Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA: 13.03.2024
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Gheorghe Coman” Brăești
CLASA: I
PROF. ÎNV. PRIMAR: Pătrăuțeanu Manuela Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,În lumea animalelor”
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și litera “Z”
TIPUL LECŢIEI: Predare\Însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
COMPETENŢE SPECIFICE:
CLR
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mână;
MEM
1.1 Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1 Să analizeze fonetic cuvinte, silabe
O.2 Să răspundă în propoziții clare la întrebările primite
O.3 Să citească enunţuri şi cuvinte corect, conştient, cu intonaţie corespunzătoare
O.4 Să asocieze cuvintele cu imaginea și invers;
O.5 Să scrie corect litera z și Z de mână
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetico-analitico-sintetică, conversația,
explicația, expunerea, exercițiul, jocul didactic
2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
3. RESURSE- MATERIALE: caietele copiilor, planșa- tablou de primăvară, elemente
mici, fișă lipită pe caiet, bilețele cu propoziții, zambilă de colorat, liniatură tip I,
planșa cu litera nouă
- TEMPORALE: 45 minute
- UMANE: 14 elevi
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele T. Ob. Desfășurarea activității Strategii didactice Evaluare


Crt. lecției Op. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Mod de
procedee învățământ organizare
1 Moment Pregătirea materialelor în vederea Se pregătesc pentru
organizatoric bunei desfășurări a orei de începerea orei.
comunicare
2 Verificarea O3 Verific tema cantitativ și apoi Prezintă caietul de conversați caietele Frontal
temei și calitativ- pe rând, elevii citesc teme, a copiilor
reactualizarea propozițiile pe care le-au avut de
cunoștințelor scris acasă. Le transmit că îmi vor Individual
da caietele la sfârșitul orei pentru a
fi corectate. Citesc propozițiile pe
Alcătuim oral câteva propoziții cu care le-au avut de scris.
cuvinte care conțin grupurile de
litere studiate anterior: ge, Ge. Alcătuiesc propoziții exercițiul
Amintim literele din care este oral.
format grupul de litere și de ce îl Răspund la întrebări
numim grup.
3 Captarea O2 Pe tabloul de primăvară observăm , planșa- Frontal
atenției lipsa albinei. Îi întreb pe elevi dacă tablou de
au vazut-o. O caut pe catedră și o expunerea primăvară
O4 găsesc cu un bilețel pe spate. Îi conversați Individual
întreb dacă știu un cântecel dspre a elemente
albină. Cântăm: mici
Prin câmpii și prin răzoare\ Cântă cântecelul
Alergăm din floare-n floare\Zum, amintit
zum, zum, albinuța mea. \Alergăm
prin floricele\ Și-adunăm mierea
din ele\ Zum, zum, zum, albinuța
mea.
Întreb ce sunet se aude atunci când
zboară albina- un zumzăit. Toată
clasa repetă zzzz
4 Anunțarea Anunț elevii că astăzi vorbim chiar Sunt atenți la explicația planșa cu Frontal
temei și a despre litera și sunetul Z și z, vom explicațiile primite litera nouă
obiectivelor pronunța mai bine, vom da exemple
de cuvinte, îl vom recunoaște acolo
unde este scris, îl vom scrie și dacă
ne permite timpul vom scrie și
cuvinte cu această literă nouă.
Prezint planșa cu litera Z, z
5 Dirijarea Pe tablou observăm o zambilă. Metoda caietele Frontal
învățării Întreb elevii dacă pot alcătui o Alcătuiesc propoziții fonetică, copiilor
O4 propoziție simplă cu acest cuvânt- analitico-
Zambilă. sintetică , planșa- Individual
Ajungem la o propoziție simplă din Denumesc imaginile tablou de
trei cuvinte, de exemplu: Zambila conversați primăvară
O1 miroase frumos. Alcătuiesc propoziții a
Trasez o linie pentru a marca elemente
propoziția și pun punct. Pentru mici
fiecare cuvânt trasez o linie mai
mică. Adresez întrebări: Care este Citesc cuvintele, explicația fișă lipită pe
primul cuvânt? Dar al doilea? Dar numără litera Z, z caiet
al treilea?
Cu mâna sub bărbie despărțim Scriu numărul expunerea
cuvintele în silabe. Marcăm pe tablă corespunzător
silabele cu linii și mai mici. Formează cuvinte
Izolăm sunetele pe care le notăm cu
puncte sub liniile silabelor. Sunetul Scriu cuvântul pe caiete
z îl colorez cu o altă culoare. Îl liniatură tip
repetăm de câteva ori: zum- zum, ca exercițiul I
albinuțele care vin la zambile.
O4 1. Prezint câteva imagini care
reprezintă animale, obiecte
02 care încep, conțin sau se
termină cu litera z. Îi rog pe Observă atenți
elevi să spună ce văd în indicațiile
imagini, să denumească
obiectul și să spună locul
sunetului: inițial, la mijloc sau
la sfârșit. Scriu cu degetul în
2. Dacă timpul permite, îi rog să palmă.
alcătuiască o scurtă propoziție
cu acel cuvânt. Modelează litera din
O3 2. Copiii deschid caietele sârmă plușată
unde au o fișă lipită. Acolo au
scrise câteva cuvinte. Le vor citi în
gând și vor încercui litera Z, z de Execută exerciții de
câte ori o găsesc. Vor scrie în casete încălzire a mâinilor.
numărul literelor găsite. Citim
cuvintele și propozițiile și cu voce
tare.
O3 3. Litere încurcate- le dau Scriu în caiete litera de
câte un indiciu după care ei trebuie mână
să formeze un cuvânt cu literele
amestecate din fața clasei.
Exercițiul se găsește și pe fișa lor.

