Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Data : 07.05.2018
Instituţia de învăţământ : Şcoala Gimnazială Budacu de Sus
Clasa : I A
Învăţătoare : Rus Ionela-Rozalia
Arii curriculare : Limbă şi comunicare; Consiliere şi orientare; Matematică şi ştiinţe ale naturii
Discipline : Comunicare în limba română + Dezvoltare personală+ Matematică şi explorarea
mediului
Unitate tematică: “ O lume minunată “
Tema lecţiei: Buchetul de bujori – text + fişă de lucru
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe ,priceperi şi deprinderi
Durata lecţiei: 100 min. ( două ore )

Competenţe specifice :

CLR ( Comunicare în limba română )


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

DP ( Dezvoltare personală)
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal.

MEM ( Matematică şi explorarea mediului)


1.1. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare.

Obiective generale :

S1 : Formarea şi dezvoltarea deprinderii de citire corectă şi expresivă a unor texte


scurte;;
S2 : Îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor despre sunetul şi litera j, J;
S3 : Cultivarea dragostei pentru preţuirea plantelor în general, şi a florilor în special.
Obiective operaţionale : Pe parcursul şi până la finalul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1: să denumească florile roşii din buchet;
O2 : să alcătuiască propoziţii cu cele două sensuri ale cuvântului “ bujori”;
O3: să precizeze floarea care şi-ar dori să fie, motivând alegerea făcută;
O4: să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii, în mod independent, în şoaptă, cu voce
tare, pe baza explicaţiilor învăţătoarei şi a citirii demonstrative;
O5: să răspundă la întrebările adresate de învăţătoare pe baza textul “ Buchetul de bujori”;
O6 : să găsească cuvinte cu sens opus;
O7: să scrie o propoziţie cu cuvântul “ bujori”;
O8: să despartă în silabe cuvintele date;
O9: să transcrie propoziţia dată;
O10: să participe la jocul de rol “ La florărie”, respectând regulile unui astfel de joc.

Strategii didactice :

1. Metode şi procedee :

 Conversaţia
 Jocul didactic
 Metoda fonetică analitico-sintactică
 Explicaţia
 Observaţia
 Exerciţiul
 Demonstraţia

2. Mijloace de învăţământ :

 Buchet de bujori
 Minge
 Creion
 Stilou
 Radiere
 Bani de hârtie
 Prăjitură
 Fişă de lucru
3. Forme de organizare :

 Frontal
 Individual
 În perechi

Strategii de evaluare :

1. Forme de evaluare :

 Evaluarea continuă ( formativă)

2. Metode de evaluare :

 Chestionare orală
 Observare curentă
 Probă/evaluare scrisă ( temă de lucru în clasă)

3. Instrumente de evaluare :

 Aprecieri verbale globale şi individuale

Bibliografie:

* „Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE IN LIMBA ROMANA”, Clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a;

* Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de


definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;

www.edu.ro
Desfăşurarea lecţiei

Momentele Ob. Conţinutul Strategii didactice Metode


lecţiei informaţional / Metode şi Mijloace Forme de de
( Timp) Demersul didactic procedee didactice activitate evaluare
1.Moment Prima oră Conversaţia
organizatoric Se asigură condiţiile
(2 min.) optime desfăşurării lecţiei:
aerisirea sălii de clasă,
aranjarea mobilierului şi
pregătirea materialelor.
2.Reactualizarea Voi întreba elevii ce am
cunoştinţelor învăţat ora trecută la Activitate Chestionare
dobândite comunicare: ce text am Conversaţia frontală orală
anterior citit, ce literă am învăţat.
( 5 min.) Le voi cere acestora să
dea exemple de cuvinte Exerciţiul
care să înceapă cu sunetul
“ j”, care să conţină “j“, Metoda Activitate
dar şi cuvinte care să se fonetică individuală
sfârşească cu “ j”. Le voi analitico-
spune de asemenea să sintactică
O8 despartă în silabe cuvintele
rostite de ei şi să indice
numărul de silabe aflat.
Doi, trei elevi vor alcătui
propoziţii care să conţină
cuvinte cu “ j”. Activitate
Le voi cere elevilor să Conversaţia individuală
transforme una din
propoziţii, la alegere, într-o Chestionare
propoziţie care exprimă o Activitate orală
întrebare ( interogativă). Exerciţiul individuală

