Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 11.01.2021
Clasa: I A
Prof. Inv. Primar: Boangiu Alina Maria
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Vine iarna
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera d – ora I+ II
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lectiei: predare – învăţare
Scopul lectiei: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin ,,d”, enunţuri
cu astfel de cuvinte şi a deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un text de mică
întindere; îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea creativităţii.

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente
familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;

2. Matematică şi explorarea mediului:


1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral;
O3 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O4 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [d] în pagina din abecedar
şi în alte surse;
O6– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
O7 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;
Ora a II-a
O1 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O2 - să pronunţe corect sunetul [d], în silabe şi cuvinte;
O3- să identifice elementele grafice componente ale literei;
O4 - să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu litera nouă, izolat, în cuvinte şi propoziţii ce
conţin litera [d];
O5– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii şi scrierii;
O6 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
exerciţiul, jocul didactic,
Resurse materiale: planşă cu litera d de tipar şi de mână, fişe de lucru, ilustraţii, planşă cu
anotimpul iarna
Forme de organizare  : frontal, pe echipe, individual;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 45 min + 45 min

Bibliografie:
Olga Pîrîială, Comunicare în limba română“Manual pentru clasa I”, Editura Didactică și
Pedagogică, Bucureşti, 2020
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed.
Miniped, Bucureşti, 2014
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob. Timp Organizarea conţinuturilor Metode Mijloace Forme de organ
lecţiei integr op şi didactic
. procede e
e
Lecţia I Organizarea colectivului de
1. Moment 1’ elevi, pregătirea materialelor conversa frontal
organizatoric necesare, precum şi asigurarea ţia
unui ambient optim pentru elevi.
Joc didactic Ghiceşte cuvântul . joc
Prezint nişte jetoane pe care sunt didactic jetoane
reprezentate diferite imagini.
Solicit copiilor să descopere
2.Reactualiza cuvântul, să-l despartă în silabe exerciţiul individual
rea 10’ precizând numărul acestora cât caietele
cunoştinţelor şi numărul de litere şi sunete. observaţi elevilor
Verific cantitativ tema şi ofer a
lămuriri acolo unde este cazul. manual
Se citeşte textul studiat ora conversa
trecută; adresez întrebări pe baza ţia
acestuia şi alcătuim propoziţii cu
cuvinte cheie:Romania , roman ,
cantec , paine.
Prezint copiilor o planşă în care observaţi
DP este reprezentat anotimpul iarna. a planşă cu
O2 Solicit copiilor să-mi spună ce anotimpu
3. Captarea 5’ sentimete le transmite acest conversa l iarna frontal
atenţiei anotimp. Elevii intuiesc planşa ţia
alcătuind propoziţii pe baza
acesteia. Ajungem la propoziţia
MEM :”Iarna primim cadouri.” Se metoda
analizează schema propoziţiei: fonetică,
numărul de cuvinte, despărţim în alaitico-
silabe cuvântul cadouri, sintetică
precizăm numărul de silabe şi
sunete pentru fiecare silabă,
evidenţiind sunetul d .
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa sunetul şi
subiectului litera d şi vom afla lucruri explicaţi frontal
lecţiei 1’ interesante despre anotimpul a
iarna.

5. Dirijarea O3 Pronunţ demonstrativ sunetul d, demonstr frontal


învăţării O3 elevii repetând şi ei după mine. aţia
O3 Solicit copiilor să-mi dea individual
O2 exemple de cuvinte care exerciţiu
O2 încep/conţin/se termină cu
O1 sunetul d. frontal
MM O1 20’ Joc pentru descoperirea
O1 sunetului nou: joc
- citesc diverse cuvinte care didactic
conţin sau nu sunetul nou iar
copiii vor trebui să pocnească
din degete la auzul acestuia: jetoane individual
desen , castel , decupat ,
prieten , cadou , cladire ,
carton , dar, contur , pod ,
colorat , decorat. planşa cu
- prezint câteva desene şi elevii litera d frontal
descoperă în care denumire se observaţi bileţele
află sunetul d. Aceştia vor a
despărţi cuvintele în silabe manual
precizând locul sunetului nou. exerciţiul
Prezentarea literei d mic de
tipar conversa
Prezint planşa cu litera şi elevii o ţia individual
observă.
Descoperirea literei în manual.
Intuirea imaginii din manual. exerciţiul manual
Citirea cuvintelor scrise pe
silabe.
Se citesc cuvintele din coloană,
scrise pe silabe apoi port o mică frontal
discuţie pe baza acestora.
Citirea textului (în şoaptă)
Elevii citesc în şoaptă textul,
după care adresez câteva explicaţi
întrebări pentru a verifica dacă a
citirea a fost conştientă.
Urmează citirea în lanţ,
explicarea cuvintelor individual
necunoscute şi alcătuirea demonstr
propoziţiilor. aţia
Citesc textul model respectând
semnele de punctuaţie şi
intonaţia pentru a capta atenţia exerciţiu
copiilor.
Solicit elevilor să citească
selectiv: propoziţia în care
Adela a desenat castelul;
propoziţia în care Anda este
mandra de prietena ei;
propoziţia în care spune ce a
facut Adela in cele din urma.
6. Obţinerea Pentru obţinerea performanţei
performanţei vom juca jocul Eu zic una, tu
zici multe! folosind cuvinte ce
conţin sunetul d:
2’ dar - ………………
desen -………………………
deal ……………………
dulap- …………..... exerciţiul individual
diamant- ……………………….
pod - ………………….
dunga- ……………. .
cadou - ……………………..
draperie - ……………………

