Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Inst . Liceul Teoretic ,,Petru Rareș,,


Data: 20.04.20
Clasa: a IV-a
Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: MATEMATICĂ
Subiectul: Elemente de geometrie – Aplicaţii
Tipul lecţiei: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

Obiective operaţionale:
O1 – să recunoască elementele de geometrie studiate;
O2 – să denumească elementele de geometrie învăţate;
O3 – să opereze cu noţiuni de geometrie: linii, laturi , unghiuri;
O4 – să manifeste îndemânare în mânuirea instrumentelor de geometrie (rigla,
echerul);
O5 – să rezolve probleme cu conţinut geometric;
O6 – să utilizeze limbajul matematic adecvat;
O7– să manifeste interes pentru realizarea corectă a sarcinilor

RESURSE:

A) Metodologice: a) strategia didactică: mixtă


b) metode şi procedee: ~ de comunicare orală / scrisă: conversaţia,
instructajul verbal, jocul didactic, exerciţiul, exemplul, munca independentă, algoritmizarea;

c) mijloace didactice: manual, caiete, fişe de lucru, planşe didactice,


videoproiector, instrumente de geometrie, cubul ;

d) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Conţinutul informaţional al lecţiei


Etapele lecţiei Evaluare
Ob. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
op.
1.Moment Elevii sunt organizaţi în patru
organizatoric. echipe: în patrulatere (gr. I – Pătratul, gr.II – Se pregătesc pentru lecţie.
2 min. Dreptunghiul, gr. III – Rombul, gr. IV- Trapezul)
Fiecare membru al echipei are
instrumentele de geometrie şi caietul pe masă.
Primesc câte un pătrat roşu si un triunghi albastru
şi li se explica semnificaţia lor.
Pătratul roşu = atenţie, implicare şi disciplină;
Triunghiul albastru= neatenţie, apatie,
indisciplină;
Elevii sunt îndemnaţi să renunţe la
figura geometrică care indică cum nu doresc să
fie în desfăşurarea orei.
2.Verificarea O1 Verific tema pentru acasă cantitativ, în . Aprecieri
temei şi timp ce elevii vor rezolva fişa de muncă Elevii rezolvă fişa de muncă independentă. verbale
reactualizarea O3 independentă.( Anexa nr. 1 )
cunostinţelor Verific prin citirea rezultatelor, activitatea
5min. O6 independenta Elevii recunosc elementele de geometrie prezentate.
Reactualizez cunoştinţele elevilor cu ajutorul
O7 videoproiectorului .
3. Captarea Captarea atenţiei elevilor o voi realiza Elevii vor numi imaginea rezultată : un pitic .
atenţiei recitând o poezie şi desenând ceea ce indică
3min. poezia :
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri,câte două.
Două cerculeţe ,mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei .
O1 Anunţ elevii că vom consolida cunoştinţele
4.Anunţarea referitoare la elementele de geometrie învăţate.
temei O2 Întreaga lecţie o vom desfăşura sub forma unui Recepţionează titlul lecţiei şi obiectivele.
şi a joc didactic: “În Ţara lui Geometrilă - Împărat”.
obiectivelor O6 Fiecare echipă va trebui să rezolve
2min. sarcinile întâlnite în cale drept “obstacole”pentru Scriu data şi titlul lecţiei în caiete.
O7 a ajunge la porţile palatului lui Geometrilă –
Împărat.
Scriu titlul lecţiei la tablă
O3 Fiecare echipă îşi trimite câte un
5. Dirijarea reprezentant la tablă , care va extrage un plic cu Aprecieri
consolidării O2 sarcinile Împăratului Geometrilă . În plic se află Elevii rezolvă pe rând exerciţiile. verbale
15 min. câte o cheiţă.
O5 Pentru rezolvarea corectă a fiecărei sarcini,
echipa va primi “o cheie”, ce conţine o literă. Cu
cât vor aduna mai multe “chei”, cu atât vor fi mai
aproape de palat şi li se va permite intrarea.

