Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂTMÂNT: Şcoala Gimnazială Găgeşti

DATA:09.03.2020

CLASA: Pregătitoare B

PROF. ÎNV. PRIMAR: Croitoru Elena Andreea

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: Preocupările noastre

SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul” Z”. Litera Z mare de tipar

TIPUL LECŢIEI: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Formarea şi însuşirea competenţelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul

”Z”/litera Z. Familiarizarea copiilor cu sunetul şi litera z/Z.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.3 Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar si rar.

3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale,din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar.
4.1 Desenarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

COMPETENŢA SPECIFICĂ DISCIPLINEI INTEGRATE- MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.1 Să dea exemplu de cuvinte care încep cu sunetul “z” .

O.2 Să marcheze sunetul “z”,colorând bulina corespunzătoare, în cuvinte date.

O.3 Să recunoască litera Z mare de tipar pe diferite suporturi .

O.4 Să traseze conturul literei Z mare de tipar folosind tehnici diferite.

O.5Să scrie cifra corespunzatoare numărului de litre Z mare de tipar identificate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: observarea dirijată, conversația, explicația, demonstrația, metoda fonetică analitico-sintetică,
exercițiul, jocul.
Mijloace materiale: auxiliar, fișe de lucru, sârmuliţă pluşată, jetoane cu litere-cuvinte.
Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
Forme de evaluare: chestionare orală, observare sistematică, aprecieri verbale, autoevaluare.
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale, Programe școlare pentru clasa pregătitoare, 19. 03. 2013
3. Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel, „Comunicare în limba română,
caietul elevului pentru clasa pregătitoare”, Ed. Intuitext, 2019
Nr.crt Momentele Ob. Activitatea Activitatea Mij.de Metode si Forme de Evaluare
lectiei invatatoarei elevilor inv. procedee org.
Op

1. Momentul Asigur condiţiile Elevii se Conversaţia


organizatoric necesare unei bune pregătesc pentru
desfăşurări a lecţiei. începerea orei.
1’

Întâlnirea de dimineaţă- Elevii


frontal
salutul, calendarul completează
naturii, noutăţi. calendarul
naturii, prezenţa jetoane

2. Captarea Din zarul fermecat scot


atenţiei ghicitori despre Zar
zambile şi zmeu.
3’ Conversaţia
„Nu-i băiat ca să nu-l
Elevii sunt ghicitori
ştie
atenţi. frontal Chestionare
Făurit e din hârtie orală
Vânt puternic vrea şi
sfoară

Şi-atunci zbârnie şi
zboară” Găsesc soluţia Explicaţia
ghicitorii:
„Nu-i pasăre şi totuşi
zambile şi
zboară
zmeul
Dacă-l ţii bine de Conversaţia
Elevii raspund:
sfoară”
3 silabe
„Atrag roiuri de albine
Cuvântul începe
Fluturii pe ele vin cu sunetul z.

Cu floti multe
parfumate

Alb, mov, roz sunt


colorate

(zambile)

Câte silabe are cuvântul


zambile

Cu ce sunet începe
cuvântul “zambile”?
Fac trecerea spre
anunţarea temei în
funcţie de răspunsurile
elevilor.

3. Anunţarea Astăzi vom vorbi Elevii sunt Conversaţia Frontal


temei şi a despre sunetul z şi atenţi
obiectivelor litera Z mare de tipar.

1’ Vom spune cuvinte


care încep cu acest
sunet, vom desena
litera Z

Vom despărţi în silabe


şi vom alcătui
propoziţii.

4. Prezentarea Anunţ elevii că vom Elevii sunt Joc didactic Frontal


conţinutului şi juca jocul sunetelor atenţi şi bat din
dirijarea palme când aud
Solicit elevilor să
învăţării sunetul z.
asculte povestea literei
Z şi să bată din palme
18’ cand vor auzi acest Conversaţia
O.1 sunet.
Exerciţiul

Metoda
După povestea literei, fonotica, Individual Chestionare
solicit elevilor să dea analitico- orala
Dau exemple de
exemple de cuvinte sintetica
cuvinte care
care încep cu sunetul
încep cu sunetul
„z”.
„z”
O.4 Observarea
dirijata
Intuirea ,identificarea si
scrierea/decorarea
literei Z mare de tipar. Elevii sunt Interevaluare
atenţi la
explicaţiile date.
Vom studia litera şi
vom observa Explicaţia
elementele grafice din Elevii scriu
care este compusă litera in aer, pe Sârmuliţă Exerciţiul
banca, apoi pluşată.
Vom scrie litera cu modeleaza Individual
degetul în aer, pe bancă sarmulita pentru
şi o vom realiza din a realiza litera
sârmuliţă pluşată. Z.

