Sunteți pe pagina 1din 9

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,AMICII”

CONSTANȚA

PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DIDACTIC ALA I
Data: 01.02.2022
Unitatea de învățământ: G.P.P ,, AMICII ” CONSTANȚA
Grupa: Mare
Profesor învățământ preșcolar: FILON GALINA
Tema de studiu anuală: Cum a fost, este si va fi aici pe Pamant?
Tema săptămânii: DINOZAURII
Categoria de activitate: ALA I : Artă ,,Micul meu prieten preistoric”
Bibliotecă: ,,semne grafice în prima mea carte de dinozauri!”
Știință: ,, Erupția vulcanului” Experiment
Nisip și apă : ,, Paleontologii”
Tipul de activitate: Formarea de priceperi şi deprinderi.
Forma de realizare: Frontală, grupuri mici.
Scopul activităţii: Stimularea calităţilor intelectuale, de voinţă şi afective în vederea aplicării independente a deprinderilor însuşite;
Dimensiuni ale dezvoltării:
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute.
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență .
3.4. Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj.
1.3. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute.

Obiective operaţionale:
- să intuiască materialele puse la dispoziţie;
- să utilizeze efectiv instrumente de scris, stăpânind deprinderile motrice necesare folosirii acestora.
- să colaboreze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranță și disponibilitate;
- să descrie unele aspecte cunoscute referitoare la vulcani și dinozauri;
- să înțeleagă raporturi cauzale între acțiuni, fenomene ( dacă...atunci) prin observare și realizare de experimente.
- să cunoască și să diferențieze materiale și instrumente de lucru, să cunoască și să aplice reguli de utilizare a acestora.
- să ducă la bun sfârşit sarcina primită;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, experimentul, turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC: Baloane, Cartoane colorate, Banda dublu adezivă, Ochisori adezivi,Creioane,Carte de semne grafice, Nisip, Fosile din plasitina,
Pensule, Bicarbonat de sodiu, Oțet, apa și tempera roșie.
DURATA: 25-30 minute
BIBLIOGRAFIE:
- Ministerul Educaţiei Naționale, Curriculum pentru educație timpurie(a copiilor de la
naștere până la 6 ani), 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie,
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de l naștere la 7 ani,
SCENARIU PENTRU ALA 1
Întâmirea de dimineaţă
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă.
Salutul între copii se va realiza utilizând strategia de învăţare prin cooperare “Cerc interior, cerc exterior” combinată cu metoda “Amestecă, îngheaţă,
formează perechi”
Educatoarea salută copiii apoi împarte cartonaşe colorate spunând: “Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit, / În cerc să ne adunăm, / Cu toţii să ne salutăm.! .
Educatoarea împarte copiii in două grupe oferindu-le să aleagă cartonaşe colorate. Copiii, în funcţie de culoarea cartonaşului ales, formează două cercuri
concentrice. La semnalul “Amestecă” dat de educatoare , copiii se rotesc în cerc recitând versurile ritmic “Bună dimineaţa”(anexa 1), se opresc la semnalul
“Îngheaţă”, iar la semnalul “Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc cu faţa către cei din cercul exterior, formează pereche cu cel din faţa sa,
salutându-se şi împartaşindu-şi sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori dându-se astfel posibilitatea formării cât mai multor perechi şi salutului între
cât mai mulţi copii. Copiii o vor saluta apoi și pe doamna educatoare prezentă la activitate. Se vor identifica copiii lipsă după ecusoanele rămase în locul special
amenajat pentru ele.
Vor completa “Calendarul naturii”observând aspectele meteorologice din ziua respectiva și vor preciza modul în care trebuie să se îmbrace.

Rutină: „Mă pregătesc pentru activitate“- exersarea unor deprinderi de autoservire;


Tranziție : ,,Pe la centre ne mutăm, multe, multe să-nvățăm!’’

