Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

Data: 13.01.2017
Clasa: I
Propuntor: Moraru Ancuta Diana
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Fapte bune
Subiectul: Litera d de tipar si de mana
Tipul leciei: Predare-invatare
Obiective de referin:
1.1
1.3
1.4
2.1
2.2
3.1
3.2
4.1
4.2
4.3

s neleag semnificaia global a mesajului oral;


s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele
dintr-o silab ;
s sesizeze sensul cuvintelor ntr-un enun dat
s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date;
s intgreze cuvintele noi n enunuri;
s identificee litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte, i enunuri n textul
tiprit i n textul scris de mn;
s sesizeze legtura dintre enunuri i imaginile care le nsoesc;
s scrie corect litere, silabe, cuvinte;
s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte;
s manifeste interes pentru exprimarea scris;

Obiective operaionale:
a) cognitive:
O1: s identifice sunetul/litera nou nvat dup parcurgerea etapei fonetice
analitico-sintetice;
O2: s dea exemple de cuvinte care s nceap, s conin sau s termine cu sunetul
d;
OC3: s scrie corect litera d, silabe cuvinte i propoziii, respectnd forma,
mrimea i nclinaia literei;
O4: s formuleze corect rspunsuri pentru ntrebrile referitoare la coninutul textului
citit;
Resurse i procedee

metode: metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, exerciiul, explicaia,


citirea selectiv, citirea n lan;

materiale: manual, plan cu litera d fie de lucru, caiet, caiet special, jetoane
jetoane ce conin cuvinte

forme de organizare: frontal, individual;

temporale 2*50

Ghidul nvtorului, clasa I, Editura Aramis,


Bucureti, 2005;

Bibliografie:

Comunicare in limba romana manual pentru clasa I; Autori :Ileana Dumitrescu,


Daniela Barbu; Editura CD Press, 2014, Bucuresti

ETAPELE
LECTIEI
1. MOMENT
ORGANIZATORIC

2. REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR

CONINUT TIINIFIC
ACTIVITATEA
ACTIVITATEA
PROPUNATOAREI
ELEVILOR
Stabilesc linitea i solicit
Elevii se pregtesc pentru
elevilor s se pregteasc pentru nceperea orei.
ncepeea orei.
Solicit eleviilor sa isi pusa
caietele la maginea bancii pentru
a le verifica tema
-S numere cineva cresctor de
la 0 la 10.
-S numere cineva descresctor
de la 10 la 0.
-Care sunt numerele pare
cuprinse ntre 0 i 10? Dar cele
impare?
-Care sunt vecinii numerelor : 3,
2, 5, 9, 7, 8 ?
-Acum o sa efectum cteva
operaii de calcul mintal:
2+2=
4-1=
3+1=
7-5=
2+3=
3+3=
5-2=
4-2=

Elevii pun caietele la


margine bancii.

-Cum se numesc numerele care


se adun?
-Cum se numesc numerele care
se scad?
-Cum se numete numarul din
care scdem?
Cum se numete numrul pe care

-Numerele care se adun se


numesc termeni.
-Numerele care de scad se
numesc desczut i sczator.
-Numrul din care scdem se
numete desczut.
-Numarul pe care il scdem

STRATEGII DIDACTICE
METODE SI
PROCEDEE

MIJLOACE DE
INVATAMANT

FORME DE
ORGANIZARE

Conversaia

Observ modul
de comportare
a elevilor

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1
Frontal
-Numerele pare sunt : 0, 2, 4,
6, 8, 10. Iar cele impare
sunt : 1, 3, 5, 7, 9
-3: 2, 4 ; 2: 1, 3 ; 5: 4, 6 ; 9:
8, 10 ; 7: 6, 8 ; 8: 7, 9
2+2= 4
3+1=4
2+3=5
5-2= 3

4-1=3
7-5=2
3+3=6
4-2=2

Exerciiul

EVALUARE

l scdem?
-Cum se numete rezultatul
adunrii?
-Cum se numete rezultatul
scderii?
3.Captarea ateniei

