Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA a V-a
PROFESOR : Hropotinschi T
DISCIPLINA : Matematică
SUBIECTUL LECȚIEI : Figuri geometrice
TIPUL LECȚIEI: Verificare și consolidare a cunoștințelor și deprinder
- Unități de competență1.1,1.2,1.3,1.6

OBIECTIVE
O1- să recunoască, să descrie şi să deseneze figuri geometrice (patrat, dreptunghi, cerc,
triunghi.);
O2- să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele plane învăţate;
O3- să utilizeze limbajul specific matematic;
O4- să selecteze figuri geometrice dupa criterii date;
O5- să participe activ la desfășurarea jocului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, observaţia, jocul;
Materiale didactice: imagini , instrumente de scris, caiete, tablă, panouri, marker,
cretă, fişă de lucru, jetoane cu figuri geometrice.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Durata: 45 minute
MOMENTELE OB. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI OP. Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Crearea condiţiilor necesare unei bune desfăşurării ale orei. Conversaţia Manual, Frontal Observare
organizatoric -aerisirea sălii de clasă; caiete, sistematică
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; instrumente
-pregătirea materialului demonstrativ. de scris
Elevii își pregătesc materialele necesare.
Se verifică tema calitativ și cantitativ. Conversația Manual, Frontal
Exercițiul caiet de Individual
teme
EVOCARE O1 Prezint o poezie despre figuri geometrice. (Anexa 1) Conversația Poezia Frontal Observarea
Pe măsură ce prezint fiecare vers al poeziei, voi desena pe tablă Exercițiul Tabla Individual sistematică
fiecare parte. Cretă
Un cerc mic am aşezat,
Lipit de el un dreptunghi mare
Care sta in picioare.
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă.
Cer elevilor să răspundă la întrebări:
- Ce reprezintă desenul? (un robot, copil etc)
- Din ce este construit? (figuri geometrice)
- Ce figuri geometrice cunoașteți? (pătrat, dreptunghi,
triunghi, cerc)
Se anunță elevii că la ora de Matematică și explorarea mediului Expunerea Tabla, Frontal
vor recapitula „Figurile geometrice”, vor recunoaşte figurile caiete,
învăţate în desene, cât şi în mediul înconjurător, vor desena figurile instrumente
geometrice indicate, vor juca jocuri, vor rezolva sarcinile de pe fişe. de scris
Se scrie pe tablă data și titlul ,,Figuri geometrice”. Elevii scriu
data și titlul în caiete.
REALIZAREA Se deschide manualul la pagina 50, elevii vor observa și Conversația Manual, Frontal Observarea
SENSULUI recunoaște figurile geometrice prezentate. (triunghi, dreptunghi, Exercițiul caiete, Individual sistematică
O1 pătrat și cerc). Se desenează la tablă și pe caiete figurile Explicația instrumente
geometrice, apoi se personalizează. Metoda de scris
O2 Fiecare elev are pe bancă bețișoare și vor modela figurile ciorchinelui
geometrice: pătrat, dreptunghi, triunghi.
Se cere elevilor să dea exemple de obiecte din sala de clasă care
se aseamănă cu figurile geometrice învățate.(tabla, catedra, ferestre, Planșă
banca, ceasul etc.). Exercițiul
Pe o planșă este desenată o imagine formată din figuri Explicația
geometrice (o casă).
O1 Se prezintă exercițiul:
O3  Observă imaginea! (Anexa 2)
☼ Calculează suma numerelor din interiorul cercului. (54+20=)
☼ Calculează diferența numerelor din interiorul pătratului.
(73- 13=)
☼ Calculează produsul numerelor din interiorul dreptunghiurilor.
(5 x 9=)
☼ Calculează suma numerelor din interiorul triunghiurilor și
exteriorul pătratului. (12+98=)
Se scrie rezolvarea la tablă. Elevii notează pe caiete. Frontal
O3 Planșă individual
O4 Pe o altă planșă sunt desenate figurile geometrice învățate ce au Exercițiul
diferite direcții. Pe aceste figuri geometrice sunt scrise înmulțiri.
Elevii vor primi o fișă cu aceste exerciții pe care o va lipi pe caiete. Săculețul
(Anexa 3) magic
Arăt elevilor Săculețul magic din care fiecare elev va scoate câte
o figură geometrică pe care sunt scrise rezultatele înmulțirilor de pe
planșă.
Se citește fiecare înmulțire de pe planșă, iar elevul ce are figura
geometrică cu rezultatul corect va veni la planșă și va lipi figura
geometrică corespunzătoare operației de înmulțire.
Pe fișa primită și lipită pe caiete, elevii vor colora fiecare operație
de înmulțire rezolvată folosind culoarea cu care este colorată figura
geometrică scoasă din Săculețul magic.
După ce sunt rezolvate toate operațiile de înmulțire, elevii
observă o figură geometrică fără nici o operație scrisă pe ea. Elevul
care nu a primit figura geometrică din Săculețul magic va colora
figura geometrică simplă cu ce culoare dorește.
Voi supraveghea întregul demers şi voi interveni cu explicaţii acolo
unde va fi cazul.
Se fac aprecieri verbale asupra modului de rezolvare a exercițiului.
REFLECȚIA O4 În această etapă se va efectua un joc de mișcare. Pe catedră se află 4 Explicația Plic Frontal Observarea
O5 plicuri numerotate cu numerele de la 1 la 4 în care se află figurile Exercițiul Jetoane cu Individual sistematică
geometrice învățate: pătrat, dreptunghi, triunghi și cerc. Din plicul figuri
colorat elevii vor trage câte un bilețel pe care sunt scrise numerele geometrice
1, 2, 3, 4 ce îi corespund figurilor geometrice. Fiecare elev va primi
figura geometrică corespunzătoare numărului ales.
Se va anunța figura geometrică și locul unde se adună:
- Pătratele la tablă!
- Triunghiurile la ușă!
- Cercurile la fereastră!
- Dreptunghiurile la cuier!
Astfel se evaluează dacă elevii cunosc figurile geometrice învățate.
Se fac aprecieri verbale.
EXTENSIE Aprecieri verbale asupra modului de participare la activitate. Conversaţia Frontal Aprecieri
Se dă tema pentru acasă: De rezolvat exercițiul 2 de la pagina 36 din verbale
Caietul de lucru al elevului.
Se notează elevii care au răspuns pe parcursul activității
desfășurate.
Anexa 1

Un cerc mic am aşezat,


Lipit de el un dreptunghi mare
Care sta in picioare.
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă.
Anexa 2

 Observă imaginea!
☼ Calculează suma numerelor din interiorul cercului.
☼ Calculează diferența numerelor din interiorul 1,2
pătratului.
☼ Calculează produsul numerelor din interiorul
dreptunghiurilor.
☼ Calculează suma numerelor din interiorul triunghiurilor 0,5 9,5
și exteriorul pătratului. 9,8
7,3
5,4 1,3
20

Anexa 3

 Colorează!

0,3x6 6x5,7 3x3,7


5x5 4x5,2
0,8x5
1,9x3 0,7x4 8x3
9,8x0 2x4,6
10x10
0,5x3

S-ar putea să vă placă și