PROIECTE DIDACTICE
PROIECT DIDACTIC
Propuntor Trifan (Asimine) Carmen
Obiectul: tiine
Clasa: a III-a
Unitatea de nvare: Ce ne nconjoar ?
Unitatea de coninut: Corpuri vii i nevii (clasificri de corpuri i substane: cu
via / fr
via)
Tipul leciei: predare nvare
Obiectiv fundamental: nsuirea cunotinelor tiinifice privind corpurile cu via i fr via
Obiective de referin:
1.1 s indice asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor
observaii proprii;
1.2 s ordoneze obiectele, organismele i evenimentele din jurul su, pe baza unor criterii
date;
3.1 s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.
Obiective operaionale:
O1: s enumere caracteristicile corpurilor cu via / fr via, valorificnd propriile observaii i
informaiile dobndite n lecie;
O2: s grupeze corpurile observate n vii / nevii, avnd drept criterii caracteristicile acestora,
desprinse din coninutul leciei i din propriile observaii;
O3: s precizeze elementele din natur necesare vieii, dac acestea au fost subliniate, prin
discuiile n clas, n prezentarea caracteristicilor corpurilor cu via / fr via;
O4: s enumere transformri posibile ale unor corpuri fr via, pe baza propriei
experiene, a
informaiilor desprinse din lecie i a discuiilor purtate n clas;
O5: s identifice nsuirile modificabile de-a lungul vieii, pentru plantele / animalele date, n
condiiile n care acestea au fost reliefate n cadrul discuiilor purtate n clas i pe baza
observaiilor proprii i a informaiilor desprinse din lecie.
Tipul strategiei: dup logica nvrii (inductiv-deductiv)
92
PROIECTE DIDACTICE
Tipul de nvare:
- inteligibil
- operaional
Tipul de interaciune:
- dialogat
- dirijat
- frontal
- pe grupe
- individual
Mod de combinare a elevilor:
- frontal
- pe grupe
- individual
Intervenia nvtorului: permanent
Metode:
- de comunicare oral:
- expozitive: explicaia
- interogativ-participative: conversaia, problematizarea
- de comunicare scris: activitatea independent
- de explorare a realitii: observarea dirijat, experimentul
- bazate pe aciune: exerciiul
Coninutul nvrii:
CO1: Corpurile cu via se hrnesc, se nmulesc i se mic singure. Se va
evidenia, prin
experimentul propus la ex. 1 din manual, tropismul fr terminologie, ca fiind o micare
manifest la plante.
Corpurile fr via nu se hrnesc, nu se nmulesc i nu se mic prin fore proprii.
CO2: Corpuri vii: cine, feti, floare din ghiveci, colul viu peti, alge.
Corpuri nevii: cel de plu, fotoliu, castron, lapte (imaginea 1); floare confecionat din hrtie,
foarfec, mas, ghiveci; colul viu acvariu, ap, pietre, scoici, nisip, instalaii (imaginea 2).
CO3: Elementele vitale din natur sunt: aerul, apa, Soarele.
CO4: Corpurile fr via i pot modifica forma (n urma aciunii unei fore exterioare), culoarea
(prin vopsire, decolorare), dimensiunile (prin schimbarea formei i / sau a strii de agregare).
CO5: Corpurile vii i pot modifica culoarea (de exemplu, frunzele copacilor, blana unor mamifere
sau penajul unor psri), dimensiunile (prin cretere, dezvoltare), aspectul etc.
93
PROIECTE DIDACTICE
Mijloace de nvmnt: diverse corpuri solide / lichide; diverse corpuri cu via / fr via.
Timp: 50 de minute
Evaluare:
IO1: oral, frontal i pe grupe
IO2: scris, individual (activitate independent)
Grupeaz corpurile din imagine n vii i nevii. (ex. 3 / p. 19 caiet)
IO3: oral, frontal
IO4: oral, frontal i pe grupe
IO5: oral, frontal i pe grupe
Obiectiv cadru:
1. nelegerea i utilizarea, n comunicare, a unor concepte i termeni specifici tiinelor naturii.
