Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
4 Bârlad
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“Săculeţul
cu surprize!”
Grupa Mijlocie
1
NIVEL I (Grupa Mijlocie)
EDUCATOARE: Prof.CARANFIL ANCA ELENA & OBREJA NUȚA
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE : “Când, cum și de ce se întâmplă?’
TEMA PROIECTULUI : „Pe cărările iernii”
SUBTEMA: „ Iată vin colindătorii!”
TEMA ZILEI: „Săculeţul cu surprize”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și verificare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: ALA I + ADE (DȘ + DOS) + ALA II
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea, aprofundarea și consolidarea cunoștințelor copiilor despre formele geometrice.
RUTINE: Servirea micului dejun, toaleta, igiena personală, igiena în spatiul de lucru
TRANZIȚIE: Joc cu text și cânt: „Trenuleţul muzical”.
2
JADA 1-Jocuri și activități didactice alese 1
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
CONSTRUCȚII:
să realizeze tema propusă, pe baza modelului prezentat;
să manifeste creativitate în alegerea formelor; să
accepte sugestii din partea educatoarei.
BIBLIOTECĂ:
să participe la activitatea centrului, atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor;
să-şi dezvolte creativitatea şi expresivitatea limbajului oral;
să înţeleagă şi să transmită mesaje simple reacţionând la acestea.
ARTĂ:
să intuiască, cu ajutorul educatoarei, materialul didactic;
să aplice tehnica decupării, respectând indicațiile educatoarei;
să manifeste spirit de întrajutorare în timpul activității.
RESURSE:
Procedurale: explicația, demonstrația, conversația, exercițiul, jocul, aprecierea verbală;
Materiale: - Joc construcții plane – forme geometrice (trusa- joc Logi), imagini, pliante si carti cu aspecte de iarna, cosulete foarfece, hartie
glacee.
Organizatorice: frontal, individual, pe centre de interes.
3
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
OBIECTIV DIDACTIC FUNDAMENTAL: Verificarea, aprofundarea și consolidarea cunoștințelor privind recunoaşterea şi descrierea
formelor şi pieselor geometrice;.
OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
Să-şi îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la recunoașterea, denumirea
obiectelor/formelor geometrice, clasificarea, constituirea de grupuri/mulțimi, pe baza însuşirilor comune (formă, mărime, culoare);
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
să recunoască formele și piesele geometrice folosind un limbaj specific matematic adecvat;
să descopere prin pipăire forma și mărimea pieselor geometrice;
să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date: grupare, comparare, clasificare etc.
să rezolve corect itemii din fișa de lucru;
SARCINA DIDACTICĂ: Copilul numit va recunoaște piesa geometrică găsită în săculeţul cu surprize, o va denumi şi o va descrie ca formă
mărime şi culoare şi o va aşeza la locul potrivit în funcţie de cerinţele variantelor de joc.
REGULI DE JOC: Copiii vor fi atenţi la întrebările şi cerinţele educatoarei, pentru a da răspunsul corect. Copiii trebuie să-şi respecte colegii
aşteptându-şi rândul de intrare în joc, vorbind doar atunci când sunt întrebați și să soluționeze cerințele într-un timp dat. Răspunsurile corecte
se vor evidenția prin aplauze și acordarea de zâmbărici la panoul adiţional.
ELEMENTE DE JOC: manipularea materialului, aplauze, închiderea și deschiderea ochilor, utilizarea pălăriei.
RESURSE:
Procedurale: Conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, aprecierea verbală, R.A.I., procedeul „mâna oarbă” partenerul
de sprijin, trierea aserțiunilor.
Materiale: săculeţ, trusa Dienes, cercuri (2), căsuţe (3), panou, omul de zăpadă, zâmbărici, minge.
Organizatorice:frontal, individual.
4
II.Domeniul OM – SOCIETATE: Activitate practică şi elemente de activitate casnică: „Săculeţul cu surprize” – lipire
OBIECTIV DIDACTIC FUNDAMENTAL: Stimularea creativității copiilor prin intermediul unor tehnici de lucru învățate în activitățile
practice
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Să fie capabili de a rezolva sarcina propusă consolidându-și unele abilităţi şi deprinderi practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică;
OBIECTIVE OPREAȚIONALE:
RESURSE:
Procedurale: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, aprecierea verbală, autoevaluarea, interevaluarea, turul galeriei;
Materiale: lipici, hartie suport, hârtie colorată, forme geometrice din hartie glacee, panou pentru expunerea lucrărilor, cd-player.
