Sunteți pe pagina 1din 30

GRĂDINIȚA NR.

30, GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ZVON DE PRIMĂVARĂ”

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR,

CIMPOERU ROMINA GABRIELA


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 3.03.2020

PROPUNĂTOR: Prof. Inv. Presc. Cimpoeru Romina Gabriela

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Nr. 30, Galați

NIVELUL II: Mare A „Clubul lui Mickey Mouse”

TEMA ANUALĂ:“Când, cum și de ce se întâmplă?”

PROIECT TEMATIC:”SURPRIZELE PRIMĂVERII”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „PRIMAVARĂ MULT DORITĂ, FII LA NOI

BINEVENITĂ!”

TEMA ZILEI: ,,ZVON DE PRIMAVARĂ”

MIJLOC DE REALIZARE:activitate integrată ALA

1+ADE( DLC+DOS)+ ALA II

TIPUL DE ACTIVITATE:verificare și consolidare de cunoștințe,

deprinderi

FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupuri

LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă


DURATA: O ZI

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă-„Mă bucur că e primăvară!”

Tranziţie- “Vine, vine primăvara”

Rutine-"Mă pregătesc pentru activităţi "- deprinderi de ordine şi

disciplină

Jocuri si activităṭi liber alese (ALA 1)

COMPETENṬE GENERALE:

• Activarea și manifestarea potenṭialului creativ.

• Finalizarea sarcinilor și acṭiunilor (persistență în activităṭi).

• Exprimarea de mesaje orale în diverse situaṭii de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:

• Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activități

variate.

• Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență.


• Manifestarea creativității în activități diverse.

•Respectarea regulilor de exprimare corectă în diverse contexte de

comunicare.

BIBLIOTECĂ:” Atlasul primăverii”- citire de imagini

Obiective operaṭionale:

-Să privească cu atenṭie imaginile;

-Să denumească caracteristicile primaverii din imagini;

-Să exprime in propoziṭii corecte din punct de vedere gramatical ceea

ce văd in imagini.

CONSTRUCȚII: „ Castelul Zânei Primăvara”

OBIECTIVE OPERAṬIONALE:

•Să mânuiască cu atenţie materialul pus la dispoziţie;

•Să realizeze un castel pentru Zana Primăvară;

•Să colaboreze cu colegii în timpul activităţii.

ARTĂ :”Crenguțe cu mugurași”


Obiective operaṭionale:

-Să coloreze crenguțele cu muguri folosind culorile specifice;

-Să mânuiască corect materialele de lucru puse la dispoziție.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: instructajul verbal, conversația, explicaţia,

demonstraţia, exerciţiul,aprecierea verbală.

 Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, creioane colorate, cărți,

enciclopedii, piese din lemn .

 Forme de organizare: individual, pe grupe.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Curriculum pentru educaţia timpurie 2019


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: Educarea limbajului-“Pe

urmele primăverii”-JOC DIDACTIC

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE:Activitate practică:„Zâna

Ghiocel”-lipire;

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Bibliotecă-“ Rezolvă corect!“-fișă de lucru;

Artă- “Zâna Ghiocel”;

Joc de masă- “Primăvara”-puzzle

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE II (ALA II)

“ȘTAFETA GHIOCEILOR”- joc de mișcare;

“PRIMĂVARA”-dans tematic;

I.ADP. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă-„Mă bucur că e primăvară!”

Etapele activităţii:

 Salutul
 Prezenţa

 Completarea calendarului naturii

 Împărtăşirea cu ceilalţi-„Mi-aș dori să fiu...”

 Noutatea zilei- „Prietena Carolina”

 Activitatea de grup- “Vine, vine primăvară”

Tranziţie-“Vine, vine primăvara”

Rutine-"Mă pregătesc pentru activităţi "- deprinderi de ordine şi

disciplină

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1:să utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei;

O2: să sesizeze prezenţa sau absenţa colegilor;

O3:să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva

caracteristici ale acesteia marcându-le prin simbolul adecvat;

O4: să interpreteze cântecul „Vine, vine primăvara”;

II.ADE. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE :EDUCAREA LIMBAJULUI-

“Pe urmele primăverii”- JOC DIDACTIC


COMPETENȚE GENERALE:

 Îmbunătățirea limbajului și a comunicării

 Inițierea/încurajarea citirii și scrierii

COMPETENȚE SPECIFICE:

 Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și

receptarea lui (comunicare receptivă) Susținerea exprimării

verbale a unui mesaj, emoții, povestiri

 Discriminarea/Diferențierea fonetică a cuvintelor, silabelor,

sunetelor; asocierea sunet – literă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-Să răspundă corect la ghicitorile din baloane;

O2-Să despartă în silabe cuvintele reprezentate în imagini;

O3-Să așeze pe floare jetonul în funcție de numărul de silabe ;

O4-Să rostească sunetul inițial al cuvântului din imaginea de pe

cub;

O5-Să alcătuiască propoziții simple și dezvoltate cu ajutorul

cuvintelor;
O6-Să folosească în mod corect singularul și pluralul cuvintelor.

