PROIECT DE ACTIVITATE
GRĂDINIȚA: GPN MOGOȘANI
DATA: 2 DECEMBRIE 2017
GRUPA: MARE
EDUCATOARE: CERNEA CARMEN LOREDANA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?
TEMA PROIECTULUI: BUCURIILE IERNII
SUBTEMA: VINE, VINE MOȘ NICOLAE!!
TEMA ZILEI: SURPIZELE LUI MOȘ NICOLAE
FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL, INDIVIDUAL,ÎN PERECHI
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
RUTINE: Întălnirea de dimineață-Cine este Moș Nicolae-dezvoltarea abilităților de
comunicare.
Salutul, Prezența,Calendarul Naturii.
TRANZIȚII :
[Link],a sosit în zori(cântec)
2.Rândul iute să îl formăm
Lângă ușă ne așezăm
Și cuminți să așteptăm
Către baie șă plecăm.
[Link] din palme, clap, clap, clap.
JOCURI ȘI ACTIVIȚĂȚII ALESE( ALA I):
BIBLIOTECÂ. Decorăm ghetuța lui Moș Nicolae (grafisme)
JOC DE ROL: De-a cofetarii(Pregătim prăjituri pentru Moș Nicolae)
JOCURI ȘI ACTIVIȚĂȚI ALESE (ALA II):Cursa ghetuțelor(joc distractiv-predare)
ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERENȚIALE.
DOMENIUL ȘTIINȚĂ (ACTIVITATE MATEMATICĂ)-joc didactic-
Ajutoarele lui Moș Nicolae(formarea unor mulțimii de obiecte, numărarea în limitele 1-5
și realizarea corespondenței cantitate de obiecte- și invers și formarea șirului numeric
crescător în limitele 1-5)
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(Activitate practică)-Ghetuța lui Moș
Nicolae(Confectionare-tăiere pe contur,mototolire și lipire)
Scopul activității:
- Consolidarea deprinderii de a forma mulțimii de obiecte 1-5 elemente, de a număra
în limitete 1-5 si de a realiza corespondența cifră-cantitate și invers)
- Consolidarea deprinderii de a tăia , mototoli si lipi hârtia.
Obiective operaționale:
- să identifice și să formeze mulțimii de obiecte in limitele 1-5,
- să numere crescător si să realizeze corespondență între cantitatea de obiecte-cifră
și invers.
- să taie ,să mototolească și să lipească hârtia.
- să decoreze corect ghetuța lui Moș Nicolae cu grafismele învătate.
- să execute produse de patiserie folosind diferite forme.
- să respecte reguli de igienă personală.
Sarcină didactică:
Copiii trebuie să identifice și să formeze mulțimi de obiecte in limitele 1-5,
să numere crescător si să realizeze corespondență între cantitatea de obiecte-cifră și
invers..
Regulile jocului:
Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege jetonul care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din săculet o cifra o va identifica și o va așeza pe tabla
magnetică, va forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va realiza corespondența între
cantitate de obiecte –cifră și invers.
După realizarea sarcinii copilul se va întoarce la locul lui ,va fi aplaudat și va primi câte
o recompensă.Astfel vor fi antrenați toti copiii în activitate.
Complicarea jocului: Fiecare copil va primi câte un săculet pe care se află o cifră și în
care trebuie șă așeze tot atâtea elemente cât indică cifra.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:explicatia,exercitiul ,problematizarea, Metoda Amesteca,
îngheață, formează perechi,metoda R.A.I, Turul galeriei, lucrul individual, în grup, jocul
didactic, jocul.
Material didactic: Calendarul Naturii,minge, Planse despre Moș Nicolae,
fișe de lucru(bibliotecă), creioane, jetoane cifre, jetoane imagini iarnă, foarfeci, hartie
creponată, lipici, stelute,inimioare, ingrediente prăjitură,șortulețe,stimulente, tavă etc.
Locul desfășurării: sala de grupă.
BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”, Ministerul Educaţiei,
Cercetării şi Tineretului, 2008;
2. Laurenţia Culea, Anghel Lesovici- „Activitatea integrată din grădiniţă- ghid
pentru cadre didactice”, Editura Didactică Publishing House, 2008;
3. L.Tătaru, A. Glova,[Link]ș- Piramida cunoașterii, ed Diamant, 2014
4. Revista învăţământului preşcolar (nr 3-4), EDITURA Arlequin , București , 2011
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debutează cu ”Întâlnirea de dimineată ”- Cine este Moș Nicolae-
marcată prin salut și prezență.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii
grupei :
Dimineața a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei:
„ Bună dimineaţa în toi de iarnă
Mă bucur că aţi revenit cu toţii iară.
Începe - acum o nouă zi...
Bună dimineaţa dragi copii!”
Prezenţa – un copil extrage de la panou fotografiile copiilor absenţi, după care îi va
număra.
Calendarul Naturii se realizează prin metoda RAI (răspunde – aruncă – interoghează).
Va fi folosită o minge care va aruncată d educatoare către un copil. Acestuia i se adresează o
întrebare legată de calendarul naturii. Dacă preşcolarul va răspunde corect întrebării, va avea
dreptul să completeze calendarul naturii şi să arunce mingea altui copil căruia îi va adresa o altă
întrebare tot legată de acest subiect. Jocul va continua până când este completat calendarul
naturii.
Prin metoda „Amestecă – îngheaţă - formează perechi” copiii povestesc în perechi ce doresc să
primească de la Moş Nicolae, apoi câţiva copii vor povesti ce au aflat de la colegii lor.
Activitatea de grup: Iarna a sosit în zori!(cântec)
Noutatea zilei: porneşte de la o discuţie despre apropiata sosire a lui Moş Nicolae în
casele lor. Educatoarea descoperă la usa grupei o gheata ( cizma) care nu apartine nimanui
din grupa. Se cauta persoana careia ii apartine gheata, dar se dovedeste ca nu se potriveste
nimanui, nici copiilor, nici d-nei educatoare....Oare a cui este acesta ghetuta?
Educatoarea verifica ghetuta şi descoperă o surpriză, o scrisoare de la Moş Nicolae.
Acesta spune că o vrăjitoare rea i-a distrus atelierul de jucării, casa şi scrisorile primite de
la copii, iar spiriduşii săi nu pot pregăti la timp cadourile pentru seara ce va urma, de aceea
prin aceasta scrisoare îi roaga pe cei mici, ca pentru o zi să fie ajutoarele lui, iar sala de
grupă să devină atelierul său.
In continuare se va desfășura frontal DȘ-AM –jocul didactic –Ajutoarele lui Moș Nicolae.
Copii vor sta pe scaune în semicerc.
Se recită versurile- Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege jetonul care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va identifica și o va așeza pe tabla
magnetică, va forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va realiza corespondența între
cantitate de obiecte –cifră și invers.
După realizarea sarcinii copilul se va întoarce la locul lui ,va fi aplaudat și va primi câte
o recompensă.Astfel vor fi antrenați toti copiii în activitate.
La centru Artă copiii realizează individual-Ghetuța lui Moș Nicolae.
La centru Bibliotecă-decorează cu grafismele învătate gheata lui Moș Nicolae.
La centru Joc de rol-copiii vor interpreta rolul de cofetari care pregătesc prăjituri din
cocă pe care le vor orna cu bomboane colorate.
Voi explica copiilor ce sarcini au de îndeplinit.
Voi urmări activitatea copiilor şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie.În încheierea
activităţii integrate voi face aprecieri verbale asupra comportamentului şi activităţii
copiilor, vom expune lucrările pe panou iar copiii vor primi recompense.
