Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 01.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială Nr. 3 Târnăveni
CLASA: a II-a
ÎNVĂȚĂTOARE: Găinar Andreea-Emilia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Bun venit, primăvară!


SUBIECTUL: Textul narativ: „Cuibul de păsărele” după Cezar Petrescu
TIPUL LECŢIEI: transmitere și însușire de noi cunoștințe;
OBIECTIVE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale in diverese situatii de comunicare
3. Receptarea unei variatii de mesaje scrise , in contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje in diverse situatii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text
2.1.Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare
3.2.Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.2.Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază

Arte vizuale și abilități practice


1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual în rezolvarea unor sarcini

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și ritm.
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.
Matematică și explorarea mediului

4.2.Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O 1 - să citească textul lecţiei „Cuibul de păsărele” în ritm propriu, corect, şi cu intonaţia impusă de semnele de punctuaţie ;
O 2 - să descopere sensul contextual al unor cuvinte şi expresii;
O 3 - să descrie câteva elemente ale cadrului natural în anotimpul de primăvară;
O 4 - să valorifice informaţii esenţiale din textul citit în enunţuri, construcţii, desene;

AFECTIVE :
- să participe cu interes şi plăcere la lecţie;
- să manifeste curiozitate faţă de subiectul abordat;
- să sesizeze mesajul transmis prin lecţie;

PSIHOMOTORII:
- să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului/cititului;
- să-şi centreze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, lectura explicativă, exercițul, metoda cubului, munca cu manualul,
harta textului;
Resurse materiale: fişe de lucru, prezentare power point, coli de scris, caiete, manualul, videoproiector, cubul, creioane
colorate, ghicitoare, cântecul ,,Primăvara”;
Forme de organizare: frontal, individual , pe grupe ;
Forme de evaluare : observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă, autoevaluare;
BIBLIOGRAFIE:
 Ghid „ Instruirea diferenţiată ” M.E.C 2001
 Piţilă T.,.Mihăilescu C. - „Comunicare în limba română ”- manual pentru clasa a II a”, Bucureşti, Ed. Didactică și
Pedagogică, 2018;
 Iordăchescu C.- „Să dezlegăm tainele comunicării - clasa a II a ” , Piteşti ,Ed. Carminis, 2016;
 Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământul primar”, Iaşi, Editura .AS,
2003;
 Bratu, G. - „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar”, Bucureşti, Ed. Humanitas
Educaţional , 2004;
 Programa școlară – Ministerul Educației Naționale, București, 2013;
DEMERS DIDACTIC

Secvențele O Conţinutul ştiinţific Metode Forme de Mijloace Evaluare


instruirii b şi procedee organizare
O
p

1.Moment Asigurarea unui climat educaţional Frontal


oragnizatoric favorabil desfăşurării lecţiei în parametri
1` optimi.
Pregătirea materialului necesar;
2.Verificarea Verificarea temei de casă. Conversația Frontal Caiete
temei Elevii citesc pe rând tema de casă Explicația
2` ( exercițiul 3, pag. 94). Tema se Individual
corectează în funcție de criteriile de la
pagina 91.

3.Captarea Propun elevilor vizionarea unei scurte Prezentare


atenţiei prezentări care redă imagini specifice Video-
3` anotimpului primvara. Conversația Individual proiector Observarea
CLR:1.1, 1.2 Voi citi o ghicitoare: sistematică
,,Ziua se mărește Explicația Imagini
Zăpada se topește Frontal
Grădina a-nverzit Ghicitoare
Ce anotimp a sosit?”
( primăvara)
Elevii vor da răspunsul corespunzător.
4. Anunţarea Anunț tema și obiectivele lecției Conversația Frontal Manualul
temei şi a Astăzi în cadrul orei de comunicare în Individual
obiectivelor limba română vom citi textul ,,Cuibul de
1` păsărele”, după Cezar Petrescu, vom
descoperi sensul unor cuvinte și expresii
noi, descriem anotimpul primăvara și Caiete
vom valorifica anumite informații în
enunțuri și construcții.
Totodată vom realiza Harta textului apoi
vom lucra pe grupe utilizând metoda
cubului.

Deschidem manualele la pagina 96.


