vor primi recompensă


activității pentru partcipare activa pe parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și