4.Anunarea temei

5.Dirijarea
nvrii

Joc didactic: Tristua


fermecat
Se scot din tristu jetoane cu
diferite imagini: cadou, dop,
delfin, dulap, etc. Elevii vor
denumi imaginile i vor alctui
enunuri cu aceste cuvinte. Una
dintre propoziii se analizeaz: se
mparte n cuvinte, cuvintele in
silabe, silabele in
sunete,ajungndu-se la sunetul
d
Voi anuna elevii c astzi vor
nva litera d de tipar si de
mn
Vor nva s citeasc ascest
liter n cuvinte ii propoziii,
vor nva s scrie litera i
cuvinte ce cuprind sunetul d
Prezint plana ilustrat i port o
discuie cu elevii pentru a ajunge
la propoziia: La mare am vzut
un delfin Cer elevilor s repete
aceast propoziie. Dup care
propoziia se analizeaz: se

se numete sczator.
-Rezultatul adunrii se
numete sum sau total.
-Rezultatul scderii se
numete diferen sau rest.

Conversaia

Frontal
Eleviii denumesc corect
imaginile prezentate i le
integreaz n enunuri scurte.
Vor analiz apropoziia aleas
.

Conversaia
Exerciiul
Metoda
fonetic
analiticosintetic

Elevii asculta cu atentie.

Jetoane
Traista
fermecat
Observ modul
de comportare
a elevilor

Frontal

Un elev citeste datele


problemei.
Observaia

mparte n cuvinte, cuvintele in


silabe, silabele in
sunete,ajungndu-se la sunetul
d
Pun ntrebri pentru
recunoaterea silabelor i le cer
s repete prima silab. Solicit
elevilor s pronune fiecare sunet
din silab i s repete primul
sunet de mai multe ori, apoi s
precizeze locul sunetului n
silab i n cuvnt. Se pronun
cuvntul n ntregime i se
recunoate propoziia.
Prezint plana cu litera ded
tipar, o denumesc, i cer elevilor
s repete numele ei. Solicit
elevilor s descrie litera i s dea
exemple de alte cteva cuvinte
care ncep sai conin litera: d.
Urmeaz citirea n gnd a
cuvintelor din coloane. Se repet
citirea cu glas tare i se
alctuiete cte o propoziie cu
fiecare cuvnt.
Se citete lecia Iedul, in lan.
Se rezolv exercitiile de la
pagina 72.
Ora a doua
Pentru ca elevii s uite cititul pe
silabe se fac cteva exerciii de
respiraie sau un joc didactic.
Explic regulile grafice necesare
scrierii corecte.
. Cer elevilor s scrie litera d

Un elev citeste intrebarea


problemei
Pentru a putea rezolva
problema trebuie sa efectuam
operatia de adunare
36+33=69
Frontal
Elevii noteaza problema in
caiete.

.
Un elev citeste problema
.
Aflam ca in padure sunt 37
de lupi si 14 pleaca la
vanatoare
Elevii noteaza datele
problemei.
Ne cere sa aflam cati lupi au
ramas in padure.
Elevii noteaza intrebarea.
Trebuie sa efectuam operatia
de scadere
37-14=23

Conversatia

Elevii noteaza rezolvarea


Observ modul

n aer, pe banc, pe palm, apoi


la tabl. Se fac exerciii de
nclzire a muchilor mici ai
minii i se trece la scrierea ei pe
caiete o singur dat. Verific
scrierea la fiecare elev, previn
eventualele erori.
Ajut elevii care ntmpin
dificulti. Cer s scrie trei
rnduri cu aceast liter.
Voi cere elevilor s scrie
cuvntele: delfin,dar, pdurar.
i
propoziia:....................................
.....................................................
.....
Cer elevilor s identifice
imaginile din caietul special si s
scrie corect denumirea acestora
pe spaiul corespunztor,

de comportare
a elevilor

Elevii noteaza raspunsul


problem
Elevii rezolva fisa.
Carte
Noi am invatat sa rezolvam
probleme cu o operatie.
Ca sa rezolvam o problema
trebuie prima data sa stabilim
care sunt datele ei, sa
Problematirepetam intrebarea si sa
aflam raspunsul prin operatia zarea
potrivita.

Elevii asculta cu atentie.

Exerciiul

Problematizarea

Frontal
Caiete

Plan
Exerciiul

6. Asigurarea
feedback-ului

Frontal

Observ modul
de comportare
a elevilor

Exerciiul

Frontal

Conversaia

7. Incheierea
lectiei

conversaia
de ncheiere

Caiete

Bileele

Individual

S-ar putea să vă placă și