Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ NEDELCU CHERCEA”, BRĂILA


DATA: 15 februarie 2019
ÎNVĂŢĂTOR: ZOTA GEORGIANA
CLASA: I A
ARIA CURRICULARĂ: Arte / Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ:
SUBIECTUL: „ Vrejul de fasole”-colaj
Forma de realizare: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
DOMENII INTEGRATE: DP, MEM, AVAP, MM

Scopul lecţiei: formarea şi dezvoltarea competenţelor de priceperi şi deprinderi prin exersarea exprimării în contexte variate, prin sensibilizarea în faţa
frumosului şi a obiectelor cu valoare artistică.

COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilităţi practice (AVAP):
 1.3 Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
 2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
 2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple
 2.5 Exprimarea utilităţii obiectelor realizate prin efort propriu

Comunicare în limba română (C.L.R.):


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute;
Dezvoltare personală (D.P.)
 2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
 3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

Matematică şi explorarea mediului (MEM)


 1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

M.M.
 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text;
 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
O.C.1- să enumere materialele folosite în realizarea lucrării;
O.C.2- să descrie conţinutul etapelor pe parcurs în realizarea lucrării pe baza modelului şi a explicaţiilor;
O.C.3 – să folosească cuvinte şi expresii specifice activităţilor practice apreciind lucrările proprii sau ale colegilor;
O.C.4– să denumească culorile folosite în realizarea vrejului;
O.C.5– să lipească boabele de fasole si frunzele pentru obţinerea produsului final;

STRATEGII DIDACTICE:
Elemente de strategie didactică:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,observaţia,demonstraţia, Turul Galeriei;
 Mijloace de învǎţǎmânt: seminte de fasole, cartoane colorate, vata, video-proiector, flipchart,lipici,carton,lucrare model
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Resurse umane: 15 elevi.
 Durata lecţiei: 35 min activitate propiu-zisă + 10 min. activitate recreativă.

 EVALUAREA: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor realizate, aprecieri verbale, recompense.
Bibliografie:
 M.E.C.–„Curriculum Naţional”- Programe şcolare pentru clasele pregătitoare, I şi a II-a, OMEN nr. 3418/19.03.2013.
Ghidul cadrului didactic- clasa I, Ed. CD PRESS, 2013;
www.didactic.ro;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr STRATEGII DIDACTICE
crt Secvenţele instruirii Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic
Resurse Resurse Forme de
op. Evaluare
procedurale materiale organizare
1. Momentul Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției, conversaţia materialele frontal observarea
organizatoric amenajarea adecvată a sălii de clasă; necesare sistematică
(1 min.) activităţii a elevilor
Se va realiza printr-o ghicitoarea cu referire la o parte conversatia ghicitoare frontal
2. Captarea atenţiei componenta a unei plante :
(3min.) « Cine sare indata ?
Si transporta hrana toata !
Tine frunze, flori ,fructe.
Si se agata uneori ? »

Astăzi, la ora de Arte vizuale şi abilităţi practice, aş conversaţia frontal


3. Anunţarea dori să ne bucurăm de frumuseţile naturii şi să-i dăm explicaţia
temei posibilitatea lui Jack din povestea noastră, să devină
şi a prieten cu capcaunul şi să ajute vrejul sa creasca,
obiectivelor realizând un colaj cu titlul :
(1min.) "Vrejul de fasole"
Se explică obiectivele operaționale într-un limbaj
accesibil elevilor.

4. Prezentarea model Se prezintă lucrarea model şi se cer elevilor să conversatia lucrare model frontal
a lucrării intuiască materialele. (anexa 1)
(1min.)
5. Dirijarea învăţării Mama lui Jack, v-a lăsat într-un plic materialele conversaţia
(30min.) necesare pentru realizarea acestei lucrări. explicaţia
Cer copiilor să identifice materialele cu care vor lucra exerciţiul observarea
şi voi explica modalitatea de realizare a colajului frontal sistematica
"Vrejul de fasole"

Se va purta cu elevii următoarea conversaţie:


Atingeţi materialele primite.

Ce puteţi spune?Ce formă, grosime, culoare au aceste


materiale? dialogul

OC1 Ce mai aveti pe bănci?


OC2 Cum trebuie folosit lipiciul pentru a păstra lucrarea
OC4 curată?Dar foarfeca? cartoane
OC5 seminte
După explicarea tehnicii de lucru, se vor executa frunze din
exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii. hartie observarea
joc dinamic lipici frontal sistematică
Mâinile nu stau deloc vata
Ci se pregătesc de joc
Degetele-mi sunt petale dialogul
Se deschid ca la o floare conversaţia
Ploaia cade ne-ncetat, explicaţia
Degetele le-am mişcat individual
Spre stânga şi spre dreapta mea,
Le mişcăm noi uite-aşa!
Iar apoi le răsfirăm,
Şi la pian frumos cântăm,
Do, re, mi.
-explicarea Copiii vor avea ca sarcină de asamblat şi de
şi demonstrarea lipit pe un carton colorat, seminte, frunze din hârtie
sarcinilor colorată decupate în forme de mărimi diferite pentru observarea
realizarea colajului "Vrejul de fasole". sistematică
Întâi se va realiza trunchiul vrejului din boabe,
apoi se vor lipi frunzele. In capatul de sus al vrejului se
-executarea lucrării va lipi vata
de către elevi Pe parcursul întregii activităţi voi interveni atunci
când elevii au nevoie de ajutor/sprijin.
Trebuie să respectaţi toate aceste etape de lucru pentru
ca planşa voastră să fie corect realizată.

După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi expuse.


6. 6. Obţinerea La sfârşitul orei vom analiza lucrările după conversaţia lucrarea model
performanţei şi următoarele criterii: dialogul, "Vrejul de munca
conexiunea inversă ● respectarea etapelor de lucru; explicaţia fasole" indepen- observare
(feed-back-ul) OC4 ● acurateţea lucrării. dentă sistematică
( 5 min.) OC3 Fiecare copil va trece şi va analiza modul de lucru al
celorlalţi colegi din grupe diferite, observând dacă
s-au respectat etapele de lucru, s-a lucrat îngrijit, iar
colajul propus este sau nu finalizat şi estetic.

- Urmăresc capacitatea elevilor de a aprecia calitatea


şi corectitudinea produsului final al colegilor.

8. Evaluarea OC4 Se analizează lucrările după criteriile stabilite anterior. Expunerea Analiza
activităţii OC3 conversaţia produselor frontal produselor
(6 min.) dialogul, finale individual activităţii
explicaţia Metoda
"Turul
Galeriei”
7. Încheierea activităţii La final se face ordine la locul de lucru.Se fac aprecieri conversatia recompense frontal Aprecieri
(1min.) generale şi individuale asupra modului de lucru şi de verbale
comportare a copiilor pe tot parcursul activităţii, li se
împart stimulente şi calificative.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și