Organizatorice: individual, frontal.
RESURSE:
Procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.
Organizatorice: frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
6
SCENARIUL ZILEI
La venirea la grădiniță, copiii găsesc materialele așezate la centrele de interes și vor alege centrul unde doresc să înceapă, prevăzute la
ALA I. La centrul Construcții copiii vor realiza construcţii plane din piese geometrice, conform modelului educatoarei. La centrul Bibliotecă,
copiii vor citi imagini cu aspecte de iarnă din cărţi, pliante şi diverse planşe. La centrul Artă, copiii vor decupa după contur diferite forme
geometrice din hârtie glacee cu ajutorul tehnicilor specifice. Formele decupate le vor folosi la activitatea practică.
În timpul servirii micului dejun de către copii, se urmărește buna desfășurare a servirii micului dejun de către copii și se pregătesc
materialele necesare pentru activitatea integrată. Se asigură climatul educațional favorabil, în concordanță cu tema săptămânii.
După micul dejun are loc ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ. SALUTUL se realizează prin tehnica comunicării rotative. Copiii se așază în
cerc. Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul din partea dreaptă, adresându-i
drept apelativ numele unei forme geometrice studiate: “Bună dimineața, cerc frumos/ triunghiu bucuros/pătrat vesel, etc”.
Atenția copiilor este îndreptată spre CALENDARUL NATURII, printr-o conversație scurtă în care se descoperă ziua, luna, anotimpul și
starea vremii, după care are loc ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI, constând într-o discuție despre anotimpul în care ne aflăm şi despre cum ne
adaptăm vremii. ACTIVITATEA DE GRUP este susținută prin executarea unor exerciții de înviorare.
După anunțarea NOUTĂȚII ZILEI - “Este o zi specială fiindcă avem oaspeți, iar noi vom încerca să fim cât mai primitori”, se realizează
CAPTAREA ATENȚIEI copiilor prin apariția ursulețului Martinel, care aduce o scrisoare, prin care îi roagă pe copii să il ajute să afle mai
multe despre formele geometrice, întrucât a uitat câteva din caracteristicile formelor geometrice, iar prin intermediul schimbului de idei,
copiii sunt de acord să îl ajute pe Martinel.
Se anunță tema și obiectivele activității (în manieră accesibilă copiilor) jocul logic de la Activitatea matematică ,,Săculeţul cu surprize” care
se va desfășura frontal și individual, cu diferite variante de joc.
TRANZIȚIA către activitatea practică se face prin jocul cu text și cânt “Trenulețul muzical”. La activitatea practică micii preșcolari trebuie
să decoreze bradul de Crăciun cu forme geometrice. Ei vor lipi diferite forme geometrice, decupate dimineaţă la Centrul Artă, pe braduţul
lipit pe o fişă. În ultima etapă a zilei – ALA II – copiii vor desfășura jocul muzical “Căluşeii” si jocul liniştitor : “Plimbă omul de zăpadă”.
7
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂȚII CONȚINUT INSTRUCTIV- EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE EVALUAREA
3. CAPTAREA Se face prin apariția unui ursuleț (ursulețul Explicația - ursuleț, scrisoare, Stimularea
ATENȚIEI Martinel) ce aduce o scrisoare, în care explică Conversația materiale de lucru Frontal interesului pentru
motivul vizitei sale. activitate
8
Se anunță tema zilei - „Săculeţul cu surprize” și
4. ANUNȚAREA că în cadrul jocului logic ei trebuie să Conversația Observarea
TEMEI ȘI A recunoască diferite forme geometrice, să spună Expunerea Frontal focalizării și
ce știu despre ele (formă, mărime, culoare) şi să
OBIECTIVELOR Explicația menținerea atenției
le aşeze la căsuţa potrivită, iar feedback-ul zilei
va fi obținut în activitatea practică, unde vor copiilor
putea decora braduțul de Crăciun cu formele
geometrice decupate.
Este desfășurată prima activitate de dezvoltare
5. DIRIJAREA experiențială, cea de Activitate matematică prin
ÎNVĂȚĂRII jocul logic „Săculeţul cu surprize”. Se specifica
regulile jocului.