Copiii descoperă pe mesele de la centre, materialele necesare pentru munca de la aceste centre.
Se poartă un dialog despre dinozauri: Când au existat dinozaurii? Ce fel de dinozauri cunoastem? Cum au aflat oamenii despre existența dinozaurilor? Cum
se numesc oamenii care cercetează existența dinozaurilor?
După ce am recapitulat unele cunoștințe esențiale despre dinozauri, copiii se vor așeza la centrele dorite.
În zona Artă vor fi pregătite elemente componente ale dinozaurilor, decupate din hârtie colorată și baloane umflate pe care le vor folosi în realizarea
sarcinii - Sarcină: ,,Creează și tu un dinozaur din balon”
În zona Bibliotecă vor fi pregătite cărticele cu imagini ale unor dinozauri si pagini de semne grafice, pe care acestia le vor scrie după indicațiile educatoarei
urmărind liniile punctate, astfel vor scrie in prima lor carte de dinozauri– Sarcină: ,,Scrie prima ta carte de dinozauri, folosind semnele grafice!”
În zona Știință vor fi preagătite pahare , farfurii și lingurițe de unica folosință, bicarbonat de sodiu, otet, apa cu tempera rosie și un rețetar.
Educatoarea explică și exemplifică experimentul, urmând ca fiecare să îl facă individual după exemplificare. Sarcină: ,, Realizați experimentul ,, erupția
vulcanului” folosind materialele puse la dispoziție, conform explicațiilor.
În zona de Nisip și apă, copiii vor trebui să caute în nisip, fosile din plastilina ale unor dinozauri, folosind pensula ca niște adevărați paleontologi- sarcină
„ cu ajutorul pensulelor trebuie să gasiți fosilele dinozaurilor.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE ( instrumente şi
indicatori)
1.Organizarea Se aeriseşte sala de grupă Copiii intră
activităţii Se amenajează spaţiul educaţional. ordonat în sala
Se pregătesc materialele didactice necesare. de grupă.
Copiii intră ordonat în sala de grupă.
2. Introducerea Se realizează intuirea materialelor de la cele patru centre de interes: artă, bibliotecă, Copiii intuiesc
în activitate știință, nisip și apă. Conversaţia materialele de
lucru
3. Anunţarea Educatoarea anunţă copiii temele de la cele trei centre pregătite:
temei „Prietenii preistorici” – artă Explicaţia Copiii repetă
„Mica mea carte de dinozauri” – bibliotecă temele de la
,,Erupția vulcanului” – știință fiecare centru
„Micii Paleontologi” – nisip și apă

4. Desfăşurarea Educatoarea solicită copiilor să-şi aleagă centrul la care preferă să lucreze, apoi va Demostrația
activităţii prezenta modul de realizare al fiecărei teme:
ARTĂ:
- copiii confecționează un dinozaur folosind un balon umflat pe post de trunchi al
dinozaurului și alte elemente componente ale dinozaurului din cartoane colorate, Exerciţiul
decupate, pe care aceștia le vor lipi cu ajutorul unei benzi dublu adezive de balon, in
ordinea poziționării corecte a tuturor elementelor componente ( cap, membre și coadă) Explicația Copiii
BIBLIOTECĂ: verbalizează şi
-copiii gasesc pe masa de lucru o cărticică in care vor trebui sa execute semne grafice, Exercițiul motivează
conform liniilor punctate pe care le vor gasi in paginile cărticelei și să rezolve un labirint. acţiunile
efectuate

NISIP ȘI APĂ:
- copiii realizează acţiuni imitând munca unor paleontologi, căutând fosile din plastilină în Explicația
cutia cu nisip folosind pensule pentru a îndepărta cu atenție nisipul.
ȘTIINȚĂ:
- Copiii realizează un experiment sub îndrumarea educatoarei, folosind mateialele Demonstrația
de pe masa de lucru ( pahar, farfurie, bicarbonat, tempera, apă si otet)
Educatoarea explică și demonstrează fiecare etapă din experiment tuturor copiilor urmând
ca aceștia să execute individual experimentul după explicația și demonstrația educatoatei.
Experimentul

Educatoarea supraveghează atent activitatea copiilor în cadrul celor patru centre de


interes, va da indicaţii, sugestii şi îi va ajuta acolo unde este nevoie.
Copiii pot schimba centrul ales iniţial dacă au reuşit să realizeze sarcina cerută.
Educatoarea
observă modul
de lucru al
copiilor
5. Obținetrea Fiecare va trece pe la celelalte patru centre pentru a observa şi aprecia lucrările executate Copiii
performanței de aceştia. Turul galeriei analizează
Copiii apreciază modul în care a fost realizată tema: calitatea lucrării, respectarea temei. obiectiv
lucrările
6. Încheierea Educatoarea face aprecieri generale şi individuale.
activităţii Lucrările sunt aşezate la expoziţie. Conversaţia
ANEXA 1

„Bună dimineaţa”- cântec

Refren:
Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!

Ritmul de înviorare
L-a cuprins pe fiecare
După ce şi-au făcut patul
A urmat apoi spălatul.
În urechi, pe subsiori
Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat.
OȚET APĂ

TEMPERA BICARBONAT DE SODIU

S-ar putea să vă placă și