Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTIC INTEGRAT
,,N OGRAD LA BUNICI

Propuntor:

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT
Data:
Unitatea de nvmnt:
Nivelul: I (3-4 ani)
Tema anual: ,, Cum este, a fost i va fi aici pe Pmnt?
Proiect tematic: ,,Din lumea celor care nu cuvnt
Subtema: ,,Animale domestice
Tema zilei: n ograd la bunici
Forma de realizare: Activitate integrat
Tipul activitii: mixt (predare-nvare,formare de priceperi i deprinderi)
Durata: 1 zi
CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE
Activiti pentru dezvoltarea personal(ADP):
-

ntlnirea de diminea: Cine face ou?


Rutine: - Suntem mari de-acum! (primirea copiilor, splatul, servitul mesei, mersul la
toalet);
- Cu puiorul de m-am jucat/ imediat eu m-am splat!
- Tranziii: - Copilaii s-au trezit i la lucru au pornit! ;
- Vine, raa, vine raa!- cntec;
- Lucrrile am ncheiat /Dar activitatea n-am finalizat./
Cel ce va fi rapid/Va primi un mic pupic!- recitative.
Activiti pe domenii experieniale (ADE):
DLC+ DOS: Ginua i ruca- memorizare, lipire.
Jocuri i activiti didactice alese (ALA):
I. Construcii: Ograda bunicilor;
tiine: De ce cretem animale i psri?
Joc de rol: De-a fermierii
II. Joc de micare: Puiori, venii la mama!.

Scopul activitii:
- formarea deprinderii de exprimare corect, stimulnd i exersnd limbajul;
- consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric a
precolarilor.
Obiective operaionale:
ALA:
O1- s construiasc ograda bunicilor;
O2- s enumere motivele pentru care cretem animale i psri;
O3- s desfoare jocul de rol De-a fermierii.
ADE:
O1- s memoreze titlul i coninutul poeziei;
O2- s recite corect poezia, respectnd pauzele dintre versuri;
O3- s foloseasc corect materialele i tehnicile de lucru ( lipire);
O4- s execute lucrrile corect respectnd ordinea etapelor de lucru.
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
2. Material didactic: cuburi lego, jucrii de plu reprezentnd animale domestice,
ilustraie reprezentnd ginua i ruca stnd la sfat, plana model, plana suport,
tvie, hrtie glasat, lipici, beioare pentru lipici.
3. Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Bibilografie:
Preda, Viorica(coord.) Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Ed.
Sitech, Craiova, 2010
Toma, G., Ristoiu, M., Nicolae, I., Anghel, M., Petre, D. - Suport pentru aplicarea noului
curriculum pentru nvmntul precolar. Nivel 3-5 ani, Ed. Delta Cart Educaional, Piteti,
2010
xxx Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureti, 2008.

Scenariul zilei
ntlnirea de diminea.
Programul zilei debuteaz cu salutul:
Dimineaa a venit,
Toi copiii au sosit.
n cerc s ne aezm
Cu toii s ne salutm:
A sosit o nou zi,
Bun dimineaa, copii! , completarea calendarului cu simbolurile zilei, fenomenul meteo
specific, precizndu-se anotimpul n care ne aflm. Se poart o mic discuie cu copiii despre
psrile din ograda bunicilor.
mprtirea cu ceilali se va realiza prin intermediul jocului: Mi-ar plcea s fiu pasrea
pentru c .
Fiecare copil, pe rnd, spune ce pasre i-ar dori s fie motivnd alegerea fcut, pn
cnd i mprtesc toi prerile i motivaiile. Exemplu: Mi-ar plcea s fiu o ginu pentru
c e foarte drgla .
Mesajul zilei este Cretem psri la bunici n curte/ C ele ne dau ou multe!.
Noutatea zilei - Se prezint o ppu care are n mn are un co n care se afl multe surprize
pe care le vor descoperi pe parcursul zilei.
Pe tranziia - Copilaii s-au trezit i la lucru au pornit!, copiii se deplaseaz la msuele
aezate pe centre tematice, unde se vor desfura activitile liber alese.
La centrul construcii copiii construiesc Ograda bunicilor; la centrul tiine se discut pe
tema De ce cretem animale i psri?; la centrul joc de rol copiii se vor juca De-a
fermierii.
Pe tranziia Puiori, venii la mama!, se face trecerea ctre activitile pe domenii
experieniale, n cadrul crora copiii vor memora poezia ,,Ginua i ruca i vor lipi
figurine cu rute.
La ALA II, copiii vor desfura jocul de micare Puiori, venii la mama!.

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
1. Moment
organizatoric

2. Captarea
ateniei

Coninutul tiinific
Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a
activitii (aerisirea slii de grup, aranjarea
mobilierului pentru activitate, pregatirea materialelor
necesare desfurrii activitii), introducerea
organizat a copiilor n sala de grup.
Introducerea n activitate
Introducerea n activitate se va face printr-o scurt