3.Crearea Le prezint elevilor un


motivaţiei buchet de flori roşii. Îi voi Activitate
specifice întreba dacă ştiu cum se Bujori frontală
învăţării numesc aceste flori. Conversaţia
După ce voi primi
răspunsul corect, voi
O1 adresa elevilor următoarea
întrebare: - Cunoaşteţi un
alt sens al cuvântului “ Chestionare
bujor” în afară de floare? orală
Voi discuta cu elevii
despre semnificaţia Explicaţia Activitate
expresiei “ a avea bujori în individuală
obrăjori”, apoi le voi cere Conversaţia
O2 să alcătuiască propoziţii cu
cele două sensuri ale
cuvântului “ bujori”. Voi Exerciţiul
insista ca elevii să
construiască şi propoziţii
interogative, nu doar Observare
enunţiative. curentă
În continuare, ne vom Joc de
juca un joc numit “ Dacă cunoaştere “
aş fi o floare” şi vom afla Daca aş fi o Activitate
care este floarea care ne floare” individuală
O3 reprezintă pe fiecare în Minge
parte. Cu ajutorul unei
mingi, elevii vor găsi Explicaţia
propriile asemenări cu o
floare. Mingea va trece pe
la fiecare elev şi acesta va Exerciţiul
spune aşa: Dacă aş fi o
floare, aş vrea să fiu o
lalea, pentru că... Observare
Pentru ca elevii să curentă
înţeleagă mai bine cum se Demonstraţia Activitate
joacă, voi începe eu: Dacă frontală
aş fi o floare ,aş vrea să
fiu un bujor pentru că....
apoi voi da mingea unui
copil care va continua
jocul care se va sfârşi abia
atunci când mingea a
trecut pe la toţi elevii.

4.Anunţarea Elevii vor fi anunţaţi că Activitate


temei noi şi a vor citi un text despre Explicaţia frontală
obiectivelor bujori, că vor avea de
răspuns la întrebări pe baza
textului, dar şi că vor
rezolva o fişă de lucru.
5.Dirijarea Le voi împărţi elevilor Activitate Evaluare
învăţării câte o fişă cu un text numit Frontală orală
“ Buchetul de bujori”, fişă
care conţine şi exerciţii Fişă cu Activitate
aplicative. text individuală
Înainte de a începe să
citească textul, îi voi Conversaţia
întreba pe elevi de ce cred
că apare o imagine cu Activitate Observare
bujori înainte de text. Le Exerciţiul frontală curentă
voi cere acestora să
alcătuiască din nou câteva
propoziţii cu cuvântul “
bujori”, chiar îi voi Explicaţia
provoca să îşi imagine
despre ce ar putea fi vorba
în text dacă imaginea
reprezentativă este una cu
bujori.
Le voi cere să identifice
sunetul nou învăţat ora Metoda
trecută şi să spună care fonetică
este locul unde acesta se analitico-
află. sintactică
Elevii vor citi în şoaptă,
O4 în ritm propriu, textul. Se
va citi textul cu voce tare Exerciţiul
de către elevi, fiecare Activitate Chestionare
propoziţie fiind citită de individuală orală
către alt elev. Le voi adresa
întrebări în legătură cu Explicaţia
conţinutul textului:
O5 -Ce personaje apar în text? Conversaţia
-Ce vrea să îi dăruiască Activitate
Mihai surorii sale? individuală
-De ce i-a cumpărat un
buchet de bujori, şi nu un Manualul
coş cu flori, aşa cum a vrut
mai întâi?
-Ce părere are Mihai
despre florile cumpărate?
Voi realiza citirea model,
cu o pronunţie clară şi cu o
intonaţie apăsată a Demonstraţia Activitate
semnelor de punctuaţie. Se frontală
va citi după model ( în
lanţ, de către toţi copiii).
Se va trece la citirea Exerciţiul
selectivă: Citeşte Activitate
propoziţia în care aflăm cât frontală
costă coşul cu flori! Conversaţia
Citeşte propoziţia în care
aflăm cât costă buchetul de Exerciţiul
bujori!
Le voi explica semnele
de punctuaţie întâlnite în Explicaţia
text, precum şi cuvintele
nou apărute în text şi se Exerciţiul Activitate
vor introduce în propoziţii. individuală
Voi numi doi-trei copii
care să citească în Conversaţia
întregime textul, cu voce
tare şi în ritm propriu. Explicaţia
Voi solicita unui elev să
repovestească textul Observare
lecturat. Activitate curentă
Exerciţiul frontală
Cea de-a doua oră

