Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16 ianuarie 2019


PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Negulescu Maria
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMĂNT: Liceul Tehnologic Cojasca
Structura: Școala Gimnazială Cojasca
CLASA: Pregătitoare
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: În lumea necuvântătoarelor
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul t. Litera t mic de tipar
TIPUL LECȚIEI: mixtă
SCOPUL LECȚIEI:
Formarea și dezvoltarea capacității de comunicare
Sistematizarea cunoștințelor dobândite de elevi despre literele învățate

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:


1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt , a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar
2.2. Transmiterea unor informații referitoare la la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE :


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
CLR:
1.3.1. Să identifice sunetul inițial dintr-un cuvânt
1.3.2. Să despartă cuvintele în silabe
1.3.3. Să pună în corespondență un cuvânt rostit cu imaginea potrivită
2.2.1 Să prezinte evenimente semnificative din viața proprie
4.1.1. Să scrie litere după contur
4.1.2. Să încercuiască literele T, t , folosind codul culorilor

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE :


2.2.1. Să realizeze compoziții plastice în perechi, folosind , folosind materiale și culori la alegere

METODE, PROCEDEE ȘI TEHNICI DIDACTICE:


conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
Calendarul naturii, calculator, CD, tăblițe magnetice, creioane colorate, markere,postituri, lipici, sclipici,plicuri, minge,
mascota clasei, animale de jucărie, fișe de lucru, jetoane, sârmă plușată,
jucăria ”magic jinn”

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII:


frontal, individual, în perechi

DURATA: 30 minute + 15 minute activitate recreativă

BIBLIOGRAFIE:
 Molan, V.-Didactica disciplinei limba și literatura română în învățământul primar, Editura Miniped,
București, 2010
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română-Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a –
Anexa Nr. 2 la OMEN 3418/19.03.2013
 www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele lecției/ Ob. Eșalonarea Strategia didactică Evaluare


crt. Timp Op. conținutului Metode, Mijloace de Forme de
procedee și înv. organizare
tehnici did.
1. Moment Asigurarea unui climat conversația Frontal Observarea
organizatoric educațional favorabil. comportamentului
2 min. Activitatea debutează participativ în
cu „Întâlnirea de cadrul discuției
dimineață”, , prin
intermediul salutului de
dimineață.
Copiii sunt salutați cu
versurile:
„Dimineața a sosit,
toți copiii au venit,
încerc sa ne adunăm
cu toții să salutăm
Bună dimineața!
Mă bucur că sunteți
aici
A început o nouă zi,
Bună dimineața copii!
Elevii sunt așezați la
covoraș în formă de
semicerc.
Se realizează prezența
la panou.
Se completează
”Calendarul naturii”
2. Ractualizarea conversația Calendarul
cunoștințelor JOC: Gasește si naturii Observarea
anterioare 2.2.1 potrivește frontal, sistematică a
8 min. Învățătoarea aruncă individual capactății de
mingea unui copil, jocul asociere a
rostește un sunet, iar didactic sunetului cu litera
copilul care prinde Minge,
mingea alege litera jetoane cu
corespunzătoare litere și
sunetului și o așază în imagini,
dreptul imaginii tăbliță
1.3.3 potrivite magnetică
3. Discuție 1.3.1 Îi anunț că mascota conversația Mascota Frontal
introductivă 1.3.2 noastră nu a venit clasei
5 min. astăzi singură, ci Animale de
împreună cu câteva jucărie
animăluțe.
Vom scoate cate un
animăluț din săculețul
mascotei, vom despărți
în silabe cuvântul , și
vom identifica numărul
de silabe. Ultimul
animăluț va fi un tigru
4. Anunțarea temei Învatatoarea îi anunță conversația Frontal
si a obiectivelor pe copii că astăzi vor
1 min. învața litera t mic de
tipar, o vor recunoaște,
vor trasa litera după
contur .
5. Prezentarea Se acultă un cântecul conversația Calculator aprecierea
optimă a literei t la calculator explicația CD frontal corectitidinii
conținutului și Învățătoarea prezintă o exercițiul creioane individual rezolvării sarcinii
dirijarea învățării planșă cu litera t mic colorate de lucru
14 min. de tipar postituri
Se identifică sârmă
elementele grafice care plușată
4.1.1 alcătuiesc litera t mic tăbliță
de tipar. magnetică
Învățătoarea plicuri
demonstrează fișe de lucru
modalitatrea de scriere markere
a literei t mic de tipar.
Se fac exerciții de
încălzire a mușchilor
mici ai mâinii
Elevii realizează litera t
mic de tipar din sârmă
plușată.
Elevii trasează litera t
mic de tipar pe diferite
suporturi: cu degetul pe
bancă, cu creioane
colorate pe postituri, cu
creion magnetic pe
tăblița magnetică.
Un elev va trasa
conturul literei la
tăblița magnetică.
Elevii vor primi câte o
steluță:
*albastră (minim)
*galbenă (mediu)
*roșie (maxim)
În funcție de steluța
primită vor extrage din
plicuri o fișă
(ANEXA 1 ) pe care
vor avea de trasat după
contur litera t mic de
tipar.

6. Fixarea 4.1.2 Elevii vor primi o fișă conversația Creioane individual aprecierea
cunoștințelor detectiv de litere cxplicația colorate corectitudinii
(ANEXA 2) , unde vor exercițiul Fise de lucru rezolvării
încercui cu roșu litera sarcinilor de lucru
T mare de tipar și cu analiza
albastru litera t mic de
tipar.

7. Asigurarea AVAP Elevii vor primi fișe explicația coli colorate frontal aprecierea
retenției și a 2.2.1 (ANEXA 3) pe care lipici individual corectitudinii
transferului este conturată litera t, sclipici in perechi rezolvării
13 min T, și o vor decora steluțe sarcinilor de lucru
folosind diferite floricele analiza produselor
materiale. Vor lucra în jucăria activității
perechi. ”magic
La final vor descoperi jinn”
un animal cu ajutorul
jucăriei ”magic jinn”
8. Aprecieri și Se fac aprecieri globale conversația abțipilduri Frontal Aprecieri și
recomandări și individuale cu recomandări
2 min. caracter motivant
privind participarea
elevilor la lecție.
Elevii se pot îndrepte
spre sectorul de joacă.

S-ar putea să vă placă și