Sunteți pe pagina 1din 13

DIRECȚIA EDUCAȚIE SÎNGEREI

O întîmplare în ograda bunicuței

Proiect de activitate
integrată

Grupa de creșă„Piticii„

Educator:
Tamara Daraban
Gradinita -creșă nr.1,
„Ghiocel”,Sîngerei
21.02.2014
Data: 21.02.2014
Proiectul tematic:”In ograda la bunici”
Tema zilei: „O intamplare in ograda bunicii cu o gainusa motata”
Grupa de creșă: „Piticii”
Aria curiculară:Dezvoltarea limbajului şi a comunicării;Educaţia prin arte,Cunoașterea
lumii,dezvoltarea personală
Tipul de activitate: Activitate de transmitere și insușire de noi cunoștințe, precum și de
formare de priceperi si deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata: o zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde


ideile principale şi mesajul educativ.
Îmbogăţirea vocabularul activ şi pasiv pe baza proprii experienţei, activităţii personale şi/sau a
relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
~ Să asculte cu atenţie povestea spusă de educatoare;
~ Să reţină titlul si autorul povestirii;
~ Să redea conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a desfăşurării
evenimentelor;
- să fie capabil să realizeze lucrări practice,
- să sesizeze modificăriile materialelor în urma prelucrării lor;

Domeniul limba si
comunicare

“Gainusa porumbacă” – povestirea educatoarei

Obiective operationale:

- Să asculte cu atenţie povestea spusă de educatoare;


- Să reţină titlul povestirii;
- Să redea conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a desfăşurării
evenimentelor;
- Să retina cuvintele si expresiile noi in vederea îmbogăţirii vocabularul: găinușă „ porumbacă’’,
,, cucoșel-pintenat”, „tantos”, „oușor de aur”, „crapă”, a se sparge „bate”, “pésenme”,moțata.
- Sa participe activ şi cu interes la activitate.
-Sa repete cuvintele impreuna cu educatorul si singur.

Obiective afectiv motivationale


- .Să exprime aprobarea/dezaprobarea faptelor personajelor;
- Să exprime plăcerea şi interesul pentru activitate prin participare activă;

CONSTRUCŢII: -
- sa realizeze adaposturi/gărduț din cuburi de lemn, lego;
- sa colaboreze intre ei pentru realizarea sarcinii;

Resurse:

Procedurale: jocul, exerciţiul, explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia,


aprecierea;
Materiale: truse de construcţie , cuburi, lego, pasari de curte – jucarii (mulaje);

Arta

„Puisorii gainusei motate” – activitate practica


Obiective operationale:
- Sa manuiasca obiectele si materialele prezente pe masa de lucru;
- Sa execute diferite miscari in vederea incalzirii muschilor mici ai mainii;
- Sa mototoleasca, bobineze, corect plastelina, conform indicatiilor primite, in vederea
realizari temei ;
-Să coloreze puișorii utilizind tehnica dactilo-pictura in realizarea lucrarii;
Obiective afectiv motivationale
- Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa cotidiană, valorificând
deprinderile de lucru însuşite.
- Să exprime plăcerea şi interesul pentru activitate prin participare activă;
- Sa posede o atitudine grigulie fata de pasarile de curte .
Resurse:
Procedurale: observaţia, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, turul galeriei.
Materiale :bucati de hartie de servetel de dimensiuni diferite, fasii de hartie creponata
galbena, lipici, confetii negre, triunghiuri din carton portocaliu pentru aplicarea ciocului si
picioarelor ,guașă,fișe de lucru ect;
Forme şi metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare
orala, examinare prin proba practica.

” Găinușa cea moțată ” – joc de miscare cu text si cant


Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii de a merge usor leganat pe ritmul
melodiei invatate.
Consolidarea deprinderii de a executa miscarile sugerate de textul canectului.
Educarea spiritului de disciplină în joc;
Obiective operationale:
- sa fie atenti la semnalul educatoarei;
– să se comporte civilizat în joc, dezvoltându-şi autocontrolul emoţiilor;
- să-şi dezvolte deprinderi motrice învăţate: mers legănat şi alergare;
- să se orienteze corect în spaţiu;
- sa respecte reegulile jocului şi indicaţiile educatoarei.
Resurse:
Materiale: Ecusoane cu puișori ,găinușă,cucoșel.
Procedurale: explicatia, conversaţia ,demonstraţia, jocul.
Forme de organizare: frontal;

Bibliografie :
- „Metode interactive de grup”-Ghid metodic-Editura Arves;
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, nivel 3-5 ani,
Editura Delta, Pitesti;
- „Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, Editura Didactica
Publishing House, 2010.
- „Povesti, povestiri, basme si legende” – Antologie pentru prescolari si scolari
Scenariul zilei

