Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Inst .
Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de nvmnt:
Aria curricular: Matematic i tiine
Disciplina: MATEMATIC
Subiectul: Elemente de geometrie Aplicaii
Tipul leciei: fixarea i consolidarea cunotinelor

Obiective operaionale:
O1 s recunoasc elementele de geometrie studiate;
O2 s denumeasc elementele de geometrie nvate;
O3 s opereze cu noiuni de geometrie: linii, laturi , unghiuri;
O4 s manifeste ndemnare n mnuirea instrumentelor de geometrie (rigla,
echerul);
O5 s rezolve probleme cu coninut geometric;
O6 s utilizeze limbajul matematic adecvat;
O7 s manifeste interes pentru realizarea corect a sarcinilor

RESURSE:
A) Metodologice: a) strategia didactic: mixt
b) metode i procedee: ~ de comunicare oral / scris: conversaia,
instructajul verbal, jocul didactic, exerciiul, exemplul, munca independent, algoritmizarea;
c) mijloace didactice: manual, caiete, fie de lucru, plane didactice,
videoproiector, instrumente de geometrie, cubul ;
d) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

B) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;


C) Umane: colectiv ~ 23 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;
~ sala de clas.
D) Bibliografice:

1. Curriculum National. Programe colare pentru clasa a IV-a, 2004


2. Neculae Dinu, Metodica predrii matematicii la clasele I-IV,
EdituraUniversitii din Piteti, 2007;
3. tefan Pacearc, Mariana Mogo - Manual de matematic pentru clasa
a IV-a Editura Aramis, Bucureti, 2006
4. Rebusuri colare pentru clasele I-IV, Ed. Aramis, Bucureti, 2004
5. Maria Gardin, Florin Gardin, Daniela Berechet, Florian Berechet Matematic, culegere de exerciii, probleme i teste Editura Paralela 45,
Piteti , 2009
6. Aurelia Arghirescu, Florica Ancu Matematic, Exerciii i probleme
Editura Carminis , Piteti , 2008
www.didactic.ro

DESFURAREA LECIEI

Resurse

Coninutul informaional al leciei


Etapele leciei

Ob.
op.

1.Moment
organizatoric.
2 min.

2.Verificarea
temei i
reactualizarea
cunostinelor
5min.

O1
O3
O6
O7

Evaluare
Activitatea nvtorului
Elevii sunt organizai n patru
echipe: n patrulatere (gr. I Ptratul, gr.II
Dreptunghiul, gr. III Rombul, gr. IV- Trapezul)
Fiecare membru al echipei are
instrumentele de geometrie i caietul pe mas.
Primesc cte un ptrat rou si un triunghi albastru
i li se explica semnificaia lor.
Ptratul rou = atenie, implicare i disciplin;
Triunghiul albastru= neatenie, apatie,
indisciplin;
Elevii sunt ndemnai s renune la
figura geometric care indic cum nu doresc s
fie n desfurarea orei.
Verific tema pentru acas cantitativ, n
timp ce elevii vor rezolva fia de munc
independent.( Anexa nr. 1 )
Verific prin citirea rezultatelor, activitatea
independenta
Reactualizez cunotinele elevilor cu ajutorul
videoproiectorului .

Activitatea elevilor
Se
pregtesc
lecie.

Materiale

pentru

Procedurale
explicaia

Organizatorice
individual

jocul

.
Elevii rezolv fia de
munc independent.

Caietele
elevilor

Individual
.
exerciiul
Frontal

videoproElevii
recunosc iector
elementele de geometrie
prezentate.

Aprecieri
verbale

3. Captarea
ateniei
3min.

O1
4.Anunarea
temei
i a
obiectivelor
2min.

O2
O6
O7

Captarea ateniei elevilor o voi realiza


recitnd o poezie i desennd ceea ce indic
poezia :
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi i fac coif,
i l decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Brae i picioare dou,
Din dreptunghiuri,cte dou.
Dou cerculee ,mini,
Din triunghiuri papucei,
S poat alerga cu ei .
Anun elevii c vom consolida cunotinele
referitoare la elementele de geometrie nvate.
ntreaga lecie o vom desfura sub forma unui
joc didactic: n ara lui Geometril - mprat.
Fiecare echip va trebui s rezolve
sarcinile ntlnite n cale drept obstacolepentru
a ajunge la porile palatului lui Geometril
mprat.
Scriu titlul leciei la tabl

Elevii vor numi


imaginea rezultat : un
pitic .

frontal
Explicatia

conversatia
Recepioneaz
titlul plan
leciei i obiectivele.
joc
explicatia
Scriu data i titlul leciei
n caiete.

frontal

O3
5. Dirijarea
consolidrii
15 min.