SARCINA DIDACTICĂ: recunoașterea şi denumirea corectӑ a

obiectelor din imagini; despărțirea cuvintelor în silabe și precizarea

numărului acestora; recunoașterea sunetului inițial al cuvintelor,

alcătuirea de propoziții simple și dezvoltate; folosirea corectă a

singularului și pluralului.

REGULILE JOCULUI:

 Copiii vor fi împărțiți în două echipe "Echipa rândunicilor" şi

"Echipa ghioceilor";

 Sarcinile jocului sunt ascunse pe cărările Primăverii.

 Se ascultӑ cu atenţie sarcinile, acestea se vor rezolva pe rând, de

câte un copil din fiecare echipӑ, respectând integral cerinţele

formulate;

 Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și recompensate cu câte o

față veselă; copilul care nu poate rezolva sarcina este ajutat de

către echipă; sarcina nerezolvată este rezolvată de echipa

adversară, concursul se încheie după rezolvarea tuturor sarcinilor;

 Câstigӑ echipa care a colectat cele mai multe fete vesele.

ELEMENTE DE JOC: elemente surpriză, aplauzele, mişcarea,

întrecerea.
EVALUAREA: orală, aprecieri privind corectitudinea răspunsurilor

copiilor, stimulente pentru panou.

RESURSE

Procedurale: jocul, conversaţia, explicaţia, demonstratia, exerciţiul,

instructajul verbal, aprecierea verbalӑ , diagrama Venn.

Materiale:imagini primăvara, baloane, flori, săculeț, cercuri, cub.

Organizatorice: frontal, individual, pe grupe

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

ACTIVITATE PRACTICĂ: „Zâna Ghiocel”-LIPIRE

COMPETENȚE GENERALE:

•Activarea și manifestarea potenṭialului creativ.

•Finalizarea sarcinilor și a acṭiunilor (persistenṭă in activitati).

COMPETENȚE SPECIFICE:

•Utilizarea mâinilor şi a degetelor pentru realizarea de activită ṭi

variate;

•Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvenṭă;

•Manifestarea creativităṭii în activităṭi diverse.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să denumească materialele de lucru;

O2-să asambleze elementele constitutive Zânei Ghiocel, după modelul

educatoarei;

O3-să utilizeze corect tehnica lipirii;

O4-să aprecieze calitatea lucrărilor alegându-le apoi pe cele reuşite

pentru expoziţie;

RESURSE:

Procedurale: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, aprecierea

verbalӑ;

Materiale: Hârtie colorată, ghiocei,lipici, zâna.

Organizatorice: frontal, individual, pe grupe.


1. Bibliotecă-“Rezolvă corect!“-fișă de lucru;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-Să denumească obiectele din imagini, despărțindu-le și

reprezentându-le grafic;

O2-Să precizeze sunetul inițial al ilustrațiilor, trasând apoi către

literă;

O3-Să traseze pe linia punctată ghiocei;

2. Artă- “Zâna Ghiocel” (DOS)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-să recunoască materialele de lucru;

O2-să asambleze elementele constitutive Zânei Ghiocel, după modelul

educatoarei;

O3-să utilizeze corect tehnica lipirii.

O4-să aprecieze calitatea lucrărilor alegându-le apoi pe cele reuşite

pentru expoziţie;
3. Joc de masă- “Primăvara”-puzzle

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-să îmbine corect bucăţile de puzzle,ajutându-se de imaginea model;

O2-să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie;

O3-să manifeste spirit de colaborare în realizarea puzzle-ului;

RESURSE

Procedurale: explicaţia, conversaţia, instructajul verbal,

demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei, aprecierea verbalӑ;

Materiale: fișă de lucru, creioane colorate, lipici, hârtie colorată,

hârtie cu sclipici, , piese de puzzle;

Organizatorice: frontal, pe grupe, individual


ALA II: “ȘTAFETA GHIOCEILOR”- joc de mișcare;

“PRIMĂVARA”-DANS TEMATIC

COMPETENṬE GENERALE:

• Utilizarea motricitaṭii grosiere și a motricitaṭii fine în contexte de

viaṭă familiare.

