Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a A
Prof. înv. primar: Olaru Nastica
Aria curriculară: Educație fizică, sport și sănătate
Disciplina: Joc și mișcare
Unitatea de învățare: Stil de viață activ. Deprinderi de comunicare și lucru în echipă

Subiectul: Jocuri de mișcare și ștafete vizând dezvoltarea calităților motrice


Tipul lecției: mixtă
Mijloc de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Joc și mișcare
Limba și literatura română
Matematica
Muzică și mișcare
Educație fizică
Științe
Competențe specifice disciplinei Joc și mișcare

1.1 Participarea la jocurile mișcare, organizate sau spontane, funcție de capacitatea psiho-motrică și
interesele individuale.
1.2 Manifestarea unor compotamente social adecvate în activitățile ludice.

Obiective operaționale:
O1:să execute corect comenzile și indicațiile învățătoarei;
O2:să participe la ștafete și jocuri cu utilizarea unor deprinderi de locomoție,manipulare;
O3:să realizeze sarcini motrice de manipulare a diferitelor obiecte, în cadrul unui grup;
O4:să participe activ la jocuri de mișcare cu manevrarea obiectelor, desfășurate între echipe, sub formă de
întrecere;
O5:să parcurgă trasee aplicativ-utilitare;
O6:să realizeze sarcini de colaborare în practicarea activităților de joc și mișcare;
O7:să se implice activ în evitarea/medierea conflictelor în activităților de joc și mișcare;
O8:să respecte regulile unui nou joc.
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic.
 Mijloace și materiale: echipament sportiv, jaloane, cercuri folosite pentru gimnastică ritmică, tag-
uri, diferite obiecte.
 Forma de organizare: frontal-individuală, pe grupe, în perechi.
Durata: 45 minute
Resurse umane: 29 elevi
Locul desfășurării activității: sala de sport/curtea școlii.
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplinele Joc și mișcare, Limba și literatura română, Matematică,
Educație fizică, clasele a III-a și a IV-a, București, 2014;
2. Septimiu Florian Todea, Jocuri de mișcare, Editura Fundației România de Mâine, București, 2002;
3. Milos Zapletal, Mica enciclopedie a jocurilor, Editura Sport –Turism, Bucureșți,1980.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea
crt. Op. Metode și Mijloace și
procedee materiale
Moment - Asigurarea unui climat optim desfășurării lecției.
organizatoric - Pregătirea materialului necesar desfășurării orei de
1 minut curs.
1. Organizarea Alinierea. Raportul. Conversația Aprecieri
colectivului Exercițiu de atenție: Dialog privind ziua de școală, ce le-a verbale
3 minute plăcut, ce le-a creat un disconfort. Le aduc coșul cu
ghemotoacele pe care le-au făcut la ora anterioară, pentru
aruncarea problemelor. Se așază față în față, rândul fetelor
cu cel al băieților, formând perechi, care vor executa
mișcările indicate (mâna pe creștet, mâna dreaptă la
urechea stângă, mâna stângă pe genunchiul drept, etc.), iar
la cuvânul "ghemotoc" vor încerca să pună mâna primii să
îl apuce. Se execută de 3-4 ori.
2. Pregătirea Pe melodia cântecului "Am o căsuță mică", al trupei Zurli, Explicația Observarea
organismului cântec învățat la Muzică și mișcare în orele anterioare: Demonstrația sistematică
O1
pentru efort A. mers obișnuit, alergare ușoară, mers pe vârfuri cu Explicația Aprecieri
brațele ridicate, mers cu brațele pe lângă corp, mers pe
7 minute călcâie cu brațele la spate; verbale
B. variante de alergare: alergare ușoară, alergare cu
genunchii la piept, pas săltat, pendulat înainte, pas
fandat, mersul piticului, mersul uriașului.

C. Exerciții pentru brațe: arcuiri de brațe, extensii de


brațe.