Rutina: Primirea copiilor


Salutul : “Buna dimineata, dragi .........!”,
Prezenta:« Dupa ce ne-am adunat/ Si frumos ne-am salutat/ Colegii ne-
am intalnit/ Cine oare n-a venit ?(se verifica copiii absenti cu ajutorul
panoului « Astazi sunt prezent ! »)
Impartasirea cu ceilalti :”Daca-as fi o pasare de curte...”
“Cine imi spune cum arata un cocos? o gaina, un puisor? Si cum vorbeste el? Unde traieste?
Activitatea de grup: Joc de miscare ”Puisorul cafeniu”
Noutatea zilei: Buna dimineata.Astazi este vineri 21 februarie,suntem in anotimpul iarna si
afara este…;Omul zilei este ….;.Astazi vom petrece o zi in ograda bunicii si vom afla o poveste
despre o gainusa porumbacă ,mai apoi vom confectiona si vom realiza puisori pentru gainusa.
Copiii primesc apoi ecusoane reprezentand diferite pasari din ograda bunicii.
Tranzitie: “Puisorul cafeniu”
A ieşit din ou la soare,
Cel din urmă puişor.
Se usucă pe-aripioare
Şi-o porneşte binişor.
Tip, tip, , Tipa, , tip,
Tipa, tipa, tipa, tip.
Rutina: servirea micului dejun
Tranzitie catre centre „:Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap,
Ne invartim ,ne rasucim
Bucurosi noi o sa fim,
Si spre centre apoi pornim”
Tranzitie: “Unu-doi, unu-doi ,
La baie sa mergem noi,
Pe maini sa ne spalam,
Apoi pe pernute ne asezam.”

La domeniul limba si comunicare copiii vor audia o poveste: ,Gainusa porumbacă”, povestită
de catre educatoare.
Tranzitie : V-a placut ziua petrecuta la bunica in ograda? Inca nu s-a terminat. Haideti sa cantam
si noi si sa jucam:”Gainusa cea motata”
Urmeaza apoi arta unde copiii vor realiza puisori de gaina mototolind doua bucati de hartie de
marimi diferite , apoi aplicandu-le prin lipire : ciocul, ochii si picioarele,colorarea puisorilor prin
metoda dactilopicturii,modelarea ousoarelor din plastelina.
Activitate recreativa :- jocul de miscare cu text si cant “Ratustele pe lac”
Desfasurarea activitatii

Evenimentul Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode Mijloace
1.Moment Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua
organizatoric următoarele măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea pernutelor în semicerc, a panoului în faţa clasei;
- introducerea copiilor în sala de grupă.
2. Captarea . Conversatia Gainusa si
cocosul
atenţiei O voi face încă din cadrul întâlnirii de dimineaţă, când în sala de grupă
Mulaje sau
îşi fac apariţia o gainusa si un cocosel - marionete .
marionete
de la teatru
de papusi

3.Anuntarea “Copii, voi azi am fost in ospetie in curtea bunicutei si ne-am jucat cu
pasari de curte ,am construit adaposturi pentru ele. Azi vreau sa va
temei si a
spun o intamplare despre o gainusa porumbaca. Vreti sa aflati ce s-a
obiectivelor intamplat? “
Haideti sa aflam povestea gainusei porumbace,urmarind teatrul de
masa.
4. Educatoarea va preciza titlul poveştii: “Gainusa porumbaca”. povestirea
Prezentarea Se vor preciza sarcinile copiilor: să asculte cu atenţie povestea
noului pentru a o putea povesti părinţilor.
continut si Expunerea teatrului de masa si a textului povestirii Ev orala
dirijarea Conţinutul povestirii va fi prezentat clar, coerent, corect şi expresiv, cu
Individuala
invatarii un ton şi o mimică adecvată,insotita de o melodie linistita.
Planul de idei al povestirii: Frontala
1. Traia o data un mosneag si o baba si aveau ei o.......
Planşe cu
1. Intr-o buna zi gainusa s-a ouat un......dar nu simplu ci conversaţia
etapele
de..............
povestii
2. Buneii saubucurat nespus de mult de ................
3. Mosul a propus babei .................... Personagele
4. A luat mosul oul si a inceput sa-l...............
din
5. A luat baba oul si-l bate,bate ca sa-l ............;
6. Dar oul nu s-a .................. poveste
7. Intretimp pe acolo fugi un................
8. Atinse ousorul cu codita si l-a .............
9. Baba plinge............ Demonstratia
10. Mosneagul.................
11. Iar gainusa ........................
12. Nu plinge baba,nu plinge.................
13. Eu am sa va fac alt ousor nu de aur ci .................. . conversatia
Pe parcursul prezentarii teatrului voi folosi o serie de mijloace prin
care voi nuanţa expunerea în funcţie de stările afective pe care textul
literar le implică şi anume: tonul cald potrivit cu importanţa faptelor, exercitiul
modularea vocii pentru a imita personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi adecvate situaţiilor
prezentate.
TRANZITIE:
Va placut exursia prin ograda bunicii ? Inca nu s-a terminat. Haideti sa
jucam – joc muzical “Gainusa cea motata” sau „Puisorul cafeniu”