7. Evaluare MM O1 Se citeşte pagina lecţiei întreagă individual


5’ şi rezolvăm exerciţiul din exerciţiul manual frontal
manual, după care vom cânta
cântecelul Daca vesel se
traieste!
8. Încheierea Fac aprecieri generale şi
activităţii 1’ individuale asupra participării conversa frontal
elevilor la lecţie, precum si ţia
asupra comportamentului lor pe
parcursul orei.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob. Tim Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Form


lecţiei integr op p procedee didactic orga
Lectia II . e
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric pregătirea materialelor necesare, conversaţia fro
2’ precum şi asigurarea unui ambient
optim pentru elevi.
2. Anunţarea Ora trecută am învăţat despre sunetul
subiectului d. Ora aceasta propun să învăţăm să-l explicaţia fro
lecţiei 1’ şi scriem pentru a putea scrie mai uşor
cuvinte, propoziţii.

3. Dirijarea O1 Extragem din text propoziţia Adela a


învăţării O2 construit un castel . Realizăm schema metoda fonetică fro
O3 propoziţiei: numărul de cuvinte, analitico sintetică manual
O4 20’ identificăm cuvântul în care se află
sunetul nou, despărţim în silabe,
identificăm numărul acestora şi
sunetele care le compun evidenţiind
poziţia sunetului d . planşa cu fro
MM Prezentarea literei d mic de mână. demonstraţia litera d
O5 Prezint planşa cu litera nouă. Stabilim
elementele grafice componente: o
O6 liniuta de sprijin, urmată de un ousor exerciţiu
şi finalizată cu un bastonas mare
intors. Scriu litera pe tablă şi explic observaţia
fiecare mişcare. 2-3 elevi vor scrie explicaţia caietele indiv
litera la tablă iar ceilalţi în aer, pe elevilor
palmă sau pe bancă.
Urmează încălzirea mânuţelor apoi exerciţiul
reamintesc poziţia corectă a corpului şi
a caietului în timpul scrierii după care explicaţia fro
se va scrie în caiete trei litere; verific
corectitudinea scrierii apoi se continuă
scrierea literei pe 3 rânduri.
Explic modul de legare al literei d cu
alte litere în cuvinte: desen. Elevii exerciţiu indiv
scriu şi ei cuvântul pe caiete, urmat
apoi de altele două: cadou, pod.
Exerciţii de cultivare a limbii:
-scriu pe tablă litere amestecate, elevii
având sarcina de a găsi cuvântul
potrivit şi de a alcătui propoziţii.
4.. Obţinerea 1. Prezint o planşă cu propoziţii
performanţei O5 lacunare. Elevii vor trebui să exerciţiul planşă indiv
identifice cuvintele lipsă şi să
transcrie pe caiete:
15’ Iarna primim…………. .
Copiii se .....cu sania de pe ........... .
Mierea este ……………… .
A ............ dupa contur .
2. Ordonează cuvintele pentru a obţine
o propoziţie: un Adela daruit a
castel.
3. Scrie după dictare: dar , aduce ,
Anda , dulce , desen
5. Evaluare O1 Pentru obţinerea performanţei voi
grupa elevii pe echipe pentru a juca joc didactic fişe de pe g
AVAP O2 Valiza. La semnalul meu echipele vor lucru
5’ desena pe o foaie cât mai multe
imagini a căror denumire conţin litera
d şi încap într-o valiză. Este
câştigătoare echipa care a desenat cele
mai multe imagini.
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra participării elevilor la lecţie, conversaţia fro
2’ precum si asupra comportamentului
lor pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și