Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

„Atelierul spiridușilor”

EDUCATOARE: COVACI LENUȚA


GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2, ARAD
ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
“Atelierul spiridușilor”

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 2, Arad


GRUPA: Mare A
EDUCATOARE: Covaci Lenuța
TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
SUBTEMA: ”Moș Crăciun cel drag și bun”
TEMA ZILEI: “Atelierul spiridușilor”
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea capacităţii copilului de a transpune gânduri,semnificaţii prin limbajul specific vârstei;
 Îmbogăţirea experienţei senzoriale, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi,
pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;
 Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
 Consolidarea cunoștințelor despre tehnici de lucru necesare prelucrării materialelor în scopul realizării unor produse
simple;
 Educarea gustului şi simţului estetic;
 Formarea şi consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
 Educarea capacităţii de a exprima verbal şi nonverbal ideile, opiniile, sentimentele proprii; a înţelegerii şi aprecierii
frumosului în artă;

DOMENII EXPERIENŢIALE: Ds-Activitate matematică; DEC-Activitate plastică


DURATA: o zi
I . ADP (Activităţi de dezvoltare personală)
ÎD: ”Bună dimineața spiriduși”, Salutul, prezența, Calendarul naturii,Împărtășirea cu ceilalți,
Activitatea de grup, Noutatea zilei,
RUTINE: mă pregătesc pentru activităţi
TRANZIŢII: versuri ritmice
II.ALA 1: Joc de masă: ”Bombonele colorate”
Bibliotecă: ”Albumul cadourilor”
TRANZIŢII: Cântec “Bat din palme”
III.ADE (Activităţi pe domenii experienţiale)
DS+DEC - Activitate integrată “Atelierul spiridușilor”
 DS(Domeniul științe) Activitate matematică
o ”Cadourile încurcate” – joc didactic
 DEC (Domeniul estetic și creativ)- Activitate plastică
o “Atelierul spiridușilor-” –ștampilare
TRANZIŢII:
IV ALA2: Joc distractiv: ”Trece Moșul peste ape, să ajungă mai aproape! ”
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ
DS-Activitate matematică
 Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea
obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime,
culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;
 Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de el însuşi: triere,
grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă.
DEC – Activitate practică
 Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora
 Dezvoltarea simţului practic şi estetic ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP – ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
O1: să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
O2: să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele;
O3: să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul
adecvat;
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani), MECI, 2008
2. Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurenţia Culea, Mioara Pletea, Nicoleta Anghel, Activitatea
integrată în grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, 2008
3. Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Elena Simiciuc, Iliana Ionescu, Jeni Bangă, Mihaela Modoran, Miruna Moroianu,
Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preşcolar Vol. II , Editura Didactica Nova, Craiova 2008
4. Gabriela Nicu, Ştefania Antonovici, Jocuri interdisciplinare, material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis 2008
5. Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Nadina Mignea- Guga, Smaranda Maria Cioflica,“Ziua
bună începe de dimineaţă”,
6. Revista învăţământului preşcolar Nr. 3-4/2011, Editura Arlequin, 2011
7. Elinor Schulman Kolumbus, (1998) – ”Muzică şi mişcare, Didactica preşcolară”, Editura V&I Integral, Bucureşti, p.49.
8. Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurenţia Culea, Mioara Pletea, Nicoleta Anghel, Activitatea
integrată în grădiniţă, Editura Didactica Publishing House, 2008
9. Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Nadina Mignea- Guga, Smaranda Maria Cioflica,“Ziua
bună începe de dimineaţă”,
SCENARIU DIDACTIC

SECVENŢA I: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineaţă: “Bună dimineața, spiriduși!”

