Sunteți pe pagina 1din 9

1

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.02.2016

Gradinita cu Program Normal Albesti

Grupa Mijlocie “Albinutele”

Educatoare: Boboc Alina

Tema : “Cum este, a fost si va fii aici pe Pamant?”

Subtema: “Dinozaurii”

Tema zilei: “In lumea dinozaurilor”

SCENARIU DIDACTIC

Activitati de dezvoltare personala (ADP)

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata prin intermediul salutului. Copii sunt salutati prin intermediul formulei expresive : “Bun
venit în limea dinozaurilor! Bine aţi venit la grădiniţă! Acum aici este un tărâm magic în care oamenii şi dinozaurii trăiesc împreună.” Pe o
melodie cunoscută, de la stânga la dreapta copii se prezinta. Exemplu ,, Eu sunt T-rex, sunt mare, fioros si nu mi-e frica de nimeni” sau ,,Eu
sunt ....... am aripi şi-mi place să zbor sus în cer, de acolo să privesc lumea dinozaurilor”. Se procedează în acest mod până când toţi copii se
salută. Intalnirea de dimineata se continua cu vizionarea unui desen animat – “Dinoland” (povestea unui pui de dinozaur in cautarea parintilor
sai).

Voi descoperi impreuna cu copiii anotimpul, ziua, starea vremii, din ziua respectiva pentru a completa calendarul naturii cu imaginile
corespunzatoare.

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
2

Tranzitii: Jocul ,,Detectivii”

Trei copii vor fi detectivi. Ei vor trece pe la fiecare centru de învăţare, vor observa ce materiale noi au apărut şi vor prezenta grupei noutăţile.
Dar tot detectivii vor observa nişte urme ciudate pe care le investighează şi urmând aceste urme îl vor descoperii pe Dino care se ascunde la ei
in grupă. După ce-l descoperă pe Dino atâ copii cât şi el doresc să se joace împreună.Dino le propune copiilor să petreacă o zii în lumea lui să le
arate copiilor cum se distrează el. Copii vor să se joace cu Dino şi pentru început ei işi aleg un centru unde vor lucra , după care le sunt explicate
de către Dino sarcinile de lucru.

Activitati liber alese (ALA)

ALA1:Arii de stimulare

Sectorul 1 : Biblioteca

Subiectul activitatii: “Citim imagini cu si despre dinozauri”

Mijloc de realizare: Vizionare planse, imagini cu si despre dinozauri

Obiective operationale:

- să ,,citească” succesiuni de imagini alcătuind o naraţiune pe baza lor;

- să recunoască literele alfabetului;

Metode si procedee: explicatia, conversatia.

Desfasurarea activitatii: Copii observa plansele si imaginile cu dinozaurii si formeaza propozitii cu si despre dinozauri impreuna cu
educatoare si apoi singuri.

Evaluarea activitatii: Corectitudinea exprimarii de catre copii.

Sectorul 2 : Stiinta

Subiectul activitatii: “Cauta intrusul” (asemanari si diferente)

Mijloc de realizare: Fisa de lucru.

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
3

Obiective operationale

- să selecteze obiecte de aceeaşi formă/mărime;

- să compare grupe de obiecte prin punerea în corespondenţă;

Material didactic: fise de lucru, culori si creioane.

Metode si procedee: explicatia, conversatia si exercitiul.

Desfasurarea activitatii: Copilul primeste fisa pentru identificarea asemarilor si diferentelor din imagine.

Evaluarea activitatii: Corectitudinea afirmatiilor si a raspunsurilor date de copiii.

Activitati pe domenii experientiale (ADE)

Domeniul exerential : DS

Categoria de activitate: Activitate Matematica

Subiectul Activitatii : “In lumea dinozaurilor” .

Mijloc de realizare: Fisa de lucru; exercitii cu material individual.

Forma de organizare: Frontală/individuală.

Obiective de referinta:

Recapitularea numărului 3 şi integrarea lui în şirul numeric; raportarea corectă a numărului la cantitate şi invers, exersarea
calităţilor şi operaţiilor gândirii.

Să numere corect în limitele 1-3, raportând corect numărul la cantitate.

Obiective Operationale:

O1 - Să constituie mulţimi de elemente utilizând criteriul forma;

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
4

O2 - Să formeze, prin punere în perechi mulţimi cu ,,tot atâtea’’, ,,mai multe’’, ,,mai puţine’’ elemente;

O4 - Să raporteze numărul la cantitate şi invers, verbalizând corect acţiunea efectuată;

O5 - Să numere conştient (prin gest de încercuire), mulţimimea nou formata;

O6 - Să constituie independent mulţimi cu 3 elemente;

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, învăţarea prin

descoperire, observaţia.

b) Mijloace de învăţământ: plansa cu 3 dinozauri, si cifra 3 ptr. fiecare copil cu jetoane, fişe de muncă independentă.

c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.

Biblografie:

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT-2009.

2.Caietul profesional al Educatoarei/Editura Omfal Esenţial /2006.

3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008.

4.Învăţământul primar şi preşcolar 3-4, Editura Arlequin/2012.

5. Metodica Activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar-Seria didactica-Humanitas Educaţional, 2005 /Florica Mitu, Ştefania
Antonovici.

SECVENTA ORGANIZAREA STRATEGIA EVALUARE/

DIDACTICA ACTIVITATII DIDACTICA FEEDBACK

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
5

1.Moment organizatoric -aerisirea sălii de grupă; -activitati de intarire a sarcinilor


formulate;
-pregătirea grupei pentru -pregătirea materialului didactic necesar;
activitate
-aranjarea mobilierului pe grupuri;

2.Captarea atentiei -Captarea atenţie se va realiza pintr-un - conversaţia -observarea curentă


joc,,Detectivii” prin care copii vor decoperii
-personajul surpriza
materialele de la ariile de stimulare şi personjul
surpriză care se ascunde la ei în grupă,
urmărind nişte urme ciudate de pe covor.

