Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE ONLINE

Prof.înv. preşc: Burzo Mihaela


Liceul Teoretic ,,Ioan Buteanu,,
G.P.P. Nr. 1 Şomcuta Mare
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE : Burzo Mihaela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
SUBTEMA: ,,Prieteni fără grai”
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Căsuţa din oală”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-învăţare
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
 ADE- ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: ,,Căsuţa din oală”-povestirea educatoarei

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE: ,,Căsuţa din oală”


Scop:
Formarea deprinderii de a-şi însuşi şi reproduce firul narativ al povestirii cu accent pe conturarea
sentimentului de prietenie şi exersarea deprinderii de a realiza o temă practică utilizând tehnici diferite de
lucru.

Obiective:

 Să audieze povestea reținând titlul şi personajele acesteia;


 Să reproducă conţinutul povestirii pe baza imaginilor prezentate respectând ordinea cronologică a firului
narativ;
 Să identifice ordinea de desfășurare a acțiunilor prin intermediul imaginilor din poveste, a jocului
interactiv şi a fişei de lucru;
 Să execute lucrări estetice la temă utilizând instrumente și tehnici de lucru diferite;
 Să aplice cunoștințe şi deprinderi însuşite anterior în contexte noi de joc şi învăţare.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, surpriza, demonstraţia,
povestirea.
RESURSE TIC:
Activitate desfăşurată sincron folosind aplicaţia https://zoom.us/
Scenariul activităţii este creat cu ajutorul platformei www.livresq.com
Povestea ,,Căsuţa din oală“ accesând linkul https://www.youtube.com/watch?v=gg5wetDyLbY&t=5s
Joc interactiv folosind aplicaţia https://learningapps.org/13606626
Fişă de lucru folosind aplicaţia https://www.liveworksheets.com/gh1006318uy
Exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii https://www.youtube.com/watch?v=4EwHoemFVGY
Audiţii https://www.youtube.com/watch?v=sSFYRTp2N7g
RESURSE TEMPORALE: 1 oră
SCENARIUL ZILEI
●Moment organizatoric-pregătirea celor necesare desfăşurării activităţii, trimiterea linkului şi acceptul pentru
a intra la conferinţa online. Activitatea debutează pe Zoom se face prezenţa după care copii, părinţii vor fi
familiarizaţi cu tema şi cu linkul de acces pe platforma Livresq unde este creat scenariul activităţii.
https://library.livresq.com/view/5f328160d84f7a5528681d3a/
Se trimite părinţilor-copiilor ghidul pentru utilizarea Zoom cu 4 pași de respectat:
1. Asigurați-vă că sunteți pe modul „mut” atunci când nu vorbiți.

2. Fiți voi înșivă și respectați-i pe ceilalți.

3. Puneți întrebări folosind chat-ul, sau ridicând o mână.

A fost odată ca niciodată că de n-ar fi fost, nu s-ar povesti un şoricel care a găsit în mijlocul unui
câmp… dar mai bine vă las pe voi să descoperiţi ce a găsit, si să-i aflaţi povestea.
●Captarea atenţiei- curioşi să afle ce a găsit şoricelul, vor descoperi căsuţa din oală.

●Anunţarea temei şi a obiectivelor:


Dragi copii, astăzi veţi afla povestea
,,Căsuţa din oală”.

●Dirijarea învăţării
Expunerea poveştii se va face accesând linkulhttps://www.youtube.com/watch?v=gg5wetDyLbY&t=5s
Explicarea cuvintelor necunoscute: ,,fundul oalei”, ,, namilă”, ,,culcuş”, ,, mânios”, ,,ostenit”.

●Obţinerea performnaţei- Povestirea pe baza planului de idei, accesând galeria foto de pe platforma Livresq
1. Şoricelul găseşte oala în mijlocul câmpului şi se instalează în ea.
2.Şoricelul o primeşte şi pe broscuţă în casă.
3. Pe rând în casă se instalează: iepurele, vulpea şi lupul.
4.Oala se sparge sub greutatea lui Moş Martin, care nu a ştiut că este o căsuţă.
5. Moş Martin se sperie de spargerea oalei de pământ.
6. Cei cinci prieteni care locuiau în oală se sperie şi ei şi fug în pădure.

Valorificarea conţinutului educativ al povestirii se realizează prin jocul interactiv ,,Reconstituie firul narativ
pe baza imaginilor” accesând https://learningapps.org/13606626 şi fişa de lucru accesând aplicaţia
https://www.liveworksheets.com/gh1006318uy

●Asigurarea retenţiei şi transferului-Chestionar ,,Ce am învăţat?”


,, Căsuţa din oală”-Activitate practică

1. Intuirea materialelor, instrumentelor şi a tehnicilor de lucru

2. Demonstrarea şi explicarea modului de lucru


- decupăm după contur căsuţa, personajele din poveste
- prima dată vom lipi căsuţa pe cartonul verde,(câmpia) iar apoi vom lipi personajele în căsuţă.
– pe urmă vom lipi pe cartonul verde frunze şi fire de iarbă.
– puteţi să decoraţi cu sclipici lucrarea
3. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii
Urmăriţi materialul şi faceţi şi voi la fel https://www.youtube.com/watch?v=4EwHoemFVGY
4. Executarea propriu zisă a temei de către copii -Spor la treabă!
În timp ce lucrăm ne relaxăm ascultând…. https://www.youtube.com/watch?v=sSFYRTp2N7g
5. Finalizarea lucrărilor, autoevaluarea şi evaluarea lucrărilor
Prezintă-ţi lucrarea!

● Încheierea activităţii -Felicitări!


Când jocul am terminat personajele au plecat să-şi caute altă casă şi povestea noastră s-a sfârşit şi o
diplomă vei primi ,,Cel mai bun povestitor,,. Și încălecai pe-o şa şi v-am spus povestea aşa, şi unde nu
încălecai pe-o lingură scurtă să trăiască cine ascultă!.

S-ar putea să vă placă și