SALUTUL de dimineață se realizează prin tehnica comunicării rotative. Pornește de la educatoare și este continuat de toți
copiii.
Se recită poezia „Bună dimineaţa, soare!”
„ În fiecare dimineaţă,
S-avem gândul bun pe faţă
Către soare să privim,
Iubire să dăruim
De gând rău să ne ferim
S-adunăm doar bucurii
Şi-n lume s-o răspândim
Şi-atunci, orişice copil, în fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă.”
GIMNASTICA DE ÎNVIORARE
Fiecare vers din poezia următoare va fi însoţit de mişcări.
„Bună dimineaţa, cer frumos!
Bună dimineaţa, soare luminos!
Bună dimineaţa, micule vânt
Care alergi pe pământ!
Bună dimineaţa, copii mari şi copii mici!
Bună dimineaţa, dragi voinici!

PREZENŢA:
„După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Oare azi cine lipseşte
Să vedem cine ghiceşte?”
Copiii îşi vor aşeza poza la prezenţa grupei.

CALENDARUL NATURII:
„A-nceput o nouă zi!
Cum e vremea azi, copii?”
Folosim jetoane, imagini, copiii completează calendarul naturii, menţionând ziua, data, luna, anul. Discutăm starea vremii:
-„În ce anotimp suntem ?”
-„Cum este vremea în acest anotimp?”
-„Astăzi cum este vremea?”
Se lucrează la panou:
“Sunt nori pe cer?”/ “Este soare?”
NOUTATEA ZILEI
Se va realiza primirea copiilor în sala de grupă și se va desfasura întâlnirea de dimineață, unde îsi face apariția
Spiridușul Jolly care îi invită în Atelierul Moșului pentru a-l ajuta cu toate cadourile. Pe parcursul momentelor întâlnirii de
dimineaţă, copiii vor afla că vor călători spre Atelierul Moșului unde vor putea intra cu ajutorul unei chei.
După ce vor căuta cheia la CENTRE, rezolvând sarcinile, vor dechide poarta folosind cheia primită, unde vor ajuta
Spiridușul să aranjeze cadourile. Activitatea zilei se încheie cu jocul distractiv” Trece Moșul peste ape să ajungă mai
aproape” și cu aprecieri din partea Spiridușului.
SECVENŢA II: ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (1)

CENTRE DE INTERES:
CENTRUL DE INTERES I: JOC DE MASĂ
Subiectul activităţii: “Bombonele colorate”
Mijloc de realizare: sortare
Obiective operaţionale:
-să denumească materialele avute la dispoziţie;
-să găsească în bol, cadourile lui Moș Crăciun( bomboane), așezându-le în perechi după culoare.
Material didactic:bombonele de diferite culori, bol cu zăpadă
Metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Desfăşurarea activităţii: Copiii denumesc materialele avute la dispoziţie. Copiii caută în bolul cu zăpadă și așează în perechi
după culoare cadourile găsite.

CENTRUL DE INTERES II: BIBLIOTECĂ


Subiectul activităţii: “Albumul cadourilor”
Mijloc de realizare: lipire
Obiective operaţionale:
-să denumească materialele avute la dispoziţie
-să realizeze un album, lipind cadourile pe care le-au primit sau doresc să primească de la Moș.
Material didactic: jetoane cu cadouri, album, lipici
Metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Desfăşurarea activităţii:
Copiii denumesc materialele avute la dispoziţie. După ce explic şi demonstrez sarcina de lucru, copiii lipesc jetoanele cu
cucăriile sau cadourile dorite, realizând un album.
SECVENŢA III: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A)

Domeniul experienţial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Educație practică
Mijlocul de realizare: ștampilare
Subiectul activităţii: “Atelierul spiridușilor”
Obiective de referinţă:
 Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să
aplice reguli de utilizare a acestora
 Dezvoltarea simţului practic şi estetic ;

Obiective operaţionale:
O1: să denumească materialele de lucru primite (acuarele, pălării de spiriduș, bureței, exprimându-se în propoziţii corecte
din punct de vedere gramatical;
O2 : să decoreze pălăria de spiriduș, folosind materialele puse la dispoziţie;
O3: să păstreze o poziţie corectă a corpului pentru o bună coordonare oculomotorie;
O4: să lucreze îngrijit şi curat pentru a da un aspect cât mai frumos pălăriei;
Obiective Activități de Conținutul esențial Metode de Mijloace de Evaluare
operaționale învățare învățământ învățământ