În continuare, vom trece


la rezolvarea fişei de lucru,
care constă în exerciţii pe
baza textului studiat, dar şi Fişă de
în exerciţii de consolidare lucru
a sunetului şi a literei “ j”
mic de tipar şi de mână. Creion sau Activitate
La primul exerciţiu, stilou individuală
elevii vor găsi cuvinte cu
sens opus pentru: se
O6 opreşte, întristat, a Exerciţiul
economisi.
La al doilea, vor scrie o Conversaţia
propoziţie cu cuvântul “ Evaluare
O7 bujori”. scrisă
La următorul exerciţiu,
trebuie să despartă câteva
O8 cuvinte în silabe.
Urmează un exerciţiu la Chestionare
care elevii vor avea de Activitate orală
transcris o propoziţie: Exerciţiul individuală
Mihai a cumpărat un
O9 buchet de bujori.
La ultimul exerciţiu,
elevii vor scrie şi se vor
juca “ Eu spun una, tu spui
multe!”.
Elevii vor rezolva fişa de Conversaţia
lucru individual, dar
fiecare exerciţiu se va Activitate
rezolva şi la tablă pentru frontală Observare
ca elevii să se poată Exerciţiul curentă
verifica şi corecta, dacă
este cazul. Activitate
Pe tot parcursul individuală Chestionare
rezolvării fişei de lucru, orală
voi ajuta şi încuraja fiecare Conversaţia
elev în parte, voi verifica
modul în care lucrează, voi
răspunde la întrebările lor,
le voi reaminti poziţia Explicaţia
corectă în timpul scrisul, Evaluare
cu spatele drept, picioarele Activitate scrisă
pe bara de sprijin, corpul la frontală
distanţă de 2-3 cm de
bancă, cotul drept pe Exerciţiul
bancă, faţa la o distanţă de
10-15 cm de caiet, palma
stângă pe caiet), pentru a Explicaţia
preveni deformările Activitate
coloanei vertebrale şi frontală
scrisul ilizibil.

6.Obţinerea Le propun elevilor un Chestionare


performanţei joc de rol “ La florărie” şi Conversaţia Activitate orală,
un joc de imaginaţie, de frontală formativă
creativitate “ Ziua de Bani de
naştere a Mihaelei”. hârtie
Explicaţia
La primul joc, vor
participa câte doi elevi
care se vor transpune în Exerciţiul Buchet de Observare
pielea personajelor şi vor bujori curentă
O10 interpreta un rol. În cazul Joc de rol
de faţă, un copil va fi Activitate
Mihai, iar un copil va fi în individuală
rolul Prăjitură
vânzătoarei/vânzătorului.
Cel de-al doilea joc va fi Joc de
imaginaţie
un joc de creaţie, în care
un elev va fi Mihai, iar un
altul va fi Mihaela. Ei
trebuie să pună în scenă
momentul în care Mihai îi
dăruieşte surorii sale Activitate
prăjitura şi buchetul de în perechi
bujori. La acest joc, copiii
vor trebui să îşi
reamintească cum se
felicită o persoană cu
ocazia zilei de naştere,
precum şi ceea ce spunem
atunci când îi înmânăm un
cadou. Se va aprecia
originalitatea replicilor.
Voi insista ca elevii să
folosească cuvinte proprii,
să nu se copieze unii pe
ceilalţi.
7.Asigurarea Voi purta o discuţie cu Activitate Chestionare
retenţiei şi a elevii despre ceea ce au Conversaţia frontală orală
transferului învăţat ei în decursul
acestor două ore:
-Ce text aţi citit?
-Ce jocuri ne-am jucat?
Le voi preciza tema
pentru acasă: citirea de
două-trei ori a textului de Explicaţia
pe fişă şi transcrierea
primului aliniat.

8.Încheierea Se vor face aprecieri Conversaţia Activitate Aprecieri


activităţii generale asupra frontală verbale
comportamentului elevilor generale şi
la lecţie, se evidenţiază Activitate individuale
elevii care au fost activi pe individuală
tot parcursul lecţiei.
Anexa 1.

Data:
Fişă de lucru

1. Citeşte textul.

Buchetul de bujori

Este joi. Mihai stă pe covor, în mijlocul camerei. Numără banii din
puşculiţă. Astăzi este ziua surorii sale, Mihaela. Vrea să îi dăruiască un coş
mare cu flori şi o prăjitură cu frişcă şi jeleu de zmeură.
Porneşte la cumpărături. Se opreşte la cofetărie, apoi intră la florărie.
-Vreau cel mai frumos coş cu flori pentru sora mea, spuse Mihai
îmbujorat.
- Desigur, avem unul superb la doar o sută de lei, răspunse vânzătoarea.
- Dar eu am doar jumătate din bani, zise întristat băiatul. Ce pot cumpăra
de cinzeci de lei?
-Acest buchet de bujori costă 40 de lei. Vă place?
-Este minunat! râse jucăuş Mihai. Sora mea va fi încântată,iar eu am
reuşit să economisesc bani.

2. Răspunde verbal la întrebări.


 Care este titlul textului citit? De ce crezi că se numeşte aşa?
 Ce personaje apar în text?
 Ce cadou vrea să îi dăruiască Mihai surorii sale?
 A reuşit Mihai să cumpere un coş cu flori pentru Mihaela?

3. Găseşte cuvinte cu sens opus.

se opreşte - ............................................

întristat - ................................................

a economisi- .........................................

4. Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul bujori.

5. Desparte în silabe cuvintele.

buchet - ..............................................................

îmbujorat- ...........................................................

6. Transcrie propoziţia.

Mihai a cumpărat un buchet de bujori.

7.”Eu spun una, tu spui multe!”

joc- .............................................................

floare- .........................................................

cojoc - ..........................................................

bujor - ..........................................................
soră - ...........................................................

S-ar putea să vă placă și