Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
EDUCATOARE:
1
PROIECT DE ACTIVITATE
Scop:
Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază si utilitar-aplicative;
Stimularea calitătilor motrice (viteză si îndemănare), si educarea
atentiei,spiritului de echipă,ordinei si disciplinei în timpul jocului;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
să stabilescă relatii de intercomunicare,de cooperare, de competitie;
să reţină şi să respecte regulile jocului;
AFECTIVE:
să coopereze in timpul desfăsurării jocului cu copiii din grupă;
PSIHO-MOTORII:
să meargă intr-o anumită directie ocolind obstacolele;
să execute corect sarcinile jocului;
CONTINUT ESENTIALIZAT:
Stafeta secretă:
Copiii stau în picioare în formă de cerc. Ei detin o stafetă
secretă,reprezentată de o mănusă. Aceasta este dată din mână în mână lent,dar
2
continuu indiferent în ce directie .Un observator din exteriorul cercului pândeste
acest secret stând cu spatele spre cerc. Pe neasteptate se întoarce după ce a bătut
o dată din palme. Toată lumea se lasă pe vine,fiecare ascunzându-si mâinile în
poală în asa fel încât observatorul să nu vadă la cine este stafeta secretă. Dacă
acesta reuseste să o descopere fără să se apropie la o distantă mai mică de un
metru de cei din cerc,ia locul celui care n-a stiut să păstreze secretul stafetei.
Ocoloste hăinuta
Copiii sunt împărţiţi în două grupe şi sunt asezati unul în spatele celuilalt.
Vom avea ca sarcina mersul pe palme si genunchi până la globuleţele asezate in
fata fiecărei grupe, să ocoleasca globuletele, apoi va trebui să revină la grupa de
unde a plecat mergând pe vârfuri . Va da mâna cu următorul copil care va repeta
sarcina. Jocul se termină cu stabilirea echipei câştigătoare.
ELEMENTE DE JOC:-competiţia
-mişcarea
- aplauzele
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul;
Forme de organizare: frontal, pe grupuri;
Material didactic: Palton, mănusă;
MODALITĂȚI DE EVALUARE:
Continuă – prin observarea comportamentului, si respectsarea regulilor
jocului ;
Finală:- Prin stabilirea echipei castigătoare;
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII
3 Anuntarea temei
şi a obiectivelor Astăzi ne vom juca Prichideii sunt atenti la
activitătii jocurile: „ Stafeta explicatiile mele.
secretă” si „Ocoleste
hăinuta”
.
4 Desfăşurarea Explic regulile jocului
activitătii Stafeta secretă:
Copiii stau în picioare în Copiii răspund corect la
formă de cerc. Ei detin o fiecare probă.
stafetă
secretă,reprezentată de o
mănusă. Aceasta este
4
dată din mână în mână
lent,dar continuu
indiferent în ce
directie .Un observator
din exteriorul cercului
pândeste acest secret Sunt atenti la corectitudinea
stând cu spatele spre răspunsurilor date de colegi şi
cerc. Pe neasteptate se îi ajută acolo unde este cazul.
întoarce după ce a bătut
o dată din palme. Toată
lumea se lasă pe Desfăsoară jocul de probă
vine,fiecare ascunzându-
si mâinile în poală în asa
fel încât observatorul să
nu vadă la cine este
stafeta secretă. Dacă
acesta reuseste să o Ascultă explicatiile;
descopere fără să se Respect regulile jocului.
apropie la o distantă mai Participă activ la joc
mică de un metru de cei
din cerc,ia locul celui
care n-a stiut să păstreze
secretul stafetei.
Ocoloste hăinuta
Copiii sunt împărtiti in
două grupe si sunt
asezati unul in spatele
celuilalt.
Vom avea ca sarcina
mersul pe palme si
genunchi până la hăinuta
asezată în fata fiecărei
grupe pe un scăunel, sa Participă la activitate.
ocolească scăunelul, apoi
va trebui să revină la
grupa de unde a plecat Colaborează cu coechipierii.
mergând pe vârfuri . Va
da mâna cu următorul
copil care va repeta
sarcina. Jocul se termina
cu stabilirea echipei
castigatoare.
5
Incheierea Se vor face aprecieri Copiii sunt atenti la
activitătii verbale asupra modului aprecierile educatoarei şi
de participare a copiilor acceptă cu bucurie
la activitate. recompensa.
Pentru întreaga
activitate desfăşurată în
ziua respectivă, copiii
vor primi şi câte o
recompensă din
cosuletul cu surprize.