Ajunși în sfârșit în Atelierul spiridușilor,


copiii își dau seama că au nevoie și ei de o
pălărie de spiriduș înainte de a începe treaba.
O1: să denumească Așa că fiecare își va decora propria pălărie
-exerciții de haioasă de spiriduș.
materialele de lucru
recunoaștere și ”Așadar, în continuare pictăm pălăria de -observația -acuarele, pălării Denumiera
primite (pălărie, denumire a unor spiriduș pentru a arăta ca un adevărt ajutor de de spiriduș, corectă a
bureței, acuarele, materiale de lucru spiriduș. pahare cu apă, materialelor
pahare cu apă), Vă rog să vă uitați cu atenție pe măsuțe și să bureței, de lucru.
spuneți ce materiale observați.” -analiza șervețele
exprimându-se în
Copiii observă și denumesc materialele avute -modelul
propoziţii corecte la dispoziție pentru a picta pălăria,: acuarele, -explicația educatoarei
din punct de vedere pălării de spiriduș, pahare cu apă, bureței, -demonstrația
gramatical; șervețele. -observația

-exercițiul
Prezint copiilor modelul pe care aceștia îl
analizează cu atenție.
Apoi explic și demonstrez procedeul de lucru.

-acuarele,
-exercițiul pălărie de
spiriduș din
Înainte să începem să lucrăm realizăm
carton, pahare Realizarea
exercițiile pentru încălzirea mușchilor mici ai
cu apă, pensule, corectă a
mâinilor: ”Mâinile nu stau pe loc/ Și se
-analiza șervețele lucrărilor.
pregătesc de joc/ Degetele sunt petale se
-lucrările
deschi ca la o floare/ Ploaia cade nencetat -explicația copiilor
O2 : să decoreze -exerciții de vârful degetelor bat/ Iar apoi le răsfirăm și la
încălzire a pian cântăm! Motivarea
pălăria de spiriduș,
mușchilor mici ai corectă a
folosind materialele mâinii Imităm pașii tiptili ai ui Moș Crăciun care opiniei, ținând
puse la dispoziţie; vine cu daruri la copii, plânsul copiilor care cont de
nu au fost cuminți și au primit nuielușa și criteriile
bucuria copiilor la vederea cadourilor. corectitudine
și respectarea
Copiii ștampilează pălăria. Urmăresc regulilor de
activitatea copiilor, oferind ajutor acolo unde igienă.
O3: să este cazul.

păstreze o poziţie
corectă a corpului
pentru o bună
coordonare
oculomotorie;
O4: să lucreze După finalizarea lucrărilor, le vom analiza
îngrijit şi curat după criteriile corectitudine în realizare și în
pentru a da un -exprimarea respectarea regulilor de igienă.
opiniei proprii
aspect cât mai
frumos pălăriei; În încheiere fac aprecieri și ofer copiilor
recomandări pentru viitor.

Rutina: mersul la baie


SECVENŢA IV: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (B)

Domeniul experienţial: Științe


Categoria de activitate: Activitate matematică
Mijlocul de realizare: joc didactic
Subiectul activităţii: “Cadourile încurcate”
Obiective de referinţă:
 Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea
obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime,
culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;
 Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de el însuşi: triere,
grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă.
Obiective operaţionale:
O1 –să grupeze cadourile respectând criteriul mărimii;
O2 –să aleagă din mulțimea de cadouri pe cele de aceeași culoare așezându-le la locul lor, în sacii corespunzători( de
aceeași culoare);
O3 –să plaseze diferite obiecte în locul cerut de educatoare;
O4-să participe activ la activitate, rezolvând sarcinile enunțate de educatoare.

