Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lectie

Data: 3.05.2018
Scoala Gimnazială Sarafineşti
Înv. Onofrei Anca Angela
Clasa a III-a B
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Unitatea de invăţare: Elemente intuitive de geometrie
Subiectul: Figuri şi corpuri geometrice
Tipul lecţiei: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

Scopul lectiei:
 Consolidarea cunoştinţelor despre elementele de geometrie, cu utilizarea unui limbaj specific

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematica:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
5.3.Rezolvarea de probleme cu operatiile aritmetice studiate, in concentrul 0- 10 000

Limba şi literatura română

2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Educatie civica:
3.1. Relationarea pozitiva, in grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operationale:
O1 - să utilizeze corect terminologia matematică specifică ;

O2 - să recunoască elementele de geometrie studiate;

O3 - să descrie elementele de geometrie studiate;

O4 - să afle perimetrul unei figuri geometrice;

O5 – sǎ realizeze un colaj din figurile geometrice învǎţate respectând indicaţiile unei poezii;

O6 – să localizeze corect operaţiile din interiorul/exteriorul figurilor geometrice;

O7 – să colaboreze în cadrul unei echipe pentru rezolvarea unor sarcini.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,problematizarea, jocul didactic
 Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, jetoane figuri geometrice, rigla.
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală
 Forme şi tehnici de evaluare: Observaţia sistematică, aprecieri verbale
Resurse temporale: 45 minute

Resurse umane: 14 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru clasa a III-a (2015);


Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Resurse
Ob.
instruirii şi Procedural Organizatoric Evaluare
Op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea e e
Stabilesc ordinea şi disciplina în
1. sala de clasă; - se pregătesc pentru conversaţia frontal
Moment Pregătesc materialele necesare în desfăşurarea lecţiei;
organizatoric desfăşurarea activităţii;
1min

2. Verific cantitativ şi calitativ tema Elevii prezintă


Verificarea temei prin citirea orală de către elevi, se fac caietele şi verifică Caietele de
2min aprecieri , se corectează eventualele tema conversaţia temă frontal Evaluare
greşeli. orală

3.
Captarea atenţiei - elevii ascultă Evaluare
5min Prezint o poezie despre figuri si textul poeziei şi Conversaţia Jetoane cu Activitate în orală
corpuri geometrice. împreună cu colegul Explicaţie figuri perechi
de bancă vor lipi Jocul geometrice
„Ascultaţi cu atenţie urmatoarea figurile geometrice , didactic
poezie. Fiecare echipă are pe masă conform indicaţiilor.
O1 câte o foaie şi un plic cu jetoane.Veţi
O2 lipi figurile geometrice in ordinea in
care le auziţi”(ANEXA 1)
O5 Un cerc mic am aşezat,

Lipit de el un dreptunghi mare

Care stă in picioare.

Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi


picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,

Iar din cercuri nas, ochi, gură.

Dacă le aşezi cu tact

Obţii sigur o figură.

Vezi, apoi de mi-l încalţă

Cu papuci, triunghiuri două

Şi-unul mare pus pe cap,

Coif ca să nu-l plouă

4. Voi anunţa elevii că astăzi la


Anunţarea matematică vor consolida - ascultă şi reţin
titlului lecţiei şi a cunoştinţele dobândite despre figuri titlul lecţiei ;
obiectivelor şi corpuri geometrice. Conversaţia
operaţionale Voi enumera câteva din obiectivele Explicaţia
1 min urmărite . frontal
tabla Observarea
-deschid caietele şi caiete sistematică
noteazǎ în caiete manualul individual
titlul lecţiei;
5. Într-un coşuleţ sunt figuri geometrice Elevii ascultă Explicaţia
Fixarea şi cu anumite sarcini, pe care elevii le explicaţiile date , Figuri Frontal Observarea
consolidarea vor rezolva oral. extrag figurile Exerciţiul geometrice Individual sistematică
cunoştinţelor geometrice şi cu exerciţii
anterioare 1. Segmentul de dreaptă rezolvă oral
25min este ..................... cerinţele.
2. Poligonul este..................
3. Două semidrepte care
pornesc................. formează
un............
4. Exemple de poligoane Evaluare
5. Perimetrul este....................... orală
6. Perimetrul patratului formativă
7. Perimetrul triunghiului
8. Perimetrul dreptunghiului
O1 9. Asemănări între cub şi cuboid
10. Cubul are .........feţe.
O2
Propun spre rezolvare o fişă
O3 de lucru cu următoarele
cerinţe(Anexa 2)

1. Uneşte cuvantul cu figura


corespunzatoare si scrie Elevii rezolvă
denumirile corpurilor exerciţiile din fişa de Explicaţia
geometrice lucru
2. Stabileşte valoarea de adevăr Exerciţiul
a propoziţiilor următoare,
notând cu A (adevărat) sau
F (fals) în dreptul lor: Fişe de
lucru Observarea
a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 individuale Frontal sistematică
vârfuri. Individual Aprecierea
b) Cubul are patru feţe. verbală
c) Cuboidul are toate feţele în
formă de pătrat.
d) Dreptunghiul are laturile
opuse egale.
e) Sfera are 6 vârfuri.
O1 3.Desenează un pătrat cu latura de 4
cm.Calculează perimetrul pătratului ; Elevii rezolvă Problemati- Frontal
A. prin adunare problema pe caiete şi zarea Individual
O4 B. prin înmulţire. la tablă.

Observarea
Exerciţiul sistematică
Aprecierea
verbală

O6

6. Obţinerea O2 Se realizează rezolvând fişa de lucru În perechi


performanţei din Anexa 3 Rezolvă sarcinile Exerciţiul Observare
7min O4 fişei împreună cu Fise de sistematică
colegul de bancă lucru Aprecierea
O7 verbală
7.Feed-back Se verifică fişa. Completează fişa Exerciţiul Fişa de frontal
3 min lucru
Fac aprecieri frontale cu privire la
8.Asigurarea modul de participare al elevilor la - ascultă aprecierile aprecierea frontal aprecierea
retenției si lecţie;transmit tema pentru acasă; făcute verbală şi verbală
transferul - notează tema scrisă
1min pentru acasă
ANEXA 1

Fişă de lucru

Când desenez o casă

Fac un pătrat mai mare,

Latură cam 7 cm are.

Ferestrele sunt ochii

Dreptunghiuri către soare.

Şi dacă urci

Dai şi de acoperiş:

E un triunghi ce are

Un vârf proptit în soare.

Mai are casa

Un coş dreptunghiular

Pe care ies acum

Spirale lungi de fum

Copacii pare-mi-se

Coroane deseneză

Din linii curbe închise,


Dar gardul pe-ndelete,

Îşi scrie mândru forma

Cu linii frânte, drepte

E-n jur, precum se ştie,

Atâta geometrie.

Un cerc mic am aşezat,


Lipit de el un dreptunghi mare
Care sta in picioare.
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.
Din triunghiuri nasturi faci,
Iar din cercuri nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii sigur o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă
Anexa 2

1.Uneşte cuvantul cu figura corespunzatoare si scrie denumirile 2.Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând
corpurilor geometrice cu A (adevărat) sau
F (fals) în dreptul lor:

a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 vârfuri.


b) Cubul are patru feţe.
c) Cuboidul are toate feţele în formă de pătrat.
d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.
Patrat cerc dreptunghi triunghi e) Sfera are 6 vârfuri.

..............................................................................................................
3.Desenează un pătrat cu latura de 4 cm.Calculează perimetrul pătratului
A. prin adunare
B. prin înmulţire

S-ar putea să vă placă și