COMPETENṬE SPECIFICE:

• Participarea la activităṭi fizice variate, adecvate nivelului de

dezvoltare al copiilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1:Să ia parte la jocurile de grup;

O2:Să-și aducă contribuția la reușita echipei;

O3:Să participe cu interes și plăcere la desfășurarea jocurilor

distractive;

SCOPUL ACTIVITĂȚILOR

 Crearea unei atmosfere de bună dispoziție, destindere, relaxare;


 Cunoașterea și utilizarea deprinderilor psiho-motrice însușite în

diferite contexte;

REGULILE JOCULUI

 Să arunce cercurile pe jaloane;

 Să respecte perimetrul impus de educatoare;

 Să manifeste spirit de echipă;

ELEMENTE DE JOC: Aplauze, bătaia din palme, fluierul;

DESFĂȘURAREA JOCULUI

Copiii sunt așezați pe două șiruri, unul în spatele celuilalt. În fața

copiilor vor fi jaloane așezate în zig-zag. La semnalul cu fluier al

educatoarei, primii copii din cele două grupe vor călca pe tălpile de

carton așezate pe covor și în dreptul indicatorului vor lua câte un cerc

și vor arunca pe jalon.

Copilul care va nimeri jalonul , va primi un punct corespunzător

grupei din care face parte. Va câștiga grupa care are cele mai multe

puncte. Dupa executarea jocului de probă se va trece la desfășurarea

propriu-zisă a jocului: se urmărește buna desfășurare a jocului,

respectarea regulilor și a corectitudinii. Vom stabili împreună

echipa(ele) câștigătoare.
RESURSE:

Procedurale: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.

Materiale: jalone, cercuri, tălpi de carton.

Organizatorice: frontal, individual, pe grupe.

“PRIMAVARA”-dans tematic;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1:Să execute mişcări simple sugerate de textul cântecului;

O2:Să participe activ, socializând cu ceilalţi.

RESURSE:

Procedurale: explicația, demonstrația, exercițiul,

Materiale: calculator, cântece;

Organizatorice: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE

 *** "Curriculum pentru învӑţӑmântul preşcolar 3-6/7 ani ”- 2019


 Oana Enache, "Repere metodice utile pentru ȋnvӑţӑmântul

preşcolar "-Vol. II,Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2016

 Ştefania Antonovici, Melania Ciobotaru, Educarea limbajului-

extindere- ȋndrumӑtor pentru educatoare, Ed. Aramis Print,

Bucureşti 2005

 **Ghid pentru proiecte tematice – Activități integrate pentru

preșcolari , Editura Didactică Publishing House București, 2008.


Programul zilei începe cu “Întâlnirea de dimineaţă”. În timpul

acestei activităţi copiii stau pe scăunele,în semicerc,pentru a se putea

vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii fizice.Educatoarea salută

copiii cu caldură şi respect,privindu-i în ochi, pe toţi, recitând apoi

versurile:“Dimineaţa a sosit/Toţi copiii au venit./A început o nouă

zi./Bună dimineaţa dragi copii!”

Întâlnirea debutează cu sloganul grupei(“Suntem veseli şi

cântăm/Nu e greu să învătăm/Dar noi vrem să ne jucam/Şi din joacă să

învătăm”) şi cu SALUTUL. Copilul vine și alege imaginea ce reprezintă

forma de salut pe care și-o doreste (îmbrățișare, strângere de mănă,

cântăm, dansăm). Educatoarea rosteşte câteva versuri:”După ce ne-am

adunat/Şi frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/Oare cine n-a

venit?”pentru a vedea cine este prezent.(PREZENȚA) Un copil va

merge și va întoarce poza celui absent.

În etapa următoare a Întâlnirii de dimineaţă,”Împărtăşirea cu

ceilalţi”,atenţia copiilor este îndreptată către CALENDARUL

NATURII.Se analizează mai întâi ,cu ajutorul copiilor imaginea

reprezentativă a anotimpului existent.Copiii denumesc ziua

săptămânii,data,luna şi anul,iar educatoarea indică jetonul pe care este

scrisă denumirea acestora.În continuare,copiii sunt îndemnaţi să spună


ce au observat ei când au venit la gradiniţă pentru a stabili cum este

vremea şi cum ne îmbrăcăm.Tot la această etapă copiii sunt îndrumaţi să

aleagă câte un emoticon care să sugereze starea lor de spirit din acel

moment justificând-o.(ex: sunt trist deoarece azi dimineaţă mi-am

stricat jucăria preferată).