Regula jocului : copilul numit așează cadoul la locul potrivit;


Sarcina didactică:gruparea cadourilor respectând criteriul mărimii și culorii;
Elemente de joc: mânuirea materialelor, surpriza, aplauzele.
Obiective Activităţi de Conţinutul esenţial Metode de Mijloace de Evaluare
operaţionale învăţare învăţământ învăţământ
Introducere în activitate:
Pentru a putea rezolva încurcătura, iar copiii
să-și primească cadourile spiridușul Jolly
solicită ajutorul copiilor. Aceasta le spune că -cutii de
singurul mod de a îndrepta situația este să diferite
pună în ordine cadourile.Dar fiind așa de mărimi
multe are nevoie de ajutor! -cutii de
diferite
Anunţarea temei şi a obiectivelor:
culori
” O mare încurcătură s-a întâmplat în atelierul
spiridușilor lui Mos Crăciun! Din cauza unui
vânt puternic, sacii cu cadouri s-au răsturnat,
cutiile s-au împrăștiat și toate jucăriile s-au
pierdut. Moșul este atât de necăjit că aceste
cadouri nu au ajuns la copii...Trebuie cumva
să salvăm situația! ” -explicația
Copiii sunt transformați în ajutoarele -demonstrația
spiridușului.

Explicarea și demonstrarea jocului:


Prezint copiilor despre ce este vorba.
“ Aici în sac trebuie să punem toate cadourile
de pe jos, pentru ca ele să poată ajunge la
copii. Dar trebuie să respectăm lista dată de -expunerea
Moșul. Am lista dată de Moș Crăciun și aici -exerciţiul
scrie exact ce trebuie să punem în saci pentru
O1 a salva cadourile.
să grupeze -exerciţii de
Să rezolvăm împreună!”
norii grupare după
mărime Executarea
respectând
-saci corectă a
criteriul
-cutiii de sarcinilor
mărimii;
diferite
O3 -să -exerciții de Jocul de probă: mărimi
plaseze grupare după Un copil va veni în față și va rezolva o
diferite un criteriu sarcină
obiecte în dat
locul cerut de
educatoare. Executarea
Desfășurarea jocului:
corectă a
O2 –să aleagă Copiii vin pe rând și rezolvă sarcinile:
sarcinilor
din mulțimea 1. Așează în sac un cadou mic.
de cadouri pe 2. Așează în sac un cadou mare. -exerciţiul -cutii de
cele de Se continuă până sunt așezate în sac toate diferite
aceeași cadourile. culori
culoare Complicarea jocului :
așezându-le la După ce toate cutiile sunt așezate la locul lor
locul lor pe în sac, pe jos au mai rămas căteva cadouri: de
panou; diferite culori.

Copiii vor găsi sacul potrivit pentru fiecare


cutie colorată.
O4-să
participe activ Pune cutia roșie în sacul roșu,..
la activitate, Se continuă cu celelalte culori: verde,
rezolvând albastru, galben,roz, portocaliu până când
sarcinile toate cadourile sunt așezate în saci.
enunțate de
educatoare. Încheierea activităţii
După ce am reușit să punem totul la loc în
saci, spiridușul le mulțumește ajutoarelor
pentru că au aranjat cadourile!
Fac aprecieri generale asupra activității
copiilor.
”Vă mulțumesc tare mult că m-ați ajutat! Fără
voi o mulțime de copii ar fi fost triști că nu și-
au primit cadourile. Dar acum sunt salvat
datorită vouă! Moș Crăciun nu va crede când
îi voi spune că putem ajunge la toți copiii cu
daruri. Și pentru că m-ați ajutat Moș Crăciun
are câteva daruri și pentru voi! Ofer copiilor
recompense .
SECVENŢA V: ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (2)

JOC DISTRACTIV
Subiectul activităţii: „Trece Moșul peste ape, să ajungă mai aproape”
Mijloc de realizare: joc distractiv
Obiective operaţionale:
- să se deplaseze spre o direcție dată sărind pe urmele Moșului aflate pe podea;
-să sară pe toate urmele, respectând ordinea în care sunt așezate;
- să participe cu interes și plăcere la desfășurarea activității
Material didactic: urme aplicate pe podea
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul
Desfăşurarea activităţii:
Copiii execută săritura în lungime de pe loc, respectând ordinea pașilor Moșului și încercând să nu pășească în afara
marcajului. Copiii vor sări pe rând pe urmele pașilor pentru a ajunge din nou acasă.

S-ar putea să vă placă și