5.Obtinerea Prezentarea continutului


performantei Afara este cald , suntem cam pe la inceputul primaverii iar la bunica in
Ev. orala
si asigurarea ograda gainusele se oua, le vor cloci si vor scoate puisori.
retentiei Acum , copii haideti sa facem si noi puisori si sa-i punem in ograda. Individuala
„Vreti sa stiti si voi cum sa faceti unul la fel?”
O macheta Frontala
„Dupa cum observati un puisor are cap, trunchi si picioare. La cap are
doi ochi si un cioc. cu ograda
„Ce facem noi inainte de a lucra?”
bunicii Ev. orala
Incalzirea muschilor mici ai mainii
Mana lebada o fac/Care da mereu din cap/Lebedele-n jur individuală
privesc/Capul apoi si-l rotesc/Mainile nu stau deloc/Si se pregatesc de Cosulete cu frontală
joc/Degetele-mi sunt petale/Se desfac ca la o floare/Si apoi le bucati de
rasfiram /Si la pian noi cantam servetele,
„Ploua, ploua mai tare, vine iarna si ninge; ninge mai tare; bate vantul de culoare
viscolind zapada, cad copiii pe gheata,ne bucuram ca este iarna!” galbena,
Explicarea si demonstrarea modului de lucru portocalie,
Copii vor mototoli bucati de servetel. Dupa aceasta operatiune le vor maron,
aplica pe desenul prezentat de educator. Vor colora puisorul utilizind confetii
tehnica dactilo-pictura in realizarea lucrarii.Se va trece la executarea negre
lucrarii de catre copiii printr-un semnal sonor. pentru ochi,
In timpul activitatii voi atrage atentia, ca fiecare copil sa participe la triunghiuri
colorarea puisorului si voi da indicatii suplimentare acolo unde este portocalii
cazul. .Activitatea se incheie tot la semnalul sonor. pentru
Puisorii realizati vor fi nominalizati si expusi la expozitie in ograda aplicarea
bunicii . Lucrarile vor fi analizate procedind la- turul galeriei. ciocului si
picioarelor,
lipici,
TRANZITIE
Jocul de miscare cu text si cant :”Ratustele pe lac”

Ev. orala
Turul Masti de Individuală,
galeriei ratuste Frontală

Explicatia,
jocul
7.Incheierea Vom face aprecieri asupra moudului cum au lucrat,individuale si Conversatia Evaluarea
generale.Le voi da posibilitatea sa fie critici si autocritici si sa isi orala de
activitatii. recompense
expuna propriile pareri despre lucrari.Vor primi recompense dulci incheiere
atunci cand balonul surpriza iepuras se va sparge.
6.Cucos Iana
3.Arap Mihai
4.Buga Iulian
2.Alcaz Tiana

11.Girnet Ana
9.Gadirca Maria
8.Detisin Felicia
Numele

copilului

14.Spinu Gheorghe
1.Achilina Grigore

13.Vasilean Ciprian
,Prenumele

7.Dandara Stanislav

10.Guzun Alexandrina

12. Moldovanu Nicolae


5.Condorachi Liudmila

+
+
+
+
+

A
A
A
A
A

++
++
++
++
Utilizeza formule de salut adecvate momentului zilei

-
-

a
a
a
a
a

+
+
+
+
+

++
++
Comunica impresii si idei referitoare la tema propusa;

a
a
a
a
a

+
+
+
+
+

++
++
++
++
Înţelege mesajul transmis în diverse situaţii imbogatindu-si vocabularul pe bazapropriei experiente;

a
a
a
a
a

+
+
+
+
+
+

++
++
++
Recunoaste pasarile din curte dupa imagine sau sunetele pe care le redau;
Tema saptaminala:„O intimplare in gradina bunicutei”
Proiectul tematic:„Pasarile din curtea bunicutei”

-
a
a
a
a
a
+
+
+

++
++
++
++
++
Enumera partile componenteale pasarilor:cap,trunchi,picioare,creasta,cioc,aripi,gheare,pana;
Saptamina(a-II)17.02-21.02.2014

a
a
a
a
a

+
+
+
+

++
++
++
++
++
Reda prin pictura tema propusa utilizind tehnica dactilo-pictura,

a
a
a
a
a

+
+
+
+
+

++
++
++
++
Executuiaza diferite mişcări, sărituri, căţărări

a
a
a
a
a

+
+
+
+
+

++
++
++
++
Intoneaze cantece pentru copii ,asociind miscarile sugerate de textul cantecului cu ritmul acestuia

a
a
a
a
a

+
+
+
+

++
++
++
++
++
personală şi colectivă;Aplică reguli de igienă personală, de securitate