Strategii
didactice
-

Evaluare
-

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor
4. Dirijarea
nvrii

povestioar:
Am s v spun acum, copii, o scurt ntmplare
petrecut n ograd la bunici.
ntr-o frumoas zi de primvar, n ograda bunicilor, o
ginu i o ruc au gsit un vierme n drum i au
nceput s se certe care din ele s-l mnnce. Dar, n
timp ce ele stteau de vorb, viermele a plecat.
Anunarea temei
Astzi o s nvm o poezie foarte frumoas care se
numete Ginua i rucai vom realiza mpreun o
lucrare n care vom lipi o ruc.
Familiarizarea copiilor cu coninutul poeziei
Se prezint copiilor ilustraia cu ginua i ruca i se
adreseaz cteva ntrebri:
- Ce observai n ilustraia noastr?
- Unde triesc cele dou psri de curte?
- Cum face gina?
- Dar raa?
- Cu ce se hrnesc cele dou psri?
- Ce mai observai n ilustraie?
- Ce fac cele dou psri?
- Ce a fcut viermele?
Recitarea model a poeziei de ctre educatoare
Voi atrage atenia copiilor c trebuie s asculte cu mare
atenie aceast poezie, s rein titlul poeziei, s rein
semnificaia cuvintelor i a expresiilor noi.
Ginua i ruca
Ginua cotcodac
i cu raa mac-mac-mac
Au gsit un vierme-n drum
Si vor s-l mnnce-acum.
Dar cum stau nc la sfat
Ginua cotcodac
i cu raa mac-mac-mac
Viermele a i plecat.
Voi recita poezia expresiv, pronunnd clar cuvintele,
respectnd pauzele, potrivit punctuaiei, pentru a putea
trezi emoii i pentru a asigura motivaia nvrii.
Expresivitatea recitrii o voi realiza prin modelarea
vocii, respectarea pauzelor logice, accenturi i scderi
ale intensitii vocii, repetiii, mimic i gestic. Voi
explica copiilor cuvintele necunoscute.
Reproducerea poeziei de ctre copii
Pentru a se asigura nsuirea poeziei de ctre ntreaga

povestirea

explicaia

Conversaia
Observaia

Aprecieri
verbale

grup, se va folosi procedeul nvrii pe fragmente,


respectiv pe stofe. Ce-a de-a doua strof se va recita
relundu-se prima strof.
Voi antrena i voi ajuta 3-4 copii s recite cu voce tare,
expresiv, s pronune cuvintele clar.
Pe tranziia: Vine rata , copiii se deplaseaz la
mesele pregtite pentru activitatea practic.

Oral
Exerciiul

Vine raa, vine raa, vine raa,


Frunz verde flori de tei
Vine raa din costrei
Cu vreo apte bobocei
i roiul dup ei.
Vine raa, vine raa, vine raa

5.Obinerea
performanei

Frunz verde i-o lalea


Raa ici, raa colea,
Raa trece Dunrea
Cu bobocii dup ea.
Intuirea modelului i a materialelor de lucru
Se intuiete plana model i materialele primite de
copii pe msue: plana suport, ruca decupat din
Conversaia
hrtie glasat, lipici, beior pentru lipici. Voi atrage
atenia asupra caracteristicilor lipiciului: este moale, se
ntinde uor, are miros, dar nu se mnnc.
Explicarea i demonstrarea modului de lucru
Se explic i demonstreaz modul de lucru:
Demonstraia
- se va aeza ruca n partea dreapt a planei, n
mijloc;
- se va apuca beiorul cu o mn i se va lua
puin lipici pe vrful acestuia;
- cu cealalt mn se va ine cu vrful degetelor
ruca decupat din hrtie glasat;
- se va ntinde pasta de lipit pe toat suprafaa de
pe spatele rautei ntr-un strat foarte subire
direcia de ntindere a stratului de lipici va fi
ntotdeauna din mijlocul figurii spre prile
exterioare ale acesteia;
- se va lua figura pe care s-a ntins lipiciul, se va
aeza n locul dinainte precizat i se va fixa cu
partea cu lipici n jos, prin micri de apsare cu
podul palmei, micri executate din interior spre
marginea figurii.
nclzirea muchilor mici ai minii
Se realizeaz nclzirea muchilor mici ai minii prin

Oral

Aprecieri
verbale

diverse exerciii:
Mna lebd o fac,
Care d uor din cap
Lebedele n jur privesc
Minile eu le rotesc
Ploaia cade nencetat
Vrful degetelor bat
Degetele sunt petale
Exerciiul
Se deschid ca la o floare.
Executarea lucrrilor de ctre copii
Voi ura spor la lucru copiilor.
n timp ce copiii lucreaz, i supraveghez, i ajut i i
ndrum acolo unde este nevoie.
6.Asigurarea
Dup terminarea lucrrilor,le voi semna i le voi aeza
reteniei i a
pentru expoziie n faa grupei.
transferului de
TRANZIIE
cunotine
Lucrrile am ncheiat,
Dar activitatea n-am finalizat.
Cel ce va fi rapid
Va primi un mic pupic!
Copiii se vor deplasa pe covora, n faa lucrrilor
realizate.
Voi face o scurt sintez asupra desfurrii activitii:
Vedei, copii, astzi am nvat o poezie foarte
frumoas care se numete Ginua i ruca. La fel
ca n poezia noastr, voi ai lipit ruca acolo unde i
este locul, lng ginu. Pentru c cele dou psri au
stat de vorb, viermele a plecat.
Voi numi 1-2 copii s recite poezia nvat, avnd ca
Exerciiul
suport intuitiv lucrrile relizate de ei nii.
7. Evaluarea
Voi face analiza lucrrilor mpreun cu copiii.
activitii
Voi face aprecieri asupra felului cum au lucrat i s-au
comportat copiii n timpul ntregii activitii i le voi
oferi acestora recompense (bomboane).
Copiii prsesc sala de grup pe melodia ,,O ruc st
pe lac.

Oral

Oral

S-ar putea să vă placă și