În ultima parte a zilei ne vom juca jocul distractiv
ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII
ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Moment Asigurarea condiţiilor necesare unei bune
organizatoric desfăşurări a activităţ[Link] necesare vor
fi distribuite în centre
Introducerea copiilor în sala de grupă, unde vor
participa la întâlnirea de dimineaţă marcată prin:
- salut;
- prezenţa; Conversaţia
- stabilirea coordonatelor temporale (anotimp,
luna, ziua săptămânii;
- completarea Calendarului naturii prin Metoda Metoda R.A.I
R.A.I
Reactualizarea Se va purta o scurtă conversaţie despre tema Conversația
cunoștințelor abordată în această săptămână.
Se desfăşoară jocul „Amestecă, îngheaţă,
formează perechi!”. În cadrul acestui joc, copiii „Amestecă, îngheaţă,
vor spune ce iși doresc să le pună Moș Nicolae formează perechi
în ghetute.
Tranziție-Iarna a sosit în zori!!(cântec)
Educatoarea descoperă la usa grupei o gheata
Captarea ( cizma) care nu apartine nimanui din grupa. Se
atenției cauta persoana careia ii apartine gheata, dar se Conversația
dovedeste ca nu se potriveste nimanui, nici
copiilor, nici d-nei educatoare....Oare a cui este
acesta ghetuta?
Educatoarea verifica ghetuta şi descoperă o
surpriză, o scrisoare de la Moş Nicolae. Acesta
spune că o vrăjitoare rea i-a distrus atelierul de
jucării, casa şi scrisorile primite de la copii, iar
spiriduşii săi nu pot pregăti la timp cadourile
pentru seara ce va urma, de aceea prin aceasta
scrisoare îi roaga pe cei mici, ca pentru o zi să fie
ajutoarele lui, iar sala de grupă să devină atelierul
său.
In continuare se va desfășura frontal DȘ-AM –
jocul didactic –Ajutoarele lui Moș Nicolae. Copii
vor sta pe scaune în semicerc.
Anunțarea Anunț activitățile pe care le vom desfășura Conversația
temei și a pentru a împodobi cât mai frumos clasa noastră.
obiectivelor In continuare se va desfășura frontal DȘ-AM –
jocul didactic –Ajutoarele lui Moș Nicolae. .
ADE-DOS(ABILITĂȚI PRACTICE) Explicația
LA centru Artă, copiii realizează
individual „Ghetuța lui Moș Nicolae(vor avea
de decupat pe contur ghetuța, vor mototoli hârtia
si o vor lipi în partea de sus a ghetuței si după
aceea vor avea de decorat ghetuța cu diferite
La centrul Biblioteca copiii vor avea de Lucru individual
decorat ghetuta cu grafisme învățate.
La centrul Joc de rol, copiii se vor juca jocul
„De-a cofetarii unde vor pregăti prăjituri pentru
Moș Nicolae
Lucru în echipă
Desfășurarea Frontal se va desfățura ADE-ED LIMBAJULUI Explicatia
activității -.jocul didactic Coșulețul Zânei Primăveri.
Explicarea regulilor jocului:
Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege jetonul care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va Conversația
identifica și o va așeza pe tabla magnetică, va
forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va
realiza corespondența între cantitate de obiecte –
cifră și invers.
După realizarea sarcinii copilul se va întoarce la
locul lui ,va fi aplaudat și va primi câte o
recompensă.Astfel vor fi antrenați toti copiii în
activitate.
Desfăşurarea jocului de probă: Jocul
Se va desfăşura un joc de probă pentru
verificarea înţelegerii regulilor jocului de către
copii.
Jocul de probă: un copil va forma o mulțime
de obiecte indicat de educatoare, va număra
obiectele şi va alege cifra corespunzătoare
cantităţii de obiecte.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
. Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege jetonul care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va
identifica și o va așeza pe tabla magnetică, va
forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va
realiza corespondența între cantitate de obiecte –
cifră și invers.
Complicarea jocului: Fiecare copil va primi
câte un săculet pe care se află o cifră și în care Problematizarea
trebuie șă așeze tot atâtea elemente cât indică
cifra.