Obiective de referin
1.2 s ordoneze obiectele, organismele i evenimentele din jurul su pe baza unor criterii date.
IO4: Elevul grupeaz corpurile din imagini n vii i nevii.
Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele niveluri de
performan:
Item
IO2
Suficient
Bine
Foarte bine
identific corect trei identific corect patru identific corect toate
corpuri vii i trei corpuri corpuri
nevii;
vii
corpuri nevii;
Fie
94
patru corpurile vii, respectiv,
toate corpurile nevii.
PROIECTE DIDACTICE
pentru activitatea pe grupe (de la momentul 3. Captarea ateniei)
Fia 1:
Sora mea mai mic a tuns ppua, vrnd s-i schimbe coafura. Ea ateapt i acum s
creasc prul ppuii.
Fia 2:
Mtua mea mpodobete n fiecare an, de Crciun, acelai brad. Poate s-l in
orict, fiindc niciodat nu-i cad frunzele.
Fia 3:
n clas avem flori pe care le ngrijim, dar i unele pe care nu le udm niciodat.
Fia 4:
Maria are doi cei. Pe unul l plimb n fiecare zi, l hrnete i l perie. Pe cellalt l uit,
cteodat, zile ntregi, pe fotoliu, dar acesta nu se supr.
Schema leciei
Mediul nconjurtor
corpuri vii (cu via)
corpuri nevii (fr via)
Corpurile vii
se hrnesc
se nmulesc
se mic prin fore proprii
i modific unele nsuiri de-a lungul timpului
Corpurile nevii:
nu se hrnesc;
nu se nmulesc;
nu se pot mica prin fore proprii;
i pot modifica nsuirile datorit aciunii omului i forelor naturii.
95
PROIECTE DIDACTICE
Ob.
Secvenele
Coninuturi forme de
Strategii
Forme de
op.
Activitii
organizare
didactice
evaluare
1. Moment
Constituirea grupelor de
organizatoric
elevi.
Distribuirea materialelor
de lucru.
2. Reactualizarea
Activitate frontal
cunotinelor
Se va realiza cu ajutorul
(corpuri form,
materialului
culoare,
pregtit (pahar cu ap,
dimensiuni, stri de
bulgre de sare, sticl cu
agregare)
lapte, caiet, creion etc.).
Elevii
didactic
vor
grupa Observarea
corpurile n solide i dirijat
Aprecieri
frontale
lichide i vor meniona
celelalte nsuiri (form,
culoare,
dimensiuni,
volum).
3. Captarea ateniei
Activitate pe grupe
Fiecare dintre cele patru
Aprecieri pe
grupe va primi o fi cu
grupe
un text. Sarcina didactic
va fi s explice afirmaia
subliniat n fiecare text.
O1
Prin verificarea activitii
O3
se va desprinde o alt
nsuire a corpurilor: cu
via/fr via.
4. Anunarea temei
Se vor anuna tema
leciei i a
leciei i obiectivele
96
Explicaia
PROIECTE DIDACTICE
O2
obiectivelor
urmrite (cunoaterea
urmrite
caracteristicilor
corpurilor vii / nevii).
Activitate frontal
5. Dirijarea nvrii Cu ajutorul materialelor
Observarea
O2
a) Observarea
pregtite (plant n
dirijat
O4
caracteristicilor
ghiveci, acvariu cu peti,
corpurilor vii / nevii
minge, mainu cu
Aprecieri
frontale
telecomand etc.) se vor
desprinde, prin
conversaie,
caracteristicile corpurilor
Conversaia
cu via / fr via.
O5
b) Intuirea imaginilor
Activitate frontal
din manual i citirea
Se vor compara corpurile
tabelului ( corpuri
desenate, dup
vii/ nevii)
caracteristicile date.
Activitate
c) Clasificarea
corpurilor dup
criteriul viu / neviu
Exerciiul
independent
Elevii vor grupa n vii /
Aprecieri
nevii corpurile de la
individuale
colul viu al clasei.