Vom încerca scrierea de mână a


literei mari și mici Scriu cuvinte dacă
4.Elevii primesc sârmă plușată termină mai repede
pe bancă. Explic elementele din
care este formată litera z, Z. Le cer
să observe asemănarea dintre cele
două. Transmit că și în scrierea de
mână ele se aseamănă la fel de tare.
Eu scriu litera pe tablă și ei vor
O5 încerca să o scrie în palmă cu
degetul, apoi cu stiloul închis. După
aceea vor încerca să o modeleze din
sârma plușată primită: din sârma
mică, litera mică și din sârma mare,
litera mare.
Facem o ușoară încălzire a
mâinilor- picături de ploaie,
morișca, strângem pumnișorii,
deschidem pumnișorii.
5. În continuarea fișei, pe
caiete au și modelul pentru litera Z,
z de mână scris de învățătoare. Pe
baza modelului de la tablă și pe
baza noilor explicații vor completa
rândurile din caiete.
Merg printre ei și ofer sprijin unde
este nevoie.

O3 Completare : Cei care termină pot


O5 solicita și scrierea unor noi cuvinte.
Le scriu modelul pe tablă și ei vor
repeta scrierea în caiet.
6 Obținerea O3 Tot pe aceeași fișă vor avea de Colorează literele explicația caietele
performanței O4 rezolvat un exercițiu- vor primi o corespunzătoare expunerea copiilor
O5 imagine, vor intui ce reprezintă , Scriu cuvintele cu litere exercițiul Individual
vor colora doar literele care de mână fișă lipită pe
alcătuiesc cuvântul, și vor scrie în jocul caiet
casete numărul de silabe și de didactic
sunete.
Mai jos, vor scrie acel cuvânt cu
litere de mână.
7 Asigurarea Având în vederea așezarea elevilor Extrag un bilet explicația caietele Frontal
retenției și a O3 în bănci vom forma patru echipe. copiilor
transferului O5 Fiecare echipă va trimite un elev să bilețele cu
aleagă un bilețel pe care este scrisă expunerea propoziții Individual
o propoziție scurtă. Elevii primesc
bilețelul și vor transcrie pe caiete exercițiul liniatură tip Pe grupe
propoziția. În funcție de cât de Scriu propozițiile în jocul I
frumos și corect au scris vor primi caiete. didactic
surpriza de la Zambilă.
8 Încheierea Primesc fișa după spatele zambilei- Primesc fișa de la exercițiul Frontal
activității Sarcină: colorează o zambilă și zambilă și o colorează
împodobește clasa cu ea. Dacă dacă permite timpul.
timpul ne permite vor colora fișa în Individual
clasă.
Dau tema pentru acasă: transcrieți Notează tema pentru
textul de la ex. nr. 2 din caietul acasă.
auxiliar, pagina 31
Anexa 1 Anexa 3

Bilete cu propoziții Anexa 2

1. Zizi a primit zmeură.


2. Zeni are zece ani.
3. Răzvan este viteaz.
4. Lizuca se trezește.
5. Cezar ia troleibuzul.

S-ar putea să vă placă și