-vom rezolva exrciţiul Caietul Autoevaluare


din caietul elevului elevului
pentru CP – Ed. pentru CP
Elevii sunt – Ed. Explicaţia Frontal
Intuitext, pag. 70, unde
elevii trebuie să atenţi. Intuitext Exerciţiul Individual
O.2 găsească mulţimea
lucrurilor care încep cu
sunetul z şi mulţimea Metoda
lucrurilor care au la Elevii rezolvă fonetica
final sunetul z sarcina dată. analitico-
sintetica
-vom rezolva exrciţiul
din caietul elevului Autoevaluare
pentru CP – Ed.
O.2 Intuitext, pag.70, unde
elevii trebuie să Planşă
marcheze sunetul z
Frontal Observarea
colorând bulina
sistematică
corespunzătoare. Individual
(identificarea
Explicaţia poziţiei
O. 4 Elevii rezolvă Exerciţiul sunetului)
Verific rezolvarea sarcina dată.
Lista de
sarcinii control
Metoda
Etichete fonetica Frontal
Spun o propoziţie Zâna analitico-
are zambile roz. sintetica

Solicit elevilor să Aprecieri


Individual
numere cuvintele, să individuale
identifice poziţia
anumitui cuvânt, să-l Elevii colorează
despartă în silabe şi să litera Z mare de
spună poziţia sunetului tipar
z.

Distribui caietele şi
solicit elevilor să
coloreze litera Z mare
de tipar (Anexa 1)

5. Obţinerea O.1 Distribui fişele unde Elevii rezolva Fişe de Observarea


performanţei elevii vor scrie în sarcina de lucru. lucru Exerciţiul sistematica
spaţiul liber cifra
9’ corespunzătoare
O.5 numărului de sunete (identificarea
identificate în cuvinte literei dint-
şi să recunoască poziţia un sir de
sunetului. litere)
(Anexa 2) Lista de
verificare

Jocul
Joc -Cuvintele
amestecate Elevii vor fi Elevii rezolvă
împărţiţi în 3 grupe. sarcina de lucru.
Fiecare grupă v-a primi
un plic unde se află
câteva cuvinte. Copiii
vor aranja cuvintele
amestecate astfel încât Elevii aranjează
să descopere cuvintele,
propoziţia. descoperă
Zambila miroase frumos. propoziţia apoi
încercuiesc
Lizuca adună zmeură.
cuvintele care
Zmeul zboară prin aer. conţin sunetul
Identifică cuvintele nou învăţat.
care conţin sunetul
nou-z

Verific rezolvarea
sarcinii.

6. Asigurarea Adresez câteva Elevii raspund. Conversaţia Frontal Chestionare


retenţiei şi a O.1 întrebări. orală
Dau exemplu de
transferului
ce sunet şi literă am cuvinte. Aprecieri
2’ învăţat astăzi ? individuale

Daţi exemple de
cuvinte care încep sau
conţin sunetul” z”.

7. Activităţi Copiii aleg o activitate Copiii se joacă. Jocul Individual/în


recreative/liber preferată ( răsfoire de perechi/pe
alese carte, joc de mișcare, grupe
desen liber pe caietul
10’
cu foaie velină,
colorarea etichetei)

8. Aprecieri şi Fac aprecieri asupra Sunt atenţi. Conversaţia frontal Aprecieri


recomandări. comportamentului şi a individuale
modului de implicare în
1’
desfăşurarea lecţiei.
Anexa 1

Anexa 2
4

ZMEU

ARAGAZ

BARZĂ

ZAMBILĂ
ZÂNA ARE ZAMBILE ROZ.

S-ar putea să vă placă și