( Anexa nr.2 )

6. Obţinerea “Să ne jucăm cu cubul”


performan- Fiecărei feţe a cubului îi coresunde o
ţelor O2 culoare. În funcţie de culoarea la care se opreşte
5min. cubul prin rostogolire, elevii vor avea de rezolvat Recepţionează informaţiile cu privire la regulile jocului
O4 o sarcină, pe care o vor găsi în plicul de aceeaşi Aprecieri
culoare de pe tabla magnetică. verbale

Descrie: trapezul;
O5 Compară: Ce e asemănător şi ce e diferit
între: pătrat şi romb ?
Asociază: La ce te îndeamnă să te gândeşti
O6 : o linie curbă închisă ?
Analizează: Ce devine un dreptunghi care
O7 are lungimea egală cu lăţimea?
Aplică: Care e perimetrul unui pătrat cu
latura de 4 cm?
Argumentează: De ce trapezul nu este un
paralelogram?

7. Evaluare O1 Pentru a demonstra cât de bine v-aţi însuşit Rezolvă sarcinile. Probă scrisă
10 min. O5 cunoştinţele aveţi de completat o fişă de evaluare.
O7 (Anexa nr.3 )

8. Aprecieri Fac aprecieri asupra desfăşurării


asupra activităţii şi a participării elevilor. Se însumează Aprecierea
activitatii “cheile” adunate ( 10 bucăţi), pe care le vor Ascultă verbală
5 min. ordona astfel încât să obţină cuvântul “Felicitări”
Notez elevii care au participat activ la lecţie.
9.Tema pentru Tema pentru acasă : Ex.2,3,4,5,6/93(manual) Notează pe caiete tema pentru acasă.
acasă
3 min.
ANEXA NR . 1

Fişă de muncă independentă

1. Scrie în tabel litera corespunzătoare fiecărei forme plane :

a)
Denumire Litera
b)
Dreaptă
c) Linie frântă
Semidreapta
d) Linie curbă
Segment de dreaptă
e) Drepte perpendiculare
Poligon
f) Drepte paralele

g)

h)

2. Continuă fiecare din desenele următoare pentru a obţine :

a) un triunghi b) dreptunghi c) un romb


ANEXA NR . 2

SARCINI DE LUCRU

1.Desenează:
-un segment de dreaptă
-o semidreaptă.

2.Desenează două drepte paralele în poziţie :


a) orizontală
b)verticală

3.Trasează o dreaptă paralelă cu dreapta dată:

(d)

4.Unghiul AOB este : a) ascuţit ; b) drept ; c) obtuz :

5.Observă, apoi completează: A B


 AB este paralelă cu ….; DA este paralelă cu …...;
 AC şi DB sunt ....................................;
 AB = ...... = ........ = ......... . D C
6.Desenează un dreptunghi cu lungimea de 15cm şi lăţimea de 3 ori mai mică.Notează-l
şi apoi spune care sunt laturile paralele şi egale. Calculează perimetrul dreptunghiului.

7. Desenează
a)un trapez cu baza mare de 7 cm şi baza mică de 3 cm
b)un trapez care să aibă un unghi drept

8.O grădină de legume în formă de dreptunghi are perimetrul de 90 m. Lungimea este de


4 ori mai mare decât lăţimea. Află cât măsoară lungimea şi lăţimea grădinii .

9.Un teren de sport de formă pătrată are latura de 32 de metri. Câţi metri de sârmă sunt
necesari pentru a împrejmui terenul cu 3 rânduri de sârmă?

10.Perimetrul unui triunghi oarecare este 276. Care sunt laturile, dacă acestea sunt
exprimate prin numere consecutive ?
ANEXA NR . 3

Fişă de evaluare

1.Colorează cu roşu dreptele perpendiculare şi cu albastru pe cele paralele

a b c d

2.Scrie denumirea fiecărei figuri geometrice date:

____________ ___________ _________ ________ _______ _________

3.Află perimetrul unui trapez cu baza mică de 6 cm, baza mare de 12 cm, iar
laturile neparalele de 7 cm.

S-ar putea să vă placă și