Procedeul
Copiii sunt atenţi pentru a se desfășoara jocul
de probă. „mâna oarbă” Frontal Orală
Individual
Varianta I
Educatoarea aşază pe covor 3 căsuţe (cutii) sub
forma celor 3 figuri geometrice (cerc, pătrat, Conversația Căsuţe (cutii) Aprecierea
triunghi), iar copiii vor trebui să extragă din
Demonstrația Săculețul cu surprize răspunsurilor
săculeţ câte o formă geometrică, să o descrie şi
să o aşeze la căsuţa potrivită în funcţie de Explicația corecte
forma acesteia. Exercițiul Zâmbărici Individual
Brainstorming
Varianta II
Educatoarea aşează pe covor 2 cercuri - unul
mare, unul mic. Copiii vor extrage din săculeţul
Cecuri – mare- mic Observarea
cu surprize câte o formă geometrică, pe care o
comportamentului
vor descrie şi o vor aşeza în cercul potrivit în
funcţie de mărimea acesteia. Zâmbărici copiilor
Pentru rezolvarea corectă a sarcinii se acordă Conversația
câte zâmbărici pentru a stimula copiii să Explicația Frontal
participe în număr cât mai mare la joc. Individual
Varianta III
Pe rând câte un copil va veni şi va alege o piesă
geometrică după indicaţiile date de educatoare. Aprecierea verbală
Piesele vor fi sortate în funcţie Panou
9
de culoare şi vor fi aşezate pe panou. Se pun Conversația Zâmbărici
întrebări de tipul adevărat/fals. Este adevărat Explicația
că cercul are 4 laturi?, etc. Fiecare răspuns Panou
Exercițiul
corect aduce aplauzele colegilor şi drept
Trierea Capacitatea de
răsplată un zâmbărici.
aserțiunilor concentrare
Se trece la rezolvarea fişei de lucru individual, Fişe de lucru
iar pentru copiii care nu reuşesc să rezolve Partenerul de Individual Observarea
sarcinile de pe fişă, vor fi ajutaţi de colegii de sprijin comportamentului
langă ei. copiilor
10
Educatoarea trece pe la fiecare copil pentru a Exercițiul Cd-player
da indicații și pentru a-i ajuta pe micii motric
preșcolari. Panou cu lucrări
Aprecieri verbale
Copiii care termină pot să-și ajute colegii care Partenerul de
Individual individuale si
se descurcă mai greu sau cei care au un ritm sprijin
colective
mai lent în execuție.
Frontal
La final fiecare copil va merge și va aşeza
lucrarea pe panou pentru a fi evaluată. Copiii
vor avea posibilitatea de a aprecia lucrările Turul galeriei
celorlalți colegi aşezând câte un zâmbărici la
lucrarea care le-a plăcut cel mai mult.
7. EVALUAREA Educatoarea face aprecieri privind activitatea,
PERFORMANȚELOR comportamentul copiilor pe parcursul zilei, le
comunică mulțumirile ursulețului Martinel.
Conversatia Aprecieri verbale
Cu ajutorul metodei RAI se face fixarea
activităţilor. Educatoarea dă mingea unui
Frontal
preşcolar căruia îi adresează o întrebare cu Minge
privire la activitatea desfăşurată, apoi acesta RAI Individual
dă mai departe mingea adresând el o întrebare
colegului ş.a.m.d.
Ex: ,,Ce activitate am desfăşurat noi
astăzi?” ,,Cum s-a numit jocul nostru?” etc.
- stimulente Aprecieri verbale
8. ÎNCHEIEREA Copiii sunt apreciați verbal și recompensați individuale si
ACTIVITĂȚII pentru activitate cu fructe proaspete. Conversația - clementine Frontal
colective
FIŞĂ DE LUCRU
11
1. Colorează cu roşu toate pătratele şi cu albastru cercurile.
2. Încercuieşte cu galben toate triunghiurile.
3. Colorează restul imaginii cum îţi place.
12
JOC MUZICAL
CĂLUŞEII
Alergăm, ne jucăm
Cu omuleții luptăm
Suntem mici, dar voinici
Și frigul înfruntăm.
13
CÂNTEC
Trenuleţul muzical
On the road, the road, the road, little tren it’s ringing
One by one, by one, by one, all of us has singing
all of us has singing, all of us has singing
14