La ACTIVITATEA DE GRUP copiii vor canta împreună cu

educatoarea cântecul “Vine, vine primăvara!” executând şi mişcări

sugerate de text.

La cea de-a patra componentă a întâlnirii de

dimineaţă,NOUTATEA ZILEI, copiii vor afla că azi ne vizitează o

prietenă care se numește Carolina. Împreună vom merge pe cărări

misterioase, și vom juca jocul “Pe urmele primăverii” (ADE) unde vom

avea de rezolvat mai multe sarcini.Carolina dorește să vină Primăvara și

vrea să ne însoțească pe urmele ei. După finalizarea jocului,copiii se vor

orienta către centrele de interes, având pe fundal cântecul

„Primăvara”.Sarcinile vor fi bine explicate la fiecare sector.

La sectorul BIBLIOTECĂ copiii vor avea o fișă de lucru având ca

sarcini să despartă în silabe cuvinte, să reprezinte grafic, să traseze

ghiocei.

La sectorul ARTĂ copiii trebuie să realizeze o zână din hârtie

colorată unde vor lipi și asambla elementele definitorii ale acestuia.


La sectorul JOC DE MASĂ copiii trebuie să reconstituie corect

piesele de puzzle astfel încât să formeze imaginea ce constituie Zâna

Primăvara.

Metodele utilizate pe parcursul desfăşurării activităţilor vor da

posibilitatea fiecărui copil să se manifeste, să acţioneze, să

interacţioneze cu ceilalţi copii, să pună întrebări şi să afle răspunsuri.

Toţi copiii vor trebui să treacă pe la fiecare sector,prin rotaţie.

Activitatea se încheie cu jocul “Ștafeta ghioceilor” și un dans tematic

pe melodia “Primăvara” .

FINALITATEA ZILEI

În încheiere, copiii vor fi apreciaţi în funcţie de munca lor la fiecare

sector în parte.
ETAPELE CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
INFORMAŢIONAL
Resurse Metode şi
materiale procedee

1.MOMENT Asigurarea condiţiilor pentru


activitate: aerisirea sălii,
ORGANIZATORIC pregătirea materialului
didactic, aşezarea
mobilierului.

2.CAPTAREA Se realizeazӑ prin vizita unei Păpușa Carolina Conversația Observația


ATENŢIEI prietene pe nume Carolina directa
(papușa). Aceasta ne Săculeț Explicația
mărturisește că iubește foarte
mult primăvara și vrea să
meargă alături de noi pe urmele
acesteia. Carolina
le transmite cӑ vor descoperi
multe surprize pe traseu, dacă
vor fi atenţi la activitӑţi.
Anunţ copiii cӑ astӑzi, Carolina
va rӑmane cu noi şi ȋi vom arӑta
cât de multe lucruri am ȋnvӑţat
la grӑdiniţӑ.
3. ANUNŢAREA Se anunţă tema activitӑţii: “Pe Conversația
TEMEI ŞI A urmele primaverii” şi
OBIECTIVELOR obiectivele urmărite în Explicația
termeni foarte clari şi precişi.

4. EXPLICAREA ŞI Sunt explicate regulile jocului: Expunerea Observarea


DEMONSTRAREA comportamentu
JOCULUI Copiii vor fi împărțiți în două
lui copiilor
echipe "Echipa rândunicilor" și
"Echipa ghioceilor". Conversaţia

Sarcinile se rezolvӑ pe rând, de Imagini


câte un copil din fiecare echipӑ, reprezentative
respectând integral cerinţele echipelor
formulate;
Bilețele cu
Copiii sparg balonul, se citeste sarcini
ghicitoarea, răspunzând apoi la
aceasta.

Se desfăşoară un joc de probă Explicaţia


5. REALIZAREA
pentru verificarea înţelegerii
JOCULUI DE PROBĂ
regulilor jocului de către copii,
după care se trece la
desfăşurarea propriu-zisă a
jocului.
Demonstraţia
6. REALIZAREA Varianta 1: Conversația Evaluarea
JOCULUI DE orala
CĂTRE COPII “Ghici, ghicitoarea mea!”

Pe traseul primăverii se află Baloane


mai multe baloane,preșcolarii
trebuie să spargă câte un balon
colorat,ce conține o ghicitoare
de primăvara și să ofere un Exercițiul
răspuns corect la aceasta.