3.Anunţarea temei Personjul surpriză le propune copiilor să


petreacă o zi împreună pentru a învăţa cît mai
,, În lumea Dinozaurilor” - povestirea -observarea curentă
multe despre dinozauri, despre lumea în care
aceştia au trăit.

3. Desfăşurarea activităţii În prima parte a zilei copii se împart pe ariile


de stimulare astfel:

Biblioteca : ,,Citim imagini cu si despre

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
6

-jocuri si activitati didactice dinozauri”


alese
-copii vor viziona imagini si planse cu -aprecieri verbale
dinozauri.
-muncă
-copii vor formula propozitii cu cuvantul independentă
<<dinozaur>> dar si despre dinozauri.

Ştiintă : ,, Cauta intrusul”

-copii vor primi o fisa cu 2 desne diferite, si vor


cauta diferentele si asemanarile dinttre cele 2
imagini.

-copii vor incercui cu culoarea rosie diferentele


si cu culoarea albastra diferenta dintre cele
imagini;

-copii vor discuta motivul pentru care unii


dinozauri erau le fel de înalţi ca un bloc cu -demonstraţia
patru etaje, se discută despre diversitatea de
mărimi a dinozaurilor.

După terminarea lucrărilor la ariile de


stimulare are loc o analiză a lor, a ceea ce au
-activităţi pe domenii
invăţat copii. Dino trece pe la fiecare centru şi îi
experienţile
laudă pe toţi copii.

În continuare Dino îi invită pe copii sa


pătrundă împreună în lumea lui. Copii sunt
rugaţi să închidă ochii şi să intoneze o vrajă...
-conversaţia cu suport
intuitiv După ce au terminat de spus vraja copii se -pe grupuri; individuală
trezesc în lumea dinozaurilor. Dino este cel

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
7

care îi ghidează în această lume şi vrea să-i -dialogul


înveţe cît mai multe lucruri despre dinozauri.

Pentru început el doreşte să le facă cunoştinţă


copiilor cu prietenii lui. Le sunt prezentate
copiilor mai multe imagini în format ppt cu
diverşi dinozauri. Copii vor recunoaste şi
-exerciţii de numărare denumii o parte a acestor dinozauri şi Dino le
propune copiilor să-i numere. Copii vor
număra dinozaurii din fiecare imagine, îi vor
grupa în funcţie de ceea ce mănîncă în ierbivori
şi carnivori. -exercitiul

Pentru că tot vorbind despre mâncare lui Dino


i s-a făcut foame şi îi roagă pe copii să-l ajute
pentru-că nu ajunge la crengile din arborele lui
preferat, el este încă un pui.

Copii doresc să-l ajute pe Dino şi culeg prin


-evaluare orală
săritură în înălţime frunze din arbore. Primul
copil culege tot atîtea frunze cîte silabe are
cuvîntul dinozaur. Un alt copil culege tot atâtea
frunze cîte silabe are cuvântul ierbivor.

După ce a mîncat pe săturate Dino mai are o


surpriză pentru copii, îi roagă să închidă ochii.
Cînd deschid ochii Dino le arată un cuib de
dinozaur cu ouă în el. Vorbeşte cu copii despre
-variante de descompunere cum se îmulţesc dinozaurii. Cuibul pe care el îl -conversaţia
a numărului 3 arată copiilor este al mătuşii lui şi le propune

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
8

copiilor să numere împreună cîte ouă sunt în el.


După ce au numărat ouăle se gîndesc tiţi cîţi
pui de dinozauri fete şi cîţi băieţi pot să iasă
din 8 ouă, trebuie să găsească cît mai multe
variante.

La sfârşit Dino vrea să-i înveţe pe copii un joc


pe care el îl joacă cu prietenii lui.pentru joc el
are nevoie fisele cu Dinozauri.

Copii împreună cu Dino au de colorat 3 -explicaţia


dinozauri si de scris cifra corespunzatoare in
primul cerc. -evaluarea răspunsurilor

De asemenea au de desenat / trasat tot atatea -exerciţiul


linii cati dinozauri merg spre stanga si sa scrie
-corectitudinea execuţiei
cifra celor ce merg spre dreapta, in cercul
alaturat imaginii. -evaluarea răspunsurilor

Copii vor explica cum au colaborat, ce greutăţi -explicaţia


au întîmpinat şi se vor bucura de reziltatele
-învăţarea prin
colective obţinute.
descoperire

Vor a precia ce au învăţat şi cît au reţinut.

Încheierea activităţii
Drept recompensă pentru cei care au lucrat
corect şi repede copii îşi vor pune măşti de
dinozauri şi vor cînta şi dansa pe melodia

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina
9

,,Cîntecul dinozaurilor,,. -evaluare prin recompensă

ALA 2 : Joc de miscare

Subiectul activității: „Evadarea lui T-Rex”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: - să respecte regulile jocului, participând activ la joc;
Desfășurarea activității: Copiii stau în picioare, în semicerc. Un copil este T-Rex, iar ceilalti sunt dinozauri, atunci cand educatoarea striga
“Start” toti copii alearga astfel incat sa il blocheze pe T-Rex sa nu evadeze.
Încheiere: Se fac aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor pe durata jocului.

Gradinita cu Program Normal Albesti Proiect Didactic : “In lumea dinozaurilor” Educatoare: Boboc Alina

S-ar putea să vă placă și