Scriem la tablă și în caiete titlul și autorul
textului.
5. Dirijarea Se discută imaginea alăturată textului Conversația Frontal Manual Aprecieri
învățării ,,Ce anotimp ilustrează imaginea din verbale
15’ O manual?” Individual Imagine
1 ,,Ce anotimp ne poate sugera titlul
CLR: 1.1, 1.2, textului? Lectura
2.1 ,,Care sunt semnele specifice acestui Exercițiul
anotimp?” Frontal Observarea
MEM:4.2 sistematică
Lectura textului; Individual Manualul
Elevii citesc textul în gând . Explicația
Se subliniază cuvintele necunoscute/noi (
luncă, a dărui, a ticăi) Exercițiul
Se explică cuvintele noi, apoi se
O alcătuiește câte un enunț cu fiecare Conversația
1 cuvânt. Enunțurile vor fi scrise la tablă și
în caiete.
Citirea textului de către 2-3 elevi care
citesc expresiv.
Manualul Aprecieri
Dialog dirijat referitor la conținutul Exercițiul Individual individuale
textului:
,,Despre ce anotimp este vorba în acest Explicația
text?
Când are loc întâmplarea?
Unde are loc întâmplarea?
Care sunt personajele care participă la
acțiune?
Din ce era contruit cuibul?
Ce au văzut copiii în cuib? Individual Manualul Observația
De ce nu au atins copiii ouăle?” Explicația sistematică
Exersarea actului citirii
- Citirea în lanț
- Citirea pe roluri Exercițiul Caiet
O - Citirea enunțurilor în care sunt prezente
2 semnele primăverii
- Citirea enunțurilor care descriu cuibul
de păsărele
O - Citirea enunțurilor exclamative
3 - Citirea enunțurilor care anunță dialogul Lectura Aprecieri
verbale
O Decodarea textului:
4 Sunt identificate expresiile noi din text:
dăruia raze, covorul verde, copacii se
înveșmântaseră;
Voi explica expresiile noi din text.
O Vom alcătui oral enunțuri cu acestea.
1 Se citește textul integral.

6. Obținerea Harta textului (Anexa 1) Exercițiul Individual Observația


performanței Vom rezolva la tablă și pe fișe Harta sistematică
22’ textului:
CLR: 1.2, 2.1,  Autor Fișă de
3.2, 4.2  Titlul Explicația Frontal lucru
MEM:4.2 O  Personajele Harta Aprecieri
4  Locul desfășurării acțiunii textului verbale
 Completați spațiile libere Conversația
AVAP:1.3  Desenați un cuib de păsărele Manual
Elevii vor citi cerințele, apoi vor scrie
răspunsul pe fișe și la tablă.

Metoda cubului
Voi împărți elevii în 6 echipe/grupe.
Fiecare echipă își va alege un Explicația Frontal Observația
reprezentant. Un membru al fiecărei sistematică
echipe va veni în fața clasei și va arunca Problema- Cubul
cubul. Cubul presupune șase sarcini de tizarea Individual
lucru: Compară, Analizează, Descrie, Coli
Exercițiul albe/colorat Aprecieri
O Aplică, Argumentează și Asociază. e verbale
3 Fiecărei echipe îi va reveni o sarcină de
lucru, în funcție de cum cade cubul.
Echipele vor avea la dispoziție 5 minute Metoda
O pentru rezolvarea sarcinii. cubului
4 1. Compară anotimpul primăvara cu
iarna. Conversația
2. Analizează comportamentul
băieților față de păsări
3. Asociază cuvintele cu înțeles Evaluarea
asemănător.Alcătuiește propoziții produselor
cu 3 dintre ele.
O 4. Descrie cuibul de
3 păsărele.Desenează un cuib.
5. Aplică – Scrie din text cuvintele și
expresiile legate de primăvară
O 6. Argumentează de ce Gheorghiță
4 nu își lăsa prietenul să atingă
cuibul?
Voi supraveghea întregul demers și voi
interveni cu explicații acolo unde va fi
cazul.
În final, fiecare echipă prezintă în fața
clasei rezolvarea sarcinii. Produsele se
vor afișa pe tablă/panou.
8.Asigurarea ,,Ce text am citit azi?” Conversația Individual Manual Aprecieri
feedback-ului ,,Ce am învățat din acest text?” Cântecul ,, verbale
1’ Intonăm cântecul ,,Primăvara! Primăvara”
MM: 2.1, 3.1
9. Retenția și Le voi spune elevilor care este tema de Explicația Frontal Manual
transferul casă Individual
1’ Temă: exercițiul 1/pagina 97
COMPARĂ
 Compară anotimpul primăvara cu anotimpul iarna
ANALIZEAZĂ
 Analizează comportamentul băieților față de păsări
ASOCIAZĂ

 Asociază cuvintele cu înțeles asemănător.Alcătuiește


propoziții cu 3 dintre ele.
amic cadou

potecă luncă

a ticăi prieten

câmpie a zvâcni

dar cărare

.........................................................................................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................................................................
DESCRIE
 Descrie cuibul de păsărele.Desenează un cuib.
APLICĂ
 Scrie din text cuvintele și expresiile legate de primăvară
ARGUMENTEAZĂ
 Argumentează de ce Gheorghiță nu își lăsa prietenul să atingă
cuibul?
Nume:_____________________

FIŞĂ DE LECTURA
Nr . _____/ Data:__________

TITLUL :

AUTORUL:

LOCUL DESFĂŞURĂRII ACŢIUNII (UNDE?):

TIMPUL DESFĂŞURĂRII ACŢIUNII (CÂND?):

PERSONAJELE: EXPRESII FRUMOASE :

S-ar putea să vă placă și