Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: 12.03.2013;
Clasa: a IV-a;
Ora: 10:00-11:00
Aria curricular: limb i comunicare;
Obiectul: limba i literatura romn;
Unitatea de nvare: Unitatea 6 nfloresc grdinile;
Subiectul: Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu;
Tipul leciei: lecie de transmitere i asimilare de noi cunotine;
Obiective de referin: la sfritul clasei a IV-a elevii vor fi capabili:
- s citesc n mod contient i corect un scurt text necunoscut;
- s identifice secvenele narative, dialogate i descriptive dintr-un text;
- s sesizeze rolul ilustraiilor ce nsoesc un text;
Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili s:
O1: citeasc fluent, corect i coerent textul Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu;
O2: identifice sinonime i antonime dintr-o list dat, pentru cuvintele din text;
O3: enumere personajele textului Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia de reactualizare; conversaia;
demonstraia; conversaia de aprofundare;
Mijloace de nvare: manualul;
Forme de organizare: frontal, indivdual.
Bibliografie:
1. Ministerul educaiei i cercetrii, consiliul naional pentru curriculum,
programe colare pentru clasa a IV-a, limba i literatura romn,
Bucureti, 2005.

Propuntor: Dig Dan Profesor coordonator: Stan Magdalena


Profesor metodist: Medru Nicolae nvtoare: Rteiu Ioana

Momentele leciei
Ob.
Op.
Coninut
Informaional
Resurse
Evaluare
Procedurale Materiale Organizatorice
1. Moment organizatoric. Copii i pregtesc crile i caietele.
2. Reactualizarea
cunotinelor.

P: Ce ai fcut n orele anterioare la limba i
literatura romn? Ce poezie ai nvat?
Poate cineva s o recite din memorie?
Despre ce este vorba n aceast poezie?
Conversaia de
reactualizare
Frontal
Evaluare
oral,
curent,
frontal.
3. Precizarea obiectivelor
P: Astzi vom trece la lecia Ciocrlia dup
Ion Agrbiceanu.
Conversaia Manual Frontal
4. Transmiterea noilor
coninuturi
O1
P: Ce avem prezentat n imaginile din
manual?
Voi citi lecia o dat drept model. Apoi voi
solicita elevii pe rnd s o citeasc. Dup ce
s-a citit suficient vom face citirea pe roluri a
textului.
Conversaia
Demonstraia
Manual Frontal
Evaluare
oral,
curent,
frontal.
5. Fixare i sistematizare
O2
O3
Exerciii de forma:
P: Cine mi citete fragmentul n care se
vorbete despre topirea zpezii?
Rezolv mpreun cu elevii exerciii din
manual de la pagina 89, apoi din manualul
auxiliar de la paginile 116, 117, 118.
Conversaia de
aprofundare
Manual
Frontal
Individual
Evaluare
oral,
curent,
frontal i
individual.
6. Precizarea temei i a
indicaiilor pentru
continuarea nvrii
individuale.

Se face precizarea i explicarea temei pentru
ora viitoare.
Conversaia Frontal

S-ar putea să vă placă și