Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale
Data: 22.05.2018
Prof.înv.primar/Propunator:Chidu Andreea-Ioana
Prof.înv.primar:Luca Nicoleta
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr.4 Sibiu
Clasa: Pregătitoare
Disciplină: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învăţare: “Universul”
Subiectul: Unități de măsură pentru lungime
Tipul lecţiei: predare-învățare
Durata: 35

2. Scopul
 Familiarizarea copiilor cu tehnica măsurării obiectelor, utilizând unităţi nestandardizate ( palma, cotul, pasul, şchioapa)
3. Obiective operaţionale:
O1:Sa raspunda la intrebari în propoziţii logice corect formulate
O2: Sa se compare estimând înălţimea lor
O3:Să compare creioanele, alegându-le pe cele indicate: cel mai scurt, cel mai lung
O4Sa masoare lungimea bancii, gardul cu creioane, palma, schioapa, cotul, notand datele într-un tabel
O5:Sa coloreze,numeroteze selectiv exerciţiile de pe fişă, pe baza criteriilor precizate prin cerinţă
O6:Sa completeze fişa şi caietul de lucru respectând cerinţele
O7:Sa memoreze poeziile prin repetarea lor pe parcursul lecţiei
O8:Să facă aprecieri asupra lecţiei şi asupra dispoziţiei lor pe parcursul activităţii
4. Competențe generale:
6.Utilizarea unor etaloane convenționale pentru măsuri si estimări

5. Competențe specifice:
6.1Utilizarea unor măsuri neconvenționale pentru determinarea și compararea lungimilor
6. Strategia didactică:
Mijloace didactice: caietul de lucru,imagini,banci,creioane,guma,piatra,gard din carton,copac cu flori.
Metode de învăţământ, procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic .
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
-nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Se pregătesc
Organizatoric materialele necesare desfăşurării lecţiei.
5 min. Intalnirea de dimineata:
-salutul, prezenţa, ziua si data. conversatia Calendarul
- calendar, agenda zilei naturii
-Cum ma simt astazi?
Puzzle cu Super-eroul Rocky si pisicuta Lilly.
Se verifică oral, printr-un set de întrebări, lecția anterioară.
1. Ce lecție am avut de pregătit pentru astăzi? conversatia
Reactualizarea 2.Care sunt eroii despre care ati vorbit ieri?Rocky si Lilly.
cunoştinţelor
însuşite
anterior
2 min.
Captarea Într-o zi, ca azi, cu soare,
atenţiei Rocky, Lilli şi Andrei Poezie
8 min. S-au gândit să se măsoare.
Cum credeţi că au stat ei? Conversatia frontal
Se munceau, se aranjau
Încercau, nu reuşeau!
Au chemat-o pe Andreea
S-a gândit puţin, şi iată,
Care i-a fost ei ideea
,,Pentru a ne măsura,
Repede ne-om aşeza,
De la mic, până la mare!
De la mare, pân’ la mic!”
conversatia Frontal
Se poartă următoarea conversaţie cu elevii:
 Cine sunt personajele?
 Ce au hotărât să facă ele?
 Cum au procedat?
 Cu ajutorul cui au reuşit măsurarea?
 Despre ce măsurare este vorba?
Ei s-au măsurat în înălţime.Azi,vom face şi noi
măsurători.
Din discuţiile purtate cu elevii se desprinde tilul lecţiei.
Aşez personajele în ordine crescătoare, apoi descrescătoare,
după înălţime!
Măsuraţi-vă cu colegul de bancă! ,,Eu sunt mai înalt decât......eu
sunt mai scund decât......”
Rândul de la geam să vină în faţa clasei şi să se aranjeze
crescător, după înălţime!
Anunţarea Azi vom măsura lungimi.
temei noi Alegeţi un creion lung şi unul scurt.
Să le comparăm! Creionul albastru e mai lung decât creionul explicatia Frontal
roşu. Creionul roşu e mai scurt decât creionul albastru.

Dirijarea Ne jucăm jocul : ,,Află cât de lung sau lungă este....”


învăţării  Cât de lungă este măsuţa, folosind creionul mare!
5 min.  Câte de lungă este măsuţa, folosind creionul mic! Frontal
 Noi am folosit pentru măsurare creioane de lungimi
diferite. Ce alte unităţi de măsură mai putem folosi? exercitiul
 Noi putem folosi palma, şchioapa, cotul. Piatra
 Se refac măsurătorile lungimii măsuţei cu palma, Bilet cu
şchioapa,cotul. (se notează rezultatele în tabel) exercitii
Să ne întoarcem la eroii noştri Lilly şi Rocky. Penar/guma
Vreţi să-o ajutăm pe pisicuta Lilly să se întâlnească cu Rocky? conversatia individual
Pentru acesta, noi trebuie sa parcurgem un traseu cu obstacole. Observarea
La fiecare obstacol răspundem corect la întrebări şi mergem mai sistematica
departe.
(prezentarea traseului)
Sub fiecare obstacol peste care trebuie să treacă pisicuta Lilly
sunt indicaţii. (anexa 1). Exercitiul

8 min. Primul obstacol este o piatră uriaşă. Sub piatră este scris
următorul mesaj (exerciţiu): gard din
Hai citeşte! Încercuieşte! carton,creio Observarea
Tu răspunsul dacă-l ştii. ane,fisa cu sistematica
Nu mai sta! Haide, gândeşte! Explicatia exercitii
Ce poţi măsura cu paşii?
Elevii vor încercui variantele corecte de răspuns.
Se oferă şi alte exemple orale.
grupal
Al doilea obstacol este un gard. În faţa acestuia este scris
următorul mesaj: conversatia Sfoara
Sunt obiecte mici şi mari,
Colorează-le acum!
Cu şchioapa de îl măsori,
Gardul poţi să-l iei din drum!
Masuram gardul cu un creion.(notam datele in tabel)

Obţinerea Elevii vor rezolva cele doua exercitii din caietul de lucru.
performanţei 1.Sa numeroteze personajele dupa inaltime,incepand de la cel Explicatia
5 min. mai scurt. Caietul de Individual Observarea
2.Sa coloreze:turnul cel mai inalt,bagheta cea mai lunga,piticul Exercitiul lucru pagina sistematica
cel mai scund. 36

Încheierea Se vor face aprecieri globale si individuale asupra implicarii conversatia insigne frontal Aprecieri
activităţii elevilor si vor primi cate o insigna. verbale
2 min.
Anexa 1
Ajut-o pe pisicuta Lilly să treacă peste toate obstacolele!

Hai citeşte!
Încercuieşte!
Tu răspunsul, dacă-l ştii.
Nu mai sta!
Haide gândeşte!
Ce poţi măsura cu paşii?
 Curtea şcolii

 Sala de clasă

 Faţa de masă

 Distanta de la scoala-acasa

Sunt obiecte mici şi mari,


Colorează-le acum!
Cu şchioapa de îl măsori,
Gardul poţi să-l iei din drum!

S-ar putea să vă placă și