Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 26.01.2016
Clasa: I B
Prof. Inv. Primar: Sanducu Aura Andreea
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare:Fapte Bune
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera d – ora I+ II
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lectiei: predare – învăţare
Scopul lectiei: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin ,,d”, enunţuri
cu astfel de cuvinte şi a deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un text de mică
întindere; îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea creativităţii.

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente
familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;

2. Matematică şi explorarea mediului:


1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral;
O3 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O4 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [d] în pagina din abecedar
şi în alte surse;
O6– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
O7 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;
Ora a II-a
O1 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O2 - să pronunţe corect sunetul [d], în silabe şi cuvinte;
O3- să identifice elementele grafice componente ale literei;
O4 - să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu litera nouă, izolat, în cuvinte şi propoziţii ce
conţin litera [d];
O5– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii şi scrierii;
O6 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
exerciţiul, jocul didactic,
Resurse materiale: planşă cu litera d de tipar şi de mână, fişe de lucru, ilustraţii, planşă cu
anotimpul iarna
Forme de organizare : frontal, pe echipe, individual;
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 45 min + 45 min

Bibliografie:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, “Abecedar- manual pentru clasa I”, Editura Aramis,
Bucureşti, 2004
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed.
Miniped, Bucureşti, 2014
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob Tim Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Fo


lecţiei integr. . p procedee didactice org
op
Lecţia I Organizarea colectivului de elevi,
1. Moment 1’ pregătirea materialelor necesare, precum conversaţia f
organizatoric şi asigurarea unui ambient optim pentru
elevi.
Joc didactic Ghiceşte cuvântul . Prezint nişte joc didactic
jetoane pe care sunt reprezentate diferite jetoane
imagini. Solicit copiilor să descopere
cuvântul, să-l despartă în silabe precizând exerciţiul
2.Reactualizarea numărul acestora cât şi numărul de litere şi ind
cunoştinţelor 10’ sunete. observaţia caietele
Verific cantitativ tema şi ofer lămuriri acolo elevilor
unde este cazul. conversaţia
Se citeşte textul studiat ora trecută; adresez manual
întrebări pe baza acestuia şi alcătuim
propoziţii cu cuvinte cheie:Romania , roman ,
cantec , paine.
Prezint copiilor o planşă în care este observaţia
DP reprezentat anotimpul iarna. Solicit copiilor planşă cu
O2 să-mi spună ce sentimete le transmite acest conversaţia anotimpul
3. Captarea 5’ anotimp. Elevii intuiesc planşa alcătuind iarna f
atenţiei propoziţii pe baza acesteia. Ajungem la
propoziţia :”Iarna primim cadouri.” Se metoda
analizează schema propoziţiei: numărul de fonetică,
MEM cuvinte, despărţim în silabe cuvântul cadouri, alaitico-
precizăm numărul de silabe şi sunete pentru sintetică
fiecare silabă, evidenţiind sunetul d .
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa sunetul şi litera d şi vom
subiectului lecţiei afla lucruri interesante despre anotimpul explicaţia f
1’ iarna.

5. Dirijarea O3 Pronunţ demonstrativ sunetul d, elevii demonstraţia f


învăţării O3 repetând şi ei după mine.
O3 Solicit copiilor să-mi dea exemple de cuvinte exerciţiu ind
O2 care încep/conţin/se termină cu sunetul d.
Joc pentru descoperirea sunetului nou:
O2
- citesc diverse cuvinte care conţin sau nu f
MM
O1 20’ sunetul nou iar copiii vor trebui să pocnească joc didactic
O1 din degete la auzul acestuia: desen , castel ,
O1 decupat , prieten , cadou , cladire , carton ,
dar, contur , pod , colorat , decorat.
- prezint câteva desene şi elevii descoperă în
care denumire se află sunetul d. Aceştia vor jetoane ind
despărţi cuvintele în silabe precizând locul
sunetului nou.
Prezentarea literei d mic de tipar
Prezint planşa cu litera şi elevii o observă. observaţia planşa cu
Descoperirea literei în manual. litera d f
Intuirea imaginii din manual. exerciţiul bileţele
Citirea cuvintelor scrise pe silabe.
Se citesc cuvintele din coloană, scrise pe conversaţia manual
silabe apoi port o mică discuţie pe baza
acestora.
Citirea textului (în şoaptă) exerciţiul
Elevii citesc în şoaptă textul, după care ind
adresez câteva întrebări pentru a verifica dacă
citirea a fost conştientă. Urmează citirea în
lanţ, explicarea cuvintelor necunoscute şi manual
alcătuirea propoziţiilor.
Citesc textul model respectând semnele de
punctuaţie şi intonaţia pentru a capta atenţia
copiilor. explicaţia f
Solicit elevilor să citească selectiv: propoziţia
în care Adela a desenat castelul; propoziţia în
care Anda este mandra de prietena ei;
propoziţia în care spune ce a facut Adela in demonstraţia
cele din urma.