-
-
-
-
-

1
2
3
6
8
9
3
4
0
++

-
-
-
-
-

7
6
6
2
1
0
6
4
9
+
-

-
-
-
-
-

1
1
0
0
0
0
0
1
0
F.B:-7 copii

Slab:-0 copii
Bine:-4 copii

Numele

copilului
Absenti: 7 copiii

,Prenumele
15.Turcanu Andrea

17.Rudnitchi Mihai
18.Cavca Alexandru
16.Ungureanu Vadim

acestea;inţelege şi transmite mesaje simple, reacţionează la Asculta cu atenţie povestea spusa de educatoare
+
+

A
A

0-
-

a
a

3-

21.02.2014
Numeste eroiii din poveste: mosul, baba, gainusa,ousorul de aur,soricelul;
-

a
a

1-
7+ 6+ 6+

Repeta cuvintele noi imbogatindu-si vocabularul pe baza propriei experiente (cap,trunchi,picioare,creasta,cioc,aripi,gheare,pana;)


4++ 2++ 4++
a
a

+
+

0-

Recunoase pasarile din curte dupa imagine sau sunetul produs de aceastea;
-

a
a

2-
8+ 4+

Construieste cuajutorul cuburilor„LEGO„ ograda/gard p/u pasari;


3++ 5++
a
a

+
+

0-

tehnica dactilo-pictura,Coloreaza puisorul propus de educator folosind


-

a
a

1-

Participa la activitatea de joc , comportindu-se civilizat,orientindu-se in spatiu correct ;


a
a

+
+

0-
6+ 6+ 7+
5++ 4++ 4++

Intoneaza cîntice pentru copiii repetind miscarile ritmice sugerate de ritmul melodiei;
a
a

+
+

0-
6+
5++

Manifesta prietenie ,toleranta,dragoste, fata de sine si semeni,de pasarile din curte;


Tema zilei:„O intimplare in ograda bunicutei cu o gainusa motata”
-
-

0
0

++
-
-

9
5

+
-
-

0
4

-
1.Achilina Grigore A a a a a a a a a - - -
2.Alcaz Tiana ++ + + ++ ++ ++ ++ + ++ 6 3 0
3.Arap Mihai A a a a a a a a a - - -
4.Buga Iulian ++ + ++ ++ ++ ++ + ++ + 6 3 0
5.Condorachi Liudmila ++ ++ ++ ++ ++ ++ ++ ++ ++ 9 0 0
6.Cucos Iana A a a a a a a a a - - -
7.Dandara Stanislav ++ ++ ++ ++ ++ + ++ ++ ++ 8 1 0
8.Detisin Felicia ++ + ++ + ++ ++ ++ + ++ 6 2 0
9.Gadirca Maria + + + + ++ ++ + ++ + 3 6 0
10.Guzun Alexandrina A a a a a a a a a - - -
11.Girnet Ana A a a a a a a a a - - -
12. Moldovanu Nicolae ++ + + + ++ + + + ++ 3 6 0
13.Vasilean Ciprian A a a a a a a a a - - -
14.Spinu Gheorghe + + + + - + + + + 0 8 1
15.Turcanu Andrea A a a a a a a a a - - -
16.Ungureanu Vadim + - - + - + - + + 0 5 4
17.Rudnitchi Mihai ++ + ++ + + + + + + 2 7 0
18.Cavca Alexandru A a a a a a a a a - - -

7++ 2++ 5++ 4++ 7++ 5++ 4++ 4++ 5++


3+ 7+ 4+ 6+ 1+ 5+ 5+ 6+ 5+
0- 1- 1- 0- 2- 0- 1- 0- 0-

Proiectul tematic:„Pasarile din curtea bunicutei”

F.B:-5 copii
Bine:-5 copii
Slab:-0 copii
Absenti: 8 copiii

Mesajul zilei

GA, GA, GA ŞI IARĂŞI GA,


AŞA SPUNE GÂSCA MEA.

MAC, MAC, MAC SI IARĂŞI MAC


SPUNE RAŢA NEÎNCETAT.

GLU, GLU, GLU ŞI IARĂŞI GLU,


ĂSTA E CURCANUL, NU?
COTCODAC ŞI COTCODAC
UN OU PROASPĂT AM SA FAC.

AŞA E-N OGRADA MEA: 


UN CONCERT CU 
GA,GA, GA, MAC, MAC, MAC,
GLU, GLU, GLU ŞI COTCODAC.

S-ar putea să vă placă și