D. Exerciții pentru picioare: sărituri

Se urmărește ca mișcările să fie făcute în ritmul Exercițiul


melodiei.
3. Captarea atenției Se va purta un dialog cu elevii:
-Ce am recapitulat azi la matematică? Figuri și corpuri
5 minute Conversația
geometrice
-Ce formă are suprafața parchetului din sala de sport? Explicația Observarea
Dreptunghi
sistematică
Cât are lungimea? Cât are lățimea? În ce măsurăm? Copiii
spun conform măsuratorilor de la orele anterioare.
Care este perimetrul?
Câte laturi are un dreptunghi? 4
Numărăm de la 1 la 4 până ce se termină numărul elevilor.
Formăm 4 echipe corespunzătoare unui număr.
4. Anunțarea temei Elevii vor fi anunțați că vor juca, jocuri și ștafete. Observarea
și a obiectivelor Pentru o desfășurare bună a jocurilor ei trebuie să fie atenți Explicația sistematică
1 minut la indicațiile pe care le voi da și la regulile jocurilor.
5. Dirijarea învățării O1 Elevii vor fi împărțiți în 4 echipe.
Se va propune ștafeta:
25 minute O2 Observarea
Pe câte o coală mare, elevii vor avea de realizat câte o
O3 căsuță din figuri geometrice. Câștigă echipa care a desenat Conversația sistematică
cele mai multe figuri geometrice.
O4
Echipa I: va avea de sărit într-un cerc, apoi alergare cu
O5 ocolirea obstacolului și predarea ștafetei următorului Explicația Aprecieri
Echipa II: va avea de sărit în două cercuri, apoi alergare cu
O7 verbale
ocolirea obstacolului și predarea ștafetei următorului, etc.
O8 Câștigă echipa care termină prima. Exercițiul
Jocul: X și 0
Le arăt o planșă cu careul pentru X și 0. Propun o rezolvare
demonstrativă pe foaie. Le spun copiilor că vor face același Demonstrația
lucru pe terenul e sport. Careul este scris cu creta și din 4
echipe vom forma 2. X este reprezentat de bulina galbenă,
iar 0, de bulina neagră. Pentru a junge la careu, copiii se Jocul didactic
deplasează mutând un cerc in fața celui în care se află și tot
Observarea
așa, apoi așază eșarfa corespunzătoare în căsuța potrivită.
Cum o echipă câștigă punctul este marcat pe tabelă, vor sistematică
continua următorii din echipă, astfel punctajul final aratând
echipa câștigătoare.
Aprecieri
Jocul: Vânătorul și iepurele
Conversația Diverse verbale
Se vor explica regurile jocului.
Se va alege un elev care va fi vânătorul și un alt elev obiecte
O1
iepurele, care ține la mijloc un cerc.
Explicația
O2 Ceilalți elevi vor fi copacii din pădure luând diferite
poziții.
O3
Iepurele se va ascunde după unul din copaci, urmând
Exercițiul
O4 ca vânătorul să-l găsească.Când iepurele vede că vânătorul
se apropie, începe să alerge printre copaci, iar când crede
O5 că va fi prins se așază în dreptul unui copac, îi pune
acestuia pe mijloc cercul, iar acesta ia locul iepurelui.
O7 Demonstrația
Cine este atins de vânător este eliminat și va fi numit
O8 un alt iepure.
Jocul continuă până rămân pe teren doar 3
Jocul didactic
participanți la joc, care vor fi desemnați câștigătorii
jocului.
Vor fi aplaudați și felicitați pentru reușită.

Jocul: Unde este casa?


Se vor explica regurile jocului.
Participanții la joc sunt împărțiți în 3 grupe de câte 10
elevi.
O2
Fiecare grupă va forma o casă (cerc). În mijocul
O3 fiecărui case se va așeza un obiect, un corp geometric.
La semnalul dat de profesor elevii de prind de mâini și Jaloane Observarea
o4
se învârt în jurul propriului cerc și cântă cântecul ”Cine are
Cercuri de sistematică
O5 carte, are parte!”.
La al doilea semnal (prin fluier) al profesorului se Conversația gimnastică
desprind de mâini și încep să alerge 5-10 metri, iau poziția
ritmică Aprecieri
de ghemuit, cu ochii închiși și cu spatele la cuib (cerc).
În acest timp profesorul schimbă locul obiectelor din Explicația Tag-uri verbale
toate cuiburile (cercurilor), pronunțând cuvântul ”gata”.
La auzul acestui cuvânt toți participanții la joc caută
să se grupeze cat mai repede în jurul obiectului propriu și Exercițiul
să formeze asfel un nou cuib (cerc).
Primii care formează noul cuib câștigă întrecerea.
Jocul se repetă de 2-3 ori pentru a stimula toate Demonstrația
echipele să câștige.
O2 Ștafetă doi în cerc Jocul didactic
Participanții la acest joc sunt împărțiți în două echipe
O3
egale ca număr, așezate pe perechi în șiruri.
o4 Pe linia de plecare a fiecărei echipe se așază pe sol un cer Observarea
folosit la gimnastica ritmică, în care încap doi concurenți.
O5 sistematică
La 10-15 metri se amplasează un obstacol care să fie
O8 ocolit. Conversația
La semnalul de începere al jocului primii participanți,
Cercuri de Aprecieri
câte doi din fiecare echipă, pășesc în cercul respectiv, îl
ridică la nivelul taliei și, în alergare ocolesc obstacolul și se Explicația gimnastică verbale
înapoiază la linia de plecare. Lasă cercul jos și se așază la
ritmică
sfârșitul propriului șir.
Urmează apoi celelalte perechi care vor parcurge același Exercițiul Jaloane
traseu.
Echipa care termină prima este declarată câștigătoarea
întrecerii. Demonstrația

Jocul didactic

6. Evaluarea Se vor reaminti jocurile învățate. Conversația Aprecieri


2 minute Se va stabili jocul preferat. verbale

7. Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Conversația Aprecieri


activității modului de desfășurare a lecției. Explicația verbale
1 minut Se acordă o diplomă Cel mai
bun sportiv fiecărui elev,
apreciindu-se întreaga
participare la astfel de
activități pe tot parcursul
anului școlar.

S-ar putea să vă placă și