exerciţiu
ind

6. Obţinerea Pentru obţinerea performanţei vom juca jocul


performanţei Eu zic una, tu zici multe! folosind cuvinte ce
conţin sunetul d:
dar - ………………
2’ desen -………………………
deal ……………………
dulap- ………….....
diamant- ………………………. exerciţiul ind
pod - ………………….
dunga- ……………. .
cadou - ……………………..
draperie - ……………………

7. Evaluare MM O1 Se citeşte pagina lecţiei întreagă şi rezolvăm ind


5’ exerciţiul din manual, după care vom cânta exerciţiul manual f
cântecelul Daca vesel se traieste!

8. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra


activităţii 1’ participării elevilor la lecţie, precum si asupra conversaţia f
comportamentului lor pe parcursul orei.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele Act. Ob. Tim Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Fo
lecţiei integr. op p procedee didactice org
Lectia II
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric pregătirea materialelor necesare, conversaţia f
2’ precum şi asigurarea unui ambient
optim pentru elevi.
2. Anunţarea Ora trecută am învăţat despre sunetul d.
subiectului Ora aceasta propun să învăţăm să-l şi explicaţia f
lecţiei 1’ scriem pentru a putea scrie mai uşor
cuvinte, propoziţii.
3. Dirijarea O1 Extragem din text propoziţia Adela a
învăţării O2 construit un castel . Realizăm schema metoda fonetică f
O3 propoziţiei: numărul de cuvinte, analitico sintetică manual
O4 20’ identificăm cuvântul în care se află
sunetul nou, despărţim în silabe,
identificăm numărul acestora şi sunetele
care le compun evidenţiind poziţia
sunetului d . planşa cu f
MM Prezentarea literei d mic de mână. demonstraţia litera d
Prezint planşa cu litera nouă. Stabilim
O5 elementele grafice componente: o liniuta
de sprijin, urmată de un ousor şi finalizată exerciţiu
O6 cu un bastonas mare intors. Scriu litera pe
tablă şi explic fiecare mişcare. 2-3 elevi observaţia
vor scrie litera la tablă iar ceilalţi în aer, explicaţia caietele ind
pe palmă sau pe bancă. elevilor
Urmează încălzirea mânuţelor apoi
reamintesc poziţia corectă a corpului şi a exerciţiul
caietului în timpul scrierii după care se va
scrie în caiete trei litere; verific explicaţia f
corectitudinea scrierii apoi se continuă
scrierea literei pe 3 rânduri.
Explic modul de legare al literei d cu alte
litere în cuvinte: desen. Elevii scriu şi ei
cuvântul pe caiete, urmat apoi de altele exerciţiu ind
două: cadou, pod.
Exerciţii de cultivare a limbii:
-scriu pe tablă litere amestecate, elevii
având sarcina de a găsi cuvântul potrivit şi
de a alcătui propoziţii.
4.. Obţinerea 1. Prezint o planşă cu propoziţii
performanţei O5 lacunare. Elevii vor trebui să exerciţiul planşă ind
identifice cuvintele lipsă şi să
transcrie pe caiete:
15’
Iarna primim…………. .
Copiii se .....cu sania de pe ........... .
Mierea este ……………… .
A ............ dupa contur .
2. Ordonează cuvintele pentru a obţine o
propoziţie: un Adela daruit a castel.
3. Scrie după dictare: dar , aduce , Anda ,
dulce , desen
5. Evaluare O1 Pentru obţinerea performanţei voi grupa
elevii pe echipe pentru a juca Valiza. La joc didactic fişe de pe
AVAP O2 semnalul meu echipele vor desena pe o lucru
5’ foaie cât mai multe imagini a căror
denumire conţin litera d şi încap într-o
valiză. Este câştigătoare echipa care a
desenat cele mai multe imagini.
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra participării elevilor la lecţie, conversaţia f
2’ precum si asupra comportamentului lor pe
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și