Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR:
DATA: 5.05.2020
CLASA: a ll-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Bun venit, primăvară!
TEMA LECŢIEI: „Buburuza” – de Eugen Jianu
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
COMPETENȚE GENERALE:
COMPETENŢE SPECIFICE:
C1.1 Să sesizeze semnificaţia globală a mesajului ascultat, stabilind legături între informaţiile
receptate şi cele cunoscute anterior;
C2.1 Să-şi organizeze ideile intr-un plan simplu, construind pe baza acestuia un text oral;
C3.1 Să citească corect, fluent şi expresiv, cuvinte, propoziţii, texte scurte cunoscute;
C3.2 Să sesizeze mesajele cognitive/afective ale textelor citite, evidenţiind valoarea literară a
unor cuvinte şi expresii;
C4.3 Să utilizeze în texte proprii un vocabular adecvat, respectând acordurile gramaticale.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
A. COGNITIVE:
C. AFECTIVE:
STRATEGII DIDACTICE:
B) RESURSE:
● MATERIALE: fișe individuale, coli, flipchart, manualul, caietele elevilor, tabla, marker.
● TEMPORALE: 45 minute
● BIBLIOGRAFICE:
Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru clasa a II-a, www.edu.ro
Metodica predării limbii şi literaturii române ȋn ȋnvăţământul primar – Gabriela
Bărbulescu, Daniela Beşliu, Ed Corint, Bucureşti, 2009
Comunicare în limba română – manual pentru clasa a II-a, Cleopatra Mihăilescu,
Tudora Piţilă, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2018
Ob. Oper.
Secvenţele lecţiei Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică
Metode Mijloace Forme de Evaluare
organizare
C G I
2’ Se creează condiţii optime necesare conversaţia
MOMENT bunei desfăşurări a lecţiei; pregătirea x
ORGANIZATORI materialelor necesare.
C
CAPTAREA 4’ Oc3 Voi citi poezia ,, Primăvara” de Conversatia flipchart, x Ovservarea
ATENȚIEI Vasile Alecsandri (Anexa 1) marker sistematică
Explicatia
Adresez întrebări:
- Ce anotimp este prezentat?
Care sunt lunile anotimpului
primăvara?
ANUNȚAREA 5’ Astăzi, vom citi textul „Buburuza” Tablă,
TEMEI ȘI A după Eugen Jianu. conversaţia caiete x
OBIECTIVELOR Vom citi textul corect şi expresiv,
URMĂRITE vom descoperi cuvinte noi, vom
formula enunturi cu aceste cuvinte,
vom identifica personajele lecturii şi
ȋnsuşirile acestora;
Se scrie titlul pe tablă, respectiv pe
caiete.
ACTUALIZAREA 4’ Verific cunostintele dobândite Conversaţia, Fișe x x aprecieri
CUNOȘTINȚELO anterior cu ajutorul unei fișe de lucru. explicația, individuale verbale
R ANTERIOARE Fișa nr. 1 (Anexa 2) exercițiul
Care este cuvântul care are cele mai
multe silabe?
(buburuza)
DIRIJAREA 15’ Conversaţia, Fișa x x Observarea
ÎNVĂȚĂRII Prezint câteva date despre autor. autorului sistematică
Anexa 4
Fișa nr. 3
DIAMANTUL
2
3
Primăvara
de Vasile Alecsandri
Turturelele se îngână,
Mii de fluturi vezi zburând
Şi pe harnica albină
Din flori miere adunând.
Fișa nr. 1