O2
O5

Fiecare echip i trimite cte un


reprezentant la tabl , care va extrage un plic cu
sarcinile mpratului Geometril . n plic se afl
cte o chei.
Pentru rezolvarea corect a fiecrei sarcini,
echipa va primi o cheie, ce conine o liter. Cu
ct vor aduna mai multe chei, cu att vor fi mai
aproape de palat i li se va permite intrarea.

Aprecieri
verbale

Elevii rezolv pe rnd


exerciiile.

exerciiul
Plicurile
cu
sarcinile
de lucru

( Anexa nr.2 )
6. Obinerea
performanelor
5min.

O2
O4

O5
O6
O7

7. Evaluare
10 min.

O1
O5
O7

S ne jucm cu cubul
Fiecrei fee a cubului i coresunde o
culoare. n funcie de culoarea la care se oprete
cubul prin rostogolire, elevii vor avea de rezolvat
o sarcin, pe care o vor gsi n plicul de aceeai
culoare de pe tabla magnetic.

Pe grupe

exerciiul

Recepioneaz
informaiile cu privire la
regulile jocului

Descrie: trapezul;
Compar: Ce e asemntor i ce e diferit
ntre: ptrat i romb ?
Asociaz: La ce te ndeamn s te gndeti
: o linie curb nchis ?
Analizeaz: Ce devine un dreptunghi care
are lungimea egal cu limea?
Aplic: Care e perimetrul unui ptrat cu
latura de 4 cm?
Argumenteaz: De ce trapezul nu este un
paralelogram?
Pentru a demonstra ct de bine v-ai nsuit Rezolv sarcinile.
cunotinele avei de completat o fi de evaluare.
(Anexa nr.3 )

cub,

Jocul
didactic

Aprecieri
verbale

plicuri

Fie de
lucru

Explicaia,
Fia de
lucru

Prob scris
individual

8. Aprecieri
asupra
activitatii
5 min.
9.Tema pentru
acas
3 min.

Fac aprecieri asupra desfurrii


activitii i a participrii elevilor. Se nsumeaz
cheile adunate ( 10 buci), pe care le vor
ordona astfel nct s obin cuvntul Felicitri
Notez elevii care au participat activ la lecie.
Tema pentru acas : Ex.2,3,4,5,6/93(manual)

Frontal
Ascult
Noteaz pe caiete tema
pentru acas.

manualul

conversaia

frontal

Aprecierea
verbal

ANEXA NR . 1
Fi de munc independent
1. Scrie n tabel litera corespunztoare fiecrei forme plane :
a)
b)

Denumire
Dreapt
Linie frnt
Semidreapta
Linie curb
Segment de dreapt
Drepte perpendiculare
Poligon
Drepte paralele

c)
d)
e)
f)

Litera

g)
h)
2. Continu fiecare din desenele urmtoare pentru a obine :
a) un triunghi

b) dreptunghi

c) un romb

ANEXA NR . 2
SARCINI DE LUCRU
1.Deseneaz:
-un segment de dreapt
-o semidreapt.
2.Deseneaz dou drepte paralele n poziie :
a) orizontal
b)vertical
3.Traseaz o dreapt paralel cu dreapta dat:
(d)

4.Unghiul AOB este : a) ascuit ; b) drept ; c) obtuz :


A
B
O
5.Observ, apoi completeaz:
AB este paralel cu .; DA este paralel cu ...;
AC i DB sunt ....................................;
AB = ...... = ........ = ......... .

6.Deseneaz un dreptunghi cu lungimea de 15cm i limea de 3 ori mai mic.Noteaz-l


i apoi spune care sunt laturile paralele i egale. Calculeaz perimetrul dreptunghiului.

7. Deseneaz
a)un trapez cu baza mare de 7 cm i baza mic de 3 cm
b)un trapez care s aib un unghi drept
8.O grdin de legume n form de dreptunghi are perimetrul de 90 m. Lungimea este de
4 ori mai mare dect limea. Afl ct msoar lungimea i limea grdinii .
9.Un teren de sport de form ptrat are latura de 32 de metri. Ci metri de srm sunt
necesari pentru a mprejmui terenul cu 3 rnduri de srm?

10.Perimetrul unui triunghi oarecare este 276. Care sunt laturile, dac acestea sunt
exprimate prin numere consecutive ?

ANEXA NR . 3

Fi de evaluare

1.Coloreaz cu rou dreptele perpendiculare i cu albastru pe cele paralele

2.Scrie denumirea fiecrei figuri geometrice date:

____________ ___________ _________

________

_______

_________

3.Afl perimetrul unui trapez cu baza mic de 6 cm, baza mare de 12 cm, iar
laturile neparalele de 7 cm.

S-ar putea să vă placă și