O5
Activitate frontal
d) Observarea
Se vor folosi materiale
transformrilor
ca; un bulgre de
O1,
posibile ale corpurilor plastilin, o coal de
O2
fr via
hrtie, o bucat de sfoar.
Plastilina se va modela,
hrtia se va colora i se
va mototoli, sfoara se va
tia n buci mici.
97
Experimentul
PROIECTE DIDACTICE
O1
O5
e) Observarea
Elevii vor preciza ce
transformrilor
nsuiri ale corpurilor s-
Exerciiul
posibile ale corpurilor au modificat (form,
Aprecieri
cu via
frontale
culoare, dimensiuni).
Activitate
O2
f) Citirea textului din
independent
manual
Elevii vor numerota
g) Aplicarea
O4,O5 cunotinelor
Exerciiul
imaginile date pentru a
Aprecieri
reda ordinea cronologic
individuale
(ex.1 / p. 18 caiet).
Activitate frontal
Se vor preciza
transformrile suferite de
corpurile cu via redate
O4,O5
6. Fixarea
n imagini.
cunotinelor
Activitate
independent
Exerciiul
Elevii vor nota nsuirile
Munca
ce se pot modifica de-a
independent
lungul vieii la: copil,
Aprecieri
individuale
stejar, miel (ex. 2 / p. 19
O1,O2 7. Obinerea
performanei
caiet).
Activitate pe grupe
Elevii vor stabili
corespondena ntre
imaginile date (pasre,
televizor, floare) i
8. Asigurarea
caracteristicile enumerate
reteniei i a
(ex. 3/p. 13 manual).
transferului
Activitate frontal
Rezolvarea sarcinilor de
la rubrica ,,Exerciii i
ntrebri.
98
Problematizarea
Aprecieri pe
grupe
PROIECTE DIDACTICE
Realizarea schemei
Exerciiul
leciei.
Conversaia
citirea planului de idei
(,,Reine!).
9. Activitate n
O1-O5 completare
Activitate
Aprecieri
independent Elevii
individuale
trebuie s grupeze, prin
desenare, corpurile din
imaginea dat n vii /
nevii (ex. 3 / p. 19 caiet).
Tema pentru acas
observarea unei plante i
Explicaia
nregistrarea datelor
( ex. 1 / p. 13 manual) .
Citirea, discutarea (i
Aprecieri
ilustrarea) curiozitilor
frontale
de la rubrica ,,tiai
c.
99
Conversaia
PROIECTE DIDACTICE
PROIECT DIDACTIC
Propuntor: Trifan (Asimine) Carmen
Obiectul: tiine
Clasa: a II-a
Unitatea de nvare Plantele
Unitatea de coninut: Cum arat o plant ?
a. Floarea-soarelui i ghiocelul (componente observabile la plant rdcin, tulpin, frunz,
floare, fruct, smn i rolul lor)
Tipul leciei: predare-nvare
Obiectiv fundamental nsuirea cunotinelor tiinifice privind componentele plantelor
Obiective de referin:
1.1. s indice asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor observaii proprii;
1.3. s comunice, n forme diverse, observaiile i comparaiile asupra corpurilor din natur i
asupra experimentelor realizate;
1.4 s descrie unele proceduri simple de natur tiinific, utilizate n experimente;
2.1. s nregistreze, n form grafic, observaiile fcute asupra unor fenomene i procese din
mediul apropiat;
2.2 .s participe la derularea unor experimente simple, pe baza unui plan de lucru;
3.1. s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific;
3.3 s respecte regulile de comunicare i comportament negociate, n desfurarea activitilor de
grup.
