Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.04.2018
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Andrei Mureșanu
Clasa: Pregătitoare C
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Discipline integrate: Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
Subiectul lecției: Unități de măsură pentru lungime
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Îndrumător: Mihalca Oltița
Student practicant: Suci Ancuța Lavinia

 Competenţe specifice:

MEM
6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea lungimilor
1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10/ *în concentrul 0-31
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat

CLR
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală.
2.4. Exprimarea propriilor idei în context cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.

DP
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară.
Obiective generale:
OG 1: Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice.
OG 2: Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură, întrebuinţând un vocabular adecvat.
OG 3: Dezvoltarea capacităţii de observare şi stabilire de relaţii cauzale, spaţiale, temporal.

 Obiective operaționale:
Până la sfârșitul activtății elevii vor fi capabili să:
O1-Să compare lungimile a două sau mai multe obiecte.
O2-Să estimeze care obiect este mai lung, mai scurt, ori de aceeaşi lungime cu obiectul dat.
O3-Să măsoare lungimi cu ajutorul unor etaloane nestandardizate: pasul, creionul.
O4: Să utilizeze în mod adecvat termenii prin care se exprimă măsurarea lungimii obiectelor.
O5: Să se exprime corect din punct de vedere gramatical.

 Strategii didacice:
Metode de învățământ: conversația, explicația, demonstrația, exunerea.
Mijloace de învățământ: instrumente de scris, centimentru, metru, ruletă, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

 Sistem de evaluare:

Metode de evaluare: chestionare orală, observare curentă


Forme de evaluare: evaluare continuă

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
www.didactic .ro
SCENARIU DIDACTIC

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE FORME RESURSE

TIMP
Nr. ETAPELE DE
ACTIVITATE ACTIVITATE EVALUARE
crt. LECŢIEI/ ORGANIZ
COMPETENȚE DESFĂŞURATĂ DE DESFĂŞURATĂ DE ARE METODE MIJLOACE
PRACTICANT ELEVI
        
- pregătește materialele
Moment necesare și climatul optim -se pregătesc de
1. organizatoric desfășurării activițății. activitate

Anunțarea - le spun elevilor că astăzi - sunt atenți activitate Conversa


2. temei și a vom discuta despre cum frontală ţia
obiectivelor putem măsura lungimea
operaționale obiectelor și care este
unitatea de măsură. 2
min
Se realizează cu ajutorul unei Sunt atenți, Activitate Conversa Videoproiector Observare
prezentări power point care conversează și frontală ția curentă
debutează cu textul: răspund întrebărilor Chestionare
3. Captarea Un cocor călător adresate. orală
atenției
Învăţa matematica din zbor.
Mult a colindat prin lume 5
Dar ce distanţă nu ştie
anume.
Căci habar el n-are, ba nici
nu ştie
Cum se măsoară şi cum cum
s-o scrie
Distanţa, lungimea,
măsurătura
Vai, ce încurcătură!
Adresez întrebări:
 Cu ce putem măsura
distanţa parcursă de
cocor?

Sunt atenți. Videoproiector Chestionare


Le spun elevilor care este Comunică cu Activitate Conversa Centimetru orală
unitatea de măsură pentru studentul practicant. frontală ția Metru
lungime. Explicați Ruletă
4. Comunicarea Le dau câteva exemple de a
noilor unități de măsură
cunoștințe
nonstandard pe care le putem
folosi pentru a exprima
13
lungimea unui obiect: palma,
pasul, creionul.
Discutăm pe baza lor.
Le arăt elevilor câteva
instrumente standard de
măsurare pentru lungime:
Centimetru, metru, ruleta.
Cine folosește centimetrul,
dar metrul, dar ruleta? Ce
putem măsura cu ele?

15 Conversa Creioane Chestionare


5. Fixarea Le voi da câteva sarcini de Sunt atenți. Activitate Min ția orală
cunoștințelor lucru pe grupe: Respectă sarcinile de frontală Explicați
 Echipa 1 va măsura lucru. Și pe grupe a
sala de clasă cu pași Demonst
de furnică. „Câți pași rația
ați numărat?”
 Echipa 2 va măsura
sala de clasă cu pași
de pitic. „Câți pași ați
numărat?”
 Echipa 3 va măsura
sala de clasă cu pași
de uriaș. „Câți pași
ați numărat?”
Constatăm că am obținut
rezultate diferite. „De ce? Ce
trebuie să facem pentru a
obține același rezultat?”
Îi rog să măsoare fiecare
lungimea băncii cu creionul.
„Ce rezultat ați obținut?”
6. Asigurarea Voi alege două grupe de Frontal Conversa Centimetru
retenției și a elevi. Le voi spune sarcinile: Pe grupe 15 ția Metru Chestionare
transferului „Vom face două scenete. La Sunt atenți Explicați Obiecte orală
Croitorie și La tâmplărie. Va Respectă sarcinile de a Observare
trebui să vă imaginați că lucru. curentă
sunteți în aceste situații și să
realizați un dialog, va trebui
să folosiți instrumentele de
măsurare a lungimii.”
În timpul rămas voi pune
câte doua obiecte alături și le
vom compara, vom analiza
care este mai lung sau mai
scurt apoi elevii vor spune ce
instrument este folosit pentru
a măsura fiecare obiect.

7. Încheierea Fac aprecieri colective și


activității individuale. Se pregătesc de pauză

S-ar putea să vă placă și