Obținerea După aceea copiii, prin tranziția -Bat din
performanței palme-joc cu text și cânt.-, intuiesc materialele Conversația
din fiecare lucru , ascultă cerințele și sarcinile
pentru fiecare dintre centre.
ARTĂ ADE-DOS-Activitate practică-Ghetuța
lui Moș Nicolae
Prezentarea și intuirea materialelor
Copiii vor intui materialele și le vor denumi , Explicația
precizând utilitatea lor.
Explicarea modului de lucru
Se amintesc tehnicile de lucru învâțate și se
explică cum vor folosi instrumentele de lucru,
pentru a realiza lucrări originale.
Pentru a realiza ghetuța copiii vor decupa pe
contur ghetuța, vor mototoli hârtia creponata și o
vor lipi în partea de sus a ghetuței iar după accea
vor lipi stelute
și fulgișori pentru decorarea cât mai frumoasă a
ghetuței
Voi executa împreună cu copiii exerciții pentru
încălzirea muschilor mici ai mâinilor:
Degetele imi sunt petale/
Se deschid ca și o floare/
Ploaia bate neîncetat
/Vărful degetelor bat/
Și apoi le răsfirăm/
Si la un pian cântăm.
Executarea temei de către copiii.
În realizarea acesteia, se va supraveghea modul
în care copiii realizează temele propuse şi se
oferă sprijin copiilor, acolo unde este necesar
prin îndrumări individuale. Lucru în echipă
La centrul Biblioteca copiii vor avea de decorat
ghetuta cu grafisme învățate.
La centrul Joc de rol, copiii se vor juca jocul
„De-a cofetarii unde vor pregăti prăjituri pentru
Moș Nicolae.
Evaluarea După încheierea activităţilor, copiii trec în grup Turul galeriei
activităţii pe la fiecare centru. Ei vor aprecia ce au lucrat şi
dacă au respectat cerinţele stabilite la începutul
activităţii.
Moș Nicolae va fi foarte multumit pentru felul
cum [Link] descurcat copiii la centre.
Asigurarea Copiii desfăşoară jocul distractiv "Cursa Explicaţia
retenţiei şi a ghetuțelor”
transferului Mod de desfășurare:
Copiii vor fi imparțiti în doua echipe , echipa
ghetutelor roșii si echipa ghetuțelor albastre.
În timp ce melodia ,,Dansul ghetuțelor” este
pornită copiii dansează prin clasă. La semnalul Jocul
dat de oprirea muzicii, educatoarea le cere
copiilor să caute prin clasă bomboanele ascunse
de către Moș Nicolae, și să le pună in
săculeți ..Câstigă echipa care a găsit cele mai
multe bomboane.
Încheierea Educatoarea face aprecieri asupra activităţii şi Conversaţia
activităţii oferă recompense
Buna dimineata dragii Mosului!
Dragii mosului sunt foarte supărat, o vrăjitoare foarte rea mi.a distrus casa, atelierul de
jucării, scrisoriile iar spiridusii mei nu mai au timp să facă jucării pentru toti copiii cuminti, de aceea
am o mare rugăminte la voi,ca astazi și voi să fiți spiridusii mei iar clasa voastră să fie atelierul
vostru de lucru pentru a realiza cât mai multe lucruri frumoase pentru alții copii.
Am vorbit cu doamna educatoare si mi-a spus ca sunteti foarte priceputi in numarat. Am
aflat ca stiti deja sa numarati si sa va jucati cu cifrele pana la 5.
De aceea am pregatit cateva surprize pentru voi: veti merge impreuna cu doamna prin centre si le veti
descoperi singuri.
Dupa ce terminati de lucrat in centre mai am inca un cadou pentru cele mai vrednici
fluturași/
Sper din suflet sa fiti copii ascultatori, cuminti si harnici ca sa-l meritati..
Cu drag va vegheaza permanent al vostru Mos Nicolae!