Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CALATORIE IN COSMOS
EDUCATOARE PENA MARIA
GRADINITA NR.1 VARASTI,
JUDETUL GIURGIU
Data: 17.05.2018

Grădiniţa/Şcoala gimnazială, nr.1, Vărăşti

Educatoare: Pena Maria

Grupa: mare (Nivelul II)

Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?”

Tema săptămânii: „Universul”

Tema zilei:,,Calatorie in Cosmos”

Forma de realizare:Activitate integrata ADP,ALA,ADE,(DS si DOS)

Tipul activitatii:Verificare,consolidare,evaluare

Categorii de activităţi de învăţare:


 Activităţi de dezvoltare personală (ADP):

 Întâlnirea de dimineaţă: „Din tainele universului!”

 Rutine: „Vreau sa stiu!”-deprinderea de a se informa

 Tranziţii: „In Cosmos”-joc cu text si cant

 Activităţi liber alese(ALA):

 ALA1:

 Bibliotecă: „Cosmosul” – citire de imagini

 Construcţii: “Nava spaţială”

 Artă: „Imagini din Cosmos”– desen,modelaj

 ALA2:

 Joc de mişcare: „Ne rotim în jurul Soarelui” (dansul planetelor)

 Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):

 D.Ş.(Domeniul Ştiinţe): “ Calatorie in Cosmos” – joc didactic

 D.O.S.(Domeniul Om şi Societate): “Soarele” - lucrare colectiva


Scopul activităţii:

 Verificarea si consolidarea cunoştinţelor despre Univers, stimularea interesului


şi a curiozităţii copilului pentru investigarea şi explorarea realităţii
înconjurătoare;

Obiective operaţionale:

 Activităţi de dezvoltare personală (A.D.P.) :


 O1 : să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite
împrejurări;

 O2 : să sesizeze prezența sau absența unui coleg, recunoscându-i chipul și


numele ;

 O3: să completeze calendarul naturii:anotimpul,luna ziua


data,anul,verbalizand actiunile,marcandu-le prin simboluri;

 Activităţi liber alese (A.L.A.1 ):


 O1 : sa citeasca imagini din Cosmos”;
 O2 : să verbalizeze corect din punct de vedere gramatical informatiile din
enciclopedii,atlase,reviste;  
 O3 : sa coloreze,sa deseneze,sa modeleze utilizand deprinderile specifice
activitatilor artistico-plastice;
 O4 : sa imbine piesele in vederea redarii navei spatiale
 O5 : să manifeste spirit de cooperare in vederea realizarii temei;
 Activităţi pe domenii experienţiale (A.D.E.):
 Domeniul Ştiinţe (DŞ) :
 O1 : să identifice elementele specifice sistemului solar: soare, planete,
orbite, sateliti
 O2 sa recunoasca,sa descrie verbal anumite elemente ale
Cosmosului,planetei Pamant
 O3 : să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
O4 : sa compare intre ele corpurile ceresti cele mai reprezentative sub
aspectul marimii,formei,pozitiei spatiale
 Domeniul Om şi Societate (D.O.S.) :
 O1: să recunoască și să utilizeze corect materialele de lucru în vederea
realizării unei lucrări practice;
 O2 : să contureze palmele;
 O3 : să decupeze după conturul dat;
 O4 : să asambleze prin lipire, în ordinea corectă componentele soarelui;
 O5 : sa manifeste spirit de echipa,sa coopereze in vederea realizarii temei;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia,explicatia, exerciţiul, problematizarea,
demonstraţia,braystormingul;
 Mijloace didactice:calculator,videoproiector, imagini, enciclopedii, atlase cu
planetele si corpurile cereşti; globul pământesc,lanterna, stelute
colorate,plastilina,creioane colorate,fise,hartie glasata,forfecute,lipici
 Elemente de joc : surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, închiderea şi
deschiderea ochilor, bătăile din palme;
 Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe echipe.
 Locul de desfăşurare: sala de grupă.
 Durata: o zi.
Resurse bibliografice:
 Curriculum-ul pentru învăţământul preşcolar, 2008;
 Piramida cunoaşterii – repere metodice în aplicarea curriculum-ului preşcolar, Lolica
Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Editura Diamant, 2014;

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu „ Întâlnirea de dimineaţă “.
În timpul acestei activităţi , copiii sunt așezați pe scăunele, în semicerc pentru a se putea vedea
mai bine şi a putea relaţiona în bune condiţii.
Copiii se salută pe următoarele versuri :

I. SALUTUL

A inceput o noua zi,


Sa ne bucuram copii
Lucruri multe sa-nvatam,
Bine sa ne comportam
Si frumos sa ne jucam,
Haideti, sa ne salutam!

Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei prin tehnica comunicarii
rotative,fiecare copil salutandu-si colegul din partea dreapta.
Alături de doamna educatoare , copiii vor recita următoarele versuri :

II. PREZENŢA:

,, După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit? ”

Prezenta o va realiza copilul de serviciu.El va intoarce cartonasele cu fotografiile copiilor


iar acestia isi vor confirma prezenta, dupa care o fata va numara baietii iar un baiat va
numara fetele

III. CALENDARUL NATURII :

Se folosesc jetoane şi imagini .

,, Data, ziua, luna, anul,


Anotimpul ni-le arată,
Deci calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”.
Se îndreaptă atenţia copiilor spre “Calendarul naturii”.
Se completeaza calendarul naturii cu jetoanele potrivite,copiii verbalizand
actiunile:este anotimpul…luna…ziua…data…
Se va numi un meteorolog de serviciu care va prezenra vremea si va da indicatii
copiilor pentru ziua respectiva.

IV. NOUTATEA ZILEI:


Se anunţă sub forma de surpriza:
Copiii au primit un colet de la o gradinita din Bucuresti in care se afla mai multe
obiecte cu imagini din Cosmos
Se analizeaza fiecare obiect din coletul primit de la colegii din Bucuresti dupa
care se prezinta mesajul zilei.
V. MESAJUL ZILEI
Astazi cosmonauti vom fi
In Univers ne vom opri,
Pe planete vom pasi
Despre ele vom vorbi.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIA
DIDACTIC DIDACTICĂ

 Momentul  Se asigură condiţiile optime pentru buna -explicaţia ;


organizatoric desfăşurare a activității : aerisirea sălii de grupă , -conversaţia ;
aranjarea mobilierului , pregătirea materialului -observarea ;
didactic , introducerea copiilor în sala de grup

 jetoane cu stare
vremii ;
 panoul de
prezenţă
 calendarul natu
 Captarea atenţiei  Se aude o bataie in usa.Intra postasul. El aduce -explicaţia ;
copiilor un colet din partea elevilor cls.a IVa. -conversaţia ;
Educatoarea multumeste postasului , apoi - observarea ;
desface coletul. In colet se afla elementele - problematizarea .
spatiului cosmic sub forma de medalioane,
confectionate de ei, si un bilet pe care
educatoarea il citeste. ,,Dragi copii, va trimitem
cu mult drag aceste medalioane confectionate
de noi, deoarece am aflat ca ve-ti pleca intr-o
calatorie imaginara in Cosmos si aveti nevoie
de aceste medalioane. Va uram ,,Calatorie
placuta!
3. Anunţarea temei şi  Astazi vom porni intr-o ,,Calatorie in cosmos”
enuntul obiectivelor prin intermediul unui joc didactic ,care se - explicaţia;
numeste ,,Visul”.Vom vorbi despre elementele - conversaţia;
spatiului cosmic:planete,soare
- observarea;
luna,meteoriti,pamantul,asteroizi si vom realiza
un colaj,o lucrare colectiva,,Soarele”.Ve-ti
contura si decupa palmele care vor reprezenta
razele soarelui le ve-ti lipi pe marginea unui
disc si vom obtine imaginea soarelui.
4.Reactualizarea Se realizeaza prin conversatie pe baza informatiilor pe
cunoştinţelor care le-au aflat despre Cosmos in urma vizitei la CDI.
(Centrul de informare si documentare al comunei) - explicaţia;
- conversaţia;
- observarea;