Obiective operaionale:
O1: s identifice i s numeasc prile componente ale unei plante, avnd drept sprijin
informaiile dobndite prin observarea dirijat, cele din textul leciei i discuiile purtate n clas;
O2: s precizeze rolul fiecrei pri componente a unei plante, n urma discuiilor purtate n clas, a
interpretrii informaiilor din lecie i a observrii dirijate din timpul experimentelor efectuate;
O3: s marcheze diferenele dintre tipurile de rdcini, tulpini i flori, avnd ca suport imaginile
din manual, diferite mostre, i s ilustreze aceste diferene prin realizarea unor desene;
O4: s deseneze una din plantele studiate i s indice, prin sgei, prile componente ale acesteia,
n condiiile n care au fost intuite imaginile din manual i de pe plan;
100
PROIECTE DIDACTICE
O5: s caracterizeze prile componente ale unei plante (dup form, culoare, aezare etc.), dac au
fost desprinse, n urma observrii dirijate, caracteristicile prilor componente ale diferitelor plante.
Tipul strategiei: dup logica nvrii (inductiv-deductiv)
Tipul de nvare: - inteligibil
- operaional
Tipul de interaciune:
- dialogat
- dirijat
- frontal
- pe grupe
- individual
Mod de combinare a elevilor:
- frontal
- pe grupe
- individual
Metode: a) de comunicare oral: - expozitive: explicaia
- interogativ-participative; conversaia, problematizarea
b) de comunicare scris: activitatea independent
c) de explorare a realitii: observaia dirijat, experimentul
d) bazate pe aciune: exerciiul
Coninutul nvrii:
CO1: n alctuirea plantei intr; rdcina, tulpina, frunzele, florile, fructele, seminele.
CO2: Rdcina fixeaz planta n pmnt, de unde absoarbe apa i substanele minerale (pe care le
conduce pn la tulpin). Tulpina susine frunzele, florile / fructele. Ea adpostete vasele
(lemnoase) prin care circul apa i substanele i substanele absorbite de rdcin (seva brut)
spre frunze i vasele (liberiene) prin care circul substanele hrnitoare (seva
elaborat) de la frunze spre restul plantei. Frunzele au rol n prepararea hranei (fotosinteza),
respiraia i transpiraia plantei. Florile au rol n nmulirea plantei (polenizarea). Din acestea (n
urma polenizrii) se formeaz fructul i seminele.
CO3: Rdcinile pot fi: firoase, rmuroase, pivotante. Tulpinile pot fi aeriene, subpmntene,
acvatice. Florile difer dup culoare, numr i aezare pe tulpin. Fructele sunt crnoase sau
uscate.
Mijloace de nvmnt: plante puse la ncolit (fasole, mazre, ceap, gru), morcov, ghiocel,
lalea, vase transparente (pahare Berzelius), tuburi de sticl, ghiveci cu plant.
101
PROIECTE DIDACTICE
Timp: dou activiti de cte 50 de minute
Evaluare:
IO1, IO4: scris, individual (fia de evaluare 2, ex. 1 /p.34 caiet)
IO2: scris, individual (fia de evaluare 2, ex. 3 / p.35 caiet)
IO3, IO2: scris, individual (fia de evaluare 1).
Fia de evaluare nr. 1
1. a) Deseneaz tipurile de rdcini cunoscute.
b) Completeaz:
Rolul rdcinii este de a. i de a .
2. a) Deseneaz: tulpina ghiocelului, tulpina grului, tulpina fasolei.
b) Completeaz:
Tulpina conine. prin care circul . Tulpina . frunzele i florile.
Obiectiv cadru:
1. nelegerea i utilizarea, n comunicare, a unor concepte i termeni specifici tiinelor
naturii.
Obiective de referin:
1.1 s precizeze asemnrile i deosebirile dintre corpurile din natur, pe baza unor
observaii proprii.
1.2 s comunice, n forme diverse, a unor observaii i comparaii asupra corpurilor din
natur i asupra experimentelor realizate.
IO2, IO3: Elevul deseneaz tipurile de rdcini i tulpini cunoscute / cerute i completeaz
propoziiile date, preciznd rolul rdcinii / tulpinii.
Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele niveluri de
performan:
Item
Suficient
marcheaz,
Bine
Foarte bine
IO2
prin - marcheaz, prin desen, - marcheaz, prin desen,
IO3
desen, doar cte un tip doar cte dou tipuri de toate
de rdcin / tulpin;
rdcin / tulpin;
- completeaz, corect, -
completeaz,
tipurile
de
rdcini /tulpini;
corect, - completeaz, corect,
cel puin unul dintre enunurile cu cel puin cele trei enunuri date,
102
rolurile rdcinii / dou
dintre
rolurile preciznd
rolurile
tulpinii;
rdcinii / tulpinii;
rdcinii / tulpinii.
PROIECTE DIDACTICE
Fia de evaluare nr.2
1. Deseneaz una dintre florile prezentate n lecie sau alta preferat de tine. Indic prin sgei,
prile componente.
2. Completeaz urmtoarele propoziii cu denumirile corespunztoare ale prilor plantei. Noteaz,
mai jos, i celelalte roluri ale acestor pri.
Interiorul . este strbtut de vase care conduc substanele i apa necesare plantei.
Din . ia natere .
Planta este fixat n pmnt de .
.prepar hrana plantei.
Obiectiv cadru:
2. Formarea i dezvoltarea capacitilor i abilitilor de experimentare i explorare /
investigare a realitii, folosind instrumente i procedee specifice.
Obiectiv de referin:
2.1: s nregistreze, n form grafic, observaiile efectuate asupra unor fenomene i
procese din mediul apropiat.
IO4: Elevul deseneaz o plant i indic prile componente.
Niveluri de performan
103
PROIECTE DIDACTICE
Item
IO4
Suficient
Bine
Foarte bine
- deseneaz o plant, - deseneaz o plant, - deseneaz o plant,
rednd
toate
componente
prile rednd
toate
indic componente
prile rednd
toate
indic componente,
corect doar dou dintre doar trei dintre acestea;
prile
i
le
indic, corect, pe toate.
acestea;
Obiectiv cadru:
3. Dezvoltarea interesului i a responsabilitii pentru meninerea unui mediu natural
echilibrat, propice vieii.
Obiectiv de referin:
3.1: aplicarea observaiei ca demers al cunoaterii de tip tiinific.
IO2: Elevul identific prile plantei dup rolul lor, precizat n enunuri.
Elevul demonstreaz stadiul de formare a acestor competene prin urmtoarele
niveluri de performan:
Item
IO2
Suficient
-
recunoate
Bine
-
recunoate
Foarte bine
doar
recunoate
doar trei pri ,
patru pri, dup rolul
toate
dup rolul pe
pe care l au;
dup rolul pe
care l au;
prile,
care l au.
104
PROIECTE DIDACTICE
Schema leciei (ora I):
Alctuirea plantelor:
rdcin
tulpin
frunze
floare / fruct i semine
Rolul rdcinii:
fixeaz planta n pmnt;
absoarbe din pmnt apa i substanele minerale, pe care le conduce,
apoi, spre tulpin.
Tipuri de rdcini:
firoas
rmuroas
ca un ru
Rolul tulpinii:
susine frunzele i florile;
adpostete vasele prin care circul apa i substanele absorbite de
rdcin, spre frunze i substanele hrnitoare, preparate de frunze, spre
restul plantei.
Tipuri de tulpin:
aerian
subpmntean
105
PROIECTE DIDACTICE
acvatic
106
PROIECTE DIDACTICE
Secvenele
activitii
1. Moment
organizatoric
Coninuturi forme de
Strategii didactice
organizare
Constituirea grupelor de Conversaia
Evaluarea
performanelor
elevi.
Distribuirea materialelor de
lucru.
Activitate frontal Se va
[Link]
realiza
cunotinelor
pregtite ca material didactic Conversaia
(descrierea unor
(gru, fasole, mazre, ceap Observarea dirijat
plante familiare
plante care au fost puse la Problematizarea
copiilor)
ncolit la colul viu al clasei;
folosind
plantele
Aprecieri frontale
morcov, lalea, ceap).
Elevii vor grupa plantele
dup scopul n care sunt
cultivate.