Varianta 2:

“Desparte în silabe!” Evaluarea


orala
Într-un coșulet se află mai
multe jetoane cu simboluri de
primăvara.Copiii trebuie să Jetoane Jocul
denumească cuvântul observat
în imagine și să-l despartă în Flori didactic
silabe.În funcție de numărul de
silabe, va fi așezat în dreptul Cub
florii cu cifra corespunzătoare
numărului de silabe.
Varianta 3:

“Cubul să-l rostogolești/Pe


primăvara o întâlnești!”

Cubul colorat conține imagini


specifice de primăvara.El Cub
trebuie rostogolit de copii, apoi
rostit sunetul inițial al
cuvântului ilustrat.După ce este
specificat sunetul inițial,
preșcolarii trebuie să
formuleze o propoziție cu acel
cuvânt.

COMPLICAREA JOCULUI:

VARIANTA 4:

“Mai multe/mai puține!”

În complicarea jocului se Saculet


folosește diagrama Venn.Se
prezintă copiilor săculețul de la Carolina
Carolina ce conține câteva
obiecte.Pe jos vor fi 2 cercuri Cercuri Jocul
intersectate (roșu și
verde).Copiii vor alege câte un didactic
obiect din săculeț și îl vor
așeza:

În cercul roșu obiectele cu


forma de singular, iar în cel
verde pe cele cu forma de
plural.La intersecția celor două
cercuri se așează elementul
care are aceeași formă de Fețe vesele
singular și de plural.
Cercuri
După terminarea sarcinilor,
Carolina numără fețele vesele
de la fiecare echipă, compară
rezultatele si aplaudă echipa
câştigătoare.

Tranziție:”La sectoare să
pornim/Sarcina să o
îndeplinim/Primăvara să o
întâlnim/Să o îndrăgim și s-o
iubim!”

7. OBŢINEREA La sectorul BIBLIOTECĂ copiii Fișă de lucru Explicaţia Observarea


PERFORMANŢEI vor avea de lucrat o fișă având comportamentu
ca sarcini să despartă în silabe lui copiilor
ŞI ASIGURAREA cuvinte, să le reprezinte grafic, Carioci
FEED-BACK-ULUI să traseze către sunetul inițial
al cuvintelor și să deseneze
ghiocei.

La sectorul ARTĂ (DOS) copiii


trebuie să realizeze Zâna
Ghiocel din hârtie colorată unde Hârtie colorată Demonstraţia
vor lipi și asambla elementele
definitorii ale acesteia. Lipici

La sectorul JOC DE MASĂ


copiii trebuie să reconstituie
corect piesele de puzzle astfel Puzzle
încât să formeze imaginea ce
constituie Zâna Primăvară.

Se vor respecta urmӑtoarele Jocul


etape:

-Prezentarea materialelor,
obiectivelor

-Explicarea şi demonstrarea
modului de lucru;

-Exerciţii pentru încălzirea


muşchilor mici ai mâinilor.

„Mişcӑm degţelele,

Batem tare palmele. Explicaţia

Rӑsucim încheietura,

Şi dӑm mingea dura, dura.

Ploaia picurӑ pic, pic,

La pian cântӑm un pic.

Evantaiul ştim sӑ facem, Demonstraţia

Pumnii strângem şi desfacem."

Aceştia vor alege sectorul unde


vor lucra prima datӑ prin
metoda "mâna oarbӑ", apoi se
aşază la măsuţe şi rezolvă
cerinţele.

Se reaminteşte copiilor Jocul


comportamentul în cazul
activităţilor: vorbim în şoaptă
pentru a nu-i deranja pe colegi,
lucrăm ordonat, utilizăm cu
grijă materialele puse la
dispoziţie şi ducem la bun
sfârşit lucrarea începută.
Rotaţia grupurilor se face în
asa fel incât toţi copiii sӑ
participe la activitӑţile de la
centre.Se va supraveghea
activitatea şi se vor da indicaţii
suplimentare acolo unde este
necesar.

8. EVALUAREA Dupӑ desfăşurarea activitӑţilor, Expoziţie cu Conversația


se expun lucrӑrile intr-un loc lucrӑrile copiilor:
PERFORMANŢELOR vizibil şi se analizeazӑ Aprecierea
rezultatele muncii prin metoda verbală
Turul Galeriei.

Se vor face aprecieri verbale și


individuale asupra ȋntregii
activitӑţi, punându-se accent pe
spiritul de autoevaluare al
copiilor.

9. ȊNCHEIEREA Se va desfӑşura jocul Tӑlpi din carton Jocul


ACTIVITĂŢII "Ștafeta ghioceilor" și un dans
tematic: "Primăvara". Jaloane/cercuri Aprecierea
verbală
Se primesc recompensele Calculator
binemeritate.
Recompense

S-ar putea să vă placă și