5. Dirijarea învăţării Explicarea regulilor jocului:


Asa cum v-am promis astazi vom calatori in Cosmos.
Calatoria noastra este imaginara si o vom realiza prin
intermediul unui joc didactic care se numeste ,,Visul”.
Voi inchideti ochii si va prefaceti ca dormiti.In timp ce
dormiti visati ca ati ajuns in Cosmos,asa cum a ajuns si
Paxi cu racheta.Cand suna ceasul va treziti.Mingea care
este pe masa mea se va plimba din mana in mana pe la
fiecare copil.Cand bat din palme, mingea se - explicaţia;
opreste.Copilul la care se afla mingea vine la panoul pe - conversaţia;
care se afla elementele sistemului solar,recunoaste - observarea;
planeta sau elementul pe care l-a visat si povesteste ce -problematizarea;
stie despre el. Pe o masuta se afla planetele-medalion. -exercitiul
Pentru a primi planeta –medalion copilul v-a trebui sa
raspunda la o intrbare adresata de conducatorul jocului,
educatoarea.Exemplu: ,,Ce culoare are planeta Neptun?
Jocul de proba:
Se realizeaza jocul de proba dupa care se trece la
desfasurarea jocului.
Executarea jocului de catre copii:
La semnalul meu mingea porneste,cand bat din palme
se opreste.Copilul la care s-a oprit mingea vine la
panou,identifica planeta pe care a visat-o si spune ce
stie despre ea, Vine apoi la masuta pe care se afla - explicaţia;
planetele-medalion, raspunde la intrebarea adresata de - conversaţia;
conducatorul jocului, daca raspunde corect primeste - observarea;
medalionul, daca nu, este ajutat de un alt copil si -problematizarea;
medalionul ramane pe masa. -exercitiul
Complicarea jocului:
Se formeaza trei grupe:grupa planetelor mici,grupa
planetelor mari si grupa care reprezinta celelalte elemente
ale spatiului cosmic.Pe covor se afla orbitele pe care se
invart planetele.Copiii din grupa planetelor mici vor trebui
sa gaseasca pe orbita locul planetei pe care au visat-o,copiii
din grupa planetelor mari vor ocupa pe orbita locul
planetelor pe care le-au visat,iar celelalte elemente soarele
luna,stelele se vor aseza printre ele si vom realiza miscarea
de rotatie a planetelor in jurul soarelui pe melodia
cantecului ,,In Cosmos”.
Tranzitia
Se vor face aprecieri individuale si generale dupa care copiii
vor merge la masute pentru activitatea practica pe
versurile:
Spre masute ne indreptam,
Pe scaunele ne asezam
In liniste sa lucram
Activitatea practica s-o realizam.

6. Obţinerea Domeniul Om şi Societate (D.O.S.): - explicaţia ;


performanţei -conversaţia ;
Se audiaza cantecul,,Soarele” - observarea ;
Deoarece Soarele este steaua cea mai mare, un disc se - exerciţiul ;
foc de la care intregul univers primeste energie sub - problematizarea ;
forma de lumina si caldura m-am gandit sa realizam si - turul galeriei ;
noi o lucrare colectiva ,,Soarele”.
Se prezinta soarele si se analizeaza partile componente.
Intuirea materialului didactic
Se intuiesc materialele aflate pe masute ;hartie glasata
de culoare galbena,forfecute,lipici,servetele.
Explicarea etapelor de lucru
Razele soarelui vor fi realizate din
manutele(palmele)voastre.Ve-ti contura palma cu
creionul, apoi ve-ti decupa dupa contur.Palmele
decupate vor fi asezate pe conturul discului una langa
alta in forma de cerc si astfel se formeaza razele
soarelui.Le voi atrage atentia sa decupeze pe contur
pentru ca imaginea razelor sa fie cat mai corecta.
Executarea exercitiilor pentru incalzirea
musculaturii mainilor
Batem palmele usor,
Batem palmele de zor:
Unu doi trei,unu doi trei,
Inchid pumnii si desfac
Degetelor fac pe plac:
Unu doi,unu doi.
La pian apoi cantam,
Liniste,sa ascultam:
Plic plac,plic plac
Melodiile imi plac.
Executarea temei de catre copii
Se ureaza copiilor,, spor la lucru”dupa care copiii vor
lucra
Voi supraveghea copiii in timpul lucrului,voi urmari
respectarea etapelor de lucru,voi acorda explicatii
suplimentare si ajutor copiilor care intampina
dificultati.Pe rand copiii vor veni si vor lipi palmele
decupate pe disc,si astfel se varealiza soarele.
Cand majoritatea copiilor au terminat lucrarile voi
anunta incetarea lucrului.

7.Evaluarea activitatii Voi face aprecieri individuale si generale asupra


modului in care au lucrat si s-au comportat copiii

Educatoarea face aprecieri asupra modului în care s-a


desfăşurat întreaga activitate.
Se împart recompense (bulinuţe colorate).  Aprecieri verbal
8. Încheierea activităţii La final, copiii vor cânta “Cântecul planetelor”. -recompense

S-ar putea să vă placă și