3. Captarea
Activitate frontal Elevii Explicaia
ateniei
vor observa plantele pentru a
intui
alctuirea.
4. Anunarea
Se va anuna tema leciei i
temei leciei i a
obiectivele
obiectivelor
(cunoaterea
urmrite
prilor
componente ale unei plante
i a rolului acestora).
5. Dirijarea
Activitate frontal Se
nvrii
vor
intui
imaginile
din
manual (floarea-soarelui i Conversaia
a) Observarea
ghiocelul); se vor preciza Observarea dirijat
imaginilor din
prile
manual
plantelor.
componente
ale Problematizarea
107
Aprecieri frontale
PROIECTE DIDACTICE
Activitate independent
b) Observarea
- observarea imaginilor din Conversaia
Aprecieri
rdcinilor
manual n care sunt ilustrate Observarea dirijat
individuale
diferite tipuri de rdcini. Se Problematizarea
vor
stabili
referitoare
concluziile
la
aspectul
rdcinilor.
Activitate pe grupe
Conversaia
c) Identificarea
Fiecare grup va realiza experimentul
rolului rdcinii
urmtoarele experimente:
Aprecieri
pe
grupe
Observarea dirijat
- smulgerea unei plante de Problematizarea
fasole din pmnt, pentru Explicaia
evidenierea rolului de fixare
a plantei;
-
observarea
absorbiei
apei turnate n farfuria
ghiveciului;
Activitate frontal
Se vor observa rdcinile Conversaia
Aprecieri frontale
plantelor de fasole ncolite Observarea dirijat
n vasul transparent. Elevii Problematizarea
vor intui faptul c rdcinile Explicaia
se orienteaz spre poriunea
umed.
- Se vor trage concluziile
referitoare la rolul rdcinii
i se va citi textul din manual
referitor la rdcin.
Activitate pe grupe Conversaia
d) Observarea
Elevii vor observa tulpinile Observarea dirijat
108
Aprecieri
pe
PROIECTE DIDACTICE
tipurilor de tulpini plantelor pregtite (fasole, Problematizarea
grupe
lalea, ghiocel, gru), tulpinile
unor
plante
din
atlasul
botanic i din manual.
Activitate frontal
Conversaia
Se vor clasifica tulpinile Observarea dirijat
observate,
alctuire,
dup
mediu
aspect, Problematizarea
(aerian,
Aprecieri frontale
subteran, acvatic).
e) Identificarea
Activitate pe grupe
rolului tulpinii
Fiecare
grup
va
realiza Explicaia
urmtoarele experimente i Experimentul
Aprecieri
va nregistra datele:
grupe
Exerciiul
pe
a. secionarea tulpinii unei
garoafe care a stat n ap cu
cerneal;
Problematizarea
b. introducerea , ntr-un vas
cu ap colorat a mai multor
tuburi de sticl transparent,
cu diametre diferite (intuirea
fenomenului capilaritii).
Aprecieri frontale
Activitate frontal
. Fixarea
- Se vor observa seciunile Observarea dirijat
cunotinelor
longitudinale ale aceleiai Experimentul
tulpini,
introduse
ap
curat,
respectiv,
ap
colorat, pentru evidenierea
circulaiei
lichidului
ambele sensuri (ex. 4 / p. 35
caiet).
- Se vor stabili concluziile
experimentului.
Problematizarea
109
Aprecieri frontale
PROIECTE DIDACTICE
Activitate frontal
7. Obinerea
Se
va
realiza
prin Algoritmizarea
performanei
conversaia generalizatoare i
ntocmirea schemei leciei.
Activitate independent
8. Asigurarea
- Se va realiza prin fia de Munca
Aprecieri
reteniei i a
evaluare.
Individuale
transferului
Tema pentru acas ex. 1 /
independent
p. 21 manual.
Citirea,
discutarea
(i Conversaia
9. Activitate n
ilustrarea) curiozitilor de la euristic
completare
rubrica